Pieniądze

Pieniądze

CBA w SK Banku. Blisko 1,6 mld złotych strat

Agenci CBA w ramach prowadzonego śledztwa weszli do siedziby SK Bank w Wołominie, do mieszkań osób sprawujących funkcje kierownicze w banku oraz do kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych z grupy kapitałowej działającej w branży deweloperskiej - poinformowało biuro prasowe CBA. Ponad 100 kredytów udzielonych przez SK Bank zostało uznanych jako stracone, a straty oszacowano na ok. 1,6 mld zł.

Posłowie zetną pensje prezesów. "Ustawa, by walczyć z patologiami"

Pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych - zakłada rządowy projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń w spółkach SP, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę wieczorem w Sejmie.

Miliarder Soros obstawia kryzys. I wycofuje się z Wall Street

Miliarder George Soros coraz mocniej stawia na spadki akcji i wzrost cen złota. Główną przyczyną jest obawa o możliwość pęknięcia bańki spekulacyjnej w Chinach. Soros już nie raz podkreślał, że sytuacja w Chinach bardzo przypomina mu tę z lat 2007-2008 w Stanach Zjednoczonych - komentuje Mateusz Adamkiewicz z HFT Brokers.

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Nawet nie spodziewasz się, ile ci się należy

Pół tysiąca skarg w sprawie kredytów konsumenckich wpłynęło w ciągu pół roku do Rzecznika Finansowego. Klienci skarżą się m.in. na to, że instytucje finansowe źle rozliczają się z wcześniej spłaconych zobowiązań. - Klienci skarżą się do nas, że nie dostają proporcjonalnego zwrotu kosztów początkowych np. opłat administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy. Ta instytucja wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydały stanowisko, w którym czytamy, że "to zła praktyka naruszająca przepisy ustawy o kredycie konsumenckim".

Komornicy odpowiadają na groźby ministra Ziobro

Komornicy nie zawinili - odpowiada organizacja reprezentująca to środowisko na komunikat ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro zapowiedział w poniedziałek rano, że wszystkim komornicy, którzy zajmą pieniądze z programu 500 plus będą karani upomnieniami lub wydaleniem z zawodu. "Krajowa Rada Komornicza przewidywała możliwość zaistnienia takiej sytuacji i wnioskowała od wielu tygodni o podjęcie działań zapobiegawczych" - zaznacza w oświadczeniu Monika Janus, rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej.

Samochód za paragon. Dzisiaj losowanie

Już dzisiaj wieczorem każdy z uczestników loterii paragonowej stanie przed szansą wygrania nagrody głównej, czyli opla astry - informuje Ministerstwo Finansów. W losowaniu wezmą udział paragony zarejestrowane na stronie loterii w kwietniu 2016 roku.

Rynek nie przestraszył się ratingu. Złoty się umacnia

- Inwestorzy nie przestraszyli się obniżenia perspektywy ratingu i mogą ochoczo przejść do kupowania polskich aktywów, po fali strachu, która była podtrzymywana przez niemal półtora miesiąca po pierwszym ostrzeżeniu Moody's z początku kwietnia odnośnie tego, iż spór w sprawie TK może zakończyć się obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej Polski. Tak się jednak nie stało - komentuje Daniel Kostecki, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych HFT Brokers.

W czyich rękach jest amerykański dług? Trump ma szokujący pomysł na jego redukcję

Donald Trump twierdzi, że może się "dogadać" w sprawie renegocjacji amerykańskiego długu. Kandydat republikanów w wyścigu do Białego Domu dał do zrozumienia, że może wynegocjować u wierzycieli Stanów Zjednoczonych niższą stopę zwrotu, taką jak 85 centów za każdego dolara. Problem w tym, że w takim przypadku najwięcej straciliby sami Amerykanie.

Pierwsi po Bogu. Oto najpotężniejsi ludzie na świecie

To ci ludzie zarządzają miliardami dolarów i mają realny wpływ na wydarzenia. Fundusze hedgingowe, inwestycje, doradztwo, private equity, to dla nich porządek dzienny. Magazyn "Forbes" przygotował listę najpotężniejszych ludzi świata finansów.

Skrajne ubóstwo problemem Polski. Przerażające dane

W 2015 roku ubóstwa skrajnego doświadczała co piętnasta osoba, natomiast ubóstwa relatywnego prawie co szósta - alarmuje w swoim najnowszym raporcie GUS. Problem ten w największym stopniu dotyczy wsi, gdzie zasięg ubóstwa skrajnego był prawie trzykrotnie wyższy niż w miastach.

Rekordowe zarobki Polaków za granicą. Perspektywy są obiecujące

Rok 2015 był rekordowy pod względem zarobków Polaków pracujących w krajach Unii Europejskiej. Tylko w sześciu krajach członkowskich (Austria, Belgia, Holandia, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania), Polacy zarobili łącznie 70 mld złotych, podczas gdy w całej Europie ich dochody wyniosły ponad 119,6 mld złotych.

GUS: PKB w 2015 r. wyniósł 1,79 bln zł

Według pierwszego szacunku wartość produktu krajowego brutto w 2015 r. wyniosła 1 789,7 mld zł - podał GUS w piątkowym komunikacie. Wskaźnik rocznej waloryzacji wzrósł o 4,37 proc.

NBP: w marcu 2016 r. saldo rachunku bieżącego ujemne

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za marzec 2016 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 0,4 mld zł - podał w piątek NBP. W analogicznym miesiącu 2015 r. było dodatnie i wyniosło 4,4 mld zł.

"Niskopłacyzm", czyli na co narzekają Polacy

70 proc. pracujących Polaków narzeka na niskie płace, a jednocześnie 49 proc. z nich uważa, że perspektywy na znalezienie lepszego zatrudnienia w innej firmie zwiększają się dzięki regularnemu śledzeniu ofert pracy - wynika z raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany“.

UOKiK ma wreszcie prezesa

Premier Beata Szydło powołała w czwartek Marka Niechciała na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował UOKiK. Niechciał był już szefem Urzędu w latach 2007-2008.