Najnowsze

Najnowsze

Debiut na NewConnect

New World Alternative Investments Dom Maklerski wybiera się na alternatywny rynek warszawskiej giełdy. NWAI DM oferuje akcje inwestorom kwalifikowanym, przy czym minimalna wartość zapisu wynosi 50 tys. euro. Debiut na NewConnect planowany jest w styczniu. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Mateusz Walczak, prezes NWAI.

Jak zbudować portfel inwestycyjny?

Jak mądrze zbudować portfel inwestycyjny. Jak dobrze podzielić pieniądze między różne typy aktywów? O zarządzaniu portfelem inwestora pozytywnie nastawionego do biegu wydarzeń i przekonanego o tym, że inflacja będzie przyspieszać, w cyklu „Milion w portfelu” mówił Radosław Cholewiński, zarządzający Trigon TFI.

Brat VAT

Kto musi składać do urzędu skarbowego wniosek o zwolnienie z podatku? Jak mają się adnotacje z dowodu rejestracyjnego do prawa odliczania podatku? Czy producenci okien mogą sprzedawać okno z usługą montażu ze stawką VAT 8%? O szczegółach w magazynie "Blajer mówi: Biznes z Eweliną Dumanią, doradcą podatkowym PwC, rozmawiał Paweł Blajer.

Izostal na GPW

Izostal to spółka z grupy Stalprofilu. Firma produkuje izolacje antykorozyjne na rurach stalowych. Głównym odbiorcą jest sektor gazowy – 90% udziału w wartości sprzedaży spółki. 11 stycznia spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW. Jest to druga spółka w tym roku na tym rynku.

Jak założyć sklep internetowy?

W czasach handlu internetowego dobrze zbudowany sklep internetowy to podstawa. Jak go założyć i zorganizować? Jakie narzędzia są niezbędne aby przyciągnął klientów? O szczegółach w TVN CNBC opowiada Jakub Polkowski, dyrektor sprzedaży Fact-Finder.

Szef Apple'a znów przegrywa z rakiem

Steve Jobs, współzałożyciel i prezes firmy Apple, po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat wziął urlop zdrowotny. Jobs od dłuższego czasu zmaga się z rakiem trzustki.

Maspex może sprzedawać Tigera

Trwa bitwa o najpopularniejszy napój energetyczny w Polsce - Tiger Energy Drink. Na razie górą jest grupa Maspex, która poinformowała dziś, że jej zażalenie na decyzję sądu zakazującą produkcji i sprzedaży napoju przyniosło skutek.

Umowa na zastępstwo?

"Jestem w ciąży, od jutra nie ma mnie w pracy. O 14:00 przyniosę zwolnienie" - taki mail dostał nasz widz od pracownicy. Czy taki sposób poinformowania pracodawcy jest właściwy? Co zrobić w sytuacji, gdy etat został stworzony w ramach projektu unijnego - czy można zatrudnić kogoś na umowę na zastępstwo? O tym w magazynie "Blajer mówi: Biznes" z Katarzyna Sarek, z Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy, rozmawiał Paweł Blajer.

Twój Brat PIT

Jaki podatek trzeba zapłacić od sprzedaży książek na Allegro, gdy nie ma się zarejestrowanej działalności gospodarczej? Jaki podatek trzeba opłacić z tego tytułu z tytułu użytkowania samochodów służbowych? Czy mogę rozliczać dochody z giełdy w ramach działalności gospodarczej? Odpowiadamy na pytania widzów. Gościem programu "Blajer mówi: Biznes" był Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Wytworzyć czy kupować?

Czasami przedsiębiorca musi podjąć decyzję dotyczącego tego, czy zdecydować się na szybkie samemu zrealizowanie zamówienia czy zlecić to na zewnątrz. Jak kalkulować takie zamówienia? O tym w magazynie "Blajer mówi: Biznes" z Małgorzata Kucharczyk, z Akademii Leona Koźmińskiego, rozmawiał Paweł Blajer.

Wikileaks ujawni tajemnice szwajcarskich banków

Rudolf Elmer, były pracownik szwajcarskiego banku Julius Baer przekazał dziś szefowi Wikileaks Julianowi Assange'owi płyty CD wypełnione danymi klientów trzech szwajcarskich banków. Są wśród nich renomowane firmy, politycy, biznesmeni i artyści, którzy mieli unikać płacenia podatków ukrywając swoje pieniądze w bankach w Szwajcarii i na Kajmanach. Wikileaks ma opublikować dane w ciągu kilku tygodni.

Chiński gigant rusza na podbój Europy

Największy chiński bank ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) otworzył dziś pięć nowych oddziałów w Europie: w Amsterdamie, Brukseli, Paryżu, Madrycie i Mediolanie.

Rosyjskie TIR-y będą omijać Polskę?

Rosja rozważa alternatywne warianty przewozu towarów do Europy, z ominięciem Polski. Powód? Rosyjsko-polskie rozmowy w sprawie zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych w 2011 roku utknęły w martwym punkcie.

14.000.000.000.000 dolarów długu USA

Dług publiczny w USA przekroczył granicę 14 bilionów dolarów. Tak wysoki nie był jeszcze nigdy w historii. Na każdego amerykańskiego obywatela przypada aż 45,3 tys. dolarów zadłużenia.

Gorąco w Afryce

Jak donosi agencja Dow Jones, pewien mężczyzna podpalił się przed parlamentem w Kairze, prawdopodobnie w proteście przeciw wysokiemu bezrobociu i cenom żywności. Według wielu ekspertów to właśnie Egipt może okazać się pierwszym krajem, na który rozleje się tunezyjski kryzys. W niedzielę kursy akcji na egipskiej giełdzie spadły najszybciej od listopada - bo inwestorzy obawiają się, że tunezyjski kryzys może rozprzestrzenić się na inne kraje regionu, w tym właśnie na Egipt. O szczegółach w Superserwisie z dr Katarzyną Górak-Sosnowską, z SGH, rozmawiał Marek Klapa.

Dyrektor dużego banku skazany

Dyrektor zarządzający hiszpańskiego banku Santander, Alfredo Saenz, został skazany przez sąd najwyższy na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu i pozbawiony prawa wykonywania zawodu bankiera - poinformował dziennik "El Mundo".

Eurocash I Emperia – analitycznie

Erste Securities podniósł rekomendację dla Eurocash do "kupuj" z "akumuluj" z ceną docelową 37 złotych. Dla Emperii do "trzymaj" ze "sprzedaj" z ceną docelową 100 złotych. Eurocash kupi od Emperii udziały w spółkach dystrybucyjnych za blisko 926 mln zł. Zakup części Emperii zwiększy zyskowność Eurocashu w ciągu 2 lat, uważają analitycy Erste Securities. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z analitykiem Erste Securities, Markiem Czachorem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Biznes Globalny

Spółka Oponeo.pl podała wyniki sprzedaży za grudzień. Przychody w czwartym kwartale poszły mocno w górę. Wzrosła sprzedaż opon, felg, dobrze wygląda również sprzedaż za granicą. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Oponeo.pl - Dariuszem Topolewskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Mniej fałszywych euro

Liczba skonfiskowanych w 2010 roku fałszywych banknotów euro spadła po raz pierwszy od czterech lat - podał w poniedziałek Europejski Bank Centralny (EBC).

Police i Puławy zostają w rękach państwa

Resort skarbu zamknął bez rozstrzygnięcia postępowanie prywatyzacyjne Zakładów Azotowych w Puławach oraz Zakładów Chemicznych w Policach. Przez ośmiu miesięcy od pojawienia się ogłoszenia prywatyzacyjnego nie udało się znaleźć inwestora, który przedstawił satysfakcjonującą ofertę kupna zakładów.

Nowy prezes, nowa wizja?

Andrzej Hołda zrezygnował pod koniec grudnia z funkcji prezesa Energomontażu-Południe. Razem z nim ze stanowiska odeszła Alina Sowa, dotychczasowa wiceprezes i dyrektor finansowy budowlanej spółki. Przyczyny rezygnacji nie zostały ujawnione. Nowy prezes, nowa strategia? Wnikliwie przeanalizuje ją pełniący obowiązki prezesa Energomontażu-Południe- Radosław Kamiński, z którym rozmawiał Mikołaj Kunica.

Zdecydują, jak ratować euro

Dziś w Brukseli rusza szczyt, którego celem jest stworzenie mechanizmu ratunkowego dla pogrążonych w kryzysie państw strefy euro. W spotkaniu udział weźmie także przedstawiciel Polski. Nasz rząd reprezentować będzie szef resortu finansów Jacek Rostowski.

PGE bez Energi (na razie?)

PGE odwoła się od decyzji zakazującej przejęcia Energi. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zezwoliła na sfinalizowanie transakcji. Zdaniem urzędu, połączenie Energi i PGE oznaczałoby, że PGE osiągnie pozycję dominującą na rynku. Odwołanie PGE ma trafić do sądu konsumenckiego w ciągu kilku dni. Prezes PGE ocenia, że nawet jeśli decyzja zostanie podtrzymana nie zagrozi to planom budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem PGE, Tomaszem Zadrogą, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Koniec mięsnego paraliżu?

Dziś może ostatecznie zakończyć się spór między weterynarzami a ministerstwem rolnictwa. Przedstawiciele samorządu weterynaryjnego deklarują, że chcą z resortem podpisać porozumienie.

Wielka fuszerka?

We wtorek GDDKiA odda do użytku fragment nowej trasy S8 Konotopa-Powązkowska. Trasa będzie udostępniona, mimo iż jest dużo zastrzeżeń do jakości nowej drogi. To najdroższa trasa w Polsce – 10,4 km kosztowało 2,27 mld złotych, co oznacza, że kilometr kosztuje aż 218 mln złotych. Kto i dlaczego decyduje o odbiorze złej jakości dróg w Polsce? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Lechem Witeckim, szefem GDDKiA, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Niemcy zatankują w dyskoncie?

Niemieckie sieci dyskontów Aldi i Lidl spożywczych poważnie rozmyślają o uruchomieniu przy swych sklepach stacji benzynowych. Pomysł ucieszył tamtejszego ministra gospodarki, który także liczy na tańsze tankowanie u specjalistów od niskich cen. Jeden z niemieckich polityków wspomina zaś wręcz o państwowej kontroli cen paliw.

Energa nie dla PGE

UOKiK mówi "nie" przejęciu gdańskiej Energii przez PGE, a minister skarbu żegna się z 7,5 mld złotych, które miały zasilić budżet państwa z tytułu tego przejęcia. Dlaczego Urząd zdecydował się - mimo presji politycznej - na taką decyzję? Co musi się stać, by zmienił zdanie i czy PGE bez gdańskiej firmy może wybudować w Polsce elektrownię jądrową? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Filipem Elżanowskim, prawnikiem Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jaśminowa rewolucja w Tunezji

Po 23 latach Tunezja ma nowego tymczasowego prezydenta, Polacy za to mają poważny problem... Z powodu niepewnej sytuacji w tym kraju i stanu wyjątkowego, MSZ stanowczo odradza wyjazd do Tunezji. Tymczasem ten kraj był drugim po Egipcie celem wyjazdów turystycznych Polaków. Co mają zrobić wszyscy, którzy już wpłacili pieniądze na wyjazd do Tunezji? Co mogą zrobić biura podróży, które wczasy w tym kraju zarezerwowały już kilka miesięcy temu? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Andrzejem Bućko, prawnikiem Federacji Konsumentów, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Cena chleba będzie coraz bardziej słona

Od początku roku z dnia na dzień drożeje mąka: przez dwa tygodnie jej cena podskoczyła o 1/4. Teraz aż do lata czekają nas podwyżki cen pieczywa i makaronów.

10 mld dolarów strat tylko w jednym stanie

- Wielka powódź, która zdewastowała w ostatnim miesiącu rozległe terytoria Australii, będzie najbardziej kosztowną klęską naturalną w historii kraju - powiedział w poniedziałek minister skarbu Australii, Wayne Swan. Koszty usuwania skutków powodzi w najbardziej poszkodowanym stanie Queensland oszacowano na około 10 mld dolarów.