Najnowsze

Najnowsze

Ubezpieczyciele będą wiedzieć o tobie więcej

Nawet 10 proc. kierowców oszukuje w deklaracjach składanych ubezpieczycielom. Towarzystwa łączą siły i chcą temu przeciwdziałać. Uzgodniły, że powstanie wspólna baza informacji o polisach OC, które posiada aż 17 mln Polaków - pisze "Rzeczpospolita".

Komorowski zmienia decyzję L. Kaczyńskiego ws. SKOK-ów

Prezydent Bronisław Komorowski ograniczył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący ustawy o SKOK-ach. Tym samym zmienił decyzję Lecha Kaczyńskiego, który ustawę zaskarżył w 2009 r. Taki ruch ma pozwolić na szybsze objęcie nadzoru nad SKOK-ami przez KNF.

Gazele Biznesu 2010

Wykonywanie podłoży cementowych, podłóg, doradztwo w doborze wykładzin to przepis na sukces kieleckiej firmy Uniwersum, zwycięzcy rankingu Gazel Biznesu w woj. świętokrzyskim. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Marek Żurowski, dyrektor Uniwersum Poland.

Franczyza na aptekę

Aby wprowadzić aptekę do sieci franczyzowej nie potrzeba znacznych nakładów finansowych. Czy franczyza się opłaca? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Spytaliśmy Romualda Turczyńskiego, dyrektora programu Juventa i Marcina Ratajczaka, dyrektora Grupy Bliska Apteka.

MIPIM 2011

Firmy budowlane boją się spowolnienia w inwestycjach infrastrukturalnych w Polsce po Euro 2012. Jednak na targach nieruchomości w Cannes jest duże zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi w Polsce. Czy wzięcie udziału w takiej imprezie to dobry pomysł na zdobycie kontraktów w Europie? Spytaliśmy mec. Jolantę Nowakowską-Zimoch, partnera w kancelarii Hogan Lovells.

Gazele Biznesu 2010

Krakowski Kredens został małopolską Gazelą Biznesu. Firma istnieje od 2007 roku, sprzedaje produkty spożywcze premium. Co przyczynia się do sukcesu spółki? Jakie są pomysły na kolejne miesiące? Spytaliśmy Ewę Lewek, wiceprezes Krakowskiego Kredensu.

Rozliczenie CIT do końca marca

Do końca marca mają czas przedsiębiorcy na rozliczenie się z podatku CIT. W ramach CIT-8 można dokonać odliczeń. W jaki sposób rozliczyć darowizny, ulgi inwestycyjne, czy zakup nowych technologii? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Podatek na bank

Wprowadzenie podatku bankowego wydaje się być nieuniknione - przedstawiciele Ministerstwa Finansów mówią, że prace nad podatkiem są na ukończeniu. Jak podatek wpłynie na polski sektor bankowy? Spytaliśmy Sebastiana Siejko, dyrektora zarządzającego banku inwestycyjnego Wood & Company.

Mniej do OFE

Rządowy pomysł utworzenia Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego jest chybiony, mówią eksperci. Prezes Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Polsat Anna Horsecka uważa, że argumenty rządu koncentrują się na budżecie a nie na przyszłych emeryturach. Z Anną Horsecką rozmawiał Rafał Hirsch.

Stalexport na drodze zysków

Stalexport przyśpiesza – przychody w 2010 wzrosły o 19%, zysk netto o 91% w ujęciu rocznym. Aktywa spółki to 1,382 mld zł, z tego 793 mln zł to wartość koncesji na odcinek A4. W raporcie Stalexportu można znaleźć ważną informację dla kierowców – w tym roku nie będzie zmian opłat za przejazd autostradą A4. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Andrzej Skołożyński, wiceprezes Stalexportu.

Marvipol z nowymi projektami

Prezes Marvipolu zapowiada udany rok. Luty był najlepszym miesiącem w historii spółki jeśli chodzi o ilość sprzedanych mieszkań. W tym roku firma sprzedać 700-800 lokali wobec ponad 220 w 2010 roku. Gościem programu Dzień Na Rynkach był prezes Marvipolu Andrzej Nizio.

MIPIM 2011

Warszawa chce sprzedać w tym roku działki za 180 milionów złotych. To trzy razy więcej niż w zeszłym roku. O plany Ratusza prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz pytał Jan Niedziałek.

Mniej do OFE

Związki zawodowe nie wierzą w rządowe obietnice wyższych emerytur. Związki zapowiadają przy tym, że nie poprą systemu emerytalnego z podwyższonym wiekiem emerytalnym. Gościem programu Pieniądze od Rana był Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Nowe rynki pracy dla Polaków

W maju otwarte zostaną ostatnie bastiony rynku pracy Starej Unii: niemiecki i austriacki. Jednak Popyt na pracę i poziom wynagrodzeń w najbardziej poszukiwanych w Niemczech zawodach szybciej rosły w Polsce. Kto może poważnie myśleć o wyjeździe do Austrii czy Niemiec i czy to się opłaci? Spytaliśmy Dariusza Lamota, członka zarządu Polskiego Forum HR.

Mniej do OFE

Rząd przyznał ze potrzebny jest trzeci filar w ramach systemu emerytalnego, zaczynamy dyskutować na temat ulg podatkowych dla osób indywidualnie oszczędzających, to korzystne rozmowy – ocenia Andrzej Jarczyk, prezes Uniqa TU i Uniqa TU na Życie.

Mniej do OFE

Leszek Balcerowicz przyjął zaproszenie prezydenta i weźmie udział w konsultacjach dotyczących zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych - powiedziała w rozmowie z Marcinem Kowalskim prof. Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. W programie 90 Minut z panią minister rozmawialiśmy o planowanych spotkaniach prezydenta z ekonomistami i debacie publicznej na temat OFE.

Nieruchomości w Chinach

Kim Shing Yip uznawany za jednego z najważniejszych doradców inwestycyjnych w Chinach uważa, że inwestycje w nieruchomości w jego kraju muszą być opłacalne. Nie uważa za to, żeby zacieśnianie polityki monetarnej chińskiego rządu zaszkodziło wzrostowi gospodarczemu a tym samym mogło zmniejszyć opłacalność inwestycji związanych z nieruchomościami.

MIPIM

Amerykański rynek nieruchomości odradza się - twierdzi Stephen Renna ze Stowarzyszenia Amerykańskich Menedżerów Rynku Nieruchomości. Najwięcej okazji mieszkaniowych znaleźć można w miastach tzw. pasa słonecznego takich jak Phoenix, San Francisco czy Las Vegas. Podczas 22. Międzynarodowych Targów Nieruchomości w Cannes ze Stephenem Renna rozmawiał Jan Niedziałek.

Gazele Biznesu 2011

Bezrobocie w wielu miastach woj. Śląskiego jest znacznie wyższe niż przeciętna w kraju. Nie zanosi się jednak na nowe inwestycje, które mogłyby stworzyć miejsca pracy. O tym i o środowym rozdaniu nagród „Gazele Biznesu” w woj. Śląskim i opolskim opowiada Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Bunt samorządów

Ustawa ograniczająca w sposób sztywny wydatki samorządów zahamuje inwestycje. Rząd nie powinien szukać oszczędności naszym kosztem, uważa Andrzej Porawski, Związek Miast Polskich.

Bez alkoholu na stacjach?

Alkoholowi na stacjach benzynowych mówimy nie - to inicjatywa grupy senatorów, którzy przygotowali w tej sprawie odpowiednie przepisy. Tymczasem dla samych stacji benzynowych obrót w sklepach w tym również alkoholem stanowi poważną, a czasami nawet ważniejszą cześć przychodów niż sama sprzedaż paliw. O tym reporter TVN CNBC Dominik Cierpioł.

Mniej do OFE

Jeśli nawet kurz po wewnątrządowych sporach emerytalnych opada to gdzie indziej podnosi się coraz wyżej. Ogłoszenie ostatecznej wersji zmian w emeryturach atmosferę jeszcze bardziej podgrzało. O tym reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Finanse samorządów okiem rządu

Rząd liczy na to że uda się przykręcić finansową śrubę samorządom by mniej dorzucały do długu publicznego - a Polska lokalna odpowiada, że rząd liczy źle bo zadłużenie wcale nie jest takie jak pokazuje. O tym reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

Mostostal Płock – będzie lepiej?

Mostostal Płock miał bardzo słaby rok, wyniki za 2010 są dużo niższe niż za 2009. Prezes spółki w liście do akcjonariuszy wyjaśnia, że znaczne pogorszenie wyników związane jest m.in. ze spowolnieniem procesów inwestycyjnych u tradycyjnych, głównych zleceniodawców, nasileniem się konkurencji na rynku usług budowlano-montażowych i drastycznym pogorszeniem się sytuacji w zależnym Centromoście. O szczegółach opowiada Wiktor Guzek, prezes Mostostalu Płock.

Centrum wyników

Wyniki Pekao SA w 2010 roku były lepsze niż 2009, ale rynek oczekiwał nieco większej poprawy. Kredyty detaliczne i konsumpcyjne wzrosły o ponad 11%, mocno zwiększyła się sprzedaż złotowych kredytów hipotecznych – o ponad 60% w ujęciu rocznym. Ogólnie analitycy oceniają podane przez bank wyniki jako neutralne. O szczegółach opowiada Alicja Kornasiewicz, prezes Pekao SA.

Esperito Santo o deweloperach

Esperito Santo przygotował kolejny raport o deweloperach. Tym razem pod lupę wzięto Dom Development, JW. Construction i  Ronson. O szczegółach opowiada Maria Szymańska, analityk Esperito Santo.

Finansowanie nieruchomości

Nastroje do inwestowania na rynku nieruchomości są  dziś dużo lepsze niż 2 lata temu. Obecnie to banki szukają inwestorów – przekonuje Grzegorz Iwański, dyrektor działu finansowania Echo Investment.

Zastój w nieruchomościach w UE

Rok 2010 był dla deweloperów w Polsce udany, podczas gdy w większości krajów regionu mamy wciąż do czynienia z końcówką kryzysu, przekonuje Kazimierz Kirejczyk, prezes Reas.

ARKA BZ WBK na targach nieruchomości

Zbliża się czas zamknięcia portfela nieruchomości należącego do Arka BZ WBK. Czy w Cannes uda się Arce znaleźć inwestorów zainteresowanych kupnem? O szczegółach opowiada Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz, zarządzający aktywami funduszy Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości FIZ.

DM IDMSA rekomenduje analitycznie

W najnowszym raporcie miesięcznym DM IDMSA wśród faworytów na marzec wymienia m.in. Almę i Netię, a wśród spółek, które będą sobie radzić słabiej niż rynek m.in. TPSA i CEDC. DM IDMSA obniżył cenę docelową dla CEDC o ponad 50% i zaleca sprzedaż jej akcji. O szczegółach opowiada Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.