Najnowsze

Najnowsze

Wigilijne zakupy droższe niż przed rokiem

Główny Urząd Statystyczny podał, że w tym roku część popularnych produktów, które kupujemy na święta Bożego Narodzenia, jest droższa niż przed rokiem. Więcej zapłacimy między innymi za śledzia, kapustę kwaszoną czy buraki. Tańszy za to jest karp.

"Nie może być zgody na to". Stanowisko UOKiK w sprawie frankowiczów

Bankowi nie przysługuje uprawnienia do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej. Tak napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w stanowisku w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Nie może być zgody na to, że za swoje działania sprzeczne z prawem banki obciążają konsumentów. Jest to niezgodne z postanowieniami dyrektywy dotyczącej nieuczciwych warunków umownych - podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał.

"Niewiele osób w to wierzyło". Nowy odcinek A1 otwarty przed świętami

W poniedziałek po południu oddano do ruchu główną trasę autostradowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. Chodzi o 20-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Na razie będzie na nim jednak obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę. W poniedziałek otwarto także 25-kilometrowy odcinek S5 w województwie kujawsko-pomorskim.

Co ma marszałek i wicemarszałkowie? Oświadczenia majątkowe Prezydium Senatu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ma 400 tysięcy złotych w walutach. Dodatkowo jest współwłaścicielem nieruchomości, których wartość wynosi prawie milion złotych. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz ma kolekcję monet z Janem Pawłem II, a wicemarszałek Michał Kamiński - cztery zegarki, których wartość przekracza 10 tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy oświadczenia majątkowe członków Prezydium Senatu.

Projekt budżetu bez deficytu. Jest decyzja rządu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 rok bez deficytu - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, budżet ma być zrównoważony; dochody i wydatki mają wynieść po około 435,3 miliarda złotych.

Duży ruch na rynku nieruchomości. Najnowsze dane GUS

Od stycznia do listopada 2019 roku oddano do użytku 184,3 tysiąca mieszkań, czyli o 11,6 procent więcej niż przed rokiem - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). W całym 2018 roku oddano do użytku 184,8 tysiąca mieszkań.

Pensja w ogłoszeniach o pracę. Komentarz wiceministra

Wprowadzenia obowiązku umieszczania propozycji płacowej w ogłoszeniach o pracę chcą posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy przygotowali projekt odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy. - Nie widzę przeszkód. Jestem otwarty na dyskusję na ten temat - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Minister: auto zarejestrujemy przez internet

Będziemy mieli wybór: formalności załatwimy w dowolnym urzędzie lub przez internet; pracujemy też nad możliwością rejestracji pojazdów przez internet - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Bez telewizora i polityki. Psychoterapeuta o świętach bez stresu

W czasie świąt stajemy się bardziej podatni na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne, a jednym z najbardziej istotnych jest pragnienie, żeby było pięknie, żeby było na bogato, żebyśmy dobrze się czuli i żeby wszystko fajnie wyszło. A jeżeli chcemy, żeby nam wyszło to powstaje napięcie - mówił w programie "Ostatnie piętro" w TVN24 BiS psychoterapeuta Robert Rutkowski. Jak dodał, to napięcie przy stole widoczne jest najbardziej dla dzieci. Radził również, aby podczas wigilijnej wieczerzy nie włączać telewizora oraz nie rozmawiać o polityce.

Ceny prądu i nowy podatek. Oto najważniejsze wydarzenia tygodnia

Wnioski taryfowe w sprawie energii elektrycznej na 2020 rok, propozycja wprowadzenia tak zwanego podatku cukrowego oraz podwyżka akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. To tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Spore emocje wywołała także sprawa amerykańskich sankcji dla firm zaangażowanych w budowę Nord Stream 2.

Podróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"

Goździki, wanilia, cynamon, szafran, pieprz, gałka muszkatołowa. O przyprawach, ich pochodzeniu i zastosowaniu w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS opowiadał Jędrzej Majka, autor książki "Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat". Za niektóre z przypraw jeszcze do niedawna płaciło się krocie. - Dzisiaj kilogram dobrego szafranu hiszpańskiego kosztuje 10 tysięcy euro - wskazał Majka. - Oczywiście nie są to takie wartości, jak w połowie XVII wieku w Amsterdamie, gdzie za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę - dodał.

Droga świętego Jakuba. "Trasa uczy, jak niewiele nam potrzeba w życiu"

Ponad 770 kilometrów w niecały miesiąc. Taki dystans piechotą pokonali Grzegorz Kapla, autor książek i bloga "Kapla w drodze" i jego córka, tancerka Ola Kapla, którzy dotarli do Santiago de Compostela. - To dobra duchowa lekcja, ona polega na tym, jak niewiele trzeba do szczęścia człowiekowi - wskazał Grzegorz Kapla. - Trasa uczy, jak niewiele nam potrzeba w życiu. Cieszy nas, że możemy wziąć prysznic, że możemy zjeść kanapkę. Jest to magiczna sprawa - wtórowała Ola Kapla.

Minister o nowym podatku: wyjdzie Polakom na zdrowie

W państwach, które mają wprowadzony podatek cukrowy, widać spadek sprzedaży produktów z zawartością cukru - wyjaśnił w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, wprowadzenie w naszym kraju takich rozwiązań wyjdzie Polakom na zdrowie.