Najnowsze

Najnowsze

Przepis na zamówienie

Nierzetelny przedsiębiorca straci kontrakt decyzją urzędnika. Sejm przegłosował prawo pozwalające ominąć drogę sądową. Rozmowa z Grzegorzem Langiem z PKPP Lewiatan.

Więcej obowiązków spółek

Komisja Nadzoru Finansowego proponuje zaostrzenie zasad dotyczących przekazywania informacji przez firmy notowane na giełdzie. O planach KNF w programie "90 minut" z Markiem Tejchmanem rozmawiali prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Jarosław Dominiak oraz prezes BTFG Adam Ruciński.

KGHM podwaja zyski

To był dobry rok dla KGHM Polska Miedź. W IV kwartale 2010 roku miedziowa spółka zarobiła 1 mld 324 mln zł. Nie dość, że to dwa razy lepiej niż rok wcześniej, to jeszcze sporo powyżej oczekiwań rynku.

Do zarządu TVP wracają starzy członkowie

Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej na poniedziałkowym posiedzeniu nie przedłużyła zawieszenia prezesa firmy Romualda Orła i członka zarządu Przemysława Tejkowskiego. Oznacza to, że o północy z poniedziałku na wtorek kończy się ich zawieszenie i rano obaj kojarzeni z PiS menedżerowie mogą wrócić do pracy.

Inflacja!

Polacy przyzwyczajają się do rosnącej inflacji, a to źle wróży gospodarce. Prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że RPP powinna podnieść stopy procentowe w marcu o kolejne 25 punktów bazowych.

Koniec kiwania inwestorów?

Nadzór finansowy proponuje zaostrzenie zasad dotyczących przekazywania informacji przez firmy notowane na giełdzie. Chce m.in. by instytucje finansowe nie przekazywały rekomendacji własnym klientom wcześniej niż pozostałym giełdowym graczom. KNF chce też, aby spółki ujawniały na swoich stronach informacje o zamkniętych spotkaniach zarządów. Krytycznie o planach zaostrzania przepisów wypowiedział się między innymi prezes GPW.

Koniec kiwania inwestorów?

Nadzór finansowy proponuje zaostrzenie zasad dotyczących przekazywania informacji przez spółki notowane na giełdzie. Chce m.in. by instytucje finansowe nie przekazywały rekomendacji własnym klientom wcześniej niż pozostałym giełdowym graczom. KNF chce też, aby spółki ujawniały na swoich stronach informacje o zamkniętych spotkaniach zarządów. Krytycznie o planach zaostrzania przepisów wypowiedział się między innymi prezes GPW.

Przyjdzie nam polubić inflację

Ile będziemy zarabiać, ile zapłacimy za żywność i paliwo? Jednoznacznych odpowiedzi na te pytania brak, a my coraz powszechniej spodziewamy się dalszego wzrostu cen. A jeśli się spodziewamy, to tym bardziej prawdopodobne jest, że on nastąpi...

Przyjdzie nam polubić inflację?

Ile będziemy zarabiać, ile zapłacimy za żywność i paliwo? Jednoznacznych odpowiedzi na te pytania brak, a my coraz powszechniej spodziewamy się dalszego wzrostu cen. A jeśli się spodziewamy, to tym bardziej prawdopodobne jest, że on nastąpi...

Centrum wyników: Puławy

Zakłady Azotowe Puławy zwiększyły przychody i w ostatnim kwartale 2010 roku wypracowały zysk netto. Mimo to w spółce rosną koszty. Oto rozmowa z członkiem zarządu ds. finansowych ZA Puławy, Andrzejem Kopciem.

Centrum wyników: Impexmetal

Impexmetal w miedziowej części biznesu zamierza przeprowadzić restrukturyzację. Inwestycje spółki będą w dużej części związane z działaniami Boryszewa - zapowiada szef Rady Nadzorczej Impexmetalu Arkadiusz Krężel.

Turnusy rehabilitacyjne bez VAT

Minister finansów podpisał rozporządzenie przywracające zwolnienie z VAT usług rehabilitacyjnych, świadczonych przez podmioty inne niż zakłady opieki zdrowotnej - poinformowała rzeczniczka resortu finansów. W praktyce oznacza to zwolnienie z podatku tzw. turnusów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych.

Gazprom korzysta na wojnie w Libii

Gazprom zwiększył w ostatnich dniach dostawy "błękitnego paliwa" do Włoch o około 250 proc. Włosi muszą zwiększać import gazu z Rosji, ponieważ ustały dostawy z głównego źródła zaopatrzenia - pobliskiej Libii.

BMW i Citroen ze wspólnym napędem

Niemieckie BMW francuski Peugeot Citroën za sto milionów euro zakładają wspólną firmę. Ma ona zajmować się wytwarzaniem silników i akumulatorów do elektrycznych samochodów. O wspólnym przedsięwzięciu poinformowano w Genewie, tuz przed rozpoczęciem tamtejszego salonu samochodowego.

Jak Oscary pędzą nas do kin

28 lutego startuje subindeks sektorowy WIG-surowce. O nim a także o tym…czy wręczanie Oscarów wpływa na większą sprzedaż biletów do kin opowiada szef działu analiz Ing Securities Andrzej Knigawka.

Centrum wyników: Polimex-Mostostal

Polimex-Mostostal liczy, że wyniki 2011 roku pomogą poprawić konsolidację w grupie. Spółka ma nadzieję wygrać dwa przetargi w energetyce. W tym roku wypłaci dywidendę w wysokości 0,04 zł na akcję - zapowiada prezes Polimeksu-Mostostalu Konrad Jaskóła.

Wystartował WIG-Surowce

28 lutego wystartował subindeks sektorowy WIG-surowce. O nim, a także o zwiększonych oczekiwaniach informacyjnych wobec spółek ze strony KNF opowiada prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski.

Opłacalność kredytu

Badamy, w jakich sytuacjach opłaca nam się zewnętrzne finansowanie inwestycji. O szczegółach opowiada dr Karol Marek Klimczak z Katedry Rachunkowości Akademii Leona Koźmińskiego.

Biznesplan dla inwestora

Opracowujemy biznesplan dla inwestora. Jak powinna wyglądać idealna prezentacja, która zachęci anioła biznesu do zainwestowania w nasz projekt? O szczegółach opowiada Szymon Kurzyca, ekspert Lewiatan Business Angels.

Obrót bateriami

Do końca lutego trzeba zgłosić obrót bateriami i wnieść stosowną opłatę. Obowiązek dotyczy firm, które produkują lub importują baterie i akumulatory. Każdy sklep, który ma powyżej 25 m. kw. powierzchni i sprzedaje choćby trzy tzw. „paluszki” dziennie musi prowadzić zbiórkę zużytych baterii. O szczegółach opowiada Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Małgorzata Tomczak.

Nierzetelni stracą przetargi

Nierzetelnym będzie łatwiej odebrać kontrakt. Sejm przyjął zmiany w prawie zamówień publicznych. Według nich, do wykluczenia wykonawcy z postępowania nie będzie potrzebne orzeczenie sądu. Wykluczenie dotyczyć też będzie konsorcjów. O szczegółach opowiada Małgorzata Surdek, partner CMS Cameron McKenna.

Mniej barier dla przedsiębiorców

Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Dzięki wprowadzanym zmianom blisko 200 zaświadczeń, odpisów i wypisów będzie mogło być zastąpione oświadczeniami przedsiębiorcy. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. O szczegółach opowiada Artur Kopijkowski-Gożuch, ekspert w Ministerstwie Gospodarki.

Milion w Portfelu 2

W serii “Milion w Portfelu 2”. propozycja miliona w portfelu, ale składająca się tylko z tych instrumentów, których stopy zwrotu można policzyć. Swój portfel przedstawia dziś prezes Investment Fund Managers Aleksander Jawień.

Czas na WIG-Surowce

28 lutego odbyło się pierwsze notowania nowego indeksu surowcowego. W skład WIG-Surowce weszły: KGHM, Bogdanka, NWR, Sadovaya i DSS. Łączna kapitalizacja tych spółek to prawie 50 mld zł. O tym co dają indeksy sektorowe inwestorom, a także o samych spółkach surowcowych opowiada analityk DM Amerbrokers Łukasz Rosiński.

Nie ma mocnych na franka

Frank najmocniejszy wobec dolara od 160 lat. Historyczne poziomy siły najbezpieczniejszej waluty świata uderzają jednak w waluty regionu. Polscy przedsiębiorcy i kredytobiorcy żyją wciąż w dużej niepewności. Kiedy należy oczekiwać uspokojenia wahań franka? O szczegółach opowiada główny ekonomista Alpha Financial Services Jacek Maliszewski.

Więcej obowiązków spółek cz. I

Komisja Nadzoru Finansowego chce zaostrzyć obowiązki informacyjne spółek giełdowych. O propozycjach zmian legislacyjnych i skutkach dla inwestorów opowiada przewodniczący KNF Stanisław Kluza.

Portowcy wyłączyli syreny (na razie)

Portowcy zawiesili protest przeciw 23-proc. stawce VAT na usługi świadczone w polskich portach morskich - poinformował szef Solidarności w Porcie Gdynia Kazimierz Waldowski. Zawiesili, bo obawiają się, że Senat może zmienić decyzję Sejmu, podjętą wbrew opinii rządu.

Droga ropa? To 120 km/h na autostradzie

Niemieccy ekolodzy wzywają do ograniczenia dopuszczalnej prędkości na tamtejszych autostradach. Ich zdaniem to idealna odpowiedź na galop ceny ropy naftowej na światowych rynkach i podążające jej śladem ceny paliw na stacjach benzynowych.

Korea Południowa wyłącza światło

Wysokie ceny ropy naftowej na światowych rynkach skłaniają południowokoreański rząd, by wezwać obywateli do wyrzeczeń. Na polecenie resortu gospodarki niebawem oświetlenie w miejscach publicznych, uznane za "nieistotne" zostanie wyłączone.