Najnowsze

Najnowsze

Knockdown w walce o "Tigera"

To jeszcze nie knockout, ale już knockdown w walce o napój energetyczny "Tiger". Sąd Apelacyjny w Krakowie ostatecznie oddalił zażalenie firmy FoodCare, co oznacza, że do czasu zakończenia procesu ma ona zakaz sprzedaży i reklamy napoju. Jedynym producentem "Tigera" pozostaje zatem Maspex Wadowice.

Kraków przebije Pałac Kultury?

Najwyższe wieżowce w Europie mogą powstać na obrzeżach Krakowa. Jest już działka, projekt i zainteresowanie inwestorów. Nie ma jeszcze żadnych decyzji, ale magistrat pokazał już makietę firmy Capital High na oficjalnym stoisku miasta na targach w Cannes.

Podsumowanie tygodnia

Trzęsienie ziemi w Japonii osłabi tempo wzrostu gospodarczego tego kraju. W podsumowaniu wydarzeń tygodnia Marcin Kowalski pyta Ryszarda Petru, dyrektora zarządzającego w PKO BP, o efekty spotkania u prezydenta w sprawie zmian w OFE oraz o ceny benzyny.

Mniej do OFE

Przyjęcie ustawy zmieniającej zasady podziału środków pomiędzy OFE a ZUS pomoże uniknąć osiągnięcia zadłużenia na poziomie 55% relacji długu do PKB przez rok. Bez reform KRUS, ZUS i likwidacji przywilejów się nie obędzie, przekonuje Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion Doradecy Finansowi.

Japoński wstrząs

Potężne trzęsienie ziemi w Japonii i na Pacyfiku. Fala tsunami, która pojawiła się tuz po trzęsieniu szybko dotarła do brzegów kraju. Wdzierając się w głąb lądu woda niszczyła wszystko na swojej drodze. Skala zniszczeń jest ogromna, ale na dokładne dane przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jen początkowo tracił, aby następnie rozpocząć marsz w kierunku umocnienia. W Europie na wartości traciły spółki ubezpieczeniowe.. Co dla światowej gospodarki oznacza przesunięcie lokomotyw gospodarczy do ryzykownej sejsmicznie i pogodowo Azji? O tym w magazynie 90 Minut Paweł Bajer rozmawiał z prof. Edwardem Haliżakiem z Uniwersytetu Warszawskiego.

Graś: Nadal chcemy budować elektrownię atomową

Kwestie bezpieczeństwa będą jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze technologii użytej do budowy elektrowni atomowej w Polsce - zapewnił rzecznik rządu Paweł Graś w radiowej Trójce. Graś był pytany o tę kwestię w związku z wybuchami w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii.

Giełda w dół, fabryki stop. Bank ratuje miliardami

Japonia robi, co może, by uspokoić sytuację na rynku finansowym i przywrócić stabilność jena. W poniedziałek Bank Japonii dokonał największej operacji finansowej w swojej historii i wpompował w rynki gigantyczną sumę 7 bln jenów (85,5 mld dolarów). Tymczasem japońskie fabryki wstrzymują produkcję. Do 16 marca pracę w swoich fabrykach zawiesiła Toyota. Nie pracują też Nissan, Honda i Sony. Indeksy Nikkei i TOPIX spadły najmocniej od 2008 roku.

Bruksela nie wierzy w nasz plan zbicia deficytu

Komisja Europejska obawia się, że Polska może mieć problemy ze zmniejszeniem deficytu do 3 proc. w 2012 r. - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem Brukseli, naszemu rządowi trudno będzie przeprowadzić niezbędne ustawy w roku wyborczym.

Co trzeci pracodawca nie płaci

Co trzeci pracodawca nie zapłacił w ubiegłym roku wynagrodzenia pracownikom, a co czwarty płacił nieterminowo - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. W sumie skontrolowano 1563 pracodawców. O wynikach pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

„Giełdy będą spadać, dopóki nie wyjaśni się sytuacja Japonii”

Droższe surowce energetyczne, impas w światowej energetyce jądrowej, a wreszcie zapaść finansowa Japonii, która może się odbić czkawką całemu światu – takie, zdaniem ekspertów, mogą być skutki japońskiego tsunami. – Ale jeśli to się da dość szybko odbudować, to straty dla gospodarki nie będą tak duże – zastrzega ekonomista, prof. Witold Orłowski.

Milion w portfelu 2

Trwa druga edycja cyklu "Milion w portfelu". Swoje propozycje inwestycyjne przedstawia Grzegorz Mielcarek z Investors TFI.

Droga do Milionów

Najlepsze OFE dały zarobić od początku działania ponad 200 procent. WIG20 w tym samym okresie dał zarobić bardzo podobnie, tak samo najstarsze działające od tego czasu TFI. Rozmowa z Krzysztofem Wilczko z Comperia.pl.

Trzęsienie ziemi w Japonii

Niespotykany atak na Japonie, atak ziemi i oceanu - oszczędził na razie rynki finansowe, ale to właśnie na nich zdarzają się czasami wtórne wstrząsy. Jak groźne mogą być tym razem zastanawia się reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Jeden z chętnych na Plusa odpadł?

Konsorcjum TPG Capital i Blackstone Group zrezygnowało z oferty na kupno Polkomtela - pisze Bloomberg, powołując się na nieoficjalne informacje. Pozostali oferenci za 10 dni mają przystąpić do wstępnego badania ksiąg firmy.

Japonia wstrząsnęła frankiem. Na kilka godzin

Trzęsienie ziemi w Japonii to dodatkowy czynnik niepewności na i tak już nerwowych rynkach - tak analitycy i ekonomiści oceniają skutki piątkowego trzęsienia ziemi w Japonii światowych na rynkach finansowych. Krótko po godzinie 17 euro kosztowało 1,38 dol. oraz 4,03 zł, zaś za franka trzeba było płacić 3,13 zł. Trend się jednak odwrócił: trzy godziny później frank kosztował o ponad dwa grosze mniej, znajdując się już poniżej czwartkowego punktu odniesienia.

Mniej do OFE

Ciężko się zgodzić na to, aby kosztem emerytów łatać dziurę budżetową. Nie słyszymy kiedy nastąpi likwidacja przywilejów i pozostałe reformy ZUS i KRUS - przekonuje prezes Allianz PTE Agnieszka Nogajczyk-Simeonow.

Mniej do OFE

Prezydent na spotkaniu w sprawie OFE przypomniał, że Polska zobowiązała się w konwencji Międzynarodowej Organzacji Pracy, że będziemy mieli, w długiej perspektywie, stopę zastąpienia na poziomie 40 procent. O szczegółach spotkania u prezydenta opowiada redaktor naczelny TVN CNBC Roman Młodkowski.

Aviva o sytuacji na rynku

Europa i USA powinny być, patrząc na dane z gospodarki, nowymi motorami wzrostu, natomiast dane z rynków rozwijających się były w najlepszym razie neutralne - przekonuje dyrektor inwestycyjny ds. rynku papierów dłużnych i główny ekonomista Aviva Investors Poland Grzegorz Latała.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Rank Progress to deweloper specjalizujący się w budowie galerii handlowych poza głównymi metropoliami. Spółka buduje sklepy dla m.in. Tesco, Carrefoura, Castoramy i Leroy Merlin. Buduje i galerie handlowe - w Legnicy, Kłodzku, Zgorzelcu, Zamościu, Kaliszu i Jeleniej Górze. Spółka zajmuje się też wynajmem powierzchni w budowanych przez siebie obiektach. O szczegółach opowiada prezes Rank Progress Jan Mroczka.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

MLP Group to czwarty co do wielkości deweloper powierzchni produkcyjno-magazynowych w Polsce. Spółka jesienią odłożyła decyzję w sprawie wejścia na GPW w związku z niezadowalającą sytuacją na rynku. Obecnie MLP Group wynajmuje około 300 tys. m.kw. powierzchni produkcyjno-magazynowych w Pruszkowie, Poznaniu, Tychach i  Bukareszcie. O szczegółach opowiada członek zarządu i dyrektor finansowy MLP Group Radosław Krochta.

Tyski Fiat na stratach

Związkowcy z tyskiej fabryki Fiata zapowiada na 17 marca akcję protestacyjną przed zakładem i grozi sporem zbiorowym, jeżeli nie dojdzie do porozumienia płacowego. Tymczasem okazuje się, że chwalona przez właściciela za efektywność fabryka zamyka zrszły rok stratami.

Stanęły japońskie fabryki samochodów

Japońskie koncerny motoryzacyjne wstrzymały produkcję w zakładach znajdujących się na terenach dotkniętych piątkowym trzęsieniem ziemi o sile 8,9 w skali Richtera. Wiadomo, że kataklizmie zginęło co najmniej 137 osób, a 350 zaginęło, choć niektóre doniesienia mówią o liczbach zdecydowanie wyższych.

Portugalia tnie emerytury

Rząd portugalskich socjalistów ogłosił nowe posunięcia, które mają zmniejszyć deficyt budżetowy: o 5-10 proc. obetnie emerytury wyższe od 1 500 euro i zredukuje inne wydatki publiczne. Decyzję ogłoszono dzień po uzyskaniu przez rząd wotum zaufania w parlamencie.

Premier: Biorę to na siebie

- W dzisiejszej sytuacji na świecie, w Europie i w Polsce, proponowanie tego typu wydatków byłoby uczciwe względem roszczących i bardzo nieuczciwe w stosunku do reszty - tak premier Donald Tusk skomentował zawieszenie przez rząd procesu wprowadzania ustawy o reprywatyzacji. - Nie mam żadnych wątpliwości, że w czasie sprzyjającym będziemy Sejmowi proponowali tę ustawę - dodał.

Chińskie nieruchomości zawsze opłacalne

Kim Shing Yip - uznawany za jednego z najważniejszych doradców inwestycyjnych w Chinach - uważa, że inwestycje w nieruchomości w jego kraju muszą być opłacalne. Nie sądzi za to, żeby zacieśnianie polityki monetarnej chińskiego rządu zaszkodziło wzrostowi gospodarczemu, a tym samym mogło zmniejszyć opłacalność inwestycji związanych z nieruchomościami.

Odrodzenie w amerykańskich nieruchomościach

Amerykański rynek nieruchomości odradza się - twierdzi Stephen Renna ze Stowarzyszenia Amerykańskich Menedżerów Rynku Nieruchomości. Najwięcej okazji mieszkaniowych znaleźć można w miastach tzw. pasa słonecznego, takich jak Phoenix, San Francisco czy Las Vegas. Podczas 22. Międzynarodowych Targów Nieruchomości w Cannes ze Stephenem Renna rozmawiał Jan Niedziałek.