Pieniądze

Pieniądze

Szwed o nowych przepisach: chodzi o to, aby inne kraje nie "podbierały" nam pracowników

Niedawno weszły w życie przepisy, które miały ułatwić obcokrajowcom zza wschodniej granicy znalezienie pracy w Polsce, a dziś rząd przygotowuje zmiany mogące znacząco zahamować ich napływ. - Chodzi o to, aby inne kraje nie "podbierały" nam pracowników, na których nam zależy, czyli tych wysoko wykwalifikowanych - twierdził w TVN24 BiS Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Możesz stracić wszystkie pieniądze. Ostrzeżenie przed e-pośrednikami

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed podawaniem danych umożliwiających logowanie do rachunku bankowego, zlecanie przelewów oraz pobieranie historii rachunku podmiotom innym niż bank, w którym prowadzony jest dany rachunek. Zaznacza, że grozi to utratą środków na rachunku.

Chcesz wygrać "szóstkę"? Oto "najszczęśliwsze" liczby

W czwartek losowanie rekordowej sumy w totku: do wygrania aż 40 milionów złotych. Ta kwota z oczywistych względów rozpala wyobraźnię każdego. Chcesz trafić "szóstkę"? Wskazujemy, które liczby padały najczęściej w ostatnich 16 latach.

Przegląd prasy. Ukrainiec ma zarabiać tyle, co Polak

Nowelizacja ustawy, nad którą pracuje rząd, przewiduje, że pracownicy ze Wschodu powinni mieć zapewnione takie same pensje, jakie zarabiają Polacy - donosi "Rzeczpospolita". Dodatkowo, wymagane będą dodatkowe zezwolenia. Zdaniem dziennika ta decyzja może osłabić pozycję pracowników m.in. z Ukrainy.

Polacy nie płacą alimentów. Uzbierał się gigantyczny dług

Dłużnicy alimentacyjni w Polsce są winni swoim dzieciom 9,7 miliarda złotych, a w bazie danych Krajowego Rejestru Długów znajduje się już ponad 300 tysięcy rodziców, którzy nie płacą na swoje dzieci - podaje KRD. Średnie zadłużenie przekracza 32 tysiące złotych.

EBC wycofuje ten banknot. Przez terrorystów

Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił w środę, że od końca 2018 roku zaprzestanie emisji banknotów o najwyższym nominale, czyli 500 euro. Powód? Miały być wykorzystywane w działalności terrorystycznej.

O kredyt coraz trudniej. NBP: banki zaostrzyły kryteria

W pierwszym kwartale 2016 roku banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów, zwłaszcza kredytów mieszkaniowych, a jednocześnie zwiększył się popyt na kredyty mieszkaniowe - wynika z opublikowanej w poniedziałek przez NBP ankiety o sytuacji na rynku kredytowym.

Ostatni moment, by złożyć PIT. Za jego brak bardzo wysoka kara

PIT-y z rozliczeniem za 2015 rok można w tym roku składać do poniedziałku 2 maja włącznie - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort zachęca do składania corocznych deklaracji podatkowych przez internet i zwraca uwagę, że w tym roku złożono takich deklaracji rekordową liczbę.

Tłuste lata dla studentów. Ile mogą zarobić?

Nadeszły tłuste lata dla studentów, którzy szukają pracy jeszcze przed uzyskaniem dyplomu. Jak wynika z danych Grupy Pracuj, w pierwszym kwartale pracodawcy opublikowali 2709 ofert praktyk i staży - to o 23 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei statystyki dotyczące zarobków pokazują, że niektórzy studenci już na początku swojej kariery mogą liczyć na dobre wynagrodzenie.

Podwyżki, stabilność, nowe wyzwania. Sprawdź, co Polacy myślą o pracy

18,6 proc. pracujących Polaków obawia się o swoje miejsce pracy; to wynik o niemal 10 pkt proc. niższy niż w I kwartale 2015 roku - wynika z piątej edycji barometru rynku pracy wykonanego na zlecenie Work Service. Jak wskazuje badanie, stabilny rynek pracy nie zmienia faktu, że ponad połowa Polaków liczy na podwyżki.

Rozmowy telefoniczne będą tańsze. Za połączenia w UE płacimy mniej

Podczas majówkowych wycieczek zagranicznych będziemy mogli sobie pozwolić na dłuższe rozmowy telefoniczne. Od soboty nastąpiło ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Oznacza to, że za połączenia roamingowe możemy płacić mniej - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Przegląd prasy. Na co idą podatki?

Najwięcej płacimy na emerytury i renty. Prawie jedną trzecią. Dalej są służba zdrowia i edukacja. Wszystkie wydatki państwa to prawie 750 mld złotych - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jednolity podatek? "Polska to imperium marnotrawstwa" vs. "mamy niskie podatki"

- Jeśli podatki racjonalne mają być rewolucją, to tak: chcę rewolucji - stwierdził w TVN24 BiS Jacek Wilk poseł z klubu Kukiz'15 odnosząc się do podatkowej propozycji zgłaszanej przez PiS. Z kolei była wiceminister finansów Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej stwierdziła: "jestem zdania, że wszystkie podatki w Polsce są na relatywnie niskim poziomie. Według danych Eurostatu tylko sześć państw w UE ma podatki niższe niż Polska".

"Państwo jak mafia, a podatek jak haracz". Akcja PalPITacja

- Protestujemy przeciwko uciskowi podatkowemu, tzn. przeciwko takiemu ustrojowi polityczno-gospodarczemu, który zawłaszcza owoce naszej pracy - tłumaczył w rozmowie z TVN24 BiS Michał Marusik, europoseł i lider Kongresu Nowej Prawicy, a także organizator ogólnopolskiej akcji antypodatkowej PalPITacja. - W zasadzie państwo polskie jest takim państwem, które spełnia formułę mafii - dodał lider KNP.

"Timowi Cookowi zrobiło się smutno". Amerykański miliarder sprzedał wszystkie akcje Apple'a

Słynny amerykański miliarder Carl Icahn sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce Apple. Tłumaczy to obawami o przyszłość giganta w związku z działalnością chińskiego rządu. - Tim Cook robi świetną robotę. Zadzwoniłem dzisiaj do niego rano, aby powiedzieć mu o swojej decyzji, zrobiło mu się przykro. Ale powiedziałem mu, że to wielka firma - powiedział miliarder.

Podwójna cena, a skład ten sam. Farmaceutyczny gigant ukarany

Producent Nurofenu, Reckitt Benckiser został ukarany grzywną w wysokości 1,7 mln dolarów. Powód? Firma farmaceutyczna sprzedawała lek za podwójną stawkę, reklamując go jako działający na specyficzny rodzaj bólu (m.in. migrenowego, pleców czy menstruacyjnego). To zdaniem sądu wprowadzało konsumentów w błąd, bo mimo różnych opakowań, skład leku był ten sam.

Jak wyjechać, to do Niemiec. O tym marzą Polacy

34 proc. Polaków, jako miejsce ewentualnej emigracji wskazuje Niemcy - wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków", przygotowanego przez firmę Work Service. Dane niemieckiego urzędu statystycznego wskazują, że pracuje tam 354 tys. Polaków.