Najnowsze

Najnowsze

VAT od usług już unijny

Podatek VAT od usług świadczonych za granicą będzie pobierany w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywcy takiej usługi, a nie tam, gdzie siedzibę ma firma świadcząca usługę - przewiduje podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowelizacja ustawy o VAT.

Nieoczekiwana strata Millenium

Wbrew oczekiwaniom analityków, w trzecim kwartale Bank Millennium poniósł stratę w wysokości 87 mln zł netto. W piątkowe południe kurs banku spadał o 12 procent. Obecnie bank planuje podwyższenie kapitału zakładowego, co ma umożliwić szybszy rozwój nie tylko banku, ale tez polskiej gospodarki. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Dzień na rynkach był Bogusław Kott, prezes Banku Millennium.

Zostało trzech do budowy terminalu LNG. Zwycięzca do maja

Firma Polskie LNG wyłoniła w poniedziałek trzy konsorcja, które do końca grudnia złożą oferty wstępne na budowę terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Do końca maja ma zostać wyłoniony zwycięzca, który planowo - jeszcze latem przyszłego roku - zacznie budowę. Potrwa ona cztery lata.

Trzeci kwartał WSiP

Dobre wyniki trzeciego kwartału WSiP potwierdzają prognozy na 2009 rok. Skonsolidowany zysk netto spółki wyniósł 40 mln. To wzrost o 7,1% rok do roku. W ujęciu jednostkowym wynik jest nieco gorszy. Wpływ na to ma zakup wydawnictw, który miał na celu zmianę sezonowości. Wraz z końcem sezonowości w spółce, rozpoczyna się sezonowość spółek zależnych, jak Book House czy Zielona Sowa. To ma zapewnić sukces całej grupie - mówił w programie Dzień na Rynkach prezes WSiP, Stanisław Wedler

Będziemy palić aż do filtra

W przyszłym roku jeszcze więcej pieniędzy pójdzie z dymem. Akcyza na papierosy wzrośnie o 5,19 proc., a nie połowę mniej, jak wcześniej szacowano. Resort finansów szacuje, że za paczkę trzeba będzie zapłacić przeciętnie o 33 grosze więcej. Palacze dadzą budżetowi dodatkowe pół miliarda złotych.

Windykatorzy mają więcej pracy?

Jeżeli pogarsza się sytuacja w gospodarce to pieniądze zaczynają krążyć wolniej a więc... do akcji wkraczają windykatorzy którzy udrarzniają przepływy gotówki. Wydawałoby się, że to dla nich czasy żniw. Czy na pewno? O to jak krążą pieniądze w gospodarce w czasach spowolnienia gospodarczego w programie "Dzień na Rynkach" pytał Artura Wiśniewskiego z Euler Hermes Robert Stanilewicz.

Nokia wycofuje miliony chińskich ładowarek

Fińska Nokia wycofa z rynku 14 milionów ładowarek, wyprodukowanych przez chińską firmę BYD. Obudowa feralnych urządzeń może się rozpadać, narażając użytkowników na niebezpieczeństwo porażenia prądem.

Robak nadgryzł iPhone'a

Na australijskich użytkowników iPhone'ów padł blady strach. Ich ulubione gadżety są tam atakowane przez tajemniczego robaka. Choć zagrożone są tylko zhakowane iPhone'y, a sam wirus nie jest szczególnie groźny, eksperci ostrzegają, że już wkrótce jego mechanizm mogą wykorzystać inne, bardziej szkodliwe programy.

IDM SA w III kwartale

Wyniki DM IDMSA zadowoliły inwestorów. W III kwartale spółka odnotowała 21, 46 mln zł zysku netto. To o 43 % więcej niż rok wcześniej. O 11,2 % rok do roku wzrosły przychody spółki. W  w III kwartale wyniosły 36 mln zl. Źródłem zysków  jest między innymi 50 procentowy wzrost na działalności maklerskiej. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Dzień na Rynkach był Grzegorz Leszczyński, prezes IDM SA.

Tylko Niemcy chcą kupić GPW

Tylko niemiecka Deutsche Boerse złożyła ofertę na zakup większościowego pakietu w Giełdzie Papierów Wartościowych - poinformował resort skarbu państwa. Ministerstwo otrzymało jeszcze oferty zakupu pakietu mniejszościowego od członków GPW: Pekao S.A. oraz Banco Espiriti Santo de Investimento.

Kryzys podnosi podatki

Państwa przestały obniżać podatki dochodowe od firm (CIT), widoczna staje się tendencja do podnoszenia stawek VAT - wynika z tegorocznych badań przeprowadzonych przez firmę doradczą KPMG International.

Problem pani, problem pana...

Kobiety zdecydowanie różnią się od mężczyzn, jeżeli chodzi o podejście do rozwiązywania problemów technicznych - wynika z brytyjskich badań.

Boni: Z OFE do ZUS? To tylko robocza propozycja...

Propozycja odebrania części emerytalnej składki, obecnie przekazywanej do OFE i skierowanie jej do ZUS-u to "propozycja robocza", która ma zapoczątkować dyskusję nad zmianami w ustawie emerytalnej - to opinia Michała Boniego, przedstawiona w rozmowie na antenie radia Tok FM.

Wspólny front rządu i NBP

Razem do Euro. Rząd i Narodowy Bank Polski nawiążą bliższą współpracę w sprawie przyjęcia europejskiej waluty. Szczegółami zająć się ma nowy komitet ds. wprowadzania euro, w którego skład wejdą przedstawiciele obu resortów, a także ministerstw: Gospodarki, Spraw Wewnętrznych oraz UOKiKu i KNFu. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Pieniądze od Rana był Witold Koziński, wiceprezes Narodowego Banku Polski.

Rynek nasycony mieszkaniami

Rekordowy rok w deweloperce. Liczba oddanych do użytku mieszkań wyniosła juz 54 tysiące. Na rynku panują jednak nienajlepsze nastroje, a dobre dane to efekt decyzji podjętych kilka lat temu, przekonują eksperci branży. Nadwyżka podaży i malejący popyt oto problemy, z którymi dziś muszą zmierzyć się deweloperzy. Gościem programu Pieniądze od Rana był Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Emerytura z III filara

Godziwa emerytura w przyszłości. To życzenie wszystkich Polaków. Tymczasem tylko 5,3% czynnych zawodowo Polaków oszczędza obecnie w III filarze. Co zrobić by zmobilizować obywateli do planowania i oszczędzania na przyszłość? O tym jakie zmiany w podatkach zachęciłyby Polaków do oszczędzania Robert Stankiewicz w programie Pieniądze od Rana rozmawiał z Adamem Sankowskim, prezesem Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Zysk Gazpromu spadł o połowę

Rosyjski Gazprom, największa firma branży gazowej na świecie, zanotował w pierwszym półroczu 2009 zysk o połoę\e niższy niż rok wcześniej. Mimo to firma zarobiła na czysto równowartość 10,6 miliarda dolarów.

Koziński: Euro w Polsce za 4-5 lat

Polska może przyjąć europejska walutę w 2014 lub 15 roku, zaś kurs wymiany wyniesiesie około 4 złotych uważa wiceprezes NBP Witold Koziński. Jak ocenił na antenie TVN CNBC Biznes, do mechanizmu ERM2 wejdziemy za nieco ponad dwa lata.

MFW z pieniędzmi zaczeka na ukraińske wybory

Ukraina na razie nie otrzyma czwartej transzy antykryzysowego kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pieniądze popłyną do Kijowa dopiero po wyborach prezydenckich 17 stycznia - zdecydował MFW.

Rząd oszczędzi na remontach dróg

Budżetowe oszczędności dotkną w przyszłym roku remontów polskich dróg: pieniędzy wystarczy na naprawę ledwie 350 kilometrów - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna". Tymczasem remontowe potrzeby są 10-krotnie większe, bo w fatalnym stanie jest 3700 kilometrów dróg krajowych.

Nasza wódka dla Chińczyka

Polscy producenci wódki ruszają na podbój Azji. Nasze trunki mają pić m.in. Chińczycy i Hindusi - zapowiada "Rzeczpospolita". Wyborowa już ma drugie miejsce wśród importowanych wódek w Państwie Środka.

Nie oddamy naszej giełdy?

Resort skarbu otworzy dziś koperty z ofertami kupna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do prywatyzacji naszego parkietu może jednak w ogóle nie dojść, bo zgłosiło się tylko trzech chętnych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polak zamożny jak Węgier i Estończyk

Polska coraz szybciej goni bardziej rozwinięte kraje pod względem zamożności. Jeszcze w tym roku zrównamy się z Węgrami i Estonią. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypadnie około 14,1 tys. euro PKB – wynika z najświeższych prognoz Brukseli, dotyczących PKB z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, o których pisze "Rzeczpospolita".

Polskie firmy tracą za granicą

Rosną długi zagranicznych firm wobec polskich eksporterów, pisze "Rzeczpospolita". Przedsiębiorcy wykorzystują wszelkie kruczki prawne, by jak najdłużej obracać gotówką. W efekcie opóźnienia w płatnościach, które nie tak dawno sięgały 30 dni, teraz wydłużyły się do 3-4 miesięcy.

"Polska atomem odpowiada na Nord Stream"

Polska poinformowała o budowie elektrowni atomowych w momencie, kiedy kolejne państwa, w tym Szwecja, zezwoliły na Gazociąg Północny; w ten sposób polski rząd chce uniezależnić się od rosyjskiego gazu - twierdzi publicysta szwedzkiej gazety "Dagens Nyheter"

NIE dla prywatyzacji zysków, a upaństwowienia ryzyka

- Sektor bankowy musi być społecznie odpowiedzialny. Sytuacja, w której zatrzymuje dla siebie zyski, a obciąża podatnika stratami, jest nie do przyjęcia - stwierdził brytyjski premier Gordon Brown podczas szczytu G20 w St Andrews w Szkocji. Przywódcy i ministrowie finansów państw grupy rozmawiają tam przede wszystkim o reformie bankowości i finansowaniu walki z globalnym ociepleniem.

Miedwiediew wini Juszczenkę

- Polityczne utarczki w związku z wyznaczonymi na 17 stycznia wyborami prezydenckimi na Ukrainie powodują, że Kijów opóźnia regulowanie należności za importowany z Rosji gaz ziemny - oświadczył w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.

OFE(nsywa) emerytalna

Polscy ekonomiści napisali do premiera list z krytyką zmian w systemie emerytalnym. Apelują w nim o powstrzymanie się z wprowadzeniem ich w życie. Z jednym z sygnatariuszy, prezesem Skarbiec AMH, byłym członkiem RPP, Bogusławem Grabowskim w magazynie "90 minut" rozmawiał Rafał Wojda.

Windykacyjny biznes

"Zadłużenie Polaków w porównaniu do społeczeństwa amerykańskiego nie jest wysokie" - tłumaczył w TVN CNBC Biznes Jerzy Kulesza prezes spółki Vindexus. W programie "Rynki Dnia" prezes Kulesza opowiadał także o modelu biznesowym i kondycji firmy.

Długi Polaków

Mandaty, alimenty, rachunki za telefon albo prąd. Polacy coraz częściej nie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych. Jak ustrzec się przed przeterminowanymi należnościami i ile można zarobić na odkupowaniu długów innych? Między innymi o to Rafał Wojda pytał w programie "90 Minut" Ireneusza Glensczyka, dyrektora finansowego INDOS.