Najnowsze

Najnowsze

Baltona w drodze na NewConnect

Baltona, zajmująca się głównie sprzedażą towarów w sklepach wolnocłowych 30 czerwca zadebiutuje na rynku NewConnect. Wyjątkowo popularna w latach 80 XX wieku Baltona w ubiegłym roku pozyskała inwestora strategicznego – Flamingo International z Dubaju. O specyfice sprzedaży w sklepach "duty free" - prezes spółki Baltona, Magda Grzybowska.

Co słychać w Bomi?

Sprzedaż w delikatesach Bomi spada, ale nieco wolniej niż rynek. Czy IIQ to ostatni okres obciążony kosztami restrukturyzacji sklepów detalicznych z sieci Bomi? Plany rozwojowe spółki prezentował w TVN CNBC, prezes Bomi, Marek Romanowski.

Nie tylko łupki. Gigantyczne złoża gazu pod Kutnem

W odkrytych niedawno pod Kutnem złożach może się znajdować nawet 100 mld sześciennych gazu - oceniają eksperci. – Jeśli potwierdzą się te prognozy, to nasze zasoby gazu się podwoją – ocenił wicepremier Pawlak. Już w sierpniu PGNiG i amerykańskie FX Energy rozpoczną odwierty w tamtym rejonie.

Rosja nie wpuszcza warzyw. "Nie mamy zaufania do Polski"

Polskie transporty z warzywami wciąż nie mogą wjechać do Rosji - donoszą rosyjskie agencje. - Nie mamy zaufania do Polski - ma złą "historię kredytową", dużo zajmowała się reeksportem - oznajmił główny lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko. Polski resort rolnictwa jest całą sprawą zdziwiony i twierdzi, że nie otrzymał sygnałów, by były problemy z eksportem naszych warzyw do Rosji.

Spready w Sejmie w połowie lipca

Najprawdopodobniej na następnym posiedzeniu (13-15 lipca) Sejm zajmie się projektami w sprawie tzw. spreadów - zapowiedział dziś marszałek Grzegorz Schetyna.

Szukają winnych blackoutu na Centralnym

Urząd Regulacji Energetyki prowadzi kontrole w RWE Stoen Operator i PKP Energetyka. Mają one wykazać, czy któraś z tych firm jest odpowiedzialna za zeszłotygodniową awarię zasilania na Dworcu Centralnym w Warszawie. Kontrolę na dworcu rozpoczął też Urząd Transportu Kolejowego.

Rząd przejada pieniądze na czarną godzinę

Rząd znowu łata budżet pieniędzmi przyszłych emerytów. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, zgodnie z którym przekazuje 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej na finansowanie bieżących emerytur - pisze "Puls Biznesu". Tymczasem środki te miały być finansową poduszką bezpieczeństwa, która za 20 lat złagodzi problem starzejącego się społeczeństwa.

Internet za darmo. Prawie

Od maja spółka Aero2 związana z Zygmuntem Solorzem oferuje w Warszawie i okolicach bezpłatny dostęp do internetu. Tyle, że jak zauważa "Gazeta Wyborcza", pobiera od klientów 55 zł depozytu jako "zabezpieczenie należności z tytułu udostępnienia karty SIM". Urząd Komunikacji Elektronicznej, który organizował przetarg na tę usługę, wszczął już postępowanie wyjaśniające w sprawie.

Polskie sklepy Reala na celowniku Wal-Marta

Niemiecka Metro Group przygotowuje się do sprzedaży sieci hipermarketów Real w Polsce - donoszą media za Odrą. Jednym z zainteresowanych jej kupnem jest podobno amerykański gigant handlu detalicznego Wal-Mart. Zakup polskiego Reala byłby dla niego trampoliną na rynek nasz oraz całej Europy Centralnej i Wschodniej.

Francuzi gotowi "trochę posprzątać" po Chińczykach

Tylko jedna z 16 firm budowlanych zaproszonych do negocjacji przez GDDKiA zgodziła się wejść na plac budowy autostrady A2 opuszczony przez Chińczyków na warunkach zaproponowanych przez rząd - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Spółka Eurovia, powiązana bezpośrednio z francuskim koncernem Vinci, jest gotowa jednak dokończyć tylko jeden z dwóch odcinków.

Trudne czasy na prezydencję

Polska już wkrótce przejmie prezydencję w Unii Europejskiej na sześć miesięcy. Eksperci uważają, że polska prezydencja upłynie pod znakiem kryzysu w eurostrefie. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie Marcina Kowalskiego z profesorem Krzysztofem Rybińskim.

Police razem z Tarnowem

Połączenie Zakładów Chemicznych Police z Azotami Tarnów będzie korzystna dla całeh branży - mówi prezes Polic Krzszysztof Jałosiński, z którym rozmawialiśmy w Rynkach Dnia o wezwaniu na Police i szansach na przejęcie

TPSA ma karę od KE

TPSA ma zapłacić ponad 127 milionów euro kary za nadużywanie dominującej pozycji na rynku dostępu do hurtowych usług szerokopasmowych. O prawnych aspektach kary nałożonej przez Komisję Europejską rozmawialiśmy z Rynkach Dnia z Robertem Gago, radcą prawnym kancelarii Hogan Lovells

Suwary zwiększają sprzedaż

Suwary zwiększają sprzedaż i już prawie w całości wykorzystują swoje moce produkcyjne. Jednak wysokie przychody producenta opakowań z tworzyw sztucznych mogę nie przyłożyć się na wzrost zysków, a wszystko przez drogie surowce. Gościem Rynków Dnia był prezes Suwar, Walter Tymon Kuskowski

Plany Emitela

TPSA sprzedała Emitela do funduszu Montagu. Emitel zajmuje się między innymi cyfryzacją emisji radiowo-telewizyjnych a także wynajmem infrastruktury radiowo-telewizyjnej na potrzeby nadawców i operatorów. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem Przemysławem Kurczewskim

Milion w portfelu

Milion w portfelu, czyli jak zainwestować wirtualny milion złotych. W dzisiejszym programie sprawdzamy stopę zwrotu z portfela przygotowanego przez Tomasza Piotrowskiego ze Skarbiec TFI.

"Euro tylko dla orłów"

- Euro jest tylko dla orłów, a nie dla orłów oskubanych - tak o sytuacji Grecji mówił w "Faktach po Faktach" prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem, kryzys w tym kraju wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby Grecy nie mieli wspólnej waluty. Wówczas drachma gwałtownie by się osłabiła zwiększając konkurencyjność międzynarodową gospodarki. Obecnie gospodarka nie ma szans na odbicie.

Inkubator nie tylko dla studentów

Już nie tylko osoby przed 30-tką mogą rozpoczynać działalność w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Jeśli ktoś ma pomysł na biznes, ma ponad 30 lat i nie chce na razie zakładać działalności, może spróbować swoich sił w ramach sieci AIP. Jak to zrobić pytaliśmy Kingę Rybak z Manufaktury Kunsztu oraz dr Jolantę Koszelew z AI-tech.

Kleszcze długu

Na piątkowym spotkaniu Rady Europejskiej nie zdecydowano się skorzystać z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), który jest jednym z trzech narzędzi pomocy dla krajów strefy euro. Pozostałe to bilateralne gwarancje krajów strefy euro do Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej oraz kredyty Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W ramach EFSM Komisja Europejska może zebrać na rynkach finansowych korzystnie oprocentowane pożyczki na łączną kwotę do 60 mld euro. Jak działa EFSM, jak jest finansowany i kto może kupić obligacje Mechanizmu? Naszym gościem był: dyrektor inwestycyjny Union Investment, Dariusz Lasek.

Kredyt z ubezpieczeniem

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - czyli jak wygląda sposób określania ceny, którą płacimy za to ubezpieczenie? Jak często musimy tę cenę opłacać? Na te i inne pytania odpowiadał Artur Kustroń, z Gold Finance.

Droga do milionów

Obligacje firm deweloperskich - czyli jak są oprocentowane? Jak wygląda ich emisja i jak są lokowane na rynku? Wreszcie ile można na nich zarobić? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Paweł Grząbka z CEE Propert Group.

Upadłości firm

Europejska gospodarka w coraz lepszym stanie. Czy poprawa płynności na tych rynkach doprowadzi do mniejszej liczby upadłości europejskich firm? Naszym gościem był Grzegorz Błachnio z Euler Hermes.

Ocena kontrahenta

Jak szybko stwierdzić, czy firma naszego kontrahenta jest w dobrej kondycji? Z pomocą przychodzi analiza cash flow (rachunku przepływów pieniężnych). Podczas analizy rachunku zysków i strat pierwszą czynnością jest ocena przepływów gotówkowych z poszczególnych rodzajów działalności (operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej). Dokonując tej oceny bierze się po uwagę specyfikę przedsiębiorstwa oraz branżę, w której działa. Jak dokonać analizy i co nam mówią jej wyniki? Na nasze pytania odpowiadał: Michał Pachowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Bloober Team na NC

Kolejny producent gier, chce wejść na NC. Debiut wstępnie planowano na koniec I kwartał, jednak ostateczną datę wciąż przesuwano. Spółka chce przede wszystkim zarabiać na grach na platformy mobilne. Naszym gościem był Prezes Bloober Team, Piotr Babieno.

"Economist": Polska może mieć największe złoża gazu w Europie

Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie Zachodniej - pisze w najnowszym wydaniu prestiżowy "Economist". Tygodnik dodaje, że kilkanaście światowych firm wydobywczych zamierza wykonać w najbliższych latach nawet 120 próbnych odwiertów, by to sprawdzić.

Szkoła dla przedsiębiorczych.

Koniec roku szkolnego nie musi oznaczać końca edukacji. Trwa rekrutacja „Startup School”. Młodzi ludzie będą pracować w kilku zespołach i przy pomocy doświadczonych fachowców będą mogli stworzyć nowy projekt biznesu. Realizacja najlepszych projektów będzie finansowana przez SeedUp Venture Capital Group. Tegoroczna edycja będzie trwać od 1 lipca do 31 sierpnia. Rozmowa z Agnieszką Lewandowską-Dziewięcką, prezes fundacji Startup School.

Raport paliwowy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna próbuje obniżyć cenę ropy. Zapowiedziała w piątek, że będzie uwalniać, 2 miliony baryłek dziennie, ze strategicznych rezerw, aby wesprzeć światową gospodarkę. W poniedziałek ceny ropy na amerykańskiej giełdzie spadły do około 90 dolarów za baryłkę. Czy tak niskie ceny utrzymają się? Naszym gościem był prezes BM Reflex, Ryszard Kaczmarek.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą telewizją

TVN24 i TVN były najczęściej cytowanymi stacjami telewizyjnymi w maju - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Wśród wszystkich mediów bezkonkurencyjna była "Rzeczpospolita".

Grunt pod gaz

W Polsce wydano 87 koncesji wydobywczych na gaz łupkowy. Dziś surowca w Polsce poszukują amerykańscy giganci Exxon Mobile, Chevron, Conoco Philips. Za najbogatsze w gaz są uważane tereny Pomorza. Działka pod odwierty surowca może być sporo warta. Obecnie ustawa prawo geologiczne i górnicze czeka na podpis prezydenta. Zgodnie z ustawą przedsiębiorca posiadający koncesję może żądać wydzierżawienia ziemi od jej właściciela za wynagrodzeniem. Natomiast jeśli właściciel ziemi uzna, że grunt nie nadaje się, np. do dalszej uprawy, może żądać jego wykupu. Jak w praktyce będzie wyglądać umowa koncesjonariusza z właścicielem gruntu, czy nieruchomości? Rozmowa z Tomaszem Minkiewiczem z CMS Cameron McKenna.