Pieniądze

Pieniądze

Marczuk o 500 plus: kobieta może zapłacić za przedszkole i wejść na rynek pracy

Świadczenie 500 plus jest bardziej aktywizujące niż dezaktywizujące. Przy niskich polskich pensjach, jeśli kobieta dostanie dodatkowo 500 zł, to w tym momencie może zapłacić za żłobek czy przedszkole i dzięki temu wejść na rynek pracy - powiedział w TVN24 BiS Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Skomentował w ten sposób raport Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, który wskazuje, że wypłaty z programu 500 plus mogą w okresie kilku lat ograniczyć zatrudnienie o ponad 230 tys. osób.

Ile zarobi prezes w państwowej spółce? Nowe zasady

Od piątku pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa mają wiązać się z sytuacją i wielkością spółki oraz realizacją celów inwestycyjnych - zasadę tę wprowadza wchodząca z tym dniem w życie ustawa o zasadach wynagrodzeń w państwowych spółkach.

Rząd chce ulżyć artystom. Będą zmiany w PIT?

Muzycy, pisarze, aktorzy, dziennikarze, architekci - to m.in. te grupy mają skorzystać na możliwości nielimitowanego odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Projekt nowelizacji ustawy o PIT zaproponowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Zmiany miałaby wejść w życie w styczniu 2017 roku.

Komornik szybciej zajmie konto dłużnika. Ale w nowych przepisach jest furtka

Wystarczy kilka kliknięć, aby zająć pieniądze na bankowym koncie osoby, która nie spłaca np. zaciągniętego kredytu. Komornicy będą mogli elektronicznie zając rachunek bankowy dłużników, zablokować im wypłatę pieniędzy i przymusić pod groźbą grzywny do ujawnienia majątku. Dziś nowe przepisy wchodzą w życie. Dotyczą jednak tylko rachunków bankowych, a nie SKOK-ów.

Łatwiej otrzymasz spadek. Nowe prawo wchodzi w życie

Sporządzane przez notariuszy akty poświadczenia dziedziczenia, prawomocne postanowienia sądu o nabyciu spadku oraz europejskie poświadczenia spadkowe znajdą się w elektronicznym rejestrze spadkowym. Szybciej i łatwiej będzie można stwierdzić nabycie spadku za granicą. Przepisy wchodzą dziś w życie .

Wybrali franki. Po ośmiu latach mają do spłacenia znacznie więcej, niż wzięli

Łączne zadłużenie frankowiczów wynosi już 167 mld zł. W przypadku niektórych kwota kredytu w porównaniu do pierwotnej wzrosła o 24 proc. Dane pokazują, że w większości przypadków kredyt frankowy był zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie po to, by mieszkanie wynajmować - wynika za najnowszych danych.

500 plus dla pracujących? Minister: za wcześnie na wnioski

Wypłaty z programu Rodzina 500 plus mogą w okresie kilku lat ograniczyć zatrudnienie o ponad 200 tys. osób - wynika z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. To dlatego, że wsparcie nie jest powiązane z wymogiem aktywności zawodowej. Ministerstwo ocenia, że za wcześnie jest na takie wnioski.

Tu dronem nie polecisz. Wchodzi w życie nowe prawo

Monitorują lasy, rejestrują złodziei węgla, a może już niedługo „zapukają” do waszych drzwi wręczając wam zamówioną paczkę lub pizzę. Cywilne bezzałogowe statki powietrzne, czyli popularne drony, szturmem podbijają coraz to nowe obszary działalności człowieka. Od dziś wchodzi w życie nowe prawo wprowadzające pewne ograniczenia, ale i ułatwienia dla operatorów dronów.

Podwyżki nie dla kobiet. Ekspert radzi: trzeba się dopraszać

Kobiety chodzą po podwyżki tak samo często jak mężczyźni. Ale dużo rzadziej je dostają. Naukowcy wykazali właśnie, że mężczyźni mają o 25 proc. szans więcej na podwyżkę więcej niż kobiety. - Kobiety przyjmują, że sama prośba o podwyżkę jest wystarczającym argumentem i że nie trzeba się dopraszać. Ale rozmawiając z pracodawcą trzeba stosować metodę drobnych kroków, a to kobiety często zniechęca - tłumaczył w programie "24 Godziny" prof. Leszek Mellibruda.

Podatki bankowy i od handlu pod lupą. Możliwa zmiana

Możliwa jest zmiana co do charakteru podatków bankowego i handlowego w 2017 r. - ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki we wtorek w Krynicy . Dodał, że nie polegałaby ona ani na ich zaostrzeniu, ani na poluzowaniu, lecz na "dostosowaniu".

"Od 2018 roku ma obowiązywać nowy podatek". Kto zapłaci najwięcej?

- W nadchodzących latach zobaczymy podwyżki podatków - mówi ekonomista Ignacy Morawski. Wskazuje, że "od 2018 roku ma obowiązywać nowy podatek od dochodów osobistych". - Najzamożniejsi będą płacić więcej - zwraca uwagę Morawski. Jego zdaniem, już wkrótce wzrosną także wydatki na służbę zdrowia, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia składki. - Jeśli budżet wydaje więcej skądś musi to zebrać - wtóruje mu Rafał Sadoch, ekonomista DM mBanku.

Chcesz zmienić bank? Ma być "jasno, szybko i bezpiecznie"

Konsumenci będą mogli łatwiej przenosić rachunek płatniczy, w przypadku gdy znajdą atrakcyjniejszą ofertę - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba prezentując rządową nowelizację ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany w budowlance. Sejm uchwalił ustawę

Zapewnienie przejrzystych i konkurencyjnych zasad wyboru koncesjonariusza z jednoczesną gwarancją dopuszczalnej prawem unijnym elastyczności tego postępowania zakłada uchwalona przez Sejm ustawa o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Banki w polskich rękach. Klienci zapłacą za droższe usługi

Zachwianie płynności całego sektora, spadek podaży kredytów i droższe usługi – takich konsekwencji wycofywania się zagranicznego kapitału z banków spodziewają się eksperci na podstawie dotychczasowych doświadczeń. Analitycy i ekonomiści przyznają też, że tzw. renacjonalizacja banków może mieć też pozytywne skutki.

Tanie studia w USA. Zobacz, jak się dostać na Harvard

- Dostanie się na studia na Harvardzie i inne uczelnie w Stanach Zjednoczonych wcale nie jest takim trudnym procesem - mówi Adam Ziemba, prezes Harvard Polish Society. Jak wskazuje, w procesie rekrutacyjnym bierze się pod uwagę: osiągnięcia akademickie, aktywność społeczną oraz życiorys. - Oficerowie rekrutacyjni patrzą na osoby, które są empatyczne, robią coś dla społeczeństwa, działają politycznie - wylicza Ziemba. Jednocześnie dodaje, że "studia na Harvardzie mogą być tańsze niż na Uniwersytecie Jagiellońskim czy Warszawskim". - Harvard może pokryć wszystkie koszty związane z edukacją, wyżywieniem, zakwaterowaniem - podkreśla gość TVN24 BiS.

Szałamacha daje zielone światło na zakup Pekao. Jest jedno "ale"

Polski rząd opowiada się za zakupem Banku Pekao przez PZU, ale by doszło do transakcji cena żądana przez Włochów "musi być uczciwa", podkreślił minister finansów Paweł Szałamacha. Zdaniem "Financial Times" gra toczy się o ok. 0,5 mld euro, bo tyle wynosi rozbieżność między żądaniami Włochów a tym, ile są gotowi zapłacić Polacy.

Zwycięstwo Portugalii na Euro żyłą złota

Zdobycie piłkarskiego mistrzostwa Europy w lipcu br. przez reprezentację Portugalii zapewniło gospodarce tego kraju ponad 600 mln euro. Kolejne tysiące euro spodziewane są w najbliższych miesiącach.

Biznes za mniej niż 4 tys. złotych. Sześć pomysłów

Nie każdy może pozwolić sobie na zakończenie swojej kariery zawodowej i poświecenie się pasji. Ale posiadanie "drugiego zawodu" może okazać się bardzo przydatne w momencie utraty pracy, a większość pasji można przekształcić w działalność gospodarczą. Przedstawiamy sześć pomysłów na prosty biznes.

Wicepremier spodziewa się zmiany ratingu. Szałamacha: Polska odporna na cięcia

- Agencja Moody's zapewne będzie chciała przeprowadzić zmianę ratingu Polski - powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Z kolei Paweł Szałamacha, szef resortu finansów zapewnił, że Polska jest "odporna na cięcia ratingów". Resort stawia Polskę za przykład "gospodarki, która odznacza się nieprzerwanym wzrostem i nie ulega zjawiskom kryzysowym, które są widoczne w gospodarkach wielu krajów w ostatnich latach".