Najnowsze

Najnowsze

Tylko w Polsce banki pożyczają na budowę

Po kryzysie, banki w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż niechętnie udzielają kredytów na nieruchomości - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. Krajem, w którym łatwiej jest uzyskać finansowanie na ten cel, jest Polska.

Auxilium myśli o fuzji

Auxilium opublikowało wyniki po 3Q. Prezes spółki Zofia Podhorodecka w rozmowie z Rafałem Hirschem komentuje wyniki oraz mówi o pomysłach na podniesienie kapitalizacji i przeniesienie firmy z NewConnect na rynek główny GPW.

GPW spadły zyski

76,6 miliona złotych zarobiła Giełda Papierów Wartościowych w pierwszych trzech kwartałach tego roku. To o blisko 5 milionów złotych mniej, niż przed rokiem, kiedy wyniósł 81,2 mln zł. GPW opublikowała swoje wyniki, bo trwa oferta publiczna jej akcji.

Ford zarabia i szybko spłaca długi

Forda, amerykański producent samochodów w trzecim kwartale zarobił 1,69 miliarda dolarów, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku miał 997 milionów dolarów zysku. Firma na dodatek spłaca długi szybciej niż to zapowiadała.

Grunt to lokalizacja

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach - gdzie inwestycja na wynajem bardziej nam się opłaci? Zdaniem Bartosza Turka, eksperta Home Broker, najwyższą rentowność osiągają mieszkania na obrzeżach miast, inaczej jest w stolicy. W Warszawie rentowność najmu jest wyższa w centrum miasta.

Jak zabezpieczyć bliskich?

W umowie spółki warto zapisać odpowiednie wytyczne na wypadek śmierci - podpowiada Michał Stryjewski. O tym czego nie potrafi polskie prawo spadkowe i czego nie zagwarantuje nam najlepszy testament w programie "Godzina dla Pieniędzy" Robert Stanilewicz rozmawiał z Michałem Stryjewskim, kancelaria Barylski, Olszewski, Brzozowski

Milion w portfelu

Spółki niedoszacowane, wybrane pod sezon wyników - to propozycja portfela inwestycyjnego Kamila Kasperskiego. O tym jak zainwestować milion złotych w programie "Godzina dla Pieniędzy" mówił Kamil Kasperski z KBL European Private Bankers Polska.

Inteligentny, interesujący "i"

Dziennik "The Independent" ma od wtorku swoją nową mutację "i", która chce być nie tylko nowym tytułem prasowym, lecz nowym, pionierskim rodzajem gazety. "i" dostępne jest w sprzedaży w cenie 20 pensów.

Przetargi po zmianie VAT

Urząd zamówień publicznych wydał korzystną opinię dotyczącą przetargów. Zdaniem Urzędu zamawiający mogą zgodzić się na wyższe ceny po zmianie VAT. Opinia Urzędu może być podstawą renegocjacji umów z instytucjami publicznymi. Gościem Pawła Blajera był Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

KE: zatwierdzimy gaz w dwa dni

Gdy Komisja Europejska dostanie projekt umowy ws. zarządzania polskim odcinkiem Jamału przez Gaz-System, wyda w ciągu dwóch dni opinię, czy jest ona zgodna z unijnym prawem - oświadczył rzecznik KE Michele Cercone. Komisja wciąż czeka na ten projekt. Bez niego nie chce zatwierdzić całej umowy Polska-Rosja. A GazSystem mówi z kolei, ze nie otrzymał żadnej prośby o przekazanie umowy komisji.

Jak promować się w sieci?

Po pierwsze wprowadź możliwość polecania swoich usług lub towarów - to najlepsza metoda promocji. Wykorzystuj portale społecznościowe, ale pamiętaj, że one nie mogą być głównym kanałem sprzedaży. Jak zorganizować sobie sprzedaż i marketing w firmie, której działalność opiera się na Internecie wyjaśniała w programie "Blajer Mówi Biznes" Anna Sadowska, założycielka portalu DekorProjekt.pl

Zmiany w VAT

W piątek sejm ma przegłosować ustawę określającą nowe stawki Vat po pierwszym stycznia 2011. Na różnych etapach legislacyjnych są w sumie aż cztery projekty dotyczące Vat. 31 grudnia nie będzie dniem męki - zapewnia Krystyna Skowrońska wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Do czynności wykonywanych przed zmianą podatku Vat stosuje się stawkę z dnia ich wykonania. Gościem Pawła Blajera w programie "Blajer Mówi Biznes" była Krystyna Skowrońska, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Finansów Publicznych

START-UP: Przygotowanie projektu

Pomysł powinien być innowacyjny, ale nie abstrakcyjny - pomysł musi się sprzedawać. Michał Popiołek, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego i Mezzanine BRE Banku, który był gościem programu "Blajer Mówi Biznes" podkreśla, że najważniejsze jest by autorzy projektu znali odpowiedź na pytanie: kto to kupi?

Mamy nowy pomysł na unijną statystykę

Polska nie domaga się już zmiany statystycznej metodologii liczenia długu publicznego. Teraz chce, by koszty reformy emerytur były w pełni i trwale odliczane od deficytu i długu przy podejmowaniu w UE decyzji o procedurze karnej przeciwko krajowi z nadmiernym zadłużeniem - twierdzi PAP.

Swoboda zarabiania

Składanie zaświadczeń przez Internet, likwidacja REGONu, elektroniczne ustanawianie pełnomocników. Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany mają umożliwić rejestrację firmy przez Internet. Start Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zaplanowano na połowę przyszłego roku. Z ekspertem Pracodawców RP Piotrem Rogowieckim rozmawiał Cezary Królak.

Węgrzy idą ścieżką min. Fedak

Węgrzy realizują pomysły oszczędnościowe podobne do tych, które u nas przedstawia minister pracy Jolanta Fedak. Parlament w Budapeszcie przyjął ustawę, zgodnie z którą na 14 miesięcy wstrzymane zostaną państwowe transfery do prywatnych Otwartych Funduszy Emerytalnych.

TVN w trzecim kwartale

TVN zaskoczył rynek zyskiem netto wyższym o prawie 75% od oczekiwań. Wyniósł on 61 milionów złotych wobec konsensusu rynkowego na poziomie 35 milionów złotych. Wyższy, niż oczekiwano był także zysk operacyjny - wyniósł 43 miliony 600 tysięcy złotych. Gościem Mikołaja Kunicy w programie "Dzień na Rynkach" był Piotr Janik, analityk KBC Securities.

Rolnicze składki zdrowotne są niekonstytucyjne

Przepisy, według których budżet państwa opłaca równe składki zdrowotne za wszystkich rolników, są niezgodne z ustawą zasadniczą - uznał Trybunał Konstytucyjny. Sejm będzie miał 15 miesięcy na zmianę przepisów.

Strategia Impela

W 2011 roku Impel chce istotnie zwiększyć swoją sprzedaż. Jak powiedział prezes spółki Grzegorz Dzik wzrost sprzedaży powinien być utrzymany na poziomie 7% do 10%. Gościem Mikołaja Kunicy w programie "Dzień na Rynkach" był Grzegorz Dzik, prezes Impela.

"Kommiersant": Gazowy aneks w tym tygodniu

Wicepremierzy Rosji i Polski, Igor Sieczin i Waldemar Pawlak jeszcze w tym tygodniu podpiszą aneks do porozumienia międzyrządowego o dostawach gazu - podaje we wtorek dziennik "Kommiersant". Gazeta powołuje się na rosyjskiego wiceministra energetyki Anatolija Janowskiego.

Krynicki Recykling - z NC na GPW

20. debiut na GPW w tym roku i 7. spółka, która przenosi się z NewConnect na główny rynek. Krynicki Recykling będzie 389-tą spółką notowaną na tym rynku.

Sprzedaż i bezrobocie w górę

Polacy kupują więcej niż oczekiwali ekonomiści. I to pomimo rosnącego bezrobocia. Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu w ujęciu rocznym o 8,6%. To znacznie powyżej oczekiwań analityków, którzy prognozowali wzrost na poziomie 6,9%. Niestety wyższa od oczekiwań okazała się również stopa bezrobocia. We wrześniu wzrosła do 11,5%. O komentarz poprosiliśmy głównego analityka BRE Banku Ernesta Pytlarczyka.

600 kilometrów na jednym elektrycznym baku

Z Monachium do Berlina "bez tankowania": skonstruowany przez Niemców elektryczny samochód ustanowił rekord świata w długości trasy pokonanej przez zasilany elektrycznością pojazd. Odległość między oboma miastami liczy 600 kilometrów.

Bezrobocie zaskakuje wzrostem

Sprzedaż detaliczna w polskich sklepach we wrześniu powyżej oczekiwań, ale stopa bezrobocia również wyższa, niż się spodziewano. Główny Urząd Statystyczny podał ważne dane o stanie polskiej gospodarki.

Niemieccy kolejarze strajkują

We wtorkowy ranek strajk niemieckich kolejarzy spowodował znaczne utrudnienia w regionalnej komunikacji kolejowej oraz w ruchu pociągów dalekobieżnych. Strajk ostrzegawczy został zorganizowany na tle sporu o układ zbiory pracy i wysokość płac.

Konkurencja NFZ?

Nie będzie żadnej rewolucji, tylko stopniowe zmiany. W 2012 roku pojawią się konkurenci NFZ.  Zdaniem prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, rynek konkurencji dla NFZ będzie rozwijał się bardzo powoli. Jak bardzo propozycje resortu zdrowia uszczuplą finanse NFZ? Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od Rana" był prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

Konsumenckie nastroje

Podwyżka VAT psuje humor Polakom? Trzeci miesiąc z rzędu spada wskaźnik nastrojów konsumentów liczony przez instytut Pentor. Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od Rana" był Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentor SA.

Akcje Giełdy zbyt drogie?

Od 36 do 46 złotych - to widełki cenowe dla akcji GPW dla inwestorów instytucjonalnych - podaje agencja Bloomberg powołując się na nieoficjalne źródło. Ta cena byłaby więc o 3 złote wyższa niż wyznaczona dla inwestorów indywidualnych. O takiej możliwości uprzedzał już prospekt emisyjny. Jednak sami zainteresowaniu już poziom 43 zł uważali za wygórowany.

Oszczędni Polacy?

45% zbadanych Polaków deklaruje, że oszczędza. 58% jest zdania, że warto to robić. W poniedziałek ruszył "tydzień dla oszczędzania" i potrwa do 31 października. Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od Rana" był Norbert Konarzewski, zastępca dyrektora Fundacji Kronenberga.

Kondycja polskiej gospodarki

Ekonomiści przewidują wrześniowy wzrost sprzedaży detalicznej na poziomie 6,6% licząc rok do roku. Zdaniem głównego ekonomisty Dexus Partner Marka Zubera pozytywny wpływ na sprzedaż mogą mieć wrześniowe dane z rynku motoryzacyjnego. Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od Rana" był Marek Zuber, główny ekonomista Dexus Partners.