Pieniądze

Pieniądze

Eksperci są zgodni: płaca minimalna przysłuży się gospodarce

Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej 12 zł brutto dla pracujących na podstawie umowy-zlecenia i samozatrudnionych przysłuży się gospodarce i pozytywnie wpłynie na rynek pracy - zgadzają się eksperci Piotr Kuczyński i Łukasz Komuda, z którymi rozmawiała PAP.

Bat na oszustów podatkowych. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma umożliwić powołanie spółki odpowiedzialnej za opracowanie systemu informatycznego, mającego pomóc w walce z wyłudzeniami VAT - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Złoty lekko się umocnił. Ton nadawał Brexit

Podczas wtorkowej sesji walutowej kurs złotego wahał się; nie pomagały mu też dane o inflacji - ocenił Kamil Maliszewski z mBanku. Z kolei Konrad Ryczko z DM BOŚ zwrócił uwagę, że złoty lekko się umocnił mimo mniej pomyślnych danych dotyczących inflacji.

Ważna zmiana. Płatności powyżej tej kwoty tylko przelewem

Od 1 stycznia 2017 r. firmowe płatności powyżej 15 tys. zł będą mogły być dokonywane tylko za pośrednictwem rachunku płatniczego - przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustaw o PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

"Odczarujmy mit". Zobacz, ile zarabiają pielęgniarki

- W tym strajku chodzi po prostu o kasę - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 o sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. "Odczarujmy mit o dobrze zarabiających, ale roszczeniowych pielęgniarkach i pielęgniarzach" - piszą tymczasem pielęgniarki, które, według autorki profilu na jednym z portali społecznościowych, od kilku dni pokazują swoje płace.

Ruszają kontrole ws. 500 plus. "Skrócony wywiad środowiskowy"

"Zbieranie faktur, rachunków i kontrolowanie wydatków jest nieuzasadnione i nieuprawnione. Rodzice najlepiej wiedzą, na co przeznaczyć pieniądze z programu Rodzina 500 plus" - zapewnia w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednak sami urzędnicy twierdzą, że będą zaglądać do portfeli i prosić o rachunki.

Kolejne samobójstwo w koncernie ubezpieczeniowym

59-letni Martin Senn, do grudnia ubiegłego roku prezes największego szwajcarskiego koncernu ubezpieczeniowego Zurich Insurance, popełnił w piątek samobójstwo - potwierdzono oficjalnie w poniedziałek.

"Łaska pańska" vs. "pomoc dla tych z kredytową pętlą na szyi". Gorąca polemika w TVN24BiS o nowej ofercie dla frankowiczów

Nowy pomysł ZBP w sprawie frankowiczów wywołał gorącą polemikę - także w studiu TVN24 BiS. - To łaska pańska, który ma sprawić, że ludziom będzie lżej! - krytykował Paweł Blajer w TVN24BiS. Podkreśla, że w rzeczywistości bankowcy nie proponują niczego, czego już dziś frankowicze nie mogą zrobić. Zdaniem Blajera ten pomysł "jest słaby". Propozycji ZBP bronił jednak redaktor Robert Stanilewicz - To jest pomoc dla tych, którzy rzeczywiście mają frankową, kredytową pętlę na szyi - mówił. Wskazywał na pozytywne aspekty, jak np. umorzenie części kredytu, zrównanie wysokości raty do poziomu 70 proc. czy wydłużenie okresu spłaty.

Kuczyński: trzeba pomóc tym, którzy kupili sobie mieszkanie, a nie pałac

- Jestem tego samego z dania, co banki. Powinno się pomagać ludziom, którzy mają rzeczywiście problemy i którzy kupili sobie i swojej rodzinie mieszkanie, a nie pałac. I nie ze swojej winy popadli w tarapaty z powodu braku pracy, obniżki pensji czy choroby - tak propozycję Związku Banków Polskich dotyczącą frankowiczów skomentował na antenie TVN24 BiS Piotr Kuczyński z DI Xelion. Zdaniem ekonomisty jest ona jednak niemożliwa do wprowadzenia z uwagi na czynnik polityczny.

Zmiany w systemie emerytalnym mogą obniżyć wypłaty. Alarmujący raport

Zmiany wprowadzone w ostatnich latach do systemu emerytalnego mają negatywne konsekwencje dla przyszłych emerytów - wynika z raportu naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej. Większa ekspozycja oszczędności na ryzyka, potencjalnie niższa emerytura, spadek wiarygodności instytucji oraz pogłębienie efektu klina podatkowego na rynku pracy - to efekty wprowadzonych reform.

Prace nad ustawą frankową coraz bliżej mety

Na 7 czerwca zaplanowano ostatnie spotkanie zespołu ekspertów pracujących nad zmianami w prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej. Następnie zespół przedstawi Kancelarii Prezydenta efekty swych prac - poinformował szef prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski.

Ekspert: Podatek handlowy nie ma sensu. Markety zapłacą niewiele albo w ogóle

- Przy poprzedniej wersji podatku od handlu Ministerstwo Finansów zakładało przychody 2-3 mld złotych rocznie, to już było niewiele; teraz zakłada się ok. 600 mln zł. Jaki jest sens uchwalania ogólnokrajowego podatku dla pozyskania rocznie tak małej kwoty - mówi PAP Radosław Piekarz, ekspert podatkowy z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Nagrody za paragony. Dzisiaj kolejne losowanie

Losowanie nagród II stopnia narodowej loterii paragonowej odbędzie się już dziś wieczorem. Do wygrania będzie notebook i tablet. W losowaniu biorą udział paragony zarejestrowane w kwietniu tego roku.

Co z pomocą dla frankowiczów? Doradca prezydenta zdradza

- Banki powinny dobrowolnie zaproponować swoim klientom przewalutowanie klientom hipotecznych denominowanych w walutach obcych - uważa doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Marek Dietl. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów taka oferta kosztowałaby banki 14-18 miliardów złotych.

Budżet Skarbu Państwa. Sprawdź, ile wpłynęło i ile wydaliśmy

Między styczniem a kwietniem dochody budżetu wyniosły 105 mld 385,5 mln zł, (33,6 proc. planów na cały rok), a wydatki - 116 mld 510 mln zł (31,6 proc. planu) - podało w środę Ministerstwo Finansów w informacji o wykonaniu budżetu. Dobre dochody udało się osiągnąć tytułu CIT.