Najnowsze

Najnowsze

Branża motoryzacyjna nakręca polski eksport

Polska branża motoryzacyjna eksportuje jak nigdy dotąd. Wartość sprzedanych za granicę części i samochodów w I kwartale przekroczyła 5 miliardów euro, rosnąc o blisko 19 procent w skali roku - wynika z raportu AutomotiveSuppliers.pl. Ten rok może być dla branży rekordowy.

Zaskakujemy naszymi zakupami

Wydatki polskich konsumentów zaskakują analityków. Jak podał GUS, w maju sprzedaż detaliczna urosła w skali roku o 13,8 proc. To wolniej niż w kwietniu, gdy robiliśmy świąteczne zakupy, ale analitycy spodziewali się wzrostu 0,7 pkt proc. mniejszego.

Bezrobotnych mniej niż dwa miliony

Maj jest trzecim z rzędu miesiącem spadku stopy bezrobocia. Główny Urząd Statystyczny podał, że wskaźnik ten wyniósł 12,2 proc. - tyle, ile spodziewał się resort pracy. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera byli bardziej optymistyczni.

Grecki pesymizm finansowego giganta

PIMCO - największy na świecie fundusz obligacji - nie wierzy, że Grecja uniknie bankructwa. Opinii nie zmienia mimo uzyskania przez rząd w Atenach parlamentarnego wotum zaufania. Szef funduszu Mohammed El Erian spodziewa się, że tak Grecja i inne europejskie państwa, borykające się z kłopotami finansowymi, nie przetrwają kryzysu na rynku długu.

Solorz o krok od Plusa

Właściciel Cyfrowego Polsatu otrzymał wyłączność w negocjacjach na zakup akcji firmy Polkomtekl, operatora sieci Plus - donoszą gazety "Parkiet" i "Rzeczpospolita". Powołują się przy tym na anonimowe źródło zbliżone do transakcji.

Wicepremier Pawlak powita Dreamlinera na Okęciu

Boeing 787 Dreamliner w piątek rano ma wylądować ma warszawskim Okeciu i zostać tam do soboty. W powitaniu samolotu swój udział zapowiedział m. in. wicepremier Waldemar Pawlak. PLL LOT będzie pierwszą europejską linią, która otrzyma zamówioną maszynę tego typu. Innowacyjny projekt Boeinga jest jednak opóźniony o trzy lata.

Absolwent? To pewnie nic nie umie...

Absolwenci szkół różnych typów narzekają na bezrobocie, jednocześnie pracodawcy skarżą się, że nie znajdują odpowiednich chętnych do pracy. 99 proc. kandydatów w dziedzinie ekonomii i zarządzania odpada na starcie rekrutacji, bo ich umiejętności nie satysfakcjonują pracodawców.

Tanie latanie już nie takie tanie

Przez ostatnie miesiące tanie latanie podrożało o ponad 30 procent - takie wyliczenia Internetowego Centrum Podróży eSky.pl cytuje "Dziennik Gazeta Prawna". Wciąż jednak bilet linii uznawanej za taniego przewoźnika jest przeciętnie o połowę tańszy niż "zwykłej".

Grecki rząd z wotum zaufania

Rząd Jeorjosa Papandreu uzyskał wotum zaufania od greckiego parlamentu. Głosowanie w tej sprawie odbyło się we wtorek tuż przed północą. 28 czerwca parlament będzie głosował nad najnowszym rządowym programem oszczędnościowym. Jego przyjęcie jest warunkiem otrzymania 12 mld euro, bez których Grecja może zbankrutować.

Gospodarcza współpraca polsko-niemiecka po 20 latach

Czego więcej potrzeba współpracy gospodarczej Polski i Niemiec? Co było sukcesem, a czego możemy żałować jako straconej szansy? Podsumujmy 20 lat wolnorynkowej, gospodarczej współpracy pomiędzy sąsiadami znad Odry. Naszym gościem jest Hubert Janiszewski, przewodniczący Rady Nadzorczej Deutsche Bank Polska.

Co dalej z Grecją?

Spłata greckiego długu w pełnym wymiarze jest równie prawdopodobna jak wejście polskiej reprezentacji do finału Mistrzostw Europy - mówi Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Kilka godzin przed głosowaniem nad votum zaufania dla greckiego rządu, o różnych scenariuszach dla greckiej gospodarki, z Ignacym Morawskim rozmawiała w TVN CNBC Jolanta Kucharska.

Polski minister "postawił się" w Unii

Polska jako jedyny kraj zablokowała konkluzje wtorkowej rady ministrów środowiska w sprawie ścieżki obniżania emisji CO2 w UE do 2050 roku o 80 proc. - Potrzebujemy większej solidarności w UE, ścieżka obniżania emisji CO2 do 2050 r. powinna uwzględniać skutki dla poszczególnych krajów - powiedział Andrzej Kraszewski.

Zastrajkują pierwszy raz w historii?

Piloci linii lotniczych Virgin Atlantic należących do multimilionera Richarda Bransona w tajnym głosowaniu opowiedzieli się za strajkiem dla poparcia żądań płacowych. Jeśli akcja dojdzie do skutku, będzie to pierwszy strajk pilotów w Wielkiej Brytanii od 32 lat i pierwszy w historii Virgin.

Rządy ratowały banki, kto uratuje rząd... Grecji?

Rynek liczy na to, że się uda, że rząd Grecji dostanie wotum zaufania. Sektor finansowy idzie do góry. Założenia rynku są optymistyczne mówi wiceprezes ING BSK. Juz niedługo sytuacja w Grecji powinna zostać rozwiązana, z pozytywnym skutkiem, dodaje Mirosław Boda.

Przyszłość polskiej energetyki

Bardzo ciekawy raport na temat rynku energetycznego w Polsce. Według jego autora, niedługo koniecznie będzie podjęcie strategicznych dla sektora decyzji – rozbudowie lub modernizacji kilku węglowych bloków energetycznych i budowie pierwszej elektrowni jądrowej. Porozmawiamy o perspektywach i nadchodzących zmianach w prawie w sektorze energetycznym z Maciejem Richterem, partnerem zarządzającym Grant Thorton Frąckowiak.

 Co teraz planuje Emperia? 

Emperia sprzedała już segment hurtowy, teraz sprzedaje detaliczną część biznesu. Po tej transakcji spółce zostaną tylko nieruchomości. Co zatem dalej zamierza robić firma? Na co pójdą pieniądze ze sprzedaży aktywów? Rozmawiamy z Tomaszem Manowcem, analitykiem BM BGŻ.

Foster's nie dał się "łyknąć" za 10 mld dol

Foster's Group, największy australijski browar odrzucił ofertę światowego giganta SABMiller, który chciał go przejąć za 10 mld dol amerykańskich (9,5 mld australijskich), uznając, że oferta jest zbyt skromna.

Nowe plany Point Group

  Point Group ma nowe plany. Firma traci kontrolę nad jedną ze spółek zależnych. Pracuje jednocześnie nad nowym projektem. O szczegółach operacji i o tym, jak to wpłynie na wyniki spółki rozmawiamy z prezesem Platformy Mediowej Point Group Michałem Lisieckim.

Japońska motoryzacja otrząsa się po trzęsieniu

- Toyota zamierza zatrudnić w Japonii od trzech do czterech tys. tymczasowych pracowników, aby wrócić do poziomu produkcji sprzed marcowego trzęsienia ziemi - poinformował koncern. Podobne ruchy, choć na nieco mniejsza skalę, planują inni producenci aut w kraju.

Za podatki można ścigać do końca

- Przepis Ordynacji podatkowej, dzięki któremu fiskus może nieskończenie długo ściągać zaległe podatki, choć z zasady zaległości przedawniają się po pięciu latach - jest zgodny z konstytucją - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Milion w portfelu

3,7% w ciągu dwóch miesięcy zarobił portfel Piotra Greli z Tradercom Investments. Najmocniej zarobił ETF na spadki spółek z indeksu NASDAQ (ponad 19%), z kolei najbardziej stracił ETF na spadki cen złota, bo aż 5%

Dzień wolności podatkowej

24 czerwca to dzień wolności podatkowej. Od tego dnia pracujemy na siebie, nie na fiskusa. Gościem "Godziny dla Pieniędzy" był Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha

FAM bez nowej strategii

FAM odrzucił oferty złożone na kupno FAM Cynkowanie Ogniowe i zrezygnował z opracowania nowej strategii działania. W samej spółce pomysły na kierunek rozwoju są dwa. O przyszłość i plany spółki pytaliśmy przewodniczącego Rady Nadzorczej GK FAM, Grzegorza Bielowickiego

Koniec unikania "Belki" na lokatach

Koniec lokat "antybelkowych". Ministerstwo Finansów opublikowało w poniedziałek projekt ordynacji podatkowej, który zmienia zasady zaokrągleń podatków. Chodzi właśnie o lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Gościem Pawła Blajera była Alicja Sarna, doradca podatkowy MDDP

Kto może pracować w Boże Ciało?

Święto Bożego Ciała już za dwa dni. Kto może pracować w ten dzień? Paweł Blajer pytał o to Ewę Kraińską-Dulić, prawnika z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

Zagraniczne szanse polskich przedsiębiorców

Nawiązanie kontaktów i pozyskanie nowych zleceń - to główne cele polsko - włoskich spotkań w siedzibie PARP. Przedsiębiory mogą się na nie zgłaszać do 28 czerwca. Z kolei na początku lipca rusza misja na Ukrainę. O tym, kto może wziąć udział w obu wydarzeniach Paweł Blajer rozmawiał z Anną Wróbel z PARP

Daj paragon, nie daj się fiskusowi

22 czerwca ruszy akcja ministerstwa finansów "Weź paragon". W jej ramach inspektorzy skarbowi będą "odwiedzać" przedsiębiorców i sprawdzać, czy wydają oni paragony i rejestrują transakcje za pomocą kas fiskalnych. O to, co dokładnie będą kontrolować inspektorzy Paweł Blajer pytał Andrzeja Bartyskę z Izby Skarbowej w Gdańsku

20 lat polsko - niemieckiej współpracy

Polska i Niemcy równo 20 lat temu podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Paweł Blajer pytał dziś Christiana Schnella, partnera w BSJP, jakie szanse mają polskie firmy na kontrakty w Niemczech i jaki wpływ na zarabianie pieniędzy ma wspólna polityka Niemiec i Polski