Najnowsze

Najnowsze

Zadłużenie państwa a kondycja firm

Zadłużenia państwa przekłada się na wycenę jego waluty, a tym samym często na kondycje firm. Czy polscy przedsiębiorcy odczują problemy eurostrefy związane z niezdolnością Grecji do spłaty swych zobowiązań?  Między innymi na te pytania, w TVN CNBC odpowiadał Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka w Euler Hermes.

Inwestycja na Białorusi

Białoruski dług zagraniczny bardzo szybko rośnie. Konsumpcja w kraju przewyższa produkcję, a gospodarka jest wyjątkowo energochłonna. Czy gwałtowna dewaluacja rubla była dobrym posunięciem i czy warto właśnie teraz inwestować na Białorusi? Na te pytania odpowiadał, Ales Alachnovic, Ekonomista FOR.

ETF-y na GPW

Exchange Traded Fund, w skrócie ETF, to specyficzny rodzaj otwartego funduszu inwestycyjnego, który odwzorowuje zachowanie indeksu bazowego. Na świecie najpopularniejsze są ETFy na DAX i S&P500. Jak tego typu fundusze zachowują się na warszawskim parkiecie i czy są, zgodnie z powszechnym przekonaniem są bezpieczną inwestycją? O tym w TVN CNBC mówił Rafał Bogusławski, Analityk Techniczny DM BZ WBK.

Mikronezja naciska na Czechy. Boi się, że zniknie z mapy

Mikroznezja wytoczyła prawne działa przeciw Czechom. Wyspiarze domagają się, by nasi południowi sąsiedzi zaprzestali budowy gigantycznej elektrowni węglowej. Argumentują, że emitowane przez nią gazy cieplarniane doprowadzą do podniesienia się poziomu morza i w rezultacie zalania Mikronezji przez wody Pacyfiku.

Na A2 wrócą dopiero w poniedziałek

Prawdopodobnie dopiero w poniedziałek wrócą do pracy podwykonawcy, którzy przerwali roboty na firmowanym przez chiński COVEC odcinku autostrady A2. Do tego czasu Chińczycy mają uregulować ok. 30 mln zł zaległości wobec polskich przedsiębiorców.

Tani i młody prawnik

W Sejmie po pierwszym czytaniu jest projekt ustawy, który pozwala prawnikom bez aplikacji reprezentować w sądzie małe firmy. Jak to wpłynie na rynek usług i dla kogo jest to okazja biznesowa? Rozmawiamy z przeciwnikiem i zwolennikiem tych zmian. W naszym studiu Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych i Tomasz Bujak, prezes Stowarzyszenia Doradców Prawnych w Warszawie.

"Aksamitne pieszczoty" Tuska z samorządami

Rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu sektora samorządowego. Ma to dać oszczędność rzędu 0,4 pkt proc. PKB - poinformował premier Donald Tusk na środowym posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu.

Wiarygodność kontrahenta

Chcemy podjać współpracę z inną firmą. Niezależnie, czy chcemy ją przejąć, czy się z nią połączyć, czy to może ona chce nas przejąć, w nas zainwestować. Musimy jednak zastanowić się, jaka to firma. W jaki sposób sprawdzić wiarygodność kontrahenta mówi Dariusz Greszta, partner w CMS Cameron McKenna.

Analiza rynku fuzji i przejęć

Okiem analityka popatrzmy na firmy i ewentualne ich połączenia, czy przejęcia. W jakich branżach czekają nas fuzje i przejęcia? Jak wygląda sytuacja w Polsce a jak za granicą? Rozmawiamy z analitykiem firmy DealWatch, Euromoney Polska S.A. Jakubem Siekierzyńskim.

Chce być szefową MFW, ale jeszcze może zrezygnować

Jak dawał do zrozumienia Paryż, tak też się stało. Minister finansów Francji Christine Lagarde zgłosiła swą kandydaturę na stanowisko dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zastrzegła jednak, że może się jeszcze z wyścigu wycofać. Wszystko przez tzw. aferę Tapiego.

Czy bronić się przed przejęciem i fuzją?

Właściciel firmy powinien zastanowić się przede wszystkim nad potencjałem własnej firmy, jak i firmy ewentualnego partnera biznesowego, zanim odmówi propozycję przejęcia lub fuzji. To zdanie naszego gościa. Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, wspólnik zarządzający, radca prawny w Kancelarii Gessel mówi, dodaje, że należy zastanowić się nad transakcją, jeśli może wystąpić efekt synergii.

Będą masówki w JSW

W czwartek związki z Jastrzębskiej Spółki Węglowej przeprowadzą w kopalniach tzw. masówki, podczas których poinformują załogę, że wciąż nie ma porozumienia poprzedzającego wprowadzenie firmy na giełdę. Związki chcą pilnego spotkania z szefem resortu skarbu.

Czy pył zagraża Polsce?

Sporo lotów jest wstrzymanych w związku z erupcją pyłu islandzkiego wulkanu. Jest to jednak dużo mniej odwołań niż w zeszłym roku mówi Sebastian Gościniarek. Niedługo jednak ruch ma zostać wznowiony. Mimo to firmy juz liczą straty. Jakie one będą i czy faktycznie taki krótki czas wstrzymania lotów może skutkować w poważnych stratach przez firmy lotnicze i turystyczne?

GPW: Od zera do bohatera

Zaczynaliśmy od zera - mowa o polskim rynku kapitałowym. Czy osiagnęlismy sukces? Czu jest się czym chwalić? TVN CNBC patronuje międzynarodowej konferencji Global M&A. Emerging to Converging. Panel – „From Zero to Hero – the evolution and success story od the polish capital market” prowadzi Wiesław Rozłucki, doradca strategiczny Rotschild Polska. Były prezes giełdy mówi, dlaczego uważa, że Polska osiągnęła sukces w budowie rynku akcji.

Sprzedaż detaliczna wystrzeliła

Sprzedaż detaliczna wystrzeliła. W kwietniu była o 18,6% wyższa, niż rok wcześniej. To najmocniejszy wzrost od lutego 2008 roku, czyli od ostatniego miesiąca przed upadkiem amerykańskiego banku Bearn Stearns. Bardzo dobre dane, ale z silnym wpływem dwóch zjawisk sezonowych - mówi główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. W rozbiciu dane są już trochę mniej optymistyczne - dodaje Ignacy Morawski,

Finansowanie inwestycji energetycznych w Polsce

ING BSK i PwC opracowały raport na temat finansowania inwestycji energetycznych w Polsce. Wynika z niego, że łączne wydatki polskich firm energetycznych w ciągu 10 lat mogą sięgnąć 170 mld zł i to bez kosztów elektrowni jądrowej. Cały sektor może potrzebować więcej, ponieważ w raporcie zostały ujęte tylko największe inwestycje mówi Kazimierz Rajczyk, dyrektor zarządzający sektorem energetycznym ING BSK. Zapytamy  czego sfinansuja to polskie firmy?

Kredyty i depozyty w odwrocie?

Wyniki banków i firm są dobre, co mogłoby oznaczać, że to dobry rok dla tych sektorów. Jednak poziom depozytów i kredytów nie wygląda juz tak dobrze. Nadal jest potencjał dla depozytów, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Zapytamy naszego gościa, jak wygląda poziom kredytów i jaka jest dynamika rozwoju.

Polacy wracają na zakupy?

GUS ogłosił najnowsze dane o sprzedaży detalicznej. W kwietniu wzrosła ona o 18,6% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Ekonomiści prognozowali wynik na poziomie na poziomie 14,9%. W porównaniu do marca wynik kwietniowy jest ok. 2-krotnie wyższy. Skąd takie dobre dane? Czy trend będzie kontynuowany? Co dobra sprzedaż oznacza dla całej gospodarki?

Pawlak krytykuje Rostowskiego

Nie można rezygnować z aktywnej walki z bezrobociem. Drastyczne zmniejszanie przez Ministerstwo Finansów środków na Fundusz Pracy doprowadzi do wzrostu bezrobocia - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Trzy miesiące i 41 mln komórek więcej

Liczba osób korzystających z telefonów komórkowych w Chinach wzrosła o 41,39 mln w ciągu pierwszego kwartału tego roku do łącznej liczby 900,39 mln, czyli niemal dwóch trzecich populacji kraju - podało Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji.

OECD: Euro 2012 dźwignią polskiego PKB

Polski PKB w 2011 r. wzrośnie o 3,9 proc., a w 2012 r. o 3,8 proc. - prognozuje OECD w majowym raporcie. Zdaniem OECD deficyt sektora finansów publicznych w 2012 r. ukształtuje się na poziomie 3,7 proc. PKB.

Przy urnach zdecydują o oszczędzaniu?

Rząd Grecji rozważa zorganizowanie referendum w sprawie dodatkowych działań oszczędnościowych po tym, jak nie zdołał osiągnąć konsensusu z opozycją - poinformowały miejscowe dzienniki.

Sony ma pecha. Znów włamanie

Ledwo japoński koncern Sony uporał się z wyciekami danych z Playstation Network, a już na firmę spadł kolejny, choć tym razem nieporównywalnie słabszy, cios. Ktoś włamał się na strony internetowe firmy w Kanadzie i Grecji.

Ciągną na GPW z południa

Spółki z Bułgarii, Węgier, Serbii, Ukrainy oraz Gruzji szukają inwestorów. W czwartek zaprezentują się w Warszawie. Część z nich chce wprowadzić akcje na GPW - wynika z informacji "Parkietu".

Pewnie będzie Europejczyk, ale BRICS chciałoby nie

Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA, kraje tworzące tzw. grupę BRICS w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, domagają się nowej procedury wyboru szefa MFW i odejścia o tradycji powoływania na to stanowisko Europejczyka.

Grecka prywatyzacja

Grecja przyjęła wielki program prywatyzacji, który ma przynieść 15 mld euro. Na sprzedaż zostaną wystawione m.in. największe porty morskie i dwa lotniska. -To nie wystarczy do pokonania kryzysu - uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku.

Kleszcze długu - grecka prywatyzacja

Masowa prywatyzacja w grecji. Na sprzedaż wystawione będą między innymi największe porty morskie i dwa lotniska. Grecja liczy, że dzięki prywatyzacji, podwyżce podatków i oszczędnościom uda jej się w ciągu 4 lat obniżyć deficyt finansów publicznych do 1% PKB. Czy to się może udać i kto może na tym zarobić? Spytaliśmy Jacka Chwedoruka, prezesa Rotschild Polska.