Najnowsze

Najnowsze

Niemcy jeszcze optymistycznie

Mnożą się czarne scenariusze na temat niemieckiej gospodarki, ale polscy przedsiębiorcy nie załamują rąk. W sierpniu Indeks Instytutu ZEW, obrazujący opinie biznesmenów na temat rozwoju gospodarki, wypadł gorzej od oczekiwań i gorzej niż w lipcu. Mimo to Tadeusz Nowicki, prezes Ergis-Eurofils, firmy produkującej opakowania do żywności, twierdzi, że niemieckich konsumentów optymizm na razie nie opuszcza.

Światełko w gospodarczym tunelu

Niemcy zbliżają sie do stagnacji. Indeks PMI obrazujący nastroje wśród niemieckich menedżerów spadł do poziomu najniższego od 2 lat i wyniósł 51,3 pkt. Lepszy od oczekiwań okazał się jedynie odczyt danych dotyczących przemysłu, co zdaniem ekonomisty BPH, Jakuba Jaworowskiego jest światełkiem w tunelu.

Choć wzrosło, to spadło. Bezrobocie za rządów PO

W przedwyborczym cyklu TVN24 "Widzę i Sprawdzam" sprawdziliśmy, jak to jest możliwe, że dwóch polityków opisując tę samą sytuację i tę samą rzeczywistość w oparciu o dane statystyczne, mówi skrajnie różne rzeczy? Czy bezrobocie za rządów Platformy spadło, jak mówi minister finansów Jacek Rostowski, czy wręcz przeciwnie, jak przekonuje szef SLD Grzegorz Napieralski? Z jednej strony obaj mają rację, a z drugiej obaj się mylą.

Obciął rating USA, teraz rezygnuje

Daven Sharma, prezes agencji ratingowej Standard & Poor's, która na początku sierpnia obniżyła po raz pierwszy w historii ocenę wiarygodności kredytowej USA, we wrześniu odejdzie ze stanowiska - podały "Financial Times" i "Wall Street Journal". Według "FT" nie ma to związku z toczącym się wobec agencji śledztwem Departamentu Sprawiedliwości.

Warszawska giełda odbiła się najmocniej

Po ostrych spadkach i wojnie nerwów w ubiegłym tygodniu poniedziałek na rynkach przyniósł długo oczekiwane wzrosty. W Warszawie były one dużo solidniejsze niż w na zachodnich parkietach. WIG20 zamknął się 2,3 proc. na plusie. W siłę rośnie, choć nie tak bardzo jak giełda, złoty.

"Sprzedają złoto, by zapłacić czynsz albo ratę"

Złoto bije kolejny rekord. Za jedną uncję kruszcu trzeba było w poniedziałek płacić już 1878 dolarów. Wysoka cena skłania też osoby posiadające złotą biżuterię do jej sprzedaży i to często z najbardziej prozaicznych powodów.

Milion w portfelu

Ponad 22 proc. dał zarobić ETF na złoto w portfelu, który zaproponował w połowie czerwca Marcin Billewicz, prezes Grupy Copernicus. Cały portfel zyskał 0,27 proc. od początku inwestycji.

Droga do milionów

Droga do milionów dla ostrożnych - spółki defensywne – bezpieczna inwestycja na niepewne czasy? Rozmowa z Dawidem Czopkiem, kierownikiem zespołu analiz BPH TFI.

Intercity ma pierwsze pieniądze na szybkie pociągi

Na konta PKP Intercity wpłynęła już pierwsza transza kredytu przeznaczonego na zakup 20 szybkich pociągów Pendolino. Na polskich torach pojawią się one w 2014 roku i z Warszawy do Gdyni mają jechać 2,5 godz. Spółka zapłaci za nie w sumie 430 mln euro. Gwarantem spłaty kredytu jest polski rząd, a udzielają go po połowie Europejski Bank Inwestycyjny i Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Droga do milionów

Droga do milionów dla zuchwałych – inwestycja w struktury – większe zyski ale też ryzyko. Rozmowa z Adamem Zarembą, głównym ekonomistą Idea TFI.

Nieruchomości kontra WIG20

Inwestycja w nieruchomości korzystniejsza niż w akcje? O tym, czy to dobra recepta na niepewne czasy, mówi Katarzyna Siwek, dyr. działu analiz Home Broker.

Kleszcze długu - euroobligacje

Czy euroobligacje zepsują plany pożyczkowe Polski? Olli Rehn, komisarz UE do spraw gospodarczych i walutowych mówi, że Komisja może przygotować projekt ustawy o emisji euroobligacji i zaprezentować go wraz z raportem na temat zasadności wspólnych obligacji dla strefy euro. Rozmowa z Łukaszem Wróblem, analitykiem Noble Securities.

Portugalczycy zacisnęli pasa jak nigdy wcześniej

Plan oszczędnościowy rządu Portugalii ma wejść w życie lada dzień. Ulica dietę już zaczęła. W lipcu poziom konsumpcji w Portugalii spadł o 3,1 proc. w stosunku do czerwca, a w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 roku obniżka wyniosła 3,4 proc. To najniższy poziom konsumpcji od 28 lat.

Raport paliwowy

Ropa naftowa na nowojorskiej giełdzie staniała o ok. 18 proc. w ciągu miesiąca. Jakich ruchów na rynku można się spodziewać w najbliższym czasie mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Energetyka nie zwalnia

Ostre hamowanie produkcji nie dotyczy energetyki, przekonują spółki związane z tą branżą. PBG jest w trakcie przejmowania kontroli nad producentem kotłów Rafako. Rozmowa z Wiesławem Różackim, prezesem Rafako.

Strategia na spowolnienie

Polscy przedsiębiorcy mają na swoich rachunkach i lokatach krótkoterminowych ok. 176 mld zł. Czy użycie tych pieniędzy do przejęcia innych, polskich lub zagranicznych, firm jest dobrym pomysłem w niepewnych czasach, mówi Jacek Byrt, Partner Azimutus.

Strategia na spowolnienie

Szansą dla polskich firm w czasach spowolnienia mogą być nowe rynki. Tylko do 24. sierpnia przedsiębiorstwa działające w branżach metalowej, elektronicznej i tworzyw sztucznych mogą się zgłaszać na giełdę kooperacyjną w Finlandii, która odbędzie się 15. września. Rozmowa z Magdaleną Zwolińską, ekspert PARP.

Ustawa antyspreadowa

26 sierpnia wchodzi w życie ustawa, umożliwiająca spłatę kredytów w walucie obcej, bez potrzeby podpisywania aneksów do umów. Powiemy, jak krok po kroku w praktyce będzie można zapłacić raty. Rozmowa z Mieczysławem Groszekiem, wiceprezesem ZBP.

Strategia marketingowa na spowolnienie

Strategia komunikowania niskiej ceny nie musi się zawsze opłacać, bo trudno będzie z niej wybrnąć tuż po kryzysie. Jak komunikować się z klientami, tłumaczy Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

Zredukować koszty

Koszty stałe stanowią największą część wydatków firm. Spowolnienie gospodarcze może wymóc na firmach oszczędności. Jak ich szukać i które pozycje można redukować, bez obawy o stabilność naszego biznesu, tłumaczy Michał Pachowski z Wydziału Zarządzania UW.

Kapitał potrzebny od zaraz

Turbulencje na rynkach nie uszczupliły portfeli private equity. - To czas, w którym więcej firm wybiera private equity niż giełdę, mówi TVN CNBC Rafał Błędowski, partner Holon Consultants.

Szef KNF czeka na decyzję premiera

29 września kończy się kadencja Stanisława Kluzy na stanowisku przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Szef KNF pytany, czy chciałby pełnić tę funkcję przez kolejną kadencję, przypomniał, że wybór zależy od premiera.

Zabezpieczania walutowe

Strach na rynkach i szalony frank sprawiają, że firmy muszą na bieżąco dostosowywać swoje płatności i ich zabezpieczania na bieżąco. Jak podzielić zabezpieczenia kursu walutowego na opcje, gotówkę i kontrakty, mówi Jarosław Klepacki, dyrektor działu gospodarki pieniężnej DMK Alpha.

Zieleń polskiej wyspy blednie w oczach JP Morgan

Analitycy banku obniżyli prognozę wzrostu PKB w Polsce do 3,8 proc. w tym roku i trzech proc. w przyszłym. Wcześniej JP Morgan prognozował, że w tym roku nasza gospodarka urośnie cztery proc., a w 2012 - 3,4 proc.

Kleszcze długu

Inwestorzy mają wygórowane oczekiwania wobec Jackson Hole - liczą na QE3, mówi TVN CNBC Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ. Jeśli szef FED-u zawiedzie, rynki znów mogą czekać spadki - dodaje.

Zysk zamiast strat w Ulmie

Budownictwo kubaturowe trzyma się mocno. Dobra koniunktura w tym segmencie zapewniła budowlanej Ulmie wzrost przychodów i zysku operacyjnego w pierwszym półroczu. Rozmowa z Andrzejem Kozłowskim, prezesem Ulmy.

Optymiści, czy ryzykanci

Obecnie mamy do czynienia z kryzysem zaufania - uważa prof. Cezary Wójcik, doradca Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Jego zdaniem euroobligacje mogą zapewnić stabilność strefy euro.

Wielkie zakupy OFE na czerwonym parkiecie

Zakupy akcji podczas ostatnich spadków przez zarządzających funduszami emerytalnymi mogła być rekordowa - twierdzi "Parkiet". Według wyliczeń gazety w pierwszej połowie sierpnia OFE mogły przeznaczyć na ten cel od trzech do nawet pięciu mld zł.

Grecja na kredyt

Austria, Holandia i Słowacja żadają gwarancji zwrotu pożyczki pomocowej jaką mają zasilić grecki budżet. To reakcja na fińsko-grecką umowę, która ustanawia zabezpieczenie dla pieniędzy jakie mają wypłacić Atenom Helsinki. Dokąd zmierza kryzys w strefie euro? Rozmowa z Januszam Jankowiakiem, ekonomistą Polskiej Rady Biznesu.

Polska nową Szwajcarią?

Bank of America Merrill Lynch planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w Polsce. Na wieść o tym, giełda w Warszawie odżyła. Czy to skupienie uwagi na Polsce będzie miało wymierne i długoterminowe korzyści? Rozmowa z byłym prezesem BZ WBK, Jackiem Kseniem