Pieniądze

Pieniądze

"Kobiecy przymus" ma pomóc frankowiczom

Podczas wtorkowego spotkania przedstawiłem prezydentowi Andrzejowi Dudzie parametry, jakie powinny uwzględnić banki, przystępując do restrukturyzacji kredytów frankowych - mówił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Dobre informacje dla kredytobiorców. Stopy raczej nie drgną

- Jeśli utrzymają się takie tendencje, jakie są w tej chwili to nie widzę podstaw, by do końca roku myśleć o zmianie poziomu stóp procentowych - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Zgodnie z zaprezentowaną w komunikacie Rady Polityki Pieniężnej projekcją Instytutu Ekonomicznego NBP, w 2017 roku Produkt Krajowy Brutto Polski z 50-proc. prawdopodobieństwem znajdzie się w przedziale 3,4-4,0 procent.

Zapytali przedsiębiorców, co myślą o działaniach rządu

76 proc. przedsiębiorców odczuwa niepewność związaną z działaniami rządu, a 74 proc. jest przekonanych, że w podatkach zbyt wiele zależy od uznaniowych decyzji urzędników - wynika z badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego dla Konfederacji Lewiatan.

Pomoc dla frankowiczów. Prezydent rozmawiał z prezesem NBP

Działania na rzecz kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji w związku z "obsługą kredytów odnoszonych do walut obcych" - były jednym z tematów poniedziałkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem NBP Adamem Glapińskim.

Komornicy i podatki. Ważne orzeczenie sądu

Komornicy sądowi są podatnikami VAT, powinni więc naliczać i odprowadzać ten podatek - wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do rozstrzygnięcia pozostało jednak pytanie - jak liczyć VAT od opłat komorniczych.

Ruszył sezon na podwyżki. Daje je coraz więcej firm

51 proc. ankietowanych firm w ostatnich sześciu miesiącach nie zmieniło poziomu wynagrodzeń, a w 46 proc. podwyższono pensje - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad. W stosunku do poprzedniego kwartału podwyżki dało pracownikom o 11 proc. firm więcej.

Czas wymienić funty. Brytyjczycy wprowadzają nowe pieniądze

Nowa moneta o wartości 1 funta ma zostać wprowadzona do obiegu 28 marca. To kolejny, po banknocie 5 funtów nominał, który będzie wymieniony na Wyspach. Według zapowiedzi, nowa jednofuntówka ma być najlepiej zabezpieczoną monetą na świecie. A już we wrześniu rozpocznie się wymiana kolejnego nominału.

Linie lotnicze anulowały pasażerowi bilet. Polak po latach wygrał w sądzie

Linie lotnicze będą musiały zwrócić koszty zakupu dodatkowego biletu powrotnego, jakie poniósł jeden z pasażerów, powiększone o koszty procesowe - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Rezerwację na lot powrotny anulowano z powodu nieobecności podróżującego w pierwszej części podróży. Maciej Nykiel, prezes Fly.pl przyznaje, że taka praktyka jest stosowana na całym świecie nie tylko przez linie lotnicze ale też przez hotele.

Urząd rozliczy za ciebie podatki. Senat dał zielone światło

Podatnicy uzyskujący dochody wyłącznie od płatników, np. pracodawców - także ci, którzy odliczają ulgi podatkowe - będą mogli skorzystać z rozliczenia przez urząd skarbowy. Przewiduje to nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do której Senat zaproponował w piątek kilka poprawek.

Kiedy podwyżki opłat za wodę? Wiceminister podał termin

Opłaty za pobór wody dla mieszkańców, przedsiębiorców, rolników czy przemysłu wzrosną najprawdopodobniej dopiero od 2019 roku - wynika z wypowiedzi wiceministra środowiska Mariusza Gajdy. Ministerstwo przekazało rządowi projekt nowego Prawa wodnego.

Ponad 180 mln zł zysku właściciela zarządcy A4 Katowice-Kraków

Ponad 180 mln zł zysku netto wypracowała za ub. rok spółka Stalexport Autostrady – właściciel spółki Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), koncesjonariusza płatnego odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków. Od marca spółka SAM podniosła opłaty za przejazd większym pojazdom.

Podatek handlowy wróci? Minister zapowiada walkę

W tej chwili nie trwają żadne prace nad nową wersją podatku handlowego - powiedział w piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że stanowisko rządu w sprawie zakazu handlu w niedziele będzie "w najbliższym czasie".

Mieszkanie Plus się rozrasta. W planach i obietnicach

Do tej pory BGK Nieruchomości podpisało 81 listów intencyjnych oraz dwie umowy inwestycyjne. BGKN dysponuje już niemal 450 hektarami gruntów wytypowanych pod budowę mieszkań - powiedziała rzecznik spółki Ewa Syta. Dodała, że obecnie w trakcie weryfikacji są kolejne 622 lokalizacje.

Dobre informacje dla pacjentów. Po tej decyzji leki mają być tańsze

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską i Radę Unii Europejskiej między innymi do wzmocnienia pozycji negocjacyjnej państw członkowskich tak, żeby mogły one ustalać z koncernami farmaceutycznymi korzystniejsze ceny leków we Wspólnocie.

LOT chwali się wstępnymi wyliczeniami. Polski przewoźnik na dużym plusie

Polskie Linie Lotnicze LOT za 2016 rok mogą uzyskać wynik netto przekraczający 300 milionów złotych - poinformował prezes spółki Rafał Milczarski. Zastrzegł, że to szacunki, a wynik jest przed audytem. Zysk z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów, sięgnie 180-200 milionów złotych.