Przełom w polskiej administracji. Już za cztery miesiące ponad sto spraw urzędowych, takich jak np. zgoda na wycięcie drzewa czy zezwolenie na hodowanie psa agresywnej rasy będzie można załatwić przez internet - pisze "Gazeta Wyborcza". Jak zapewnia rząd, to dopiero początek informatyzowania urzędów. Za dwa lata ma powstać centralna baza danych oraz nowe dowody osobiste zawierające podpis elektroniczny.
Na razie jednak - w styczniu, a najpóźniej w lutym 2010 r. - przez internet będzie można załatwić ponad sto spraw urzędowych, w których petenci najczęściej przychodzą do urzędów. Chodzi m.in. o zgodę na wycięcie drzewa, zgłoszenie budowy ogrodzenia, zezwolenie na hodowanie psa agresywnej rasy, zgodę na zatrudnienie cudzoziemca lub rozłożenie na raty mandatów. Jednocześnie nadal będzie można załatwiać te same sprawy, idąc do urzędu. Ale dokument elektroniczny będzie równie ważny jak papierowy i tym samym sprawa załatwiana elektronicznie będzie miała taki sam skutek.
Wniosek przez internet
Kolejna nowość to możliwość założenia konta w portalu ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Jeśli potrzebujemy np. odpis aktu urodzenia, wystarczy zalogować się, kliknąć w odpowiednim miejscu, odnaleźć swój urząd i wysłać wniosek. Żądany odpis również otrzymamy drogą elektroniczną.
Koniec "papierkologii"
Po kilkunastu latach składanych obietnic przez kolejne rządy, jest szansa, że e-administracja wreszcie ujrzy światło dzienne. Jak przekonuje MSWiA, wszystko się uda, jeśli do końca roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o informatyzacji. Pierwsze czytanie posłowie już mają za sobą, teraz nad projektem pochyliła się specjalna podkomisja sejmowa.
To właśnie dzięki tej ustawie dokument elektroniczny będzie miał tę samą moc urzędową, co papierowy.
Wystarczy PESEL
Ale prawdziwa rewolucja - jak zapowiada rząd - czeka nas dopiero w 2011 r. Wtedy ma powstać centralna baza danych. Wystarczy, że urzędnik poprosi nas o PESEL, a wszystkie inne dane znajdzie sam. Kolejnym zapowiadanym przełomem będą też nowe dowody osobiste zawierające podpis elektroniczny.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: SXC