Najnowsze

Najnowsze

Wyższe składki ZUS

Składki ZUS w górę. Od lutego minimalna stawka na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników wzrasta miesięcznie o 37,88 złotych. Wyższą składkę będą płacić również nowi przedsiębiorcy korzystający z ulgi. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Wojciech Andrusiewicz z ZUSu.

Oto Porsche z dopalaczem

Oto Porsche 918 RSR. Już sam wygląd budzi respekt, a informacja, że auto ma napęd o mocy 767 koni mechanicznych musi wywołać drżenie u marzących o prawdziwie sportowej jeździe. Jedno tylko może spowodować rozczarowanie: to auto studyjne, nie jest przewidziane do sprzedaży.

"Rejs Anti"

Anti rusza z programem restrukturyzacji „REJS ANTI”.  Spółka przeprowadzi restrukturyzację majątkową, finansową i ograniczy zatrudnienie. Anti obniżyła prognozę na rok 2011. Strata netto ma wynieść 5,2 mln złotych, planowano 2 mln złotych. O plany spółki spytaliśmy prezesa Anti, Arkadiusza Rzepę.

Zahartowany rynek stali?

Stalprofil obniża prognozę na 2011 rok. Zysk netto spółki może być w tym roku niższy niż w 2010. Prezes Stalprofilu Jerzy Bernhard tłumaczy, że spółka zaczęła rok z zapasami kupionymi po wyższych cenach niż w 2010 roku. We wtorek 11 stycznia na warszawskim parkiecie debiutuje Izostal, spółka zależna Stalprofilu.

Weterynarze wrócą do pracy?

Jest wstępne porozumienie pomiędzy lekarzami weterynarii a ministerstwem rolnictwa - donosi Polskie Radio. Porozumienie ma zakończyć strajk weterynarzy, którzy od początku roku odmawiają badania zwierząt wysyłanych na rzeź.

Dłuższa sesja na GPW

Czy opłacało się wydłużyć sesję na GPW? Prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski podkreśla, że jest jeszcze za wcześnie żeby stwierdzić czy przedłużenie sesji przełoży się na wysokość obrotów. Jednak w dłuższej perspektywie wydłużenie sesji będzie się opłacać - powiedział w TVN CNBC prezes Sobolewski.

BOŚ powiększa kapitał

Bank Ochrony Środowiska musi podnosić kapitał żeby spełnić wymogi nowej ustawy o finansach publicznych. Głównym akcjonariuszem banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który jest spółką skarbu państwa. BOŚ wyemitował już obligacje warte 700 milionów złotych, fundusze pójdą na finansowanie działalności. Gościem programu Dzień na Rynkach był Mariusz Klimczak, prezes BOŚ.

Brazylia przestrzega przed "wojnami handlowymi"

Świat zmierza w kierunku wojen handlowych - tak powiedział w Financial Times Guido Mantega, brazylijski minister finansów. To właśnie on ukuł kilka miesięcy temu wyrażenie "wojny walutowe". Teraz Mantega mówi, że pojedynki na kursy walut przeradzają się w globalną wojnę handlową.

Gigantyczne odszkodowanie za A1

Koncern Alpine Bau domaga się 1,1 miliarda złotych odszkodowania od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o odszkodowanie za głośną przed rokiem sprawę usunięcia Austriaków z placu budowy śląskiego odcinka autostrady A1. Ostatecznie to i tak ta firma kontynuuje budowę trasy.

Za kraty za wyciek w Zatoce Meksykańskiej?

Menedżerowie naftowego koncernu BP, winni katastrofie w Zatoce Meksykańskiej, być może trafią do więzienia - spekuluje "Financial Times". Gazeta powołuje się na amerykańskich ekspertów prawnych.

Mocny urząd na problemy kolei

Nowy wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej chce wzmocnienia Urzędu Transportu Kolejowego. Urząd narzeka, że ma mniejsze kompetencje niż np. niemiecki lub brytyjski odpowiednik przez co nie może sprawnie działać. Jak miałoby wyglądać wzmocnienie Urzędu Transportu Kolejowego i czy rzeczywiście jest to recepta na uzdrowienie kolei? Spytaliśmy Krzysztofa Jaroszyńskiego, prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Deficyt nam eksplodował?

Deficyt sektora finansów publicznych przekroczył w 2010 r. szacowany przez rząd poziom 7,9 proc. PKB i sięgnie 8,2-8,5 proc. - wynika z wypowiedzi anonimowego urzędnika kancelarii premiera dla "Rzeczpospolitej". Wyższy deficyt to przede wszystkim efekt wyższego zadłużenia samorządów.

Równy dostęp do taksówki?

Koniec z limitowaniem liczby taksówek w Polskich miastach. Posłowie znowelizowali ustawę o transporcie drogowym i rozszerzyli dostęp do tego zawodu. Według nowych przepisów, taksówką będzie mógł jeździć każdy, kto spełni ustawowe warunki. Gościem programu Pieniądze od Rana był Michał Więckowski, przewodniczący Związku Zawodowego Taksówkarzy m. st. Warszawy.

Z fiskusem rozliczamy się do 2 maja

W tym roku aż do 2 maja rozliczamy się z podatków. Jednak osoby, które chcą żeby to pracodawca rozliczył je z fiskusem miały czas do 10 stycznia na złożenie stosownego oświadczenia. Z możliwości tej mogli skorzystać tylko pracownicy, którzy poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskali innych dochodów. Gościem programu Pieniądze od Rana była Anna Misiak, ekspert podatkowy MDDP.

Chińczycy coraz więcej kupują za granicą

Chiński eksport nie rośnie już w tak ekspresowym tempie, za to Chińczycy coraz więcej kupują za granicą. Nadwyżka w handlu zagranicznym Państwa Środka była w grudniu aż o 40 proc. mniejsza niż oczekiwano.

Inspektor skarbowy przyjdzie z pałką

Kajdanki, pałki, miotacze gazu, siatki obezwładniające, elektryczne paralizatory, broń z gumowymi pociskami - to wszystko nowe narzędzia kontroli skarbowej. Od piątku obowiązuje nowe rozporządzenie rady ministrów, które daje inspektorów kontroli skarbowej prawo używania takich właśnie środków.

Za rządów PO-PSL 10 proc. urzędników więcej

Rząd zapowiadał zmniejszenie liczby urzędników? Nic z tego. Ustawa, która miała to spowodować, została przez prezydenta skierowana do Trybunału Konstytucyjnego, a po drodze urzędników... przybyło. Szefowie urzędów okazali się zapobiegliwi i zatrudnili nowych "na zapas" - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Rząd oszczędza, bankierzy wypłacają sobie miliony

Podczas gdy rząd w Londynie musi ostro ciąć wydatki na cele publiczne, szefowie sześciu wielkich brytyjskich banków znów otrzymają w tym roku gigantyczne premie - informuje "The Sunday Telegraph". Dyrektor państwowego Royal Bank of Scotland (RBS) Stephen Hester dostanie aż 3 miliony euro nagrody.

Elżbieta II ustawowo zostanie na znaczkach

- Obecność wizerunku brytyjskiej królowej Elżbiety II na znaczkach poczty królewskiej po prywatyzacji Royal Mail zostanie zagwarantowana ustawowo - zapewnił sekretarz stanu ds. przedsiębiorstw w rządzie brytyjskim Ed Davey.

Koniec "Zielonej Wyspy"?

Dane o polskiej gospodarce coraz gorsze. Stopa bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wzrosła do 12,3% w porównaniu do 11,7% w listopadzie. Z kolei światowe media coraz bardziej krytycznie wypowiadają się o stanie polskiej gospodarki - czy te oceny pogorszą postrzeganie polski przez inwestorów? Spytaliśmy Jacka Adamskiego z PKPP LEWIATAN i Adama Ambrozika z organizacji Pracodawcy RP.

Pytania o nowy rok

Stany Zjednoczone czeka ożywienie, a globalną gospodarkę w górę ciągną i ciągnąć będą rynki wschodzące. Takie prognozy na nowy rok przedstawił w TVN CNBC Steve Forbes, wydawca magazynu Forbes z którym rozmawiał Jan Niedziałek.

Bernanke: gospodarka USA ma się dobrze

Zdaniem szefa FED gospodarka USA jest na dobrym kursie. Z kolei w Polsce bezrobocie w grudniu osiągnęło 12,3%. O danych z rynku pracy w Polsce, Europie i USA oraz prognozach PKB z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości rozmawia Robert Stanilewicz.

"Niezwyciężony" pójdzie w chińskie ręce?

Był okrętem jej królewskiej mości, nosił dumną nazwę "Invincible", ma na koncie równie chwalebne dokonania w czasie wojny o Falklandy - a teraz znalazł się na niego chętny. I (ponoć) wcale nie militarne przeznaczenie. Ale "HMS Invincible" uniknie pocięcia na żyletki.

Odwracanie obwodnicowej logiki

Miało być pięknie wyszło jak zawsze. Obietnice o bezpłatnych autostradowych obwodnicach miast odjechały w siną dal: bezpłatne będą tylko niektóre - i tylko w ruchu lokalnym. Co to oznacza dla kierowców? Czy ulice dużych miast zostaną rozjechane przez TIR-y, a wydane przez samorządy na ich remont pieniądze okażą się wyrzucone w błoto?

Pytania o nowy rok

Zysk Kredyt Banku w 2011 roku może być o kilkanaście procent wyższy niż w 2010 roku. Wzrosnąć powinny przychody banku, a zmniejszyć rezerwy na złe kredyty, twierdzi Maciej Bardan, prezes Kredyt Banku.

Zakaz palenia

Zakaz palenia m.in. w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych obowiązuje od 2 miesięcy. Jak w praktyce wygląda przestrzeganie i kontrola nowych przepisów, mówi Jan Olgerbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Patentus zrezgynował z przejęcia spółki z branży metalowej

Patentus, spółka produkująca maszyny i urządzenia dla górnictwa, zrezygnował z przejęcia spółki z branży metalowej po przeprowadzeniu due dilligence. Patentus nie rezygnuje jednak z przejęć i przygląda się kolejnym firmom. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Józef Duda, prezes Patentusa.

Swissmed chce wprowadzić spółkę zależną

Swissmed chce wprowadzić w lutym spółkę zależną, Swissmed Prywatny Serwis Medyczny, na NewConnect. Rynek prywatnych usług medycznych wart jest, zdaniem prezesa Swissmedu, 2 mld zł. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Roman Walasiński, prezes Swissmedu.

Ważna transakcja na rynku wierzytelności

Kredyt Inkaso, spółka specjalizująca się w inwestowaniu w wierzytelności masowe z sektora telekomunikacyjnego i bankowego, kupiła 85% udziałów w kancelarii prawnej Forum. Po przejęciu Forum zysk dla akcjonariuszy w przeliczeniu na jedną akcję będzie zdecydowanie wyższy  - przekonuje prezes Kredyt Inkaso. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Artur Górnik, prezes Kredyt Inkaso.

Obwodnice będą płatne

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt rozporządzenia przewidujący, że fragmenty kilku obwodnic (Wrocławia Łodzi, Gliwic, Krakowa i Warszawy) będą płatne. Jedynie ruch lokalny samochodów osobowych i motocykli pozostanie wolny od opłat. O tym reporter TVN CNBC, Łukasz Kijek.