Najnowsze

Najnowsze

"Euro nie rozwiąże wszystkich problemów"

Przyjęcie euro to nie koniec procesu przystosowywania gospodarki krajowej do gospodarki europejskiej - przekonywali uczestnicy konferencji NBP "20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej".

Przeniesiesz numer za darmo

Od 6 lipca klienci nie będą już płacić za przeniesienie numeru telefonu komórkowego do innej sieci. W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, która znosi te opłaty.

Przemówienie Joaquina Almunii

Duży popyt krajowy i ostrożne podejście nadzoru finansowego - to właśnie dzięki temu Polska jest odporna na skutki kryzysu - stwierdził komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Joaguin Almunia. Na konferencji NBP z okazji 20-lecia transformacji chwalił polską gospodarkę za przemiany jakich dokonała po 89 roku.

A miało być tak pięknie...

Indeks największych spółek na warszawskim parkiecie w piątek dwukrotnie znalazł się ponad poziomem 2000 punktów - po raz pierwszy od października. Euforia trwała jednak krótko i ostatecznie WIG20 zakończył sesję pod kreską. Nie pomogły nawet niezłe dane z amerykańskiego rynku pracy.

PiS chce walczyć o energię dla Polski

Zablokowanie budowy Gazociągu Północnego, dywersyfikacja źródeł dostaw surowców energetycznych do Europy i utworzenie unijnego mechanizmu reagowania antykryzysowego - to najważniejsze elementy manifestu energetycznego eurokandydatów PiS Pawła Kowala i Konrada Szymańskiego.

"Kryzysowi winne poprzednie rządy"

Poprzednie rządy nie podjęły wystarczających wysiłków, żeby zabezpieczyć Polskę przed kryzysem - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem zmarnowany został okres szybkiego wzrostu gospodarczego trwający do 2007 r. Opinię tę podziela unijny komisarz ds. ekonomicznych Joaquin Almunia, który gościł w Warszawie.

Wartość zmian

Od tak zwanych szczęk i rękodzieła w przydomowych garażach po ekskluzywne sklepy i nowoczesne zakłady produkcyjne - tak rodziła się przez minione 20 lat polska przedsiębiorczość. I chociaż dzisiaj bardzo wiele, bo aż połowa Polaków uważa się za pokrzywdzonych przez gospodarczą transformację ustrojową, połowa wykorzystała możliwości, które dał jej przełom.

Przemówienie Vaclava Klausa

Ostatnie dekada to droga ku upadkowi - powiedział na konferencji Vaclav Klaus. Według prezydenta Republiki Czeskiej druga dekada transformacji charakteryzuje się całkowicie odmiennymi ideami, które pogrążają światowe gospodarki. Kryzys jest nieuniknionym rezultatem długofalowych ingerencji polityków w rynek - podkreślił prezydent Klaus. O 20 latach transformacji głos na konferencji NPB, której patronem jest TVN CNBC Biznes, zabrał Vaclav Klaus.

Polska odniosła sukces

Polskie przemiany gospodarcze po roku 1989 były sukcesem. Tak mówi Marek Belka, były premier, a teraz dyrektor działu europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Marek Belka dodał, że jednym z kamieni milowych w polskiej przyszłości gospodarczej będzie wejście do strefy euro. Podczas konferencji Narodowego Banku Polskiego zorganizowanej w 20 lat po polskich przemianach z Markiem Belką rozmawiał Błażej Karwowski.

Finansowa agonia Łotwy zaszkodzi złotemu

Tragiczna - tak w ostatnich dniach można określić sytuację Łotwy. Bony skarbowe, które chciał sprzedać rząd, nie znalazły nabywców, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie pali się do udzielenie Rydze kolejnego kredytu. Ministerstwo finansów nie poddaje się jednak. Tyle, że problemy Łotyszów szkodzą złotemu.

Górniczy gigant odprawia Chiny z kwitkiem

Fuzja warta prawie 20 mld dolarów nie dojdzie do skutku. Angielsko-australijski koncern Rio Tinto zrezygnował ze sprzedaży części swoich aktywów państwowej chińskiej spółce Chinalco. Woli fuzję z innym potentatem przemysłu wydobywczego - BHP Billiton.

Rosja: dajcie kredyty, bo nie będzie ropy

Wydobycie ropy w Rosji może spaść, jeśli tutejsze spółki naftowe będą miały trudności w uzyskaniu kredytów z zagranicy - wyznał na międzynarodowym forum ekonomicznym w Petersburgu wicepremier Igor Sieczin.

Finansowy kryzys w Watykanie

W Watykanie panuje stan alarmu z powodu złej sytuacji finansowej i debetu na kontach w rezultacie obecnego kryzysu gospodarczego - pisze w piątek włoski dziennik "Il Giornale".

Wielki gospodarczy przełom

Jeśli dzisiaj wydaje nam się czasami, że ceny niektórych towarów i usług rosną to warto sobie przypomnieć, że dwie dekady temu inflacja była na poziomie prawie 600 procent. To, co działo się wtedy z cenami na powstającym dopiero wolnym rynku było poza wszelką kontrolą. A to tylko jeden element ówczesnej rzeczywistości ekonomicznej. Dwadzieścia lat gospodarki wolnorynkowej. Jak długi dystans udało się pokonać? I jak bardzo mylą się Ci, którzy uważają, że niewiele się zmieniło?

GPW pełnoletnia

Pięć spółek, kilkunastu maklerów, indeks WIG o wartości 1000 punktów i 112 złożonych zleceń - tak 18 lat temu wyglądała pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak przez te 18 lat zmieniła się giełda? Co się udało a co nie, pytaliśmy naszego gościa, Ludwika Sobolewskiego, prezesa GPW.

Egzamin z wolności zdany, czas na ten z kryzysu

- Walka z ustrojem socjalistycznym zaczęła się w Polsce - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek. Konferencję "1989 - 2009. 20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej" zorganizował Narodowy Bank Polski, patronat nad nią objęły TVN CNBC Biznes i portal tvn24.pl.

Transakcje wiązane

Cross-selling (sprzedaż krzyżowa) to coraz częściej wykorzystywana przez banki technika marketingowa, pozwalająca na zwiększenie sprzedaży towarów i usług. Sprzedając dodatkowe produkty swoim obecnym klientom, bank zwiększa dochody, a przede wszystkim zacieśnia relacje z klientami. Na co zwrócić uwagę, decydując się na dodatkowe produkty bankowe? Co klienci mogą zyskać dzięki cross-sellingowi? Między innymi na te pytania w programie "Pieniądze od Rana" odpowiadała Katarzyna Siwek z Expandera.

Wspomnienie 20 lat wolnośći

Walka z ustrojem socjalistycznym zaczęła się w Polsce - takimi słowami Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, rozpoczął piątkową konferencję poświęconą podsumowaniu ostatnich dwóch dekad po upadku komunizmu. Prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie gospodarz konferencji zauważył jednocześnie, że, pomimo dobrych wyników na tle Unii Europejskiej, Polska musi przeprowadzić jeszcze wiele reform, które pozwolą jej gospodarczo dorównać unijnym sąsiadom.

Bundesbank: Zwiniemy się na 6,2 procent

Bank centralny prognozuje na bieżący rok spadek Produktu Krajowego Brutto Niemiec o 6,2 procent. To kolejna kiepska prognoza dla niemieckiej gospodarki, ale jeszcze gorsza niż poprzednie.

Dostał zarzuty za nakręcanie kryzysu

Angelo Mozilo, były szef Countrywide Financial, jednej z największych instytucji w USA, udzielającej kredytów hipotecznych subprime został oskarżony o defraudację przez amerykańską Komisję Nadzoru Finansowego. Jedną z podstaw do postawienie zarzutów był e-mail z września 2006 roku.

Kolejne banki golą klientów

Banki coraz głębiej sięgają do kieszeni swoich klientów. Po sygnale danym przez potentata rynku - PKO BP - więcej pieniędzy od klientów żądają teraz BZ WBK i Fortis bank.

Goldman Sachs napędził cenę ropy

Ropa naftowa drożeje w piątkowych notowaniach i zbliża się do granicy 70 dolarów za baryłkę. Według maklerów to reakcja na podwyższenie przez Goldman Sachs prognoz cen tego surowca.

Załoga Enei chce kupić... Eneę

Minister skarbu Aleksander Grad planuje do końca roku sprywatyzować grupę energetyczną Enea. Transakcja zasiliłaby budżet ponad pięcioma miliardami złotych. Jak donosi "Puls Biznesu", ofertę zamierzają złożyć związkowcy z zakładowej „Solidarności”. I zapewniają, że pieniądze się znajdą.

Kobosko: To nie koniec "Dziennika"

Z czytelnikami "Dziennika" wita się w piątek nowy naczelny gazety - Michał Kobosko. Zapowiada "kontynuowanie najlepszych tradycji" gazety, przygotowanie "uniwersalnej gazety opiniotwórczej o nachyleniu gospodarczym" i twardo stwierdza: to nie koniec "Dziennika".

Rządowy pakiet z wybojami

Rządowy pakiet antykryzysowy dla firm nie taki znów atrakcyjny. Jak zauważa "Gazeta Prawna", dla wielu firm deklaracja niezwolnienia choćby jednego pracownika to zbyt duże ryzyko. Huta Stalowa Wola, przedstawiona przez premiera jako modelowy przykład kandydata do skorzystania z pakietu, do jego wymogów się nie kwalifikuje - zauważa z kolei "Gazeta Wyborcza".

Opel? Tylko dla Rosjan!

Rosyjski Sbierbank, który wkrótce stanie się właścicielem 1/3 udziałów Opla, przyznaje, że nie traktuje tej inwestycji długookresowo i planuje pozbyć się udziałów w koncernie. Zaznacza jednak, że na nabywcę typuje tylko Rosjan.

Polskie PKB

PKB wzrósł w I kwartale bieżącego roku o 0,8%. Jak wynika z analizy danych Eurostatu, PKB Polski liczone w ujęciu kwartał do kwartału daje nam pozycję lidera w UE. O poziomie PKB w II kwartale roku rozmawialiśmy z wiceministrem finansów Ludwikiem Koteckim. W drugiej części programu "Bilans" rozmawialiśmy z naszym gościem o tym czy złoty jest w takim przedziale wahań że można by go bezpiecznie wprowadzić do ERM2.

Co z tym gazem?

Czy możemy czuć się bezpiecznie? Nie grozi nam zakręcenie "kurka" z gazem? jak przebiegają rozmowy z premierem Rosji Władimirem Putinem? O tym w programie "90 Minut" gościem Marka Tejchmana był doradca prezesa rady Ministrów Maciej Woźniak.

Inwestycje będą ciurkać

Na 7 miliardów złotych ocenia poziom zagranicznych inwestycji w Polsce szef państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. To mniej niż wcześniej prognozowała agencja, zapowiadając około 10 miliardów złotych wpływów z tego tytułu.

Tienanmen 20 lat po

20 lat temu chińskie wojsko dokonało masakry na placu Tienanmen i rozjechało studentów czołgami. 20 lat później reżim komunistyczny trzyma się dobrze. Jak chińska partia komunistyczna utrzymała się przy władzy a także jak uzależniła od siebie gospodarczo prawie cały świat, pytaliśmy naszego gościa Radosława Pyfela z Instytutu Studiów Polska-Azja.