Najnowsze

Najnowsze

Salon motoryzacyjny Genewa 2011

W Genewie trwa salon motoryzacyjny. Co mówią prezesi koncernów motoryzacyjnych, a także o samochodach elektrycznych, które już trafiły na rynek opowiada redaktor naczelny magazynu "Fleet" Tomasz Siwiński.

Droga do milionów

Trwa sezon publikacji wyników spółek. Jak czytać podawane informacje? Wynik netto to nie wszystko. Spółki mogą notować wiele wydarzeń, które mogą zaburzyć odczytywanie podstawowych wskaźników. O szczegółach opowiada szef działu analiz CDM Pekao SA Roland Paszkiewicz.

Złoto pędzi w górę

Niespokojna sytuacja na Bliskim Wschodzie skłania wielu inwestorów do ucieczki "do bezpiecznej przystani" - czyli na przykład ulokowania swych rezerw w złotym kruszcu. Uciekających musi być już wielu, bo cena złota pobiła właśnie kolejny rekord wszech czasów.

Elektryfikacja motoryzacji

Startuje najważniejsza impreza motoryzacyjna w Europie. Salon samochodowy w Genewie będzie otwarty dla publiczności w piątek, ale dziennikarze z całego świata już mogli zobaczyć najnowsze propozycje koncernów. Główna tendencja jaką wskazują, to "elektryfikacja motoryzacji".

Libia i Iran podgrzewają cenę ropy

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku przekroczyły 100 dolarów za baryłkę. Ropa Brent w Londynie kosztuje już powyżej 115 dolarów. Maklerzy jako powód podają niespokojną sytuacje na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Libii i Iranie.

To był tłusty rok dla BZ WBK

BZ WBK poprawia wyniki i to powyżej rynkowych prognoz. W ubiegłym roku bank zarobił na czysto 974,22 mln zł. To o prawie 40 mln więcej niż szacował rynek, a także o blisko 90 mln więcej niż rok wcześniej.

Elektrycznie i luksusowo

Startuje najważniejsza impreza motoryzacyjna w Europie. Salon samochodowy w Genewie będzie otwarty dla publiczności w piątek, ale dziennikarze z całego świata już mogli zobaczyć najnowsze propozycje koncernów. Główna tendencja jaką wskazują, to "elektryfikacja motoryzacji".

Biznes zza kierownicy

Wśród 170 premier prezentowanych w Genewie, 40 to auta ekologiczne. Zastępca redaktora naczelnego pisma "Auto Świat" Roman Dembecki uważa, że ich produkcja zacznie przynosić zyski, gdy będą produkowane masowo.

Kleszcze długu

Nie będzie obniżki podatków dla firm, ani niższych obciążeń dla banków - tak rząd Węgier chce uzdrawiać finanse publiczne. Budapeszt zapowiedział program reform, zgodnie z którym deficyt budżetowy kraju ma spaść za 3 lata do 1,9 procent PKB. Jeszcze na bieżacy rok rząd przewiduje deficyt na poziomie 2,9 procent PKB. O to jaki efekt przyniosą węgierskie reformy pytaliśmy dyrektora węgierskiego XTB Adama Narczewskiego.

Biznes w kujawsko-pomorskim

Baukontrakt z Torunia, KLG i Cukiernia Sowa z Bydgoszczy - to firmy wyróżnione tytułem "Gazeli Roku" w województwie kujawsko-pomorskim. 1 marca w Toruniu odbyła się kolejna gala konkursu organizowanego przez "Puls Biznesu", Patronem medialnym "Gazel Biznesu" jest TVN CNBC. O tym co pomaga, a co hamuje rozwój w regionie kujawsko-pomorskim Marek Tejchman rozmawiał z prezesem Izby Przemysłowo–Handlowej w Toruniu Zygmuntem Jaczkowskim.

Komisja Europejska o Polsce

Komisja Europejska lepiej o Polsce. Bruksela podniosła prognozę wzrostu gospodarczego w naszym kraju w tym roku do 4,1 procent, z 3,9 procent, jakie prognozowała wcześniej. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacym Morawskim oraz Tomaszem Dąbrowskim z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawiał Marek Tejchman.

Kleszcze długu

Agencja Fitch twierdzi, że resort finansów zbyt optymistycznie ocenia wpływy z podatków PIT i CIT w 2011 roku. Radosław Cholewiński z DM Trigon uważa, że poziom stóp procentowych będzie korygowany w najbliższych miesiącach.

Centrum wyników: Farmacol i PGF

Analitycznie o Farmacolu i PGF po wynikach obu spółek. Jak w przyszłym roku będą sobie radzić dystrybutorzy leków, prognozuje analityk DM BZ WBK Tomasz Sokołowski.

Centrum wyników: Seco

Dużo lepsze niż przed rokiem wyniki za IV kwartał grupy Seco. Zysk netto wzrósł o 1400 procent. Znaczny wzrost zysku netto związany jest z przejęciem spółki Retech. W 2011 roku można także liczyć na rekordowe przychody - mówi prezes Seco/Warwick Leszek Przybysz.

Mniej do OFE

Uwagi do projektu zmian w OFE, który teraz trafił do konsultacji społecznych, w TVN CNBC przedstawia prezes PTE Polsat Anna Horsecka.

Centrum wyników: Zelmer

Zelmer ma nowa strategię na lata 2011-2013. Spółka chce koncentrować sprzedaż na rynku polskim, rosyjskim i ukraińskim. Rozdziela się na dwa centra zysków: fabrykę pod Rzeszowem i zarządzanie marką - mówi prezes Zelmera Janusz Płocica.

Centrum wyników: PGF

Polska Grupa Farmaceutyczna chce rosnąć szybciej niż rynek. Jej wynik netto ma być dwucyfrowy - przy złożeniu, że rynek w 2011 roku urośnie w 2011 od 6 do 7 procent. Spółka nie podjęła jeszcze decyzji o wypłacie dywidendy - mówi wiceprezes PGF Jacek Dauenhauer.

Bernanke: Niskie stopy na dłużej

Fed może zacząć podnosić stopy procentowe dopiero wtedy, gdy ożywienie w gospodarce będzie trwałe, a inflacja zbliży się do 2 procent - taką opinię wygłosił przed komisją Kongresu szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke. W jego opinii na razie drożejące surowce nie zagrażają amerykańskiej gospodarce, ale sytuacja może się zmienić, jeśli wysokie ceny ropy naftowej utrzymają się przez dłuższy czas.

Złoty Plus

Państwowi akcjonariusze będą mieć gigantyczne stopy zwrotu z inwestycji - spodziewa się "Puls Biznesu". W grze o przejęcie sieci komórkowej Plus pozostało sześciu graczy, którzy firmę wyceniają na sumę 16-18 miliardów złotych.

2 tys. euro za zatrudnienie "starszego"

- Rząd Francji będzie wypłacał premię wysokości dwóch tysięcy euro przedsiębiorstwom, które zatrudnią pracownika mającego więcej niż 45 lat - podał tygodnik "L'Express". Rząd chce w ten sposób ograniczyć dyskryminowanie na rynku pracy osób starszych.

Rosja bije rekordy w sprzedaży uzbrojenia

- Mamy kolejny rekord. Planowaliśmy sprzedać w 2010 roku uzbrojenie za 9,5 mld dolarów, a osiągnęliśmy ponad 10 mld dolarów - ogłosił Igor Dmitrijew, szef Federalnej Służby ds. Kooperacji Wojskowej i Technicznej. Informacje urzędnika potwierdził rzecznik Rosoboronexportu, państwowej firmy kontrolującej eksport uzbrojenia.

Rosyjski gigant ma chrapkę na Lotos

Rosyjsko-brytyjski koncern naftowy TNK-BP rozważa możliwość kupna udziałów w polskiej Grupie Lotos - poinformował w Moskwie zastępca dyrektora zarządzającego firmy Maksim Barski. Rząd zamierza sprywatyzować Lotos jeszcze w tym roku.

Zaufanie do nowej firmy

Nowy sklep na osiedlu czy w internecie powinien wzbudzać zaufanie potencjalnych klientów. Konsumenci nie wiedzą, czy kupując buty za 2 miesiące będą mieli gdzie je reklamować. Jak zbudować takie zaufanie? O szczegółach opowiada prof. Robert Kozielski (Questus, Uniwersytet Łódzki).

Księgowość w małych firmach

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów – tak najczęściej rozliczają się ankietowani mali przedsiębiorcy. Co druga firma wystawia faktury za pomogą aplikacji on-line, tyle samo przedsiębiorców korzysta z zewnętrznej księgowości. Wyniki cząstkowej edycji badania Small Business DNA przedstawia dr Paweł Wójcik, wiceprezes 4P Research Mix.

Gazele Biznesu

Krycie dachów, montaż ścian i konstrukcji stalowych - to profil działalności spółki Baukontrakt z Torunia. Firma jest laureatem konkursu „Gazele biznesu 2010”. Jaki jest czynnik sukcesu tego przedsiębiorstwa? O szczegółach opowiada prezes Baukontraktu Sławomir Kalitta.

Pieniądze na start

80 osób ma szansę na 40 tys. zł na własną firmę w Bydgoszczy i jej okolicach. 1 marca rusza nabór wniosków. O dotację mogą się starać osoby, które mają mniej niż 65 lat i w ciągu ostatniego roku nie prowadziły firmy. O szczegółach opowiada ekspert ds. projektu "Zostań Przedsiębiorcą" Leszek Lyczmański.

Brat VAT

Od 1 marca obowiązuje 5-procentowa stawka podatku VAT na czasopisma specjalistyczne wydane przed 1 stycznia 2011. Podobna sytuacja dotyczy papierosów: te z ubiegłoroczną banderolą powinny już zniknąć z półek. Co w sytuacji, gdy w naszym kiosku mamy jeszcze kilka paczek z akcyzą z 2010 roku? O szczegółach opowiada Michał Krzewiński, doradca podatkowy, menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC.

Nierzetelni stracą przetarg

Nowe prawo zamówień publicznych może być pułapką dla firm – ostrzegają eksperci. Jak dodają, zamawiający może kontrahentowi wypowiedzieć umowę pod byle pretekstem. Obawy co do nowego prawa zamówień publicznych stara się rozwiać poseł-sprawozdawca tej ustawy Łukasz Gibała (PO).

Analogowej telewizji zostało 29 miesięcy

31 lipca 2013 roku - tego dnia mają zostać wyłączone ostatnie nadajniki analogowej telewizji w Polsce, a przynajmniej tak zakłada przyjęty dziś przez rząd harmonogram. Do tego momentu wszyscy obecni nadawcy mają przejść na nadawanie cyfrowe, pojawi się tez miejsce na kanały niedostępne dotąd z nadajników naziemnych.

Skarb ma harmonogram prywatyzacji LOT-u

Resort skarbu otrzymał propozycję harmonogramu prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT. Przygotował go doradca prywatyzacyjny w tej transakcji - bank Morgan Stanley. Jak powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, w ciągu dwóch tygodni harmonogram powinien zostać przyjęty.