Rada Nadzorcza PLL LOT wybrała nowego prezesa. Specjalnych niespodzianek nie było. Został nim Sebastian Mikosz, który od 9 marca pełni obowiązki szefa spółki. Już jako pełnoprawny prezes zapewnił, że będzie starał się odbudować pozycję borykającego się z problemami przewoźnika.
Według informacji TVN CNBC Biznes, liczba osób, które ubiegały się o stanowisko prezesa spółki, była niewielka, a Mikosz był faworytem wyścigu. I wierzy, że LOT wzleci za jego prezesury z dołka, w który wpadł.
- LOT ma swoje miejsce na europejskim i światowym rynku lotniczym. Będę pracował, aby tę pozycję ugruntować, a także rozwijać zarówno zaufanie pasażerów, jak i partnerów biznesowych - powiedział Sebastian Mikosz. Według niego LOT jest w stanie być dobrze funkcjonującym i stabilnie działającym przedsiębiorstwem.
Za priorytet Mikosz stawia sobie znalezienie inwestora, który uratuje polskiego przewoźnika przed bankructwem.
Potrzebny ktoś z poLOTem
Przed nowym prezesem stoją nie lada wyzwania. LOT jest bliski bankructwa, a Urząd Lotnictwa Cywilnego sprawdza, czy nie odebrać firmie, za brak płynności finansowej, koncesji na przewóz pasażerów. W zeszłym roku spółka miała stratę 600 mln zł, pierwszą od czasu zapaści w branży po atakach na World Trade Center. Przewoźnik spóźnia się też z opłatami za korzystanie z lotnisk. W I kwartale z usług Lotu korzystała 1/5 pasażerów mniej niż przed rokiem.
W czerwcu zakończy się postępowanie weryfikujące koncesję Polskich Linii Lotniczych, które trwa od początku roku i choć to w tej chwili mało prawdopodobne, może skończy się odebraniem LOT-owi koncesji. Dodatkowo spółka córka linii - LOT Ground Services złożyła wniosek o upadłość
Kim jest Sebastian Mikosz?
Sebastian Mikosz był wcześniej dyrektorem w międzynarodowej firmie doradczej Deloitte. Jego głównym zadaniem było rozwijanie doradztwa biznesowego dla sektora publicznego oraz wspieranie napływu i rozwoju inwestorów zagranicznych do Polski. Ukończył IEP Paris (kierunek ekonomia i finanse). Po studiach pracował w firmie Arthur Andersen w Paryżu, gdzie specjalizował się w inwestycjach na rynkach wschodzących.
Po powrocie do Polski w roku 2000 pracował nad stworzeniem internetowego domu maklerskiego. W 2001 roku objął stanowisko Dyrektora Generalnego Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce. W czerwcu 2003 r. został powołany na stanowisko wiceprezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Był też dyrektorem zarządzającym w firmie doradztwa personalnego Amrop Hever w Warszawie.
Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24