Pieniądze

Pieniądze

Szałamacha: Jesteśmy gotowi na Brexit

Minister finansów Paweł Szałamacha zapewniał dzisiaj, że Polska jest dobrze zabezpieczona przed Brexitem, choć po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może nastąpić przejściowe osłabienie złotego. I dodał: - Wokół Brytyjczyków chodzimy na paluszkach. Jest nastrój wyczekiwania.

Walka o miliardy z planu Junckera. Znamy listę rządowych projektów

Na liście projektów inwestycyjnych, które będą ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) w ramach tzw. planu Junckera, Ministerstwo Rozwoju umieściło 47 projektów o wartości ok. 81 mld zł. Najwięcej jest tych dotyczących energetyki.

Bankomat pożarł ci kartę. Sprawdź, co zrobić

"Tysiące pożartych kart" - wiadomości o takiej treści docierały do naszej redakcji w poniedziałek wieczorem. Klienci, którzy chcieli wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić za zakupy tracili karty, ponieważ system wysyłał informację o konieczności zablokowania lub konfiskaty karty. Awaria w mBanku trwała kilka godzin. O to, co pokrzywdzony klient powinien zrobić, by odzyskać dostęp do swojej utraconej karty zapytaliśmy rzecznika prasowego mBanku.

Sieci handlowe na cenzurowanym. Za to co robią z dostawcami

Prezes UOKiK będzie mógł nałożyć karę za nieuczciwe praktyki nabywców wobec dostawców - zakłada projekt ustawy o wyeliminowaniu stosowania nieuczciwych praktyk, który niedawno trafił do konsultacji społecznych. Kara może sięgnąć 3 proc. obrotu firmy.

Rząd pomoże firmom. Mali zapłacą mniej

Obniżenie z 19 do 15 proc. CIT dla małych firm, czyli takich, których obroty roczne nie przekraczają wartości 1,2 mln euro - zakłada projekt, którym we wtorek ma zająć się rząd. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Rosną obawy Polaków przed wakacjami

Już blisko połowa Polaków deklaruje, że wyjeżdża na wakacje z biurem podróży. W tym roku więcej z nich ma obawy związane wycieczkami - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK, które przygotowało poradnik dla wszystkich konsumentów.

Wielka kumulacja Lotto rozbita

19 280 596,20 złotych, tyle trafi do jednego szczęśliwca, który zgarnął "szóstkę" w sobotnim losowaniu. Rozbita megakumulacja narastała od 1 czerwca.

Agent kazał odkopać psa, bo wielkość ma znaczenie

Kobieta, która pod Opocznem rozbiła samochód w zderzeniu z psem, nie spodziewała się, że do wypłacenia odszkodowania niezbędna będzie ekshumacja zabitego zwierzęcia. Ubezpieczyciel nie widzi jednak w takiej procedurze niczego nadzwyczajnego.

Złe informacje dla wielbicieli czekolady. I to wszystko przez Brexit

Brexit może odbić się obywatelom Wielkiej Brytanii czkawką. I to dosłownie. Jak się bowiem okazuje w przypadku ewentualnego Brexitu zdrożeje kakao, a co za tym idzie wszystkie słodkości. Surowiec jest notowany na giełdzie towarowej w Londynie, gdzie kwotowany jest w funcie. Walucie, która zdaniem ekspertów mocno może osłabić się w wyniku wyjścia ze Wspólnoty, co spowoduje "wystrzelenie" kursu kakaowca, a w konsekwencji wzrostem cen słodyczy na sklepowych półkach.

Rosną szanse Polaków na mistrzostwo. Znany bank podnosi prognozy

Rosną szanse reprezentacji Polski na końcowy tryumf w Mistrzostwach Europy, przynajmniej w ocenie analityków. Ci pracujący dla Goldman Sachs po czwartkowym, znakomitym, meczu z Niemcami oceniają, że wynoszą one 3,4 proc. To daje naszej drużynie szóste miejsce, wobec jedenastego przed rozpoczęciem turnieju.

Lepszy audyt po kryzysie? Będzie nowa ustawa

Odbudowa zaufania do rynku usług audytorskich, które spadło w wyniku światowego kryzysu finansowego, to cel regulacji unijnych, które ma wdrożyć ustawa o biegłych rewidentach. W najbliższych tygodniach jej projektem ma zająć się Komitet Stały Rady Ministrów.

Niemiecki walec finansowy. Polska bez szans?

580 mln euro, tyle według fachowego portalu Transfermarkt wynosi wartość rynkowa reprezentantów Niemiec. To aż o 368,55 mln euro więcej niż w przypadku reprezentacji Polski.

Rafalska o podwyżce płacy minimalnej: pozwoli nie klepać biedy pracując

- Dla tych 1,3 mln pracowników najniżej wynagradzanych w Polsce jest to bardzo dobry ruch pozwalający im nie klepać biedy pracując - mówiła o planowanej podwyżce płacy minimalnej w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Gdyby minimalne wynagrodzenie nie nadążało za przeciętnym wynagrodzeniem, to rozwarstwienie płacowe pogłębiałoby się, a tego nie chcieliśmy - dodała.

Polacy obawiają się Brexitu. Koniec "brytyjskiego snu"?

Polacy na Wyspach coraz mocniej obawiają się Brexitu. Mieszkają w Wielkiej Brytanii od lat, pracują, prowadzą firmy, płacą podatki. I nie chcą wyjeżdżać. - Jest wiele pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Nie wiemy, co się wydarzy, nic nie możemy zrobić. Pozostało nam tylko czekać na wynik - mówią. Brytyjskie referendum odbędzie się 23 czerwca.

Płaca minimalna w górę. Wszystko, co musisz wiedzieć

Rząd zapowiedział wzrost płacy minimalnej o 103,70 zł netto. Od przyszłego roku ma ona wynosić 2 tys. brutto, po zmianach pracownik "na rękę" otrzyma zatem 1459,48 złotych. Państwo w postaci podatków i innych składek otrzyma 46,21 zł na jedną osobę. Kto za to zapłaci? Przede wszystkim pracodawcy, dla których dodatkowe obciążenia wyniosą 181 zł na osobę. Zmiany mają objąć 1,3 mln pracowników.

Rząd walczy z luką podatkową. Powstanie rejestr faktur

- W ciągu roku, półtora może powstać centralny rejestr faktur - zadeklarował w środę minister finansów Paweł Szałamacha. Wskazał, że celem MF jest ograniczenie w ciągu 2-3 lat luki w VAT z obecnych 26 proc. do średniej unijnej, czyli 15 proc.