Kto nie kupił nowych samolotów dla VIP-ów?

Aktualizacja:
 
Polskie VIP-y nie mają czym lataćTVN24

Polskie VIP-y "od zawsze" mają problemy z samolotami. Rządowa flota to maszyny odziedziczone po PRL-u, i choć od dawna wiadomo, że pilnie trzeba ją wymienić, to polityczne kolejne ekipy - bez wyjątku - boją się wrzasku tabloidów, że niepotrzebnie wydają pieniądze podatników na swe luksusy.

Obsługującego rząd i Kancelarię Prezydenta 36. Pułk Lotnictwa Specjalnego to niemal muzeum. Dwie maszyny Tu-154M trafiły do niego krótko po objęciu władzy przez rząd Tadeusza Mazowieckiego - w końcu 1990 roku. Decyzję o ich zakupie podjęto oczywiście dużo wcześniej, w roku 1988. Mniejsze samoloty Jak-40 zaczęły latać jeszcze przed Sierpniem '80 - do eksploatacji weszły między kwietniem 1979 a lipcem 1980 roku. najnowsze samoloty to trzy małe PZL M28B Bryza z lat 2002-04.

Najstarszy śmigłowiec Mi-8 pochodzi z roku 1973 (!), kolejnych kilka jest o cztery lata młodszych. Do tego trzy PZL W-3 Sokół z lat dziewięćdziesiątych i jeden Bell 412, kupiony na papieską pielgrzymkę w 1991 roku.

W praktyce do lotów zdatne są trzy samoloty Jak-40 i trzy śmigłowce W-3 Sokół. Reszta, ze względu na konieczne remonty i usterki, jest "uziemiona".

Niesprawne skrzydła

Od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych samoloty zaczęły stwarzać mniej lub bardziej dotkliwe problemy: od zmuszenia w 1999 roku delegacji marszałek Senatu Alicji Grześkowiak do lądowania w Arabii Saudyjskiej (gdzie kobiet nie tylko u władzy, ale nawet przy urnach wyborczych w owym czasie nie tolerowano), przez ognisty start premiera Leszka Millera na lotnisku w Norymberdze w 2001 r. i prawdziwą katastrofę śmigłowca z premierem na pokładzie w 2003 roku, po awarię maszyny i konieczność czarterowania mongolskiego samolotu w czasie prezydenckiej podróży w roku 2008.

Od połowy lat dziewięćdziesiątych przymierzano się do zakupów nowych maszyn. Poważne plany były w roku 1997, ale kampania wyborcza i wydatki związane z wielką powodzią powstrzymały ówczesny rząd przed rozpisaniem przetargu. O zakupach myślał i następny rząd AWS-UW - ale na tym się skończyło. Konkrety pojawiły się dopiero za czasów premiera Leszka Millera - i to jeszcze zanim on sam przeżył katastrofę.

"Zakup jest niezbędny"

W komunikacie po posiedzeniu rady ministrów z 23 kwietnia 2002 r. znalazło się stwierdzenie, że w związku z zakończeniem okresu eksploatacyjnego samolotów Jak-40, a także z powodu zużycia eksploatacyjnego samolotów pozostających w służbie, zakup nowych maszyn do przewozu najwyższych władz państwa jest niezbędny. Rząd SLD przetarg ogłosił, a potem anulował.

Kolejny szef resortu obrony narodowej Radosław Sikorski ogłosił, że rząd rząd Kazimierza Marcinkiewicza przeznacza na samoloty dla najważniejszych osób w państwie 100 mln zł, co ma wystarczyć na zakup sześciu maszyn. Miało to nastąpić przed końcem jego kadencji. Przetarg ogłosiła Agencja Mienia Wojskowego już w grudniu 2007 roku.

Sikorski ministrem był krótko, a jego następca Aleksander Szczygło pól roku później przetarg unieważnił. Stało się to tuż przed upływem terminu składania ofert, bo - jak podano - "w warunkach przetargu i kryteriach oceny wykryto poważne wady". Nieoficjalnie mówiono o faworyzowaniu jednego z możliwych oferentów. MON pod kierunkiem Szczygły pracował nad założeniami nowego przetargu, ale do następnych, przyspieszonych wyborów w roku 2009 nie udało mu się ich przygotować.

Rejsowym tylko raz

Nowy premier Donald Tusk na początku swego urzędowania mówił, że w swych podróżach zamierza korzystać z samolotów rejsowych. Nawet do USA udał się właśnie zwykłym lotem, ale stało się tak tylko raz. Jeszcze w grudniu 2008 roku poprosił trzy firmy o złożenie ofert na samoloty, potem przygotowano założenia nowego przetargu - ostatecznie przez rok go nie ogłoszono.

Na początku roku 2009 minister obrony Bogdan Klich zapowiedział zaś, że w ciągu roku polscy politycy będą dysponować nowymi samolotami. Tym razem jednak nie padło słowo "kupno". Rychło okazało się, że minister na myśli miał bardzo szczególne rozwiązanie: wynajęcie od PLL LOT maszyn Embraer 175. W ten sposób rząd piekłby dwie pieczenie na jednym ogniu: i miałby czy latać, i wspomógłby - bez przetargu - swą przeżywającą kłopoty firmę.

Embraery w służbie rządu

Mimo kłopotów formalnych i krytyki ze strony opozycji i ekspertów lotniczych dwa embraery, przemalowane na "rządowe" barwy, wchodzą właśnie do eksploatacji: po raz pierwszy premier Donald Tusk poleciał do Brukseli 9 czerwca.

Maszyny tego typu nie rozwiązują problemów VIP-owskich lotów: mają mały zasięg, który nie pozwala na lot za Atlantyk czy bezpośrednio do Afganistanu, gdzie polscy politycy podróżują często. Poza tym są tylko dwa, zaś w przyszłym roku Polska obejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej, co zapewne zwiększy liczbę podróży.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 roku wyniosło 9045,11 złotego, co oznacza wzrost o 9,3 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż prognozowali analitycy.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2025 roku była wyższa o 1,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5 procent - informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zdaniem analityków jest to "pozytywna niespodzianka".

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli w partii mrożonych truskawek dostępnych w Biedronce. Jak podkreślono, spożycie skażonego produktu bez obróbki cieplnej "stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów".

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Źródło:
PAP, GIS

Chaos i długie kolejki przy odprawie pasażerów czekają podróżnych korzystających z portugalskich lotnisk. Trudna sytuacja to efekt wprowadzenia trzech nowych systemów kontroli granic.

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Źródło:
PAP

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

Taku Eto nie jest już szefem Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa Japonii. Publicznie pochwalił się, że nie musi martwić się o zakupy ryżu, gdyż dostaje go w prezencie. Słowa te wypowiedział w momencie, gdy kraj od blisko roku zmaga się ze wzrostem cen ryżu.  

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

We wtorkowych losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że w przypadku Lotto kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 20 maja 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska.

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP