Najnowsze

Najnowsze

FIZ-em w fiskusa

Optymalizacja podatkowa – czyli jak płacić mniejsze podatki jeśli prowadzi się firmę? Można przenieść ją do własnego funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Jak to zrobić mówi prezes Copernicus TFI Radosław Solan.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Polska jest drugim krajem w Europie, który będzie celem ekspansji handlowych sieci detalicznych. Czy można będzie zarobić na nieruchomościach poprzez sprzedaż lub wynajem? Rozmowa z Magdaleną Frątczak z CB Richard Ellis.

Jak szybko wyjść z inwestycji

Trzęsienie ziemi w Japonii trzęsie finansowymi rynkami. Czy to sygnał do sprzedaży jednostek TFI? Rozmowa z głównym analitykiem Expandera Pawłem Majtkowskim.

Zapłacisz za wjazd pociągu na stację

Urząd Transportu Kolejowego otrzymał nowy wniosek o zatwierdzenie stawek tzw. opłaty dworcowej. To drugie podejście kolejarzy do wprowadzania tej opłaty. Mają je płacić przewoźnicy za każde zatrzymanie pociągu na stacji, jej wielkość ma zależeć od długości pociągu i kategorii 'dworca.

Do euro idziemy, ale nam się nie spieszy

Plan wprowadzenia euro w Polsce będzie przyjęty najpóźniej w IV kw. tego roku - zapowiada dyrektor departamentu w ministerstwie finansów, ale dodaje, że w dokumencie nie będzie jednak konkretnej daty przyjęcia euro. Tymczasem rynki spekulują, że Polska celowo opóźnia wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty, by nie musieć szybko zacieśniać polityki finansowej.

Mniej do OFE

Jaka ulga podatkowa dla przedsiębiorców obowiązuje w ramach IKE, a jaką rząd proponuje w ramach IKZE? Rozmowa z Piotrem Augustyniakiem, doradcą podatkowym K&L Gates.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Problemem na rynku nieruchomości komercyjnych jest ograniczona chłonność rynku. - Przewagą GTC jest płynność finansowa - uważa Maciej Stokłosa, analityk DI BRE.

Swissmed w 2011

Swissmed myśli o budowie kolejnych szpitali. Pod uwagę brana jest lokalizacja we Wrocławiu. - Gdyby zaistniała taka potrzeba, myślelibyśmy o refinansowaniu kredytu w PKO BP - mówi Roman Walasiński, prezes Swissmed i PSM.

Handel zagraniczny Chin

Chiny wg analityków odnotują nadwyżkę w handlu zagranicznym w II połowie roku. - Deficyt Chin w handlu zagranicznym w lutym wynika ze wzrostu cen importu - uważa dr Krystyna Palonka z Centrum Studiów Polska-Azja.

U prezydenta o OFE

Debata u prezydenta ws. OFE odbędzie się dziś w południe. - Projekt ustawy o OFE to demontaż reformy emerytalnej w sferze kapitałowej - uważa Tomasz Bieńkowski, prezes Pekao Pioneer PTE.

Gazele Biznesu

Gazelą Biznesu może zostać firma, która działa nieprzerwanie od 2007 roku. Najwięcej statuetek trafia do firm z woj. mazowieckiego, wielkopolskiegoi śląskiego, mówi Iwona Kossmann, prezes Bonnier Business Polska, wydawcy Pulsu Biznesu - organizatora konkursu.

Szok paliwowy

Szok cenowy na stacjach paliw. W Polsce w wielu miejscach za popularną 95 trzeba zapłacić znacznie powyżej 5 złotych mimo, że średnIa w kraju wynosi 4,95 groszy. We Francji sprawą drogich paliw ma zająć się rząd. Według tamtejszej minister finansów rosnąca cena ropy to spekulacja. O drożejących paliwach Marcin Kowalski rozmawiał z dr. Krzysztofem Piechem z SGH.

Budownictwo gra w zielone

Rynek zielonych nieruchomości rozwija się coraz prężniej. Czym charakteryzują się ekologiczne inwestycje i czy można na nich zarobić więcej? Z Craigiem Smithem, dyrektorem Association of Green Building Professionals rozmawia nasz reporter, Jan Niedziałek.

IKE czy IKZE?

Obok działających dziś Indywidualnych Kont Emerytalnych, rząd proponuje utworzenie Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć 4% wpłaconych do IKZE środków. Na ile taka zachęta jest atrakcyjna? O szczegółach opowiada Marcin Dyl, prezes zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Zatrzęsło japońską gospodarką

Trzęsienie ziemi i tsunami paraliżują japońską gospodarkę. Swoje zakłady zamknęły Nissan, Toyota i Sony. Pracę wstrzymano również we wszystkich portach, a także w części elektrowni jądrowych i rafinerii.

Mało słodki cukier

W Polskich magazynach słodkiego surowca jest pod dostatkiem, ale ze sklepowych półek cukier znika jak ciepłe bułeczki, a przedstawiciele sieci handlowych mówią, że cukrownie nie nadążają z produkcją. Rusza import z innych europejskich krajów, a ceny idą w górę. Czy faktycznie taki trend jest uzasadniony? O tym reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Szokujące ceny paliw

Szok cenowy na stacjach paliw. W Polsce w wielu miejscach za popularną 95 trzeba zapłacić znacznie powyżej 5 złotych mimo, że średnia w kraju wynosi 4,95 groszy. We Francji sprawą drogich paliw ma zająć się rząd. Według tamtejszej minister finansów rosnąca cena ropy to wynik spekulacji. Na francuskich stacjach cena benzyny sięga nawet dwóch euro za litr. O tym reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

Mniej do OFE

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej system emerytur kapitałowych od 1 maja. Na piątkowym spotkaniu u prezydenta będą wyjaśniane wątpliwości związane z ustawą – mówi w TVN CNBC Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy Premierze.

Inwestycyjne szanse w Afryce

Zarządzający afrykańskimi funduszami nieruchomości przekonują w Cannes, że nie warto skreślać tego kontynentu z inwestycyjnej mapy świata. Według Bena Kodisanga z Old Mutual Investment okazją może być np. RPA. Według niego to stabilny kraj, w którym nieruchomości są wciąż niedowartościowane.

Mniej do OFE

IKZE – sposobem na emeryturę? Krzysztof Nowak, członek zarządu Mercer Polska, ma nadzieję, że OFE sięgną po środki z IKZE. Z Krzysztofem Nowakiem o programach emerytalnych rozmawiał Robert Stanilewicz.

Milion w portfelu

Polskie obligacje, nieruchomości w Europie, akcje z rynków rozwiniętych i wschodzących, metale i amerykańskie obligacje - Błażej Bogdziewicz z funduszu inwestycyjnego Caspar AM proponuje jak zainwestować milion złotych.

Targi nieruchomości w Cannes

Banki ostrożnie podchodzą do kredytowania inwestycji mieszkaniowych, jednak dla dobrych deweloperów nie jest to przeszkoda. O szczegółach opowiada Jacek Wachowicz, członek zarządu GTC.

Centrum wyników

Prezes Asseco Business Solutions w liście do akcjonariuszy pisze, że rok 2010 był najlepszy w historii firmy. Zysk netto wzrósł o ponad 30% w porównaniu z 2009 rokiem i przekroczył 30 mln zł. O szczegółach opowiada Romuald Rutkowski, prezes spółki.

Radpol mierzy wysoko

Radpol, lider polskiego rynku wyrobów termokurczliwych, poprawia wyniki. Przychody na koniec 2010 były dwukrotnie lepsze niż w 2009. Spółka produkuje specjalne rury wykorzystywane w energetyce, przemyśle stoczniowym i telekomunikacji. Ma jedyny w Polsce akcelerator elektronowy wykorzystywany na skalę przemysłową, który umożliwia uszlachetnianie polietylenu. O szczegółach opowiada Andrzej Sielski, prezes Radpolu.

Knight Frank na targach nieruchomości w Cannes

Fundusze zagraniczne obecne w Polsce są bardzo zachowawcze w związku z czym ilość dostępnego kapitału ogranicza inwestycje. O szczegółach opowiada Jakub Jonkisz, szef działu inwestycji Knight Frank.

MIPIM 2011

Rynek nieruchomości wychodzi z kryzysu. Andrzej Kopyrski, wiceprezes zarządu banku Pekao SA, mówi, że zainteresowanie inwestycjami jest dwa razy większe niż rok temu. On sam na targach MIPIM w Cannes przeprowadził rozmowy o inwestycjach w sumie na miliard euro. Z Andrzejem Kopyrskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Gazele Biznesu 2010

Cel, determinacja, ludzie - to sposób na sukces nagrodzonej tytułem Gazeli Biznesu hurtowni Specjał. Hurtownia planuje debiut na GPW, docelowo ma być też numerem jeden w dystrybucji FMCG w Polsce. O plany firmy pytaliśmy Mariana Zycha, członka zarządu Hurtowni Specjał.

Zyski z kościelnych gruntów trafiły na Cypr

Czerpiąca zyski z umów z Kościołem spółka Jenion Estates b. esbeka Marka P. stała się własnością firmy z Nikozji - donosi "Rzeczpospolita". Sto procent jej udziałów wykupiła firma Jenion Holding Limited, w której zarządzie Marek P. zasiada wraz z dwoma cypryjskimi prawnikami. Firma ta przejęła także kontrolę nad pieniędzmi z umów z kościelnymi instytucjami.

Polacy kochają dyskonty

Dyskonty są w ostatnich latach zdecydowanie najszybciej rosnącym segmentem handlu w Polsce. Z danych Euromonitor International wynika, że w 2010 r. ich sprzedaż wzrosła o ok. 14 proc., podczas gdy rynek zyskał tylko 2,6 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Masz drogie auto? Pewnie się z nim pieścisz

Im droższymi autami jeździmy, tym droższym zabiegom pielęgnacyjnym je poddajemy: czyścimy parą, odtłuszczamy, a nawet ozonujemy. Wydajemy na to nawet 3 mld zł rocznie. - wynika z obliczeń "Dziennika Gazety Prawnej".