To może być koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wszystko za sprawą propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które proponuje reformę systemu emerytalnego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rzeczy dotyczące OFE.
1. 17 lat oszczędzania
Otwarte Fundusze Emerytalne istnieją od 17 lat. Powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku i pozwalają na gromadzenie środków pieniężnych na emeryturę w tzw. II filarze. Oznacza to, że każdy ubezpieczony w ramach tego systemu samodzielnie wybiera jedno z 12 Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, które będzie prowadzić jego Otwarty fundusz emerytalny.
Do 2014 roku OFE były obowiązkowe dla niemal wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1968 roku. To się jednak zmieniło. Każdy pracujący i odprowadzający składki emerytalne może zdecydować, czy chce skorzystać z usług funduszu, czy gromadzić wszystkie środki na subkoncie w ZUS-ie.
Ci, którzy już wcześniej byli członkami OFE, mogli dokonać wyboru do końca lipca 2014 roku. Następna taka okazja pojawiła się w tym roku w trakcie tzw. okienka transferowego, które trwało od 1 kwietnia do 31 lipca. Następne okazja do zmiany decyzji w 2020 roku.
2. Wysokość składki
Składka emerytalna to 19,52 proc. płacy. W jej ramach co miesiąc do ZUS trafia 12,22 proc. wynagrodzenia, pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne - 7,3 proc. w przypadku wyboru ewidencjonowania składki w całości na subkoncie w ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym.
Przy wyborze OFE na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc., a do funduszu zostanie przekazane 2,92 proc.
Co się dzieje w takim przypadku? Naszymi pieniędzmi zarządza jedno z 12 towarzystw emerytalnych, które inwestują fundusze m.in. w akcje polskich spółek, czy obligacje. Przez lata środki rosną, a następnie na 10 lat przed osiągnięciem przez nas wieku emerytalnego, stopniowo trafiają na nasze indywidualne subkonto w ZUS-ie. To efekt tzw. suwaka bezpieczeństwa wprowadzonego nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia 2013 roku.
Należy pamiętać, że wpłacane w II filarze składki są zwolnione z podatku dochodowego i podlegają częściowemu dziedziczeniu.
3. PO pierwsza
W stronę Otwartych Funduszy Emerytalnych mniej życzliwym okiem coraz częściej spoglądają jednak politycy. Po raz pierwszy po pieniądze z OFE sięgnęła Platforma Obywatelska. Było to efektem wspomnianej już wcześniej nowelizacji sprzed trzech lat.
Pod koniec grudnia 2013 roku ówczesny prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w systemie emerytalnym przewidującą przekazanie 3 lutego 2014 do ZUS skarbowych papierów wartościowych posiadanych przez OFE.
Dotyczyło to 51,5 proc. wszystkich środków zgromadzonych przez członków OFE, czyli ok. 153 mld zł.
4. Likwidacja OFE
Teraz rząd PiS może pójść krok dalej, bo rozważane jest całkowite zlikwidowanie OFE. Taką propozycję zawiera bowiem zarekomendowana rządowi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej reforma systemu emerytalnego.
Resort proponuje, by rozważyć przekazanie środków pozostających jeszcze w OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej "a kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS". W ocenie MRPiPS, który przygotował stanowisko, "propozycja ta realizuje zarówno potrzeby rynku finansowego: aktywa będą inwestowane nadal na giełdzie, jak i ubezpieczonych, których aktywa zgromadzone w OFE zostaną zapisane na subkontach w ZUS".
Reforma emerytalna wg ZUS okiem ekspertów. Zobacz rozmowę z programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS (10.10.2016):
Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock