Transakcja na akcjach KGHM? Nadzór finansowy ma odpowiedź

Aktualizacja:

Autorem transakcji na akcjach KGHM, która mogła przynieść ponad 100 tys. zł zysku, był tzw. animator rynku - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego telewizję TVN CNBC. Animator rynku to podmiot, który dba o płynność obrotu. Działa na podstawie umowy z giełdą.

W piątek w samo południe swoje expose w Sejmie rozpoczął Donald Tusk. Ok. godz. 12.20 zapowiedział nowy podatek od wydobywanych surowców, takich jak miedź i srebro. Ma on przynieść budżetowi ok. dwa miliardy złotych przychodów rocznie.

Zaraz po deklaracji premiera kurs KGHM spadł o prawie 6 proc., a do zamknięcia warszawskiego parkietu w piątek po południu, akcje spółki straciły w sumie 13,8 proc. Dzisiaj kontynuowały ruch w dół - na otwarciu traciły ponad 7 proc.

Podejrzana transakcja

Na spadku wartości miedziowego giganta można było sporo zarobić. Wystarczyło w odpowiednim momencie sprzedać, a potem odkupić jego papiery.

Taki przypadek na swoim blogu opisał dziennikarz giełdowy TVN CNBC Rafał Hirsch. "W piątek o godz. 9.41 ktoś sprzedał na krótko (czyli pożyczył akcje i sprzedał je po to, aby potem odkupić taniej, oddać pożyczone akcje i zarobić na różnicy między transakcją sprzedaży a odkupu) 4990 akcji po kursie 165,10 PLN. Transakcja zdecydowanie wyróżnia się swoją wielkością. Na koniec sesji akcje KGHM kosztowały 143,90 PLN. Jeśli ten ktoś zdążył odkupić akcje na zamknięciu, to zarobił w kilka godzin 21,20 PLN na jednej akcji. Czyli na całym pakiecie 4990 akcji zysk wynosi 105,79 tys. PLN. Minus prowizja" - napisał Hirsch. "Nie wiem czy ktoś miał dużo szczęścia, czy wiedział wcześniej. Tak czy inaczej expose premiera musiało mu się podobać" - dodał.

"Nic specjalnego"

Sprawą zajęły się nie tylko media, ale także giełda i Komisja Nadzoru Finansowego.

Prezes GPW Ludwik Sobolewski rano na antenie TVN24 zapewniał, że władze giełdy przyjrzały się już dokładnie tej transakcji. - Nie widzę w niej niczego specjalnego - to nie jest duża transakcja - uspokajał. Jak dodał, GPW prześledziła też inne transakcje i nie znalazła niczego podejrzanego.

Prezes GPW o transakcji (TVN24)
Prezes GPW o transakcji (TVN24)

Również rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz zapewniał w porannej rozmowie z TVN CNBC, że w transakcji nie było niczego nadzwyczajnego. - KNF na bieżąco monitoruje obroty na giełdzie. Nie ma w tym nic niezwykłego. Giełda do tego służy, by sprzedawać i kupować akcje. Na pewno pod kątem wszystkich naruszeń ta sytuacja zostanie sprawdzona, ale to jest standard. Nie chciałbym, by było to przedstawiane jako coś nadzwyczajnego - powiedział.

Po kilku godzinach KNF poinformował TVN CNBC, że za tajemniczą transakcją nie stał spekulant, ale tzw. animator rynku. Kto to taki? To podmiot (najczęściej dom maklerski) działający na podstawie umowy z giełdą lub emitentem akcji, którego głównym zadaniem jest podtrzymywanie płynności rynku. Krótko mówiąc, skupuje i sprzedaje on akcje, tak by w każdej chwili inni uczestnicy rynku mogli znaleźć popyt na oferowane przez siebie akcje lub kupić je po danej cenie. Trzeba jednak podkreślić, że choć animator współpracuje z giełdą, działa na własny rachunek i stara się wypracować zysk.

Rzecznik KNF: To animator rynku (TVN CNBC)
Rzecznik KNF: To animator rynku (TVN CNBC)TVN CNBC

Polityczna burza

Piątkowa zapowiedź Tuska i reakcja rynków na nią, wywołały burzę w Sejmie. Klub SLD domagał się zwołania poświęconego tej sprawie posiedzenia sejmowej komisji Skarbu Państwa. Posłowie SLD ocenili, że jednym zdaniem premier spowodował, że Skarb Państwa utracił ok. 1,5 mld złotych. Podobne zarzuty formułował PiS.

Szef sejmowej komisji skarbu Adam Szejnfeld z PO zapowiedział jednak, że nie zwoła specjalnego posiedzenia komisji w sprawia akcji KGHM, bo jego zdaniem opozycja wykorzystuje tę sprawę do politycznej hucpy.

Ruch Palikota pytał natomiast, kto wiedział o tym, że podczas expose Donalda Tuska pojawi się zapowiedź zwiększenia opłat eksploatacyjnych, i czy był to przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. Janusz Palikot mówił, że "osoba wpływowa, mająca kontakty w środowisku giełdy i inwestorów, przedsiębiorstw znajdujących się na giełdzie, dysponująca taką wiedzą, to jest odbezpieczona bomba".

"Obrzydliwe pomówienia"

Bielecki wystosował oświadczenie, w którym stwierdził, że od ustalenia tego, czy ktoś wykorzystał niezgodnie z prawem wiedzę o planach rządu dot. opłat eksploatacyjnych od kopalin, jest Komisja Nadzoru Finansowego. Jak podkreślił, mówienie, że czyjaś wiedza o planach rządu musi oznaczać wykorzystanie tej wiedzy dla własnej korzyści, to pomówienie. "Jeżeli pan Palikot nie ma dowodów lub choćby przesłanek na to, że ktoś odniósł korzyści albo złamał prawo, to nie powinien formułować pomówień" - podkreślił Bielecki.

Dziś do słów Palikota odniósł sie też inny członek Rady Gospodarczej przy premierze, Bogusław Grabowski. W rozmowie z RMF FM zapewniał, że członkowie Rady znali wcześniej część zapowiedzi z expose, ale podatkiem od wydobycia miedzi się nie zajmowali. - My jesteśmy organem opiniodawczym dla premiera i jeżeli premier ma wątpliwości, to zadaje pytanie Radzie w niektórych dziedzinach i wyrażamy swoją opinię. (...) Nad podatkiem od kopalin się nie zastanawialiśmy. Wydaje mi się, że to ta część aparatu premiera, która zajmuje się właśnie tymi opłatami - powiedział Grabowski i dodał, że "pomówienia Palikota" są "naprawdę obrzydliwe".

Źródło: tvn24.pl, TVN24, TVN CNBC, RMF FM

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w rozmowach ze Sławomirem Mentzenem przedstawili swoje stanowiska w kwestii ochrony złotego, co było jednym z kluczowych postulatów polityka Konfederacji. Kandydaci na prezydenta w drugiej turze powiedzieli też, co sądzą o przyjęciu euro w Polsce.

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl

Cena przyjęcia komunijnego w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 15 procent, a w porównaniu do czasu sprzed pandemii - niemal o 70 procent. Największy koszt to wynajem sali, jedzenie, stroje czy dekoracje. - Może się udać po kosztach - słyszymy od jednej z matek organizujących komunię.

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Źródło:
TVN24+

Co odpowiedzieć tym, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy w swoich firmach? - Niech policzą czas na kawusiach - odpowiada Karolina Adolewska, szefowa HR w Herbapolu Poznań. Jest też inna perspektywa. - Jak się wyjedzie za każde większe miasto, to tematem nie jest czterodniowy tydzień pracy, ale otrzymanie pensji na czas - mówi nam Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, założycielka firmy HR na Szpilkach.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Źródło:
TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie sześciu liczb. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu do wygrania będzie 14 milionów złotych. Dwie szóstki padły natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 maja 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP