Najnowsze

Najnowsze

Sprzedaj KGHM

KGHM – "za duże ryzyko, za mała nagroda" – piszą analitycy DM BZ WBK i rekomendują sprzedawanie akcji spółki. Według nich, wyniki spółki w III kwartale okażą się niższe od prognozowanych przez rynek o 33%. Jaki jest powód takiej decyzji i jak ma wyglądać sytuacja w spółce w najbliższej przyszłości, mówi analityk DM BZ WBK Paweł Puchalski

Akcje jak ciepłe bułeczki

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział w poniedziałek, że pula akcji Giełdy Papierów Wartościowych dla inwestorów indywidualnych zostanie zwiększona do 30 proc. wszystkich sprzedawanych przez Skarb Państwa, ale nie przewiduje jej dalszego zwiększania, choć oczekuje, że akcje giełdy pójdą jak ciepłe bułeczki.

Air Market wlatuje na NewConnect

Air Market zadebiutowała dziś na NewConnect. Dzięki systemom spółki można wyszukać samolot do wynajęcia, a także kupić czy sprzedać części lotnicze lub całe samoloty. O biznesie i rozwoju firmy mówi prezes Air Market Bartłomiej Herodecki.

Scania jeszcze się nie rozpędziła

Szwedzki producent ciężarówek Scania w III kwartale miał 18,6 miliarda koron przychodów - a analitycy spodziewali się 19,9 miliarda. Giełdowy kurs spółki poszedł w dół, i to mimo, że zysk brutto był wyższy od prognoz rynku.

Minister znowu obiecuje Lotos

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiadał, że we wrześniu zaprosi do zgłaszania się inwestorów zainteresowanych prywatyzacją Grupy Lotos. Minął wrzesień, i nic. W poniedziałek zapowiedział, że takie zaproszenie zostanie wysłane jeszcze w październiku.

Szukamy finansowania

W programie "Blajer mówi biznes" szukamy pieniędzy na finansowanie własnej firmy w każdym dostępnym miejscu. Nie każde jednak województwo wypłaci nam dotacje przyznaną przez Unię Europejską. Dlaczego tak jest i gdzie szukać pieniędzy? Paweł Blajer pytał o to wiceministra rozwoju regionalnego, Waldemara Sługockiego

Wygrać wyścig o posadę

Najczęściej ich nie dostrzegamy ale często opłaca nam się, gdy to oni nas dostrzegą. To head-hunterzy, ludzie którzy mogą nam zapewnić często lepszą pracę i niejednokrotnie wyższą pensję. Co więc robić aby dać się złowić w sidła head-huntera? Robert Stanilewicz pytał o to Piotra Mazurkiewicza, partnera HRK

Twój głos, Twoje pieniądze

W ramach cyklu "Twój głos, Twoje pieniądze" zastanawiamy się jak infrastruktura wokół nieruchomości wpływa na jej wycenę. Czy wzrost inwestycji samorządowych w okresie wyborczym może wpłynąć na wzrost wartości naszej nieruchomości? Robert Stanilewicz rozmawiał o tym z Łukaszem Madejem, prezes ProDevelopment

Samorządy toną w długach

Polskie samorządy nie radzą sobie z zarządzaniem długami – twierdzi agencja ratingowa Fitch. Ale wini za ten stan nie samorządy, tylko administrację centralną, która przekazując samorządom coraz więcej zadań - nie przekazuje wystarczających źródeł finansowania.

Zarządzanie kosztami

Zarządzanie kosztami w firmie wbrew pozorom nie dotyczy jedynie wielkich przedsiębiorstw. Już w małej firmie możemy z łatwością wdrożyć odpowiednie programy, które przyniosą nam korzyści. Jakie? Paweł Blajer pytał o to doktor Barbarę Kucharczyk z Akademii Leona Koźmińskiego

Przed wynikami TP SA

W tym tygodniu poznamy wyniki Telekomunikacji Polskiej za trzeci kwartał. Analitycy spodziewają się, że spółka może pokazać kwartalną stratę z powodu przeznaczenia rezerw na odszkodowanie dla duńskiej DPTG. Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA spodziewa się, że strata TP może sięgnąć nawet 0,5 mld zł.

Praca 1 listopada

Pierwszy listopada w tym roku wypada w poniedziałek. Oznacza to, że przed nami długi weekend. Nie wszyscy jednak będą mogli w tych dniach odpocząć lub odwiedzić groby bliskich. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli aby ich firmy były otwarte w 1 listopada będą musieli sami stawić się do pracy. Co jeśli będzie jednak potrzebował pracownika w wolny dzień? Prawne aspekty pracy w dzień wolny w programie "Blajer mówi biznes", którego gościem była Katarzyna Sarek z kancelarii prawnej Bartłomiej Raczkowski

European Venture Contest

Do 30 października przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do konkursu European Venture Contest. W ramach konkursu właściciele firm z segmentu VC mogą zdobyć dofinansowanie na swoje projekty. O szczegóły konkursu Paweł Blajer pytał Małgorzatę Walczak, Venture Partner w MCI Management SA.

Banki do raportu

Rusza sezon wyników za trzeci kwartał spółek notowanych na GPW. We wtorek swoje wyniki poda Bank Millennium. W "Dniu na rynkach" rozmawiamy o tym jak mogą wyglądać wyniki tego banku oraz co pokaże w swoich raportach cały sektor bankowy. Gościem Mikołaja Kunicy był Andrzej Powierża, analityk Domu Maklerskiego Banku Handlowego

Związkowcy oburzeni słowami szefa Fiata

Włoscy związkowcy są oburzeni wywiadem, w którym dyrektor generalny Fiata Sergio Marchionne stwierdził, że koncernowi byłoby lepiej, gdyby mógł pozbyć się swoich fabryk we Włoszech. W tym samym wywiadzie Marchionne z wielkim uznaniem wypowiedział się o wydajności pracowników należącej do Fiata fabryki w Tychach.

PBG stawia na rozwój

PBG SA chce do końca roku zwiększyć portfel zamówień do około pięciu miliardów złotych. Pomóc mają w tym głównie kontrakty drogowe na które liczy spółka. Spółka spodziewa się, że jej zysk netto w 2011 roku nie będzie odbiegać od wyniku spodziewanego w 2010 roku. Początek przyszłego roku to dla spółki przede wszystkim projekty zagraniczne z hiszpańskim Obrascon Huarte Lain. O szczegóły tej współpracy Mikołaj Kunica pyta wiceprezesa PBG SA, Przemysława Szkudlarczyka.

Redan zwiększa sprzedaż

Przychody Redanu w okresie styczeń-wrzesień wzrosły o 7% w ujęciu rocznym. Sprzedaż w sklepach dyskontowych wzrosła o 4%. Spółka przewiduje, że uda się osiągnąć 2 miliony złotych zysku netto w IV kwartale. Gościem "Rynków dnia" był wiceprezes Redanu Bogusz Kruszyński

Diesel tańszy od benzyny? To się skończy...

Na stacjach benzynowych widać lekkie wzrosty cen paliw, ale to dopiero początek. Jak prognozuje analizujące ten rynek Biuro Maklerskie Reflex, niebawem olej napędowy stanie się droższy niż benzyna - i tak zostanie już na dłużej.

Olej droższy niż benzyna

Cena oleju napędowego na niektórych stacjach zrównała się już z ceną popularnej benzyny 95. Analitycy rynku paliw nie mają dobrych wieści - w najbliższych tygodniach olej w dalszym ciągu powinien drożeć. O to ile pieniędzy będziemy musieli zostawić na stacjach benzynowych pod koniec roku pytamy eksperta, panią Urszulę Cieślak z BM Reflex

Śmieciowa rewolucja

Zmiany w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Gminy będą miały prawo do przejęcia własności nad odpadami - to założenia do nowelizacji ustawy, którą przyjął rząd. Wtedy to one będą mogły odbierać śmieci od właścicieli nieruchomości. Obecnie to prywatni właściciele posesji sami podpisują umowy z firmami na odbiór odpadów. Jak będzie teraz wyglądała polityka gospodarowania odpadami? Gościem Roberta Stankiewicza był minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Św. Mikołaju, zapomnij o lalkach i samochodzikach...

Nadchodzi pora pisania listów do Mikołaja. To, czego pragną dzieci pod choinkę, tyleż interesuje samego Świętego, co i handlowców. Oczekiwania brytyjskich dzieci zbadano jak najbardziej profesjonalnym sondażem "Duracell Toy Report". Wyniki pokazują jasno: samochodziki i lalki idą w odstawkę, dzieci chcą elektronicznych gadżetów.

Siła marki

Herbata Lipton, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Delicje. To według badania Young & Rubican Brands najsilniejsze marki w Polsce. Co sprawia, że dana firma znajduje się wśród najbardziej rozpoznawalnych na rynku? O tym w programie "Pieniądze od rana", którego gośćmi byli prezes zarządu Young & Rubicam Brands, Beata Mońka oraz wiceprezes Young & Rubicam, Marek Staniszewski

We wtorek staną niemieckie pociągi

We wtorek nie można liczyć na niemiecką kolej: związkowcy zapowiadają strajk. Kłopoty będą zarówno w komunikacji podmiejskiej, jak i połączeniach dalekobieżnych. Strajk obejmie zarówno Deutsche Bahn, jak i sześciu mniejszych przewoźników prywatnych.

Euro na zieloną energię

Kolejne wsparcie dla firm. Tym razem dla przedsiębiorców, którzy wytwarzają urządzenia produkujące zieloną energię. Gra idzie nawet o dziesiątki milionów złotych dofinansowania. W przyszłym miesiącu rusza nabór wniosków w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Giełda połknięta za 8 mld dolarów

Operator singapurskiej giełdy przejmuje parkiet w Sydney. Spółka Singapore Exchange potwierdziła wartą 8,3 miliardów dolarów amerykańskich transakcję przejęcia australijskiej Australian Stock Exchange w Sydney.

Pospolite ruszenie na GPW

Nawet 300 tysięcy chętnych może zapisać się na akcje Giełdy Papierów Wartościowych - takie prognozy domów maklerskich cytuje "Puls Biznesu".

Zwalniają zwolnienia grupowe

W zwolnieniach grupowych w trzech kwartałach tego roku pracę straciło 25 tys. osób - to ponad połowę mniej niż w zeszłym roku. Najlepiej jest w województwach śląskim i wielkopolskim. To jeden z symptomów ożywienia gospodarczego w Polsce, ocenia "Rzeczpospolita".

Noblista krytykuje za cięcia budżetowe

Brytyjski ekonomista Christopher Pissarides, laureat tegorocznej Nagrody Nobla, krytykuje drastyczne cięcia budżetowe Wielkiej Brytanii. Ocenia, że mogą źle wpłynąć na gospodarkę kraju.

Świat w obliczu walutowej wojny

Świat stanął w obliczu walutowej wojny - twierdzi wielu ekonomistów. USA drukując dolary, żeby wspomagać gospodarkę osłabiają wartość swej waluty, a równocześnie wspomagają eksport. Chiny nie chcą umocnić juana, bo to oznaczałoby śmierć ich eksporterów. Jak zaradzić nowemu kryzysowi zastanawiali się ministrowie finansów 20 największych gospodarek (G20) w południowokoreańskim mieście Gyeongjiu.

Progi ostrożnościowe niezagrożone

Polsce nie grozi przekroczenie progu 55% długu w relacji do PKB - przekonywał w programie "90 minut" dr Krzysztof Piech z SGH. Zdaniem gościa Marka Tejchmana polski resort finansów zawsze może uciec się do zabiegów określanych mianem kreatywnej księgowości.