Najnowsze

Najnowsze

Mandat z inspekcji transportu

Kierowcy pod czujnym okiem inspektorów. Zgodnie z nowymi przepisami, inspektor transportu drogowego ma prawo do nakładania kar i grzywien, może też skierować wniosek przeciwko kierowcy do sądu. W jakich sytuacjach dostaniemy mandat od Inspektora i czy w związku z nowymi uprawnieniami przybyło inspektorów? Rozmowa z Aleksandrą Kobylską z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Okazja dla inwestorów

"Kupuj, gdy na rynkach leje się krew” – mawiał Baron Rothschild, osiemnastowieczny brytyjski noblista i członek rodziny słynnych bankierów. Teraz, gdy jest czas wyprzedaży na rynkach może być dobry moment na przejmowanie atrakcyjnych spółek w branży. Mamy już zainteresowanego, który chce nam sprzedać udziały. Co należy sprawdzić, żeby nie zaangażować się w ryzykowny projekt? Rozmowa z Anną Dąbrowską, radcą prawnym Wardyński i Wspólnicy.

Cięcia pomogą USA? "Nie żartuj"

Czy uchwalony przez Kongres plan znacznych cięć budżetowych może coś zmienić w gospodarce USA? - Hahaha. Nie żartuj. Obydwoje wiemy, że oni nic nie zrobią - tak nastawienie amerykańskich polityków skomentował Jim Rogers, znany inwestor giełdowy, przez wielu uznawany za "wyrocznię" w tej dziedzinie. Finansista oryginalnie odniósł się również do kwestii obniżenia ratingu USA.

Polacy źle o stanie gospodarki

Obecna sytuacja gospodarcza w kraju jest zła - uważa 37 proc. Polaków. Niezadowoleni ze stanu gospodarki są także południowi sąsiedzi Polski: Węgrzy, Czesi i Słowacy.

Rosja znosi embargo na warzywa

Rosja od wtorku znosi całkowicie embargo na import warzyw z UE, nałożone na początku czerwca w związku z falą zakażeń bakterią EHEC - poinformowała agencja Interfax, powołując się na rosyjskie służby sanitarne.

"Agencje ratingowe same nie są wiarygodne"

- Choć Stany Zjednoczone nie są już tak stabilnym i wiarygodnym gospodarczo krajem jak kiedyś, to wiarygodność agencji Standard&Poor's, która obniżyła w weekend rating USA, pozostawia wiele do życzenia - ocenia amerykański ekonomista Paul Krugman.

Minus-plus-minus. Parkiety Europy się wahają

Od spadków rozpoczęło się poniedziałkowe otwarcie na warszawskiej giełdzie - to reakcja GPW na obniżenie ratingu USA. Indeks największych spółek WIG20 stracił na starcie 1,51 proc., wyniósł 2410,38 pkt. Po godz. 9.30 zwyżkował na plus, a potem znów dołował. Spadki na otwarciu i chwilowe wzrosty odnotowały też największe europejskie indeksy. Na minusie zamknęły się giełdy azjatyckie.

"To, co się dzieje na  giełdach, jest racjonalne"

- Prawda jest taka, że cała gospodarka świata, całe finanse są w paskudnym bagnie - uważa ekonomista prof. Witold Orłowski. Jego zdaniem trudna sytuacja finansowa USA nie pomoże Europie, bo "wszyscy jesteśmy ich zakładnikami". Prof. Stanisław Gomułka zauważa jednak: - To, co się dzieje na giełdach, jest racjonalne. Byliśmy zbyt wielkimi optymistami. Mamy korektę.

Wschodnie giełdy ostro w dół. Co dalej?

Amerykańskie kłopoty finansowe rykoszetują na światowych rynkach - na giełdach dalekowschodnich oraz Australii i Nowej Zelandii wystąpiły na otwarciu znaczne spadki. Ich powodem jest obniżenie ratingu wiarygodności amerykańskich obligacji rządowych przez agencję Standard & Poor's.

Będzie "zdecydowana" interwencja na rynkach

Załamanie i panika, czy żadnej reakcji? Jak będzie wyglądał poniedziałek na rynkach finansowych po tym, jak w sobotę agencja Standard&Poor's obniżyła po raz pierwszy w historii rating Stanów Zjednoczonych? Choć komentarze w oczekiwaniu na tę reakcję są raczej uspokajające, to przedsmak jaki mieliśmy na działających w weekend giełdach bliskowschodnich optymizmem nie napawa. Europejski Bank Centralny zapowiedział w niedzielę wieczorem, że "zdecydowanie" zainterweniuje na rynkach.

Rynek "chwiejny i emocjonalny", będzie katastrofa?

Sytuacja na rynkach finansowych jest wielką niewiadomą po obniżeniu ratingu USA. Po otwarciu poniedziałkowych indeksów jedni ekonomiści spodziewają się dużych turbulencji, inni studzą emocje i wskazują, że problem z zadłużeniem USA jest znany od dawna - podaje "New York Times".

Najbogatsi problemów USA nie odczuwają

Chociaż gospodarka amerykańska kuleje, a wielu ludzi musi ograniczać wydatki na podstawowe zakupy, w luksusowych sklepach w Nowym Jorku klienci tłoczą się po drogie towary. Sprzedaż dóbr luksusowych nieustannie rośnie. Bogaci wydają się nie przejmować mało optymistycznymi wizjami przyszłości gospodarki USA.

Biały Dom: za długo kłóciliśmy się o dług

- Droga do porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych zajęła zbyt dużo czasu i zbytnio podzieliła amerykańską politykę - oświadczył w sobotę rzecznik Białego Domu Jay Carney.

G7 na nadzwyczajnych konsultacjach ws. kryzysu

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw grupy G7 przeprowadzą w sobotę wieczorem lub w niedzielę rozmowę telefoniczną na temat zawirowań na rynkach - poinformował wysoki rangą dyplomata europejski.

"Chiny będą zmuszone rozważyć inne inwestycje"

Chiny mają "wszelkie prawo", by domagać się od Stanów Zjednoczonych rozwiązania problemu ich zadłużenia oraz zagwarantowania bezpieczeństwa dolarowych aktywów Chin - oznajmiła w sobotę oficjalna agencja chińska Xinhua w komentarzu. - Chiny będą zmuszone rozważyć inne inwestycje dla swoich rezerw - ostrzegają ekonomiści. Japonia odwrotnie - oświadcza, ze wciąż ufa USA. Zareagowały też inne państwa azjatyckie.

Biomed-Lublin poszerza ofertę

Spółka od 60 lat specjalizuje się w produkcji leków osłonowych. Dzięki wejściu na NewConnect zamierza poszerzyć swoją ofertę. O jej planach w  Rynkach Dnia opowiadał prezes Waldemar Sierocki.

"Spadki to okazja"

Najlepsze biznesy robi się w kryzysie - twierdzi prezes DM IDMSA. Grzegorz Leszczyński przekonuje, że wyniki jego spółki w czasach wielkiej zmienności na rynkach będą dobre.

Frank na amerykańskiej huśtawce

To był dziań ogromnych wahań kursu franka. Wartość szwajcarskiej waluty wyrażona w złotówkach oscylowała między rekordowym poziomem 3,76 zł a 3,68 zł.

Czerwona fala zatopiła zielony moment

Lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy tylko na chwilę wyciągnęły z dołka giełdowe indeksy. WIG20 po porannym spadku o o 4,74 proc. o godz. 15.30 był już nawet 0,3 proc. nad kreską. Niestety, na zamknięciu sesji znów znalazł się na głębokim minusie.

Tusk: Polska jest osadzona na solidnych fundamentach

- Polska jest osadzona na solidnych fundamentach i przygotowana na kolejną falę kryzysu - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gospodarczej premier Donald Tusk. Zapewnił, że dowodzą tego "konkretne liczby".

Rynkowa mgła

Telesto chce gasić pożary w kopalniach mgłą. Spółka, która zadebiutowała na NewConnect w lipcu, chce sprzedawać swoje innowacyjne urządzenia w Republice Południowej Afryki i Australii. Gościem "Dnia na Rynkach" był Andrzej Polkowski, prezes Telesto.

Jest szansa na tańszy gaz w Polsce

W Polsce powstaje realny rynek gazu – jest szansa na tańszy gaz. Rząd zmienił przepisy dopuszczając innych uczestników na rynek gazu, zaś Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System rozbudowuje system połączeń w Polsce – do 2014 roku spółka planuje wybudować 1000 km nowych gazociągów. Jak rynek gazu będzie wyglądał za kilka lat mówi Jan Chadam, prezes GazSystem.

Warranty nie takie straszne

Są dość przejrzyste, tanie i prosto je zawrzeć…a jednak warranty dla wielu inwestorów pozostają czarna magią. Jak inwestować w te emitowane przez banki lub spółki giełdowe instrumenty? O tym w programie "Godzina dla pieniędzy", w cyklu Droga do milionów opowiadał Robert Raszczyk dyrektor w DM BZ WBK.

Zarób zarządzając nieruchomościami

Widz prosi o wyjaśnienie, jak otworzyć firmę zajmującą się administrowaniem i zarządzaniem budynków. Takim firmom opiekę nad budynkiem mieszkalnym zleca np. wspólnota mieszkaniowa. Jakie uprawnienia powinni mieć zarządzający, jakie pozwolenia mówi mecenas Anna Piecuch, szef Departamentu Zamówień Publicznych i Prawa Budowlanego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Droga do milionów - jak zdobyć wiarygodne informacje rynkowe

Notowania i komunikaty giełdowe to podstawowe źródła informacji dla inwestorów, ale bardzo często wymieniają się oni także swoją wiedzą i opiniami w sieci. Czy warto korzystać w przekazywanych w ten sposób doświadczeń, na ile tak pozyskane informacje są wiarygodne, i gdzie dokładnie ich szukać. Gościem "Godziny dla Pieniędzy" w cyklu Droga do milionów był Robert Raszczyk z dyrektor w DM BZ WBK.

E-biznes globalny

Widz chciałby rozszerzyć działalność internetową na sąsiednie kraje - Czechy, Słowację i Niemcy. Jak wygląda kwestia założenia konta, rozliczenia podatkowego, wiarygodności wśród klientów. Na pytania widza odpowiada Łukasz Kosonowski, doradca podatkowy w MDDP.

MCI, JTT i spór ze skarbem państwa

Ciąg dalszy sporu MCI ze Skarbem Państwa. Prokuratoria Generalna uważa, że odszkodowanie za straty wynikające z upadłości JTT nie należą się MCI. Jest to bowiem tylko następca prawny właścicieli, a o odszkodowanie za straty może się ubiegać tylko sama spółka. O szczegółach i następstwach wyroku rozmawiamy z Marcinem Dziurdą, prezesem Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Koniec umów antykryzysowych

W piątek i w sobotę jest ostatni moment na wypowiedzenie umów z pracownikami zawieranych w ramach tzw. ustawy antykryzysowej. Mogły one być zawierane na maksymalnie 24 miesiące. Aby taka umowa na czas określony nie przekształciła się w bezterminową, trzeba ją wcześniej wypowiedzieć. O zmianach mówi Krzysztof Gąsior, prawnik w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Skąd te spadki na giełdach?

WIG20 na tegorocznym minimum. Gorzej radzi sobie sWIG80, który jest najniżej od 2 lat. Czy spadki są wynikiem ucieczki od ryzyka w Europie, wyprzedaży w TFI, czy może sprzedaży akcji przez drobnych inwestorów? Co robić w takiej sytuacji mówi Rafał Madej, dyrektor Departamentu Sprzedaży Zewnętrznej PKO TFI.