Pieniądze

Pieniądze

Bruksela chce nowego systemu znakowania produktów

Komisja Europejska zaproponowała w środę uproszczoną i jednolitą skalę oznakowania efektywności energetycznej produktów elektrycznych od A do G, aby ułatwić konsumentom wybór najbardziej energooszczędnego sprzętu.

Grecja na sprzedaż, czyli banki, wyspy i zabytki do prywatyzacji

Grecy muszą włożyć do specjalnego funduszu aktywa warte 50 mld euro. To kontrowersyjny element porozumienia z wierzycielami, którzy nie ufają tamtejszym władzom, że te będą spłacały swoje ogromne długi. Na liście mogą znaleźć się państwowe koncerny, banki, firmy energetyczny, lotniska, porty, a nawet zabytki. Pieniądze z prywatyzacji tego mienia mają pójść na spłatę długów, inwestycje gospodarcze i rekapitalizację banków.

Ile na wakacje musi pracować elektryk, lekarz a ile programista?

Polacy na tle Europejczyków to pracowity naród. Nasz średni tydzień pracy to 42,5 godziny. W Europie wyprzedza nas tylko jedna nacja - Grecy. Ile zatem Polak musi pracować na wymarzone wakacje? Wszystko zależy od tego, czym się zajmuje i ile zarabia. Kilka przykładów zebrała Katarzyna Karpa-Świderek.

USA przygotowują się na podwyżkę stóp. Po raz pierwszy od niemal dekady

Szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen ma przełomową wiadomość dla Amerykanów i reszty świata: nadchodzą podwyżki. Podczas piątkowego wystąpienia Yellen potwierdziła, że amerykański bank centralny zamierzy podnieść główną stopę procentową w tym roku. Po raz pierwszy od 2006 roku.

Sejm po stronie podatników. Co to oznacza w praktyce?

Od 1 stycznia 2016 r. wszelkie wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść podatnika. Taki będzie skutek uchwalonej w piątek przez Sejm noweli Ordynacji podatkowej. Jak będzie ona działać w praktyce i co oznacza dla zwykłych podatników? Czy teraz przedsiębiorcy rozwiną skrzydła? W "Bilansie" tłumaczył ekspert Przemysław Kilim z KPMG.

Bat na finansowych oszustów. Ochroni przed wyzyskiem

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, tzw. ustawę antylichwiarską. Ma ona m.in. chronić przed wyzyskiem klientów firm pożyczkowych oraz służyć eliminowaniu z rynku finansowego oszustów.

Fiskus rozstrzygnie wątpliwości na korzyść podatników

Od 1 stycznia 2016 r. wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika - zakłada projekt zmian w Ordynacji podatkowej, który przyjęto w piątek w Sejmie. Przeciwko poprawce autorstwa PSL głosował cały klub Platformy Obywatelskiej, który chciał wprowadzić poprawkę własnego autorstwa. - Nowelizacja nie przeszkadza, aby zapytać, o to obywateli we wrześniowym referendum - przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. Taki pomysł w trakcie kampanii prezydenckiej zgłosił bowiem prezydent Bronisław Komorowski.

Wyborcze obietnice gospodarcze pod lupą ekspertów. "Ulżyć trzeba nie tylko młodym"

W dzisiejszym "Otwarciu dnia" oceniliśmy pomysły podatkowe i finansowe proponowane zarówno przez Platformę Obywatelską jak i Prawo i Sprawiedliwość. Jak przyznała Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan, "nie ma sensu wprowadzanie rozwiązań, które powodują, że system podatkowy zaczyna być jeszcze bardziej skomplikowany". - Jestem przeciwny dalszemu komplikowaniu systemu podatkowego. Ulżyć trzeba wszystkim, nie tylko młodym - wtórował Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ordynacja podatkowa do dalszych prac. Przez poprawkę PSL

Prezydencki projekt zmian w Ordynacji podatkowej przewidujący rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika wraca do sejmowej komisji finansów - to efekt poprawki PSL zgłoszonej w środę podczas drugiego czytania projektu w Sejmie.

Elektrośmieci utknęły w Sejmie. Projekt ponownie w komisji

Projekt ustawy o elektroodpadach ponownie trafi do sejmowej komisji środowiska. PSL zaproponowało bowiem do niego poprawki, w tym wykreślenie rozdziału dot. audytu zewnętrznego. Cel nowego prawa to zwiększenie odzysku elektrośmieci i ograniczenie szarej strefy w tym obszarze.

Wielka Brytania podnosi kwotę wolną od podatku. Do 11 tys. funtów

Rząd Wielkiej Brytanii będzie dążyć do całkowitego zlikwidowania deficytu budżetowego i osiągnięcia dodatniego bilansu finansów publicznych w roku fiskalnym 2019/2020 - zapowiedział w środę minister finansów George Osborne w oświadczeniu. Dodatkowo, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostanie podniesiona kwota wolna od podatku i wyniesie od następnego roku 11 tys. funtów.

KNF: propozycja dla frankowiczów jest uczciwa i zbliżona do naszej

Przedstawiony przez PO projekt rozwiązania problemu kredytów frankowych jest uczciwy wobec kredytobiorców złotówkowych, podatników, nie zagraża też stabilności systemu finansowego - ocenił rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz. Dodał, że propozycja jest zbliżona do przedstawionej przez szefa KNF.

PO chce pomóc frankowiczom. Bankowcy kręcą nosem

Propozycje PO dla posiadaczy kredytów frankowych mogą być kosztowne dla sektora bankowego i wpłynąć na ograniczenie możliwości finansowania przez ten sektor polskiej gospodarki - komentuje prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Propozycja PO dla frankowiczów. Wyjaśniamy, kto może z niej skorzystać

Platforma Obywatelska zaproponowała w środę projekt przewidujący możliwość przewalutowania kredytu hipotecznego wziętego w walucie na złotówki po kursie z dnia przewalutowania. Różnica w wartości kredytu ma zostać podzielona między bank i klienta. Platforma Obywatelska szacuje, że tej propozycji ogólnie będzie mogło skorzystać 60 tys. Polaków, a sektor bankowy zapłaci za to 9,5 mld zł. Rządząca partia zapewnia, że ta propozycja zostanie przedstawiona i przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu. Kto będzie mógł skorzystać z propozycji wyjaśnia Łukasz Kijek.