"Wiele rodzin w tym roku nie otrzyma pieniędzy". Posłanki apelują do rządu

Źródło:
TVN24 Biznes
Hartwich o 1 procencie podatku na OPP
Hartwich o 1 procencie podatku na OPPTVN24
wideo 2/7
Hartwich o 1 proc. podatku na OPPTVN24

Posłanki Koalicji Obywatelskiej apelują do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o pomoc rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami. Według nich do wielu rodzin nie dotarły pieniądze przekazane w ramach 1 procenta od podatku dochodowego. Ministerstwo Finansów przekazało, że w 2020 roku organizacje charytatywne dostały w sumie więcej pieniędzy niż rok temu, choć niemal połowa z nich otrzymała mniej środków.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej posłanki KO Iwona Hartwich i Marzena Okła-Drewnowicz zwróciły uwagę na "problem organizacji pożytku publicznego w sprawie tegorocznego 1 procenta od podatku dochodowego" - jest to związane z tegoroczną zmianą organu rozliczającego 1 proc. PIT; wcześniej rozliczenia dokonywały lokalne urzędy skarbowe, a obecnie Centrum Kompetencyjne Rozliczeń funkcjonujące w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy; OPP nie otrzymują także informacji, do jakiego urzędu skarbowego jest przypisany dany podatnik.

Czytaj także: Kontrowersyjne zmiany w 1 procencie podatku. Fundacje i rodzice alarmują

"Wiele rodzin w tym roku nie otrzyma pieniędzy"

- Do biur posłów KO zwraca się bardzo dużo rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Zgłaszają ogromny problem, ponieważ na ich subkontach w fundacjach jest znacznie mniej środków - nawet o 80 procent - powiedziała posłanka Hartwich. Jej zdaniem problem polega na tym, że w tym roku przekazywaniem pieniędzy organizacjom pożytku publicznego zajmowały się nie urzędy skarbowe, ale Centrum Kompetencyjne Rozliczeń w Bydgoszczy.

Posłanka Okła-Drewnowicz podkreśliła, że "budżety rodzin opiekujących się osobami z niepełnosprawnością muszą być podreperowywane tak, aby rodziny było stać, przynajmniej w części, na rehabilitację i leczenie swoich dzieci". Hartwich dodała, że na przykład "cena turnusu rehabilitacyjnego dla dziecka z niepełnosprawnością wynosi około 6 tysięcy złotych".

Według posłanki "wiele rodzin w tym roku nie otrzyma pieniędzy, które dostawało od swoich darczyńców", choć mnóstwo Polek i Polaków przekazywało 1 proc. swego podatku dla OPP i różnych fundacji, aby mogły je przekazać podopiecznym. - Tym razem w wielu rodzinach tak nie będzie. To dla nich wielki dramat, bo nie wiedzą, jak zagospodarować środki, które mają na dzisiaj - dodała Okła-Drewnowicz.

"Chcemy wyjaśnień od rządu"

Z kolei Hartwich oceniła, że "to jest właściwie patologia PiS-u". - Najpierw państwo zmusza nas do tego, żebyśmy wszędzie prosili o datki, o 1 procent, na leczenie naszych chorych i niepełnosprawnych dzieci, a później te środki ciężko uzbierane są kradzione - powiedziała.

Posłanki zaapelowały do premiera i ministra finansów o pomoc rodzinom osób niepełnosprawnych, tak aby przekazane im środki trafiły na konta. - Chcemy wyjaśnień od rządu, co się stało ze środkami, które miały być na subkontach dzieci i ich rodzin - oświadczyła Hartwich.

Natomiast Okła-Drewnowicz skierowała kilka pytań do rządu oraz ministra finansów: - Czy minister finansów sprawuje pieczę nad tym, co dzieje się w Centrum Kompetencyjnym Rozliczeń w Bydgoszczy? Kiedy należne środki z 1 procenta trafią do rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami? Jakiej części środki z 1 procenta nie trafiły do rodzin, które opiekują się osobami z niepełnosprawnościami?

Odpowiedź resortu finansów

W poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Iwona Prószyńska przekazała na Twitterze, że "w 2020 roku do OPP trafiło więcej środków z 1 proc. podatku, niż rok wcześniej". "Wzrosła też liczba podatników, którzy przekazali 1 proc. W rozliczeniu rocznym za 2018 r. OPP otrzymały łącznie 874,4 mln zł od 14,5 mln podatników, a w rozliczeniu za 2019 r. 907 mln zł od 14,8 mln podatników" - podała Prószyńska na Twitterze.

Jak zaznaczył we wtorek dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Arkadiusz Jedynak, w 2020 r. pieniądze trafiły do 8870 organizacji. Dodał, że 4470 z nich otrzymało w tym roku więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym.

- Pozostałe organizacje dostały mniej środków niż w 2019 roku, ale prawie połowa z nich odnotowała niewielki spadek wpływów z 1 procent podatku, nieprzekraczający 1 tysiąca złotych - wyjaśnił.

Dyrektor zapewnił, że ministerstwo monitoruje z poziomu centralnego proces przekazywania 1 proc. podatku do organizacji pożytku publicznego. KAS weryfikuje zgłoszone wnioski OPP lub podatników, którzy mają wątpliwości, czy 1 proc. ich podatku trafił do wskazanej organizacji i tam, gdzie nie zabrania tego tajemnica skarbowa, udziela im wyjaśnień. Jedynak zapewnił, że szczegółowa weryfikacja dystrybucji środków do OPP, przeprowadzona w urzędach skarbowych wykazała, że w przypadku darczyńców, którzy wskazali KRS organizacji pożytku publicznego, środki zostały skutecznie przekazane do wszystkich wskazanych przez podatników organizacji.

- Dodatkowo, jeżeli podatnik w zeznaniu podatkowym wskazał cel szczegółowy albo wyraził zgodę na przekazanie do organizacji swoich danych osobowych, informacje te zostały udostępnione wskazanej OPP do 30 września bieżącego roku. Zbiorcze informacje zawierały dane identyfikacyjne darczyńcy (między innymi imię, nazwisko i adres), wysokość kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji oraz informację o przeznaczeniu tej kwoty. Zestawienia przekazane do OPP zawierały zbiorcze informacje o darczyńcach z całego kraju - poinformował.

Zastrzegł, że w zbiorczej informacji przekazywanej OPP nie są jednak ujęte wszystkie kwoty przekazane na rachunki bankowe tych organizacji. W przypadku, gdy darczyńca wskazał KRS wybranej organizacji, ale nie wyraził zgody na przekazanie danych lub nie określił celu szczegółowego, nie będzie on figurował w zbiorczej informacji. Nie ma to jednak wpływu na przekazanie środków na rzecz wybranej OPP - podkreślił.

Wskazał, że zestawienia ujmujące również takie przypadki (bez wskazania danych identyfikujących darczyńców), jak każdego roku, zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem https://www.gov.pl/web/finanse/1-procent-podatku-dla-opp.

- W niektórych przypadkach naczelnicy urzędów skarbowych, zgodnie z prawem, odstąpili od przekazania środków na rachunki bankowe organizacji pożytku publicznego. Mogło to wynikać z braku zapłaty podatku w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego lub z braku aktualizacji czy zgłoszenia rachunku bankowego przez OPP w terminie do 30 czerwca bieżącego roku - tłumaczy przedstawiciel MF.

Dodał, że w niektórych, jednostkowych przypadkach urzędy skarbowe oczekują na zgłoszenie się do wyjaśnień wezwanych podatników, których deklaracje budzą wątpliwości. W każdym wyjaśnionym przypadku środki zostaną niezwłocznie przekazane do OPP.

Jedynak przypomniał, że podatnicy, którzy w tym roku złożyli swój PIT w wydłużonym terminie, tj. do 1 czerwca br., również mogli skorzystać z przekazania 1 proc. podatku.

Jeden rachunek bankowy

Zgodnie z informacją MF w 2020 r. resort przeprowadził zmiany w zakresie rachunków bankowych urzędów skarbowych w celu uproszczenia obsługi podatników. Obsługa dystrybucji środków została zautomatyzowana i scentralizowana. Od 1 stycznia 2020 r. 1600 odrębnych rachunków bankowych urzędów skarbowych zastąpiono jednym wspólnym rachunkiem bankowym. W związku z tym, w ramach przekazywania 1 proc. podatku, organizacje pożytku publicznego w tym roku otrzymały jeden zbiorczy przelew z wyznaczonego urzędu skarbowego.

"Utworzenie wspólnego rachunku bankowego pozwoliło na uproszczenie i centralizację dystrybucji kwot 1 procent podatku na rachunki bankowe OPP. Analogiczne rozwiązanie dystrybucji środków jest obecnie realizowane do wszystkich instytucji, na rzecz których administracja skarbowa pobiera środki na przykład do NFZ (danina solidarnościowa), Funduszu Inwestycji Kapitałowych itp. Obsługę wspólnego rachunku powierzono Naczelnikowi I Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, gdzie od 5 lat funkcjonuje Centrum Kompetencyjne Rozliczeń, które realizuje zadania na rzecz KAS" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rok 2025 przyniósł kilka istotnych zmian w podatkach i składkach. Dotyczą one między innymi kasowego PIT, składki zdrowotnej, podatku od nieruchomości czy VAT. Od marca wzrośnie natomiast akcyza na papierosy.

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku dziewięć na dziesięć nowych samochodów sprzedanych w Norwegii to elektryki - pisze Reuters. Obiecujące dane przybliżają kraj do osiągnięcia celu, zgodnie z którym od 2025 roku nabywane przez Norwegów nowe auta mają być zasilane jedynie prądem.

"Będzie pierwszym takim krajem na świecie". Niesamowita statystyka

"Będzie pierwszym takim krajem na świecie". Niesamowita statystyka

Źródło:
Reuters

Ministerstwo Finansów opublikowało raport dotyczący ubiegłorocznych rozliczeń PIT. Pokazuje on między innymi, z których ulg podatkowych korzystaliśmy najczęściej.

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Źródło:
tvn24.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator, w którym można policzyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia - poinformował regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.

Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 4,8 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszuści wysyłają fałszywe maile informujące potencjalnych klientów PKO BP o nagłej potrzebie aktualizacji danych konta bankowego - ostrzegł w piątek CERT Polska, dodając, że w ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane logowania.

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Źródło:
PAP

Każdy ze stu najlepiej opłacanych szefów kanadyjskich firm zarobił średnio 13,2 miliona dolarów kanadyjskich w ciągu roku. To oznacza, że średnio każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik – wynika z opublikowanego w czwartek raportu think tanku Canadian Centre for Policy Alternatives (CCPA).

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Źródło:
PAP

Rumuńskie Karpaty, stolica Grenlandii, ale też miasto w Polsce. Redakcja portalu CNN przygotowała listę 25 propozycji podróży na 2025 rok. Wiele z nich znajduje się w Europie.

Dokąd na urlop w 2025 roku? CNN poleca miejsce w Polsce 

Dokąd na urlop w 2025 roku? CNN poleca miejsce w Polsce 

Źródło:
CNN

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w poniedziałek (6 stycznia) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w piątek 3 stycznia po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców we wtorek, 7 stycznia.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

- Niemcy obawiają się wojny celnej z USA, która zaszkodziłaby ich gospodarce opartej na globalnym handlu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Konrad Popławski. Zauważył, że obostrzenia celne wpłynęłyby też negatywnie na Polskę.

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Źródło:
PAP

- Ciekawe, że taką konferencję robi partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji - stwierdził na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber, ekonomista, odnosząc się do czwartkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości o cenach w Polsce.

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

Źródło:
tvn24.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

W Polsce buduje się obecnie niemal 1600 kilometrów dróg za blisko 65 miliardów złotych - przekazała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

"Największy plac budowy w Europie"

"Największy plac budowy w Europie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Za wprowadzeniem euro zamiast złotego w Polsce jest niespełna 31 procent Polaków - wynika z badania opisanego przez "Rzeczpospolitą". Dziennik wskazał, że podejście Polaków do europejskiej waluty znacznie odbiega od unijnej średniej.

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

"Renta alkoholowa" to potoczna nazwa na świadczenie wypłacane osobom, które są niezdolne do pracy z powodu nadużywania alkoholu. Tak naprawdę chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, którą przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie świadczenie wynosi 1780,96 złotego w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl, zus.pl

Zdolność kredytowa Polaków w 2024 roku niemal się nie zmieniła, a mieszkania podrożały w tym czasie średnio kilkanaście procent. Według danych ekspertów singiel z dochodem 6,5 tysiąca złotych mógł w grudniu liczyć na kredyt do 481 tysięcy złotych, co w Warszawie wystarczyłoby na kawalerkę.

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Źródło:
PAP

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje seniorom powyżej 75. roku życia lub osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wsparcie jest co roku waloryzowane, co oznacza, że wkrótce zostanie podwyższone. Jakie warunki należy spełnić, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Źródło:
gov.pl, tvn24.pl

Slowcation to jeden z największych trendów podróżniczych na 2025 rok, wynika z badania amerykańskiej organizacji Future Partners. Taki rodzaj wypoczynku polega na "zanurzeniu się" w miejscu docelowym i unikaniu najpopularniejszych miejsc i tras turystycznych.

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Źródło:
Future Partners, Forbes, Smarter Travel

W czwartek 2 stycznia mija termin na złożenie wniosku o świadczenie Aktywnie w żłobku z gwarancją wypłaty wyrównania od października 2024 roku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jeśli rodzic nie zdąży w tym terminie, to ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek, czyli bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wraz z 1 stycznia w Mediolanie wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych. Ma on obowiązywać we wszystkich otwartych przestrzeniach, w tym na ulicach. Kara za jego złamanie może sięgnąć nawet 250 euro. Wyjątek stanowią papierosy elektroniczne, których nie uwzględniono w przepisach.  

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

Źródło:
CNN, PAP, Rai News, tvn24.pl

Bary mleczne w Polsce przetrwały dzięki nostalgii za domowym jedzeniem i bezpretensjonalną atmosferą - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Jak dodał, lokale, których tradycja sięga czasów komunizmu, starają się dostosować do nowej rzeczywistości i zwyczajów kulinarnych.

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości, jazdę po alkoholu i udział w nielegalnych wyścigach - to tylko niektóre ze zmian, jakie mają się pojawić w tym roku. W planach jest także stworzenie rejestru osób z dożywotnim zakazem jazdy czy wprowadzenie mechanizmów ułatwiających egzekwowanie kar. Jakie zmiany mogą czekać kierowców w 2025 roku?

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Źródło:
TVN24

Oto kalendarz urlopowy na 2025 rok. Poza niedzielami będzie 14 dni wolnych od pracy. Poniżej wskazujemy, które to dni i wyjaśniamy, kiedy poprosić pracodawcę o urlop, by jak najlepiej wypocząć w 2025 roku.

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Źródło:
PAP