Najnowsze

Najnowsze

Poniedziałek? To przejmujemy!

Poniedziałek okazał się dniem fuzji i przejęć - a kupowali Amerykanie: potentaci farmaceutyczni Abbot Laboratories i Johnson & Johnson, a także znany producent fotokopiarek Xerox.

Hiszpanie ws. Opla piszą do Brukseli

Kolejny kraj wzywa Komisję Europejską, by spowodowała, że przejęcie Opla przez konsorcjum Magny i Sbierbanku nie będzie faworyzować niemieckich pracowników. Podobne wezwanie skierowała do KE już wcześniej Belgia.

Koniec Ery Niemców, wracają Francuzi

Kolejna zmiana układu sił w PTC Era. Deutsche Telecom traci kontrolę nad operatorem sieci Era i Heyah. Wyrok polskiego sądu przywraca PTC jako spółkę zależną od francuskiego Vivendi i Elektrimu. Niemcy już zapowiadają złożenie kasacji do Sądu Najwyższego. Gra idzie o grube miliardy, jakie co roku przynosi operator Ery.

Siłą wejdą w czekoladę?

Negocjacje się nie powiodły - będzie wrogie przejęcie. Jak donosi brytyjski Observer, amerykański koncern spożywczy Kraft przygotowuje się do przejęcia brytyjskiego Cadbury. Wyceni go na 17,6 miliarda dolarów.

Grad idzie do sądu ws. TVP

Ministerstwo Skarbu chce trzymać rękę na pulsie sporu o zarząd TVP. Resort złożył do sądu wniosek o uznanie go za stronę w toczącym się postępowaniu dotyczącym zmiany władz spółki. - Chcemy mieć dostęp do informacji - mówi rzecznik resortu, Maciej Wewiór.

Fiskus, sąd i buty Palikota

Urząd Skarbowy dopomina się trzech milionów złotych zaległego podatku od firmy Stock Polska - taka wiadomość nie jest niczym nadzwyczajnym. Ale obecna firma Stock Polska - to niedawny jeszcze Polmos Lublin, a zaległości dotyczą okresu, gdy kierował nim Janusz Palikot, obecny parlamentarzysta PO. A poszło m.in. o... buty prezesa.

Nasze 48 mld zł leży i nie pracuje

Tuż przed tradycyjnym "pierwszym", kiedy to większość Polaków dostaje pensje, na ich bankowych kontach zwykle zalega jeszcze 48 mld zł - wyliczył Open Finance. - Te pieniądze mogłyby pracować i zarabiać - zauważają analitycy firmy.

A2 na papierze dłuższa o 91 km

Umowy na autostradę A2 do Warszawy podpisane. Dokładniej - ministerstwo infrastruktury podpisało umowy na budowę wszystkich pięciu odcinków autostrady ze Strykowa do Konotopy - razem 91 km. Marek Michałowski, prezes Budimexu, jednego z wykonawców, mówił w TVN CNBC Biznes, że obecnie jest bardzo dobry okres na takie inwestycje.

Rostowski nie chce dawać tanich pożyczek

Karne odsetki za zwłokę w rozliczeniach podatkowych są za niskie - uznało ministerstwo finansów. W założeniach do zmian Ordynacji podatkowej znalazła się propozycja ich podwyżki o 2 punkty procentowe. Fiskus miałby też zyskać prawo żądania informacji o firmach handlujących w internecie.

Europa przeciw karom Gazpromu

Odbiorcy rosyjskiego gazu w Europie coraz głośniej protestują przeciw stosowanej przez Gazprom zasadzie "take or pay", która każe im płacić kary za zakontraktowany, a nieodebrany gaz. - Rosjanie nie płacą za gaz, którego nie odbiorą z Turkmenistanu - argumentują.

Sukces na G20

Wypracowane ustalenia na szczycie G20 w Pittsburghu to bez wątpienia sukces - ocenia w TVN CNBC Biznes prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, Roman Rewald. Jego zdaniem nadszedł już czas, by światowa gospodarka wkroczyła na ścieżkę długoterminowego rozwoju. Jakie są na to szanse i czy rzeczywiście G20 był sukcesem, pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Ministerstwo będzie godzić w LOT

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik spotka się z przedstawicielami zarządu i związkowców PLL LOT. Ci drudzy w poniedziałek w ciągu dnia pikietowali pod siedzibą resortu. Żądają m.in. odwołania prezesa firmy i przywrócenia do pracy dwóch swoich liderów, zwolnionych przez zarząd spółki.

Czy G20 to strata czasu?

Znany inwestor Marc Faber uważa, że szczyt G20 to zupełna strata czasu. Faber powiedział w wywiadzie dla CNBC, że liderzy państw G20 wysyłają sprzeczne komunikaty, a ich polityka zwiększania deficytów może mieć katastrofalne skutki. Przywódcy państw za priorytet tego szczytu uznali walkę z bonusami. Czy uda im się wygrać to starcie? W magazynie "90 minut" z profesorem ekonomii z New York University, Januszem Ordoverem rozmawiał Robert Stanilewicz.

SKOKi pod nadzorem KNF

10 miliardów złotych w depozytach trzymanych w SKOKach przez 2 miliony Polaków będzie chronione przez państwo – zdecydował Sejm, przyjmując ustawę ustalającą nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Według posłów to dobra wiadomość dla członków kas, ale władze SKOKów widzą to inaczej twierdząc, że przez to SKOKi nie będą mogły konkurować z bankami.

To on wypłaci nam emerytury?

Zbigniew Derdziuk jest oficjalnym kandydatem ministerstwa pracy na nowego szefa ZUS - dowiedziała się telewizja TVN CNBC Biznes. Drugim kandydatem, który doszedł do finału konkursu na to stanowisko był Artur Brzóska. Zbigniew Derdziuk to były minister bez teki w rządzie Donalda Tuska z początków jego funkcjonowania.

Bez kolegów Schroedera Polsce będzie łatwiej?

Niemcy będą mniej zdeterminowani w kwestii budowy Gazociągu północnego? To właśnie - według marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego - korzyść, jaką mogą przynieść Polsce wyniki wyborów u naszych zachodnich sąsiadów i nowa rządząca koalicja.

Norwegom brakuje... śmieci

Norwegia zmaga się z brakiem śmieci. W Skandynawii, gdzie spalarnie odpadów dostarczają ciepło do mieszkań, śmieci stają się coraz bardziej poszukiwanym surowcem.

Triumf bankierów na G20. Ale nie w Anglii

Brytyjscy bankierzy niezbyt długo cieszyli się tryumfem swojej branży na szczycie G20, gdzie nie nałożono limitów na ich kosmiczne pensje. Brytyjski minister skarbu Alistair Darling zamierza poprosić szefów największych banków, aby sami zgodzili się na to, w ramach ustaleń ze szczytu.

Pewny jak Polak swojej pracy

- Ponad połowa Polaków w ogóle nie boi się utraty pracy - wynika z ogólnopolskiego badania serwisu szybkopraca.pl. Najspokojniejsi o swoje posady są kierowcy, kurierzy czy pracownicy produkcji i fabryk. Jej utraty obawiają się natomiast pracownicy usług, czy marketingowcy.

Plany Budimeksu

7 lat gwarancji dało Budimeksowi wygraną w przetargu na jeden z odcinków autostrady A4. Ponadto spółka będzie współtworzyć część autostrady A2. W przyszłym roku Budimex chce ruszyć z inwestycjami mieszkaniowymi. Czym jeszcze spółka zaskoczy inwestorów? O tym z prezesem firmy Markiem Michałowskim w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Zwolnią, a potem spróbują pomóc

W poniedziałek ruszają grupowe zwolnienia w poznańskich Zakładach Cegielskiego. Do końca października pracę straci prawie pół tysiąca osób. Połowa z nich to pracownicy umysłowi. Szef zakładowej "Solidarności" Tadeusz Pytlak zapewniał w TVN24, że zwalniani dostaną specjalną pomoc w szukaniu nowej pracy.

Banki wracają do gry

Coraz więcej reklam banków, coraz więcej wniosków kredytowych i coraz więcej udzielonych kredytów. Banknowcy zgodnie powtarzają, że nastąpiło odrodzenie w kredytach a informacje o zakręconych kurkach kredytowy powoli odchodzą w niepamięć. Optymistyczną tendecje potwierdza wiceprezes jednej z największej grupy udzielającej kredyty - Krzysztof Spyra z Noble Bank, który był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach"

Połowa ofert pracy w urzędach to fikcja

- Połowa ofert pracy, jakie przedsiębiorcy proponują w pośredniakach, to staże i inne formy związania bezrobotnego z firmą, a nie prawdziwe oferty zatrudnienia - czytamy w "Parkiecie". Eksperci radzą więc, żeby pracy szukać raczej na rynku pracy, a nie w urzędach, które - według nich - coraz słabej spełniają swoją rolę.

Niemcy postawili na liberalizm. Będzie ciężko

Niemieccy wyborcy poparli zmiany w systemie podatkowym i powiedzieli "dość" kompromisom w chadecko - socjalistycznej koalicji - tak wynik niedzielnych wyborów komentują analitycy. Nowy rząd chadecy Angeli Merkel stworzą z liberałami. Razem będą musieli posprzątać po kryzysie, a być może nawet stawić czoła jego drugiej fali.

Przyszłość "Silesii"

215 milionów złotych - tyle potrzebuje spółka pracownicza Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia do odkupienia kopalni Silesia. - Mamy biznes plan, rozmawiamy z polskimi i zagranicznymi inwestorami i liczymy, że znajdzie się chętny do do współpracy - mówił w TVN CNBC Biznes Dariusz Dudek, przewodniczący zakładowej Solidarności. Dudek ujawnił, że inwestora możemy poznać już w tym tygodniu.

Dłużnicy zjadają własny ogon

Kiedyś multikredytobiorcy, teraz multidłużnicy. Ci klienci, którzy zaciągnęli kredyty w więcej niż 10 bankach, a na spłatę jednych długów zaciągali następne, tracą dostęp do źródeł finansowania i trafiają do windykatorów. Kredytowa bańka pęka - alarmuje "Puls Biznesu".

Za mało ekonomii, za dużo polityki

Przede wszystkim rachunek ekonomiczny - podkreślał w magazynie "Bilans" były prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Arkadiusz Krężel. 20 lat prywatyzowania - i nadal rządzący zmagają się z pytaniem - które spółki należy sprzedać, a które powinny zostać w rękach państwa? - Brakuje wieloletniego planu gospodarczego - podkreślał Krężel w rozmowie z Rafałem Wojdą.

Zapłacimy o 20 gr więcej za litr paliwa

Z nowym rokiem ceny paliw wzrosną o około 20 gr na litrze i tym razem nie będzie to wynik podwyżki akcyzy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wzrost cen mają przynieść zmiany do ustawy o opłacie paliwowej przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury.

Początki prywatyzacji w Polsce

Mieliśmy świadomość, że robimy coś co zmieni polską gospodarkę - tak o początkach procesu prywatyzacyjnego w Polsce mówi Grażyna Magdziak, ekspert Business Centre Club ds. przekształceń własnościowych. Rozmowy o początkach prywatyzacji w magazynie "90 minut" z okazji kolejnego, piątkowego dnia tematycznego w TVN CNBC Biznes.

"Uratowaliśmy światową gospodarkę"

Liderzy najbogatszych państw podsumowali zakończony w piątek wieczorem szczyt G20. Prezydent USA Barack Obama stwierdził, że światowy kryzys gospodarczy został przezwyciężony. Z kolei premier Japonii podkreślił, że - mimo decyzji zmianie układu sił w globalnej ekonomii - nie należy rezygnować ze spotkań G8.