Najnowsze

Najnowsze

SCENARIUSZ DLA GRECJI

Moodys obniżył raitingi 8 greckich banków oraz ocenił ich sytuację w dłuższej perspektywie jako negatywną. Nasz gość bardziej się niż bankructwa Grecji obawia się złych informacji z Europy dotyczących spowolnienia gospodarek. Rozmowa z Jackiem Radziwilskim, prezesem Unicredit CAIB Poland w Dniu na Rynkach.

BIZNES W RUCHU

Ruch chce uzupełnić ofertę o gorące napoje, płatności masowe i przesyłki kurierskie. Rozmowa z Wojciechem Heydelem, prezesem Ruchu.

ZŁOTY BEZ FORMY

Dlaczego złoty słabnie? Czy to juz ostanie sŁowo inwestorów grających na osłabienie polskiej waluty? Naszym gościem był: Daniel Kostecki, analityk XTB.

EURO, JENY DOLARY...

Kurs złotego oddala się od zdrowych fundamentów polskiej gospodarki - powiedział we czwartek Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Marek Belka, w rozmowie z Obserwatorem Finansowym. Czy rzeczywiście? Jak bardzo jeszcze może osłabić się polska waluta? Naszym gościem był: Wojciech Bialek, Główny analityk CDM Pekao SA.

DZIEŃ Z FLEXICURITY

Coraz więcej firm docenia flexicurity. Czyli połączenie elastycznego zatrudnienia z bezpieczeństwem socjalnym. O tym jakie są tego zalety wady, pytaliśmy Justynę Frelak, Kierownik programu migracji w ISP.

STRACH NA RYNKACH

Czwartkowa sesja na GPW była najgorszą w 2011 roku. Indeks WIG20 stracił ponad 7 procent. RówniEŻ na czerwono zakończyła się sesja w Ameryce. Jak długo będzie jeszcze panował strach na rynkach? Rozmowa z Grzegorzem Zalewskim, Analitykiem BOŚ.

Premier: Spekulacja na złotówce jest faktem

Dostajemy silne rykoszety, spekulacja na polskiej walucie jest faktem, ale nie będzie nieustającej interwencji z naszej strony - zapowiedział w piątek przed południem Donald Tusk. - Widać wyraźnie, że ten czarny scenariusz, jeśli chodzi o światową gospodarkę, naprawdę może się spełnić - przyznał jednocześnie.

Strefa euro "epicentrum" wstrząsów finansowych

Spotkanie finansowych liderów G20 pokazało podziały i różnice w podejściu do kryzysu. Należące do grupy kraje rozwijające się uważają, że eurostrefa powinna sobie radzić sama. Jedyna wspólna konkluzja, do której udało się dojść uczestnikom spotkania w Waszyngtonie, to deklaracja, że banki centralne zapewnią płynność bankom komercyjnym.

Wielki strach na giełdach

Po fatalnej czwartkowej sesji na rynkach w Europie, zapikowały też indeksy na Wall Street. Zdaniem analityków, również piątek na parkietach będzie przebiegał pod znakiem ostrych spadków. Wszystko dlatego, że nad rynkami finansowymi coraz bardziej ciąży widmo globalnej recesji. Ryzyko wyhamowania globalnej gospodarki jest tym większe, że do borykających się z problemami USA i Europy mogą wkrótce dołączyć Chiny.

Euro najdroższe od ponad dwóch lat. Giełdy czerwone

Przez rynki finansowe przechodzi prawdziwe tsunami. Nawet 4,5 zł trzeba było w czwartek zapłacić za jedno euro. To najwyższa cena od ponad dwóch lat. Mocno drożeją też inne waluty, a indeksy giełdowe na całym świecie, w tym w Warszawie, tracą po kilka procent. Jako powód ekonomiści jak zwykle wskazują na sytuację w globalnej gospodarce. Prezes NBP Marek Belka ostrzega: to staje się coraz bardziej niebezpieczne dla Polski.

USA: TWIS URUCHOMIONY

Twist będzie uruchomiony. Fed zadecydował na dzisiejszym posiedzeniu o operacji sprzedaży obligacji krótkoterminowych i skupie tych z dłuższym terminem wykupu. Pod znakiem zapytania pozostaje to, czy nie będzie nierównowagi pomiędzy kupnem a sprzedażą mówi Krzysztof Błędowski z MAPI.

RYNKI TAŃCZĄ TWISTA

Czy akcja Twist to za mało, by tchnąć optymizm w rynki? Do czerwca 2012 roku amerykańska Rezerwa Federalna wyda 400 mld USD na obligacje długoterminowe, jednocześnie skupi warte tyle samo papiery o krótszym terminie zapadalności. O skutkach tej operacji z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble FUND TFI rozmawiał Mikołaj Kunica.

ZŁE DANE: KOMENTARZ

Gorsze od oczekiwań dane z europejskiej gospodarki. W lipcu zamówienia w przemyśle w strefie euro spadły miesiąc do miesiąca o 2,1 procent - rynek oczekiwał wyniku lepszego o 1 punkt procentowy. Spadek pogłębił się z minus 1,2 procent miesięcznie w czerwcu. O komentarz poprosiliśmy Ernersta Pytlarczyka z Bre Banku.

FUNDUSZ HIPOTECZNY W DUBAJU

  Al Saad Alternative Capital Investments ma 9,99% w kapitale zakładowym Europejskiego Funduszu Hipotecznego. EFH ma kilka pomysłów na wykorzystanie inwestora albo będzie szukać projektów w Polsce dla Al Saad Alternative Capital Investments, albo inwestor wejdzie z kapitałem do jednej z inwestycji EFH. Z Izabelą Gałązką wiceprezes Europejskiego Funduszu Hipotecznego rozmawiał Mikołaj Kunica.

PIENIĄDZE DLA FIRM Z MAZOWSZA

Nawet 1 mln 300 tysięcy złotych dotacji mogą otrzymać firmy w województwie mazowieckim. 30 września rusza nabór wniosków dla średnich firm. Wsparcie można otrzymać na utworzenie firmy, rozbudowę, dywersyfikację produkcji i zmianę procesów. W kolejnych terminach startują nabory dla małych firm i mikroprzedsiębiorstw. Jak się ubiegać o wsparcie? Rozmowa z Grzegorzem Świętoreckim z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

ŚNIEŻKA - TYLKO SPOKOJNIE!

Akcjonariusze, tylko spokojnie – apelują prezesi spółek. Wśród nich jest Śnieżka, która zapewnia, że znaczny spadek kursu w ciągu ostatnich dwóch tygodni, nie ma fundamentalnego uzasadnienia. W Dniu na Rynkach z Witoldem Waśko, wiceprezesem Śnieżki, rozmawiał Mikołaj

ZAROBIĆ MIMO PRZECENY

Na giełdzie w Warszawie dzisiaj duża przecena. W towarzystwie rynkowej czerwieni mimo wszystko poszukamy strategii, które dadzą zarobić. W Milionie w Portfelu Marcin Kowalski rozmawiał z Rafałem Lorkiem, Lorek Pawlak Family Office

TAŃSZE KREDYTY, TAŃSZE MIESZKANIA

Banki obniżają marżę na kredyty hipoteczne w złotych. Są już na poziomach niższych niż przed kryzysem. Należy jednak pamiętać, że niskie marże mogą dotyczyć krótkiego okresu. W Godzinie dla Pieniędzy, rozmawiamy z Jarosławem Sadowskim, analitykiem Expandera

Premier: Koncesje na gaz łupkowy nieprzemyślane

- Władze od kilku miesięcy badają koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce - oświadczył Donald Tusk po tym, jak pojawiły doniesienia o tym, że co piąta koncesja w Polsce trafiła do rosyjskich firm, którym miałoby zależeć na blokowaniu wydobycia. Uspokaja też wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jak mówi, nawet jeśli część koncesji trafi do firm, które chciałyby blokować wydobycie, to inni koncesjonariusze będą pracować pełną parą.

Zatrudnienie emeryta

Do 1 października 2011 r. pracujący emeryci muszą zdecydować, czy chcą konturować zatrudnienie i zrezygnować ze świadczenia, czy może pozostać na etacie. Kogo dotyczy ten wybór i w jakiej formie należy go dokonać, mówi Katarzyna Sarek, prawnik w Raczkowski i Wspólnicy.

SMALL BUSINESS DNA

Przedsiębiorcy we wrześniu nieco bardziej optymistyczni niż w maju. Zdaniem 64% ankietowanych sytuacja gospodarcza nie sprzyja prowadzonemu biznesowi. W poprzednim kwartale było to 65% badanych. Co piąty badany przedsiębiorca uważa, że sytuacja gospodarcza sprzyja biznesowi. W programie Blajer Mówi: Biznes Paweł Wójcik, wiceprezes 4P Rresearch Mix i wyniki Raportu Small business DNA.

SŁABY ZŁOTY

Według analityków główną przyczyną osłabienia złotego są wydarzenia niezwiązane z Polską. Inwestorzy - zaniepokojeni sytuacją w USA i strefie euro - uciekają od ryzyka czyli z rynków wschodzących. Dodatkowo Polska traci odporoność z powodu niepewności co do kształtu przyszłego rządu. Według Marcina Turkiewicz, z BRE Banku wybory mają znacznie mniejsze znaczenie niż spowolnienie na świecie.

SZKOŁA DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH

Zakończyła się tegoroczna edycja „Startup school”. Młodzi ludzie pracowali w kilku zespołach i przy pomocy doświadczonych fachowców tworzyli nowy projekt biznesu. Realizacja najlepszych projektów będzie finansowana przez SeedUp Venture Capital Group. Dlaczego warto wybrać taką szkołę, a nie, np. anioły biznesu, czy inkubator przedsiębiorczości- pytamy 2 młodych uczestników warsztatów. Gośćmi Pawła Blajera byli: Maciej Połoński, talenter.pl i Łukasz Jaromi, teatrio.pl

FED ZAPRASZA DO TWISTA

Gotówki nie będzie, będzie za to FED tańczący twista. Pomysł wymiany amerykańskich obligacji nie podoba się jednak rynkom. Z Piotrem Kuczyńkim, głównym analitykiem Xelion Doradcy Finansowi rozmawiał Marcin Kowalski.

ZŁOTY POD PRESJĄ

Scenariusz interwencji na złotym będzie realny dopiero pod koniec roku - uważa analityk Domu Maklerskiego BOŚ, Marek Rogalski. Wtedy bowiem polski rząd będzie wyceniał stosunek długu publicznego do PKB, mocny złoty będzie wtedy istotny. W ostatnich dniach złoty osłabił się wobec euro do poziomu najniższego od dwóch lat. Z Markiem Rogalskim rozmawiał Marcin Kowalski.

TAŃSZY KREDYT TAŃSZE MIESZKANIE

Banki obniżają marże na kredyty hipoteczne w złotych. Czy znajdą klientów i jak bankowa akcja wpłynie na ceny nieruchomości? Z ankiet Home Broker wynika, że mieszkania powinny tanieć. Z Katarzyną Siwek, analitykiem Home Broker rozmawiał Marcin Kowalski.

Ateny stanęły w proteście

Od rana grecka stolica jest sparaliżowana. Anteny stanęły w reakcji na kolejne oszczędności podjęte przez grecki rząd. Swoimi działaniami władze chcą doprowadzić do sprostania wymaganiom kredytodawców i utrzymania kraju w strefie euro. Greków to nie przekonuje.

ZŁOTY CHUDNIE W OCZACH

Inwestorzy wycofują się z rynków wschodzących do bezpiecznych przystani. Dlatego waluty naszego regionu, w tym złoty, tracą na wartości.Gościem Mikołaja Kunicy był Tomasz Niemiec, ekspert ds. rynków dewizowych DM PKO BP

ETEFY W CZASIE BESSY I HOSSY

Pierwsze fundusze ETF zawierające w sobie indeks WIG20 pojawiły się na GPW rok temu, od kilku miesięcy kupić można jednostki oddające zachowanie indeksów zagranicznych. Czy ETF spodobały się inwestorom? Z Robertem Raszczykiem z DM BZ WBK rozmawiał Robert Stanilewicz

UCIECZKA OD ZŁOTEGO

Powyborcza niestabilność, ryzyko wstrzymania reform szkodzą, według analityków złotemu. Gwałtowna przecena złotego jest niebezpieczna dla finansów państwa. Osłabienie polskiej waluty podnosi wielkość i koszt obsługi długu. Z Błażejem Pobożym z Instytutu Nauk Politycznych UW rozmawiał Mikołaj Kunica