Na razie nie ma planów podwyżek podatków - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski. MF chce natomiast, by w 2010 roku z możliwości złożenia e-deklaracji mogli skorzystać także podatnicy prowadzący działalność gospodarczą.
- W tej chwili nie mamy pomysłu na podwyżki podatków czy likwidację ulg podatkowych. Czekamy na dane dotyczące rozliczenia PIT za ubiegły rok i dane za maj, informacje czy są ewentualnie jakieś niedobory w dochodach podatkowych oraz na ile są jeszcze możliwości ograniczenia wydatków - powiedział Grabowski.
ePity wcześniej, także dla przedsiębiorców
Rozliczanie PITów przez internet w przyszłym roku ma być możliwe już od 1 stycznia - zapowiedział Grabowski w TVN CNBC Biznes.
Poinformował ponadto, że resort już pracuje nad zwiększeniem liczby elektronicznych deklaracji podatkowych, które od 1 stycznia 2010 roku można byłoby składać bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
- Chodzi na przykład o rozszerzenie tej możliwości o PIT-36, przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Chcielibyśmy, aby z tej uproszczonej formy mogli też skorzystać pracodawcy, którzy rozliczają swoich pracowników. W ubiegłym roku w ten sposób rozliczyło się ok. 600 tys. osób - powiedział.
Minister ocenia, że tegoroczna akcja rozliczeń za pomocą e-PIT-37, który nie wymagał kwalifikowanego podpisu elektronicznego, była "dobrym doświadczeniem i sukcesem Ministerstwa Finansów".
- Przez bardzo krótki okres wielu podatników skutecznie złożyło deklaracje. System zdał egzamin. Jednocześnie nabraliśmy doświadczenia co do skali możliwości tego systemu i problemów, z którymi podatnicy zetknęli się przy wysyłaniu PIT-ów - uważa Grabowski.
Mogło być lepiej
Grabowski przyznał, że ze względu na tempo wdrażania systemu, MF "chyba nie było dostatecznie przygotowane do odpowiedniej komunikacji z podatnikami", aby wiedzieli, jak skutecznie i bezbłędnie przeprowadzić wysyłanie deklaracji.
- Można sobie wyobrazić, że system mógłby być przynajmniej w części bardziej przyjazny dla podatników, by np. informował ich o rodzaju popełnionych błędów w deklaracji - powiedział.
Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES