Pieniądze

Pieniądze

Megafuzja na rynku piwa coraz bliżej. Transakcja warta 68 mld funtów

Największa piwowarska firma na świecie, AB InBev zgodziła się kupić jednego ze swoich największych rywali, koncern SABMiller za około 68 mld funtów. Po ogłoszeniu tego porozumienia, do sfinalizowania transakcji pozostały już tylko formalności, a powstała spółka będzie kontrolowała jedną trzecią produkcji piwa na całym świecie.

Amerykańskie giełdy na zielono. Rynek czeka na wyniki spółek

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła umiarkowane zwyżki i kontynuację wzrostów z poprzedniego tygodnia w oczekiwaniu na raporty finansowe amerykańskich korporacji za trzeci kwartał. Notowaniom indeksów pomaga również poprawa sentymentu na chińskim rynku finansowym.

Prezes ZBP: fundusze poręczeń i gwarancji wsparciem dla firm

W Polsce trzeba rozwijać fundusze poręczeń i gwarancji, aby zapewnić lepsze możliwości rozwoju małym i średnim przedsiębiorstwom, asekurując współpracę firm z instytucjami finansowymi – ocenił w Katowicach prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Polska traci miliardy na VAT. "Pomogłoby zrównanie stawek w UE"

Zrównanie stawek VAT w UE; likwidacja granic fiskalnych poprzez ujednolicenie systemów podatkowych i wymianę informacji majątkowych; obniżenie stawek tego podatku - to rozwiązania, które mogłyby zapobiegać wyłudzeniom VAT - uważa Robert Wojewódka szef Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu.

Megafuzja? Play rozmawia z UPC

UPC Polska i P4, operator sieci Play mogą połączyć siły - informuje "Rzeczpospolita". Największa telewizja kablowa w kraju i czwarty operator komórkowy mogliby stworzyć jeden organizm o rocznych przychodach 6 miliardów złotych. Do rozmów w tej sprawie miało dojść w ostatnim czasie w Warszawie.

To oni rządzą światem? 10 najpotężniejszych amerykańskich firm

Walmart, Target, General Electric - to pierwsza trójka otwierająca ranking najpotężniejszych amerykańskich firm przygotowany przez "Business Insider". Oprócz wyników finansowych za 2014 rok, liczby pracowników, analitycy "BI" wzięli pod uwagę liczbę newsów pojawiających się na ich temat w wyszukiwarce Google w ciągu ostatniego roku, a także popularność kont w mediach społecznościowych, co zostało ujęte w rankingu Klouta w skali od 1 do 100.

Chcesz wziąć kredyt? Tego bank może ci nie powiedzieć

Zakup mieszkania, nowego samochodu, wymarzone wakacje. Duże wydatki trudno wyobrazić sobie bez kredytu. Aby go otrzymać trzeba przejść całą procedurę bankową i przede wszystkim spełnić konkretne warunki. Jest jednak kilka kluczowych informacji, o których trzeba pamiętać, a bank może nam o nich nie powiedzieć. O to kilka z nich.

"Era łatwego wzrostu na świecie minęła"

Era łatwego wzrostu w światowej gospodarce, napędzanego odbiciem w Chinach, minęła - uważa profesor socjologii i polityki społecznej na Uniwersytecie w Sydney Salvatore Babones. Jak podkreśla, gospodarka Chin nie skurczyła się, ale wróciła do normalności.

Koniec z Bankowym Tytułem Egzekucyjnym. Konsument w silniejszej pozycji

Limity kosztów sądowych w sprawach o roszczenia bankowe (maksymalnie tysiąc zł) będą dotyczyć nie tylko relacji banków z konsumentami, ale też innych transakcji międzybankowych - za takim rozwiązaniem opowiedział się w piątek Sejm, odrzucając poprawkę Senatu do ustawy likwidującej BTE.

Pomoc dla kredytobiorców. Nie tylko dla bezrobotnych

Prawo do pomocy będą mieli nie tylko ci kredytobiorcy, którzy są bezrobotni, ale także ci o najniższych dochodach na członka rodziny - taką m.in. poprawkę Senatu do ustawy o wsparciu dla kredytobiorców zaakceptował w piątek Sejm.

Obietnice pod lupą ekspertów. Co dla przedsiębiorców?

Kandydaci dwoją się, troją i obiecują. Tylko w czwartek w wyborczym kalendarzu było prawie 40 spotkań, konferencji, wizyt. Barbara Nowacka objeżdżając województwo śląskie przyznała, że nie widzi sprzeczności między działaniami związkowców oraz samych górników i na 17 października zapowiedziała konferencję. Przekonywała, że Zjednoczona Lewica ma pomysł na Śląsk. Tymczasem, Prawo i Sprawiedliwość robi ukłon w stronę przedsiębiorców. Wiceszefowa partii Beata Szydło obiecała stworzenie think tanku Narodowego Forum Przedsiębiorczości. Gośćmi programu byli prof. Elżbieta Mączyńska z SGH oraz dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

UE uwalnia usługi bankowe. Zamiast karty zapłacimy aplikacją

PE poparł przepisy, które umożliwiają niezależnym od banków operatorom oferowanie usług płatniczych, które teraz realizujemy zwykle przez karty kredytowe. Dzięki autoryzowanemu dostępowi będą oni mogli dokonywać płatności bezpośrednio z naszego konta. Bankowcy są przeciwni zmianom, bo mogą stracić część zysków.

Unijny VAT uderza w małe polskie firmy

Niedawna nowelizacja unijnego prawa dotyczącego rozliczania VAT w międzynarodowym handlu usługami elektronicznymi, takimi jak e-booki czy aplikacje informatyczne, ogranicza rozwój małych i średnich firm z tego sektora. Wprowadza nieelastyczne terminy rozliczeń i obciąża firmy biurokracją - uważają eksperci.

Lotos i Orlen połączą siły? "Życie zawsze wymaga rozwoju"

Pewnie kiedyś przyjdzie czas na decyzję o konsolidacji grup paliwowych - powiedział w środę w Gdańsku minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński. Zastrzegł, że decyzja o ewentualnym połączeniu Orlenu i Lotosu będzie należała do zarządów tych spółek.