Najnowsze

Najnowsze

"Jeśli obalą Kaddafiego, ceny ropy spadną"

Powołując się na ekspertów, agencja AP prognozowała w poniedziałek nad ranem, że jeśli dyktator Libii Muammar Kaddafi zostanie obalony, to ceny ropy spadną. - Rynki powinny zareagować już w poniedziałek - powiedział analityk rynku ropy Andrew Lipow.

Już niedługo rachunki zbiorcze

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. To oznacza wprowadzenie rachunków zbiorczych. Od tego zależy rozwój polskiego rynku kapitałowego mówi prezes polskiej giełdy, Ludwik Sobolewski. Rachunki zbiorcze to rachunki prowadzone przez uczestników systemu depozytowo-rozliczeniowego, na których mogą być rejestrowane papiery wartościowe należące do innej osoby.

Rząd bierze pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej

Rząd z Funduszu Rezerwy Demograficznej przesunął 4 mld złotych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli na wypłatę bieżących emerytur. Czy to rabunkowa polityka krótkowzrocznego rządu czy mądre obniżanie potrzeb pożyczkowych? Więcej na ten temat w rozmowie z prof. Leokadią Oręziak i dr Agnieszką Chłoń-Domińczak.

Złoto dobrą inwestycją?

Hossa na rynku surowcowym trwa. Złoto w ubiegłym tygodniu przebiło poziom 1800 dolarów za uncję. Czy w czasie wielkich niepewności na rynkach, inwestowanie w złoto jest opłacalne? Więcej na ten temat w rozmowie z Piotrem Kowalskim, Investors TFI.

Podatek od transakcji

Kontrowersje wokół niemiecko-francuskiej porpozycji wprowadzenia podatku od transakcji finansowych w eurolandzie. Ekonomiści przekonują, że jeden z pomysłów Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego na ratowanie strefy euro, może zaszkodzić m.in. giełdom w Europie. Więcej na ten temat w rozmowie z Marcinem Gomołą, przewodniczącym Rady Edukacji i Ładu Informacyjnego GPW.

Strategia na kryzys

Jak będąc menadżerem przeprowadzić swój biznes przez czas kryzysu? Jakie podejmować decyzje? Na co zwracać uwagę, a czego unikać? Więcej na ten temat w rozmowie z Przemysławem Ruchlickim, ekspertem gospodarczym KIG.

Nadeszła druga fala kryzysu?

Mocno czerwony czwartek na giełdach. Po opublikowanych gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, rynek akcji - od rana będący w złych nastrojach - osunął się jeszcze bardziej. Mimo, że część strat udało się odrobić na koniec notowań, to i tak była to najgorsza sesja na GPW w tym roku. Wyraźnie tracił też złoty. Więcej na temat tego co się dzieje na rynkach w rozmowie w Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ.

Budowlanka w kryzysie?

Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 17 lipca, wydali rekomendację kupuj akcje Energomontażu Południe, trzymaj PBG oraz sprzedaj Budimex, Hydrobudowę, Polimex Mostostal, Trakcję Tiltra i Pol-Aquę. DM IDM spodziewa się, że w najbliższych latach wydatki na budownictwo infrastrukturalne dramatycznie spadną. O sytuacji w branży budowlanej w rozmowie z prezesem Polimexu-Mostostal, Konradem Jaskółą.

Strach na rynkach

Najgorsza w tym roku sesja na warszawskiej giełdzie. Indeksy traciły w czasie sesji nawet prawie 9% - ostatecznie spółki z WIG20 okazały się o 17:30 o niemal 6% tańsze, niż wczoraj. O strachu na giełdach w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem, ekspertem szkoleń giełdowych

"Po wyborach okaże się, że jest dużo gorzej"

Prof. Grzegorz Kołodko ostro atakuje rząd obwiniając go, że zamiast o ludzi, dba o rynki. - Robienie wrażenia, że losy Polaków zależą od chaotycznych procesów na rynkach to mydlenie oczu - powiedział w "Faktach po Faktach". Według byłego ministra finansów, po wyborach okaże się, że sytuacja gospodarcza Polski jest dużo gorsza niż ta, którą obecnie rysuje rząd.

Ekspres do kawy kosztem

„Czy zakup ekspresu do kawy na działalność zarejestrowaną w mieszkaniu może przysporzyć problemów z urzędem skarbowym?” – pyta widz. Powiemy także o tym, czy szef firmy może w takie koszty wliczyć studia podyplomowe, czy szkolenia. Naszym gościem jest Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Ikea boi się inwestować na zewnątrz

Produkcja w górę, ceny producentów także. To dodatkowe ryzyko dla firmy mówi Tomasz Pawlak, szef zakupów mebli z drewna litego Ikea Polska. Ikea katalog z cenami publikuje raz w roku – to już niedługo, bo we wrześniu. Firma chciałaby inwestować, ale jak mówi, nie ma na razie do tego klimatu, więc póki co inwestuje wewnętrznie, na przykład w nowe linie produkcyjne i wydajność pracy, tak by zminimalizować koszty związane z cenami producentów.

Strategia na kryzys

Produkcja przemysłowa w lipcu na poziomie +1,8 proc. zaskoczyła rynek, który spodziewał się wzrostu o 3,5 proc. Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, mówi że przedsiębiorcy narzekają na opóźnienia w płatnościach.

TUP - co faktycznie widać w wynikach

W pierwszym półroczu spółka TUP, miała ponad 9 milionów złotych zysku operacyjnego oraz 17 milionów złotych z przeszacowania jednej z nieruchomości w Katowicach. O wynikach TUP, rozmawialiśmy z prezesem spółki, Robertem Jackiem Moritzem.

Milion w portfelu

Milion w portfelu czyli wirtualna inwestycja miliona złotych. Wraz z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online, podsumowywaliśmy wyniki tego tygodnia.

Budowlanka czeka na przetargi

Gdzie te przetargi? Pytają firmy budujące między innymi drogi. Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa i przewodniczący RN Budimeksu przypomina, że od kilku miesięcy na próżno szukać nowych kontraktów na budowę dróg, a to rodzi pytania o kondycję spółek budowlanych w 2013 i 2014 roku. Na co czeka branża budowlana? Marek Michałowski mówi, że na nowy rząd, a przede wszystkim nowego ministra infrastruktury.

Połączą Asseco?

Asseco Business Solutions - wobec tej spółki, zarządzajacy jej spółką-matką snują plany połączenia jej z Asseco Germany - spółką niedochodową i niewypłacającą dywidendy. O zdanie na ten temat poprosiliśmy prezesa Asseco BS, Romualda Rutkowskiego.

W dół?

Złe dane z gospodarek polskiej i amerykańskiej, głębokie spadki na giełdach - czy jesteśmy świadkami nowej fali kryzysu? Rozmowa z głównym analitykiem Xelion, Piotrem Kuczyńskim

Konsument w kryzysie

Konsument w środku burzy – jakie będą efekty kryzysu dla finansowania zakupów, dla miejsc pracy i pensji. Jak firma sprzedająca sprzęt AGD – czyli nie pierwszej potrzeby postrzega problemy konsumentów w trakcie recesji czy globalnego spowolnienia gospodarczego. Czy spowolnienie jest już postrzegane? Rozmowa z Jackiem Rutkowskim, Prezesem Amiki.

Inflacja!

Inflacja bazowa w lipcu bez zmian. Trzeci miesiąc z rzędu utrzymuje się na poziomie 2,4% w skali roku. O polskiej inflacji oraz o tym jak się ją oblicza rozmawialiśmy z Jarosławem Jakubiakiem, Zastępca Dyrektora Generalnego Instytutu Ekonomicznego NBP.

Inflacja!

Hamowanie światowej gospodarki odbije się także na Polsce - oceniają ekonomiści. Z ankiety przeprowadzonej przez TVN CNBC wynika, że w tym roku Polska gospodarka urośnie o 4%. Potem - nawet według największych optymistów - ma być gorzej. Rozmowa z Jarosławem Janeckim, Głównym Ekonomistą Societe Generale.

Droga do ożywienia

Banki wciąż zaostrzają kryteria kredytowe - wyjątek stanowią niektóre pożyczki dla firm - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. W drugim kwartale banki nieco obniżały też marże dla takich kredytów i deklarują utrzymanie tej polityki. Przybywa też zainteresowanych pożyczkami firm- szczególnie małych i średnich. Banki ostatnio zaostrzały za to warunki udzielania kredytów hipotecznych, ale obiecują, że w kolejnych miesiącach będzie o nie nieco łatwiej. Rozmowa z Maciejem Stańczukiem, prezesem Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Strategia cenowa na spowolnienie

W czasach spowolnienia gospodarczego, nie należy zamykać swojego biznesu tylko trzeba go dostosować do nowych warunków. Jak to zrobić? Rozmowa z Bartłomiejem Serafińskim, Touch Ideas.

Budowlanka ciagnie produkcję w górę

Produkcja z surowców niemetalicznych i budowlano-montażowa w czerwcu zanotowały dwucyfrowe wzrosty. Sektor budowlany cały czas ciągnie polskie PKB w górę. Jak wyglądają prognozy dot. produkcji przemysłowej z punktu widzenia jednego z największych w Polsce producentów płytek ceramicznych mówią Marcin Barański, wiceprezes Tubądzin Management Group i Adam Krzanowski, prezes Nowy Styl.

Kryzys coraz większy, a pakiet antykryzysowy się kończy

Pakiet antykryzysowy dla firm nie zostanie przedłużony na przyszły rok. Minister pracy Jolanta Fedak nie przychyli się do apelu biznesu. W rozmowie z TVN CNBC argumentuje, że wzrost gospodarczy na poziomie bliskim czterech procent w przyszłym roku, oznacza, że rządowe wsparcie nie będzie potrzebne.  Minister rozważa jednak przeniesienie części zapisów z pakietu, na stałe do obowiązującego w Polsce prawa.

Akcyza na węgiel

Duże zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Od początku przyszłego roku węgiel, węgiel brunatny i koks będą podlegać akcyzie; dotyczy to wyrobów przeznaczonych na cele opałowe. Resort finansów planuje opodatkowanie ich dopiero na ostatnim etapie obrotu. Naszym gościem był: Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Akcyza na węgiel

Duże zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Od początku przyszłego roku węgiel, węgiel brunatny i koks będą podlegać akcyzie; dotyczy to wyrobów przeznaczonych na cele opałowe. Resort finansów planuje opodatkowanie ich dopiero na ostatnim etapie obrotu (w momencie sprzedaży podmiotowi, który go zużyje). Rozmowa z Jackiem Kapicą, wiceministrem finansów.

Strach na rynkach

Giełdowy rollercoaster. Według Wojciech Białka z CDM Pekao SA obecna sytuacja przypomina rok 1987. Wtedy też była ucieczka do franka i złota. Odbicie po panice trwało zazwyczaj około 7 sesji, teraz tylko 4 sesje. Co to oznacza?

Strach na rynkach

Mocno czerwony czwartek na giełdach. Po opublikowanych gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, rynek akcji - od rana będący w złych nastrojach - osunął się jeszcze bardziej. Mimo, że część strat udało się odrobić na koniec notowań, to i tak była to najgorsza sesja na GPW w tym roku. Naszym gościem był: Zbigniew Obara, analityk Alior Banku.