Pieniądze

Pieniądze

- Mamy zbieg szeregu niekorzystnych zjawisk, które powodują, że giełdy spadają - mówi Dawid Czopek, zarządzający mWealth Mangement komentując problemy Giełdy Papierów Wartościowych, która zanotowała e poniedziałek najgorszą noworoczną sesję w historii. - Jesteśmy w o tyle trudnej sytuacji, że w krajowej polityce nie dzieje się dobrze. Świat także nie wygląda zbyt bezpiecznie - dodaje.

Jeśli chcesz, by pracodawca złożył za ciebie roczne zeznanie podatkowe, to masz ostatnie dni na złożenie odpowiedniego oświadczenia. Najpóźniej 10 stycznia twój pracodawca musi bowiem otrzymać od ciebie PIT-12. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze to się opłaca.

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na wiele świadczeń. Zasiłek rodzinny obowiązuje na każde dziecko poniżej 16. roku życia. Rodzice otrzymują ok. 20 funtów tygodniowo na najstarsze dziecko i ok. 13 funtów tygodniowo na każde następne dziecko. Ponadto obowiązuje zasiłek dla osób o niskich dochodach, zasiłek dla bezrobotnych oraz zasiłek mieszkaniowy na opłacenie części lub całości czynszu. Para może otrzymać maksymalnie 500 funtów tygodniowo, podobne jak rodzic z dzieckiem. Osoba samotna może liczyć na maksymalnie 350 funtów tygodniowo.

Za 3-4 lata Polska powinna rozwijać się w tempie 5-5,5 proc. PKB rocznie, to jest możliwe - mówi minister finansów Paweł Szałamacha. Szef Ministerstwa Finansów opowiada się za dochodzeniem etapami do kwoty wolnej od podatku. Przyznaje też, że jest przeciwnikiem kryterium powierzchniowego przy podatku od hipermarketów. Nie wyklucza, że za rok rząd przedstawi skutki obowiązywania nowych podatków - bankowego i od hipermarketów - informując, czy nie doprowadziły one do wzrostu cen w hipermarketach i kosztów usług bankowych.

Inwestorzy nad Wisłą w minionym roku mieli nie lada wyzwanie. Patrząc na brak zainteresowania polskimi akcjami, brak kapitału, osuwające się indeksy WIG20 i WIG, a a co za tym idzie spadek wartości swoich portfeli, mogli mieć wątpliwości co do długoterminowego inwestowania, zwłaszcza w spółki z WIG20 - pisze dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Mateusz Walczak.

W środę Sąd Rejonowy w Warszawie wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (handlowa nazwa SK Bank) - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.