Wszyscy przedsiębiorcy będą mogli się zwracać o odszkodowania w trybie przewidzianym w ustawie o stanach nadzwyczajnych - zakłada projekt senackiej inicjatywy ustawodawczej. Przedstawili go na konferencji prasowej: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, senator Krzysztof Kwiatkowski oraz przedstawiciele PSL i Lewicy.
Na wtorkowej konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano senacką inicjatywę ustawodawczą, wystąpili marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO), senator Krzysztof Kwiatkowski (niezrzeszony), wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) i posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska (Lewica).
Odszkodowania za lockdown
Jak wyjaśniał Kwiatkowski, projekt zakłada, że wszyscy przedsiębiorcy będą mogli się zwracać o odszkodowania "w trybie przewidzianym w ustawie o stanach nadzwyczajnych, która obowiązuje od 2002 roku".
- Ustawa przewiduje, że wnioski składa się do wojewody, a jeśli przedsiębiorca jest niezadowolony z uzyskanego odszkodowania, może się odwołać do sądu - przypomniał Kwiatkowski.
Odszkodowania te - jak dodał - będą pokrywały straty u wszystkich przedsiębiorców, którzy straty ponieśli, pomniejszone o pomoc uzyskaną w ramach kolejnych tarcz. - Projekt nie narusza zakazu pomocy publicznej. Przepisy wspólnotowe mówią wyraźnie, że w sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy nie różnicuje się podmiotów gospodarczych, takie odszkodowania można wprowadzić - mówił Kwiatkowski.
- Senat jeszcze w styczniu będzie pracował nad projektem, to jest wiarygodna, rzetelna i uczciwa propozycja - zaznaczył.
Marszałek Tomasz Grodzki dodał, że obecność na konferencji prasowej przedstawicieli całej większości senackiej "to dobry znak". - Tylko tym sposobem możemy się przeciwstawić tej fali ignorancji w stosunku do polskiej gospodarki, jaką forsuje obecny rząd - powiedział Grodzki.
Źródło: PAP