Najnowsze

Najnowsze

Niższy VAT albo mniejsze porcje

Od stycznia mogą dramatycznie wzrosnąć ceny m.in. na żywność i książki, bo od 2008 roku ma zacząć obowiązywać 22 proc. stawka VAT. Jedyna nadzieja tkwi w Komisji Europejskiej - pisze "Gazeta Wyborcza".

Niższy VAT? Kiepski pomysł...

SLD wniósł do Sejmu projekt zmniejszenia podstawowej stawki VAT z 22 do 19 proc. Byli szefowie resortu finansów zgodnie stwierdzają, że w krótkim okresie taka obniżka doprowadziłaby do przegrzania gospodarki - pisze "Puls Biznesu".

Wchodzą nowe przepisy: Kosztorys+VAT

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy naprawiają swoje samochody na podstawie tzw. kosztorysów będą dostawali odszkodowania uwzględniające 22 proc. VAT. Wymagają tego nowe przepisy przypomina "Gazeta Prawna".

Kulejący III filar

W ciągu pierwszego półrocza 2007 roku Polacy założyli zaledwie 45 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE) - wynika z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą".

PiS bierze zbrojeniówkę

Prawo i Sprawiedliwość chce obsadzić swoimi członkami rady nadzorcze i zarządy spółek przemysłu zbrojeniowego - pisze "Gazeta Wyborcza". Dziennik dodaje, że chodzi o 18 spółek-córek holdingu Bumar

Ekologiczna Stolica Apostolska

Watykan zostanie wkrótce pierwszym państwem świata z neutralną emisją gazów cieplarnianych. Mają mu w tym pomóc zainstalowane na Auli Pawła VI panele słoneczne i kilkadziesiąt hektarów lasów zasadzonych na Węgrzech.

Irański gaz przez Turcję do Europy

Turcja i Iran osiągnęły wstępne porozumienie o dostarczaniu gazu ziemnego z Iranu do Europy. Do uzgodnienia zostały już tylko szczegóły techniczne.

Dow Jones bije kolejny rekord

Dow Jones - najważniejszy amerykański indeks giełdowy przekroczył w zeszłym tygodniu poziom 13,900 punktów - najwyższy w historii.

Rosjanie potajemnie przejmują Orlen?

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad planem obrony PKN Orlen przed wrogim przejęciem przez Rosjan - dowiedział się "Wprost". Powód? Ktoś na dużą skalę wykupuje akcje płockiego koncernu.

Nowy system ZUS przyjmie każdy plik

21 lipca ruszają testy nowego internetowego kontaktu między ZUS a firmami za pomocą innych systemów, niż Windows. Dotychczas dokumenty drogą elektroniczną mogą wysyłać do ZUS tylko firmy posługujące się oprogramowaniem Microsoft.

Koszty leczenia do odliczenia?

Rząd myśli o możliwości odliczania części kosztów za leczenie. Ulga mogłaby wejść w życie z początkiem roku razem z kasami rejestrującymi usługi medyczne w gabinetach lekarzy.

Z PKP szybciej na lotnisko

W ciągu najbliższych pięciu lat kosztem ok. 125 mln euro większość polskich lotnisk doczeka się szybkich połączeń kolejowych z pobliskimi miastami - zapowiada "Rzeczpospolita".

Projekt "Ignalina" nie może zostać wstrzymany

Przebywający z wizytą w Wilnie prezydent Łotwy Valdis Zatlers wyraził przekonanie, że projekt budowy nowej elektrowni atomowej na Litwie - przedsięwzięcie, w którym wspólnie uczestniczą Polska, Litwa, Łotwa i Estonia - nie może zostać wstrzymany.

A-2, a wokół... nic

Za dwa tygodnie pierwsze urodziny autostrady A-2 między Strykowem a Koninem. Drogowcy zapewniali, że po roku na trasie powstaną restauracje, stacje benzynowe i hotele. Na razie jednak nie powstało nic - pisze łódzka "Gazeta Wyborcza".

Steinmeier: Z mniejszą histerią do Gazociągu Północnego

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaapelował w piątek do krajów Europy Wschodniej, aby "z mniejszą histerią" podchodziły do projektu Gazociągu Północnego, którym od 2010 roku ma popłynąć przez Morze Bałtyckie gaz z Rosji do Niemiec.

Jeśli na drinka, to tylko w Bułgarii

Najdroższe jedzenie jest na Islandii, a najtańsze w Bułgarii. Polska ma najtańsze w Unii Europejskiej sery, jajka i mleko - wynika z badania "Jedzenie, picie, palenie - porównanie poziomu europejskich cen w roku 2006".

Wciąż nie wiadomo, komu pomostówka

Związkowcy chcą, by "w szczególnych warunkach" pracowało jak najwięcej osób, a rząd, który nie chce płacić za emerytury pomostowe, wręcz przeciwnie. Dlatego posiedzenie Komisji Trójstronnej nie przyniosło przełomu.

Być jak oscypek i bryndza

Już 32 polskie produkty zostały zgłoszone do wspólnotowego systemu oznaczeń produktów regionalnych i tradycyjnych. W resorcie rolnictwa podsumowano kampanię promocyjną "Oryginalność pod ochroną".

Niskie limity na emisję CO2 hamują rozwój

Dyrektywa dotycząca handlu emisjami dwutlenku węgla nie uwzględnia specyfiki i problemów rozwojowych nowych członków UE i hamuje ich rozwój - uważą wiceminister rozwoju regionalnego Janusz Mikuła.

Portfel w komórce jeszcze w tym roku

Dzięki umowie między Polkomtelem a mPay jeszcze w tym roku niektórzy właściciele telefonów komórkowych będą mogli płacić za zakupy wysyłając SMS-a. W ciągu pięciu lat z takiej usługi może skorzystać nawet kilkanaście milionów Polaków.

Pociągiem z Okęcia

Z centrum Warszawy będzie można dojechać do nowego Terminalu 2 lotniska Okęcie, a z czasem także do projektowanego lotniska Modlin, które za dwa lata ma obsłużyć nawet dwa mln pasażerów rocznie. Roboty na pierwszym etapie kolejowej trakcji ruszą lada dzień.

Ponad milion zł dla poszkodowanych w katastrofie Carrefoura

Poszkodowani i rodziny ofiar katastrofy budowlanej hipermarketu Carrefour w Szczecinie, do której doszło przed siedmiu laty, dostaną odszkodowania. 1,1 mln. zł wypłacą pozwani: Carrefour Polska, jako główny inwestor, oraz trzej inni wykonawcy.

Inflacja niższa od prognoz

Inflacja w czerwcu 2007 wyniosła 2,6 procent w stosunku do tego samego miesiąca przed rokiem. To nieco mniej, niż przewidywali ekonomiści.

Prezydent podpisał "Podatek Religi"

Ustawa wprowadzająca tzw. Podatek Religi ma już podpis prezydenta. Firmy ubezpieczeniowe od 1 października będą musiały przekazywać część zebranych składek do kasy NFZ.

Niemcy przeciw finansowo-rolnej rewolucji w UE

- Nie jesteśmy gotowi na cięcia finansowe w rolnictwie w najbliższych sześciu latach - mówi w wywiadzie dla dziennika gospodarczego "Handelsblatt" niemiecki minister gospodarki Horst Seehofer.

Legalne pasty w Polsce nie trują

W Polsce nie ma legalnej sprzedaży past do zębów Spearmint i Spearmint Tri Lear - wynika z informacji Głównego Inspektora Sanitarnego. W pastach tych marek w niektórych krajach wykryto trujące związki chemiczne.