Najnowsze

Najnowsze

Budżetowe przyspieszenie ugrzęzło

Wiosną rząd zapragnął przyspieszyć prace nad budżetem na 2012 rok, lato zweryfikowało te plany. Jest już niemal przesądzone, że budżet będzie uchwalany w zwykłym, jesiennym terminie. W tym przypadku oznacza to, że stanie się elementem wyborczej, politycznej gry, a na dodatek będzie uchwalany wtedy, gdy rząd będzie zajęty polską prezydencją w Unii Europejskiej.

Prezes od kolejowego chaosu nie pozarządza

Andrzej Wach nie jest już członkiem zarządu spółki PKP Energetyka. We wtorek odwołało go walne zgromadzenie akcjonariuszy, czyli w praktyce przedstawiciele państwowej Grupy PKP. Wach zasiadał w zarządzie spółki przez tydzień. Sam Wach decyzję o swoim odwołaniu przyjął z "niedowierzaniem".

Bruksela: Przyglądamy się misji TVP

Komisja Europejska przygląda się zasadom dofinansowanie telewizji publicznej w Polsce i omawia sprawę z polskimi władzami - potwierdza rzeczniczka KE ds. konkurencji Amelia Torres. Bruksela może zażądać zmiany polskiego prawa, jeśli uzna, że narusza ono obowiązujące w Unii zasady.

Spotkanie ws. mundurówek odłożone

Planowane na środę spotkanie rządu ze związkowcami służb mundurowych zostało przełożone - donosi Polskie Radio. To jutro miało nastąpić ustalenie ostatecznego kształtu zmian w systemie emerytalnym funkcjonariuszy. Tymczasem o przełożenie negocjacji zwrócił się minister Michał Boni - ten sam, który wcześniej mówił o wcieleniu mundurowych do systemu powszechnego.

Grecka sałatka na kolacji ministrów?

14 czerwca w Luksemburgu odbędzie się kolacja ministrów finansów 27 państw UE - zapowiedział komisarz Olli Rehn. Oficjalnie spotkanie ma być poświęcone zarządzaniu gospodarczemu w UE, ale nie można wykluczyć, że pojawi się tam temat drugiego pakietu pomocy dla Grecji.

Bankowe tokeny do wymiany

Zajmująca się bezpieczeństwem sieciowym firma RSA oferuje swym klientom bezpłatną wymianę tokenów SecureID swej produkcji. To niewielkie urządzenia, których miliony ludzi na całym świecie używają do weryfikacji internetowego dostępu do kont bankowych i firmowych sieci.

Zmiany w rodzinie na swoim

W Sejmie sprawozdanie projektu ustawy o ograniczeniu wieku kredytobiorcy do 35 lat i wykluczenie dopłat do rynku wtórnego. Obecnie 60% kredytów z Rodziny na Swoim udzielanych jest na mieszkania z rynku wtórnego. A to rozmija się założeniami rządu – chcą zmian. Jak to zmieni rynek? Rozmowa z Krzysztofem Oppenheimem, Oppenheim Enterprise.

Budżet 2012

Przyszłoroczny budżet dwa razy składany do Sejmu. Wbrew pierwotnym planom rządowi prawdopodobnie nie uda się przeforsować przed wakacjami projektu budżetu na 2012 rok. A to oznacza, że po raz pierwszy projekt budżetu trafi do Sejmu w sierpniu. Gościem programu Godzina dla Pieniędzy był Wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Rośnie zadłużenie Polaków

Według ostatniego raportu InfoDług, już ponad 2 miliony osób mają problem z terminową spłatą zaległości. To o 9,5% więcej niż w lutym. W takiej sytuacji rosną także obroty firm windykacyjnych. O ile procent? na to pytanie odpowiada Krzysztof Matela, prezes EGB Investments

Zabezpieczenie dotacji z ARiMR

Żeby otrzymać zaliczkę trzeba mieć gwarancję bankową, ale żeby dostać gwarancję trzeba mieć… podpisaną umowę. O takim błędnym kole poinformował nas widz. Problem dotyczy programu na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, który realizuje ARiMR. Agencja twierdzi, że nie ma wpływu na te zapisy, bo wynikają z zapisów rozporządzenia ministra rolnictwa. Co radzi w tej sytuacji przedsiębiorcom twórca przepisów? Rozmowa z Aleksandrą Szelągowską, dyrektor Departamentu Finansów MRiRW.

Szkolenia z biznesu

Jedną z branż, które zarabiają na częstych zmianach w polskim prawie i podatkach jest branża szkoleniowa. Jakie szkolenia w tej chwili dają najwięcej zarobić takim firmom? Kto korzysta z takich szkoleń? Rozmowa z Kamilem Kitą, prezesem Lauren Peso.

Zakładamy spółkę komandytową

Po poprzedniej rozmowie widzowie zadali nam kilka pytań: „Prowadzę własną jednoosobową działalność gospodarczą i z inną osobą chcę otworzyć spółkę komandytową w innej branży. Czy mogę zostawić działalność gospodarczą tak, jak jest?”, „Chcę zapytać o to, w jakiej formie najlepiej w Polsce zarejestrować fundusz headgingowy jako sp. z o.o. czy spółkę komandytową?” Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Michał Karwacki adwokat z Kancelarii Salans.

Cena w przetargach

Według wicepremiera Waldemara Pawlaka jedną z przyczyn problemów z budową autostrady A2 jest ustawa o zamówieniach publicznych, która cenę zamówienia uznaje za przeważające kryterium wyboru. Czy w polskich przetargach rzeczywiście musi się liczyć tylko kryterium cenowe? Czy nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych obejmuje tę umowę? Na te pytania odpowiada partner WKB Bartłomiej Jankowski.

Złota Strona Emitenta

TVN CNBC patronuje piątej edycji konkursu „Złota Strona Emitenta”. Jury przeanalizuje strony internetowe spółek giełdowych pod względem jakości komunikacji z inwestorami. Nowa edycja konkursu zawiera dodatkowe wymogi dotyczące zawartości stron internetowych oraz sposobu prezentacji treści. O szczegółach mówi prezes SEG Mirosław Kachniewski.

TU Europa ma przyspieszyć

Konfrontujemy rekomendację wydaną przez analityków UniCredit ze słowami prezesa TU Europa. UniCredit rozpoczął ocenę spółki w raporcie z 1 czerwca od zalecenia „kupuj”, cenę docelową ustalił na 236 zł. Analitycy spodziewają się, że w kolejnych latach TU Europa będzie przeznaczać na dywidendę 70% zysku, a akcje spółki mają solidny potencjał wzrostu. Rozmowa z prezesem TU Europa Jackiem Podobą.

Biznes oparty na elektrowniach

Jeszcze w tym roku elektrownia wodna w Cieszynie, budowana przez spółkę MEW, wyprodukuje pierwszą energię. Cieszyńska elektrownia będzie korzystać z wody z Olzy. MEW prowadzi również sześć innych projektów, w województwie podkarpackim, podlaskim, małopolskim, lubelskim, wielkopolskim i na Dolnym Śląsku. Gościem programu Dzień na Rynkach był przewodniczący rady nadzorczej MEW Marcin Markiewicz.

Sevenet na New Connect

Sevenet, specjalizujący się w usługach związanych z budową i utrzymaniem systemów teleinformatycznych, zadebiutuje w środę na NewConnect. Pieniądze z emisji wyda między innymi na akwizycje. Dwie chce sfinalizować jeszcze w tym roku, trzecią – na początku 2012 roku. Gościem TVN CNBC był wiceprezes Sevenet Zbigniew Grzybek.

Śmiercionośna bakteria

Zapłaci Komisja Europejska, czy tylko Niemcy? Ministrowie rolnictwa Unii Europejskiej spotkali się w Luksemburgu w sprawie szkód spowodowanych toksyczną bakterią E. coli.  Spotkanie nie uruchomi jeszcze wypłat, ale ma dać odpowiedź - czy Komisja Europejska zgodzi się na przejęcie części strat przez unijny budżet. Rozmowa z Katarzyną Duczkowską-Małysz z SGH.

Plan B dla A2

W czwartek upływa termin ultimatum, po którym GDDKiA ma zdecydować, czy rozpisać nowy przetarg na budowę autostrady A2. Ale Covec już wykonał ruch, który - paradoksalnie - umożliwi mu start w nowym przetargu. Chodzi o piątkowe pismo wypowiadające umowę na budowę dwóch odcinków A2. Według nowej ustawy o zamówieniach publicznych wykonawca traci prawo do zamówień - jeśli zostanie wyrzucony z budowy, ale nie jeśli sam zrezygnuje - opowiada gość TVN CNBC radca prawny Anna Piecuch.

Polak w poszukiwaniu bankomatu

W I kwartale tego roku w całej Polsce przybyło tylko 46 bankomatów. Przez cały rok od marca 2010 - niespełna 570 maszyn. Takie dane przedstawia Narodowy Bank Polski, a oznaczają one, że mniej bankomatów na milion mieszkańców w UE mają do dyspozycji tylko mieszkańcy Szwecji i Czech.

Bruksela proponuje 150 mln euro za oskarżenie ogórków

Komisja Europejska proponuje sumę 150 milionów euro jako pakiet pomocowy dla producentów rolnych, którzy ucierpieli w związku z paniką związaną z bakterią Escherichia coli. Ministrowie rolnictwa krajów UE zebrali się na kryzysowym spotkaniu w Luksemburgu.

Rosja blokuje unijne truskawki i maliny

Rosja wprowadziła zakaz wwozu i sprzedaży na swoim terytorium truskawek, poziomek, żurawiny, borówek i jagód pochodzących z krajów Unii Europejskiej - informują rosyjskie media.

Warszawy nie stać na wzięcie darowizny

Władze Warszawy zadecydowały, że nie przyjmą darowizny EuRoPol Gazu – dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Potentat gazowy chciał przekazać miastu niewykończony biurowiec przy ul. Literackiej.

Kredyt we franku zostanie "na małym procencie"

Szwajcarska inflacja na razie nie zagraża kredytobiorcom we franku szwajcarskim. Ceny w Szwajcarii wzrosły w maju o 0,4 procent rok do roku - zgodnie z oczekiwaniami, a miesiąc do miesiąca nie zmieniły się. To jeszcze bardziej odsuwa możliwość podwyżki stóp procentowych.

"Od dziś (nie) pracujemy dla siebie"

- Rzeczywisty dzień Dzień Wolności Podatkowej, uwzględniający wszystkie płacone podatki, przypada w tym roku w drugiej połowie czerwca - twierdzi Centrum im. Adama Smitha, które od 18. lat wylicza ten dzień dla Polski. Przy okazji Centrum zarzuca Instytutowi Kościuszki, który obliczył dla "Rz", że to właśnie od 7 czerwca pracujemy "na siebie", że przywłaszcza sobie ich projekt, na dodatek z błędem.

JSW może iść na giełdę

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła we wtorek prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w związku z ofertą publiczną tej firmy. W przyszłym tygodniu rozpocznie się seria spotkań z inwestorami, podczas których zarząd przybliży szczegóły oferty.

Rosną truskawki, maleje bezrobocie

- Szacunkowa stopa bezrobocia w maju 2011 r. wyniosła 12,2 proc., co oznacza, że w porównaniu do kwietnia br. spadła 0,4 pkt. proc. - wynika z informacji ministerstwa pracy. Resort podkreśla, że to głównie zasługa rozpoczęcia się prac sezonowych, choćby przy zbiorach truskawek.

Podnieśli ceny paliwa o 1/3

Białoruski koncern naftowy "Biełnieftiechim" podwyższył we wtorek o jedną trzecią ceny paliw. To już czwarta i najwyższa podwyżka cen benzyny i oleju napędowego w tym roku.

X Factor zarobił najwięcej

Sprzedaż czasu reklamowego przy programie X Factor wyniosła 57,7 mln zł (bez rabatów, stawki cennikowe), poinformował "Presserwis" powołując się na dane Nielsen Audience Measurement. Sprzedaż czasu reklamowego przy pokazywanym w Polsacie "Must be the music – Tylko muzyka" wyniosła 25,6 mln zł, a przy emitowanej w TVP2 "Bitwie na głosy" 11,2 mln zł.

Dziś pożegnanie Chińczyków z autostradą?

Nie w czwartek,ale już dziś ma odbyć się spotkanie ostatniej szansy przedstawicieli chińskiej firmy COVEC, która nie podołała budowie dwóch odcinków autostrady A2, i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - wynika z informacji TVN CNBC. GDDKiA najprawdopodobniej "podziękuje" na nim Chińczykom za współpracę.