Najnowsze

Najnowsze

"UE będzie kompletna, jak wszyscy przyjmą euro"

UE będzie kompletna wtedy, gdy wszystkie kraje członkowskie, które nie mają traktatowego wykluczenia, przyjmą euro - oświadczył we wtorek w Parlamencie Europejskim szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Zapowiedział, że w środę lub czwartek do Aten wróci misja trojki: EBC, UE i MFW.

PUBLICZNA INFORMACJA NIEJAWNA

Prezydent podpisał ustawę o dostępie do informacji publicznej i zapowiedział skierownie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Rozmowa z Łukaszem Sławatyńcem z CMS Cameron McKenna.

INWESTYCJE ZAGRANICZNE W POLSCE

Udział bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce zmniejsza się na rzecz inwestycji portfelowych, czyli zakupów przez zagranicznych inwestorów akcji i udziałów w polskich spółkach – wynika z najnowszego raportu Allen & Overy. Rozmawialiśmy z Mirosławem Budzickim, z Departamentu Skarbu.

NADZIEJA NA RYNKACH

Recesja czy spowolnienie – w jakim punkcie cyklu gospodarczego teraz jesteśmy? Jak wykorzystać historyczne przykłady do analizy sytuacji i planowania inwestycji, mówi Tadeusz Kaczmarek z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Łazarskiego.

INWESTORZY PRZY DUŻEJ ZMIENNOŚCI

Przed zbliżającym się spowolnieniem widać duże ożywienie na rynku działek budowlanych – developerzy kupują teraz dużo działek pod inwestycje. Ile można teraz zarobić na takich nieruchomościach? Rozmowa z Aleksandrem Skirmuntem, członkiem zarządu EMMERSON Nieruchomości.

INWESTORZY PRZY DUŻEJ ZMIENNOŚCI

Olbrzymia zmienność na giełdzie, jakie strategie przygotować na takie trudne czasy? W Godzinie dla Pieniędzy rozmawialiśmy z Pawłem Szczepanikiem, Szkolenia Inwestycji Giełdowych.

ZMIANY NA WSCHODZIE

Dymisja wicepremiera i ministra finansów Rosji Kudrina, obniżony rating dla Białorusi z B do B-. Rozmawialiśmy z Henrykiem Borko, dziekanem Wyższej Szkoły Techniczno- Ekonomicznej, w Godzinie dla Pieniędzy.

Rząd przyjął budżet. Kaczyński kibicuje, Napieralski krytykuje

Gospodarka rosnąca w tempie cztery proc., ceny - 2,8 proc. a deficyt na poziomie 35 mld zł - tak wyglądają główne założenia do przyszłorocznego budżetu, które przyjął dziś rząd. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że te założenia są bardzo optymistyczne, ale "bardzo by chciał, żeby to się udało". Z kolei szef SLD Grzegorz Napieralski uważa, że projekt to "bujda pod wybory", która po 9 października "trafi do kosza".

Budżet 2012

Rada Ministrów ma przyjąć we wtorek 27.09. projekt budżetu na 2012 rok. Zgodnie z jego założeniami deficyt ma wynieść 35 mld zł. Rozmowa z Ryszardem Petru, przewodniczącym rady nadzorczej Investors TFI.

NON DEAL ROADSHOW

Jakich inwestorów w czasie spowolnienia szuka warszawska giełda za oceanem? Rozmowa z Ludwikiem Sobolewskim, prezesem GPW, w programie Blajer mówi Biznes. Rozmowę przeprowadził Paweł Blajer.

TWÓJ GŁOS, TWOJE PIENIĄDZE

2 procent podatku na organizacje pożytku publicznego, zwolnienie z VAT usług pro publico bono, ulgi podatkowe dla firm, które założą żłobki lub przedszkola przyzakładowe, a także tych, które wdrożą do produkcji osiągnięcia polskich uczonych – to tylko niektóre ze zmian, jakie proponuje Sojusz Lewicy Demokratycznej. SLD w swoim programie postuluje likwidację przywilejów podatkowych dla najbogatszych i stworzenie przyjaznego klimatu dla biznesu. Z czego chce finansować te zmiany, które raczej uszczuplą niż zasilą budżet? Z Markiem Wikińskim z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, rozmawiał Paweł Blajer.

WOJNA DEPOZYTOWA

O ponad 5 mld złotych wzrosły w sierpniu depozyty w bankach – wynika z najnowszych danych NBP. To najwięcej od lutego 2009. Pieniądze z TFI przepłynęły do banków. A banki zaostrzają walkę na oprocentowanie lokat – Alior zaproponował 7,5%, Getin daje 7%. Jak na tej tle wojny depozytowej dla osób fizycznych wygląda oprocentowanie lokat dla firm? W programie Blajer mówi: Biznes rozmawialiśmy z Michałem Knitterem, dyrektorem departamentu produktów Idea Banku, oraz Jackiem Bartosikiem, wicedyrektorem departamentu skarbu Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

TAŚMY PRAWDY W FIRMIE

Nie zawsze relacje z pracownikami układają się dobrze. Przy zwolnieniu pracownik może nagrać szefa a potem straszy, że wykorzysta to w sądzie. Czasami jest sytuacja inna – pracownik nagrywa poufne rozmowy, szef dowiaduje się o tym, ale nie ma dowodów, że nagrania istnieją. Czy może zwolnić pracownika? Rozmowa z Magaleną Zwolińską, adwokatem w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

HUŚTAWKA W EURO

SYtuacja strefy euro, oraz o spekulacjach związanych z funduszem, który ma ratować przed bankructwem kraje takie jak grecja rozmawialiśmy w Pieniądzach w Południe z Marcinem Mazurkiem, ekonomistą BRE. Rozmowę przeprowadził Robert Stankiewicz.

Bruksela odpowiedziała Kaczyńskiemu

Komisja Europejska odpowiedziała na list Jarosława Kaczyńskiego ws. wspólnej polityki rolnej – dowiedziała się TVN24. Prezes PiS w sierpniu wysłał list do przewodniczącego KE ws. unijnych dopłat dla polskich rolników.

Grecki rząd pyta, "czy dopłyniemy razem do Itaki?"

Grecja może przezwyciężyć obecny kryzys i wywiąże się ze swoich zobowiązań w sferze reform i oszczędności - oznajmił w Berlinie grecki premier Jeorjos Papandreu. Zaapelował też o solidarność pozostałych krajów europejskich z Grekami.

PIENIĄDZE NA MIKROPRZEDSIĘBIORSTWA

Od poniedziałku można składać wnioski dla małych firm. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy z gmin wiejsko-miejskich i wiejskich. W ramach działania można otrzymać od 100 do 300 tysięcy złotych w zależności od tego, ile nowych miejsc powstanie w wyniku projektu. Widzowie pytają nas o możliwość przeznaczenia dotacji, np. na środki transportu. Paweł Blajer rozmawia z Maciejem Rubą, ekspertem z ARiMR.

„KUPUJ” DLA TRAKCJI OD ESPIRITO

Analitycy uważają, że choć nastawienie do sektora budowlanego w krótkim terminie zostanie negatywne, to będzie można znaleźć spółki, które pokażą dobre wyniki. W TVN CNBC Rafał Hirsch rozmawiał z Marią Szymańską, analitykiem Espirito Santo Investment.

BORYSZEW OKIEM ANALITYKA

Dom Inwestycyjny BRE Banku SA, po spotkaniu z zarządem Boryszewa, wciąż kupowanie akcji spółki. Jakub Szkopek, analityk DI BRE, z którym rozmawialiśmy w Dniu na Rynkach uważa, że w drugiej połowie roku segment Automotive powinien być lepszy dla Boryszewa niż pierwsze sześć miesięcy roku. To dlatego Jakub Szkopek, analityk DI BRE twierdzi, że spółka dowiedzie prognozę na 2011 rok.

NADZIEJA NA RYNKACH

Duża zmienność na rynkach w poniedziałek. Najpierw mocne spadki, potem wzrosty. Rynek wciąż żyje wypowiedziami polityków. Z Ryszardem Rusakiem, dyrektorem Union Investment rozmawiał Rafał Hirsch.

BIZNES GLOBALNY

Euro-Tax.pl chce odzyskiwać nadpłacone podatki przez rumuńskich emigrantów. Według danych Banku Światowego liczba Rumunów pracujących po za granicami kraju wynosi prawie 3 miliona ludzi. Rumuńscy emigranci przekazali do kraju w 2010 r. 4,4 miliarda EURO, natomiast polscy 4,2 miliarda euro. Euro-Tax.pl szacuje potencjał zwrotu podatku w Rumunii na 0,5 mld euro, a w Polsce na około 1,4 mld euro. W Dniu na Rynkach rozmawiały z Andrzejem Jasienieckim, wiceprezesem EURO-TAX.PL

BUDŻET 2012

Czas na obniżkę stóp przez Europejski Bank Centralny? Według analityków może to nastąpić na posiedzeniu w październiku i będzie to 50 punktów bazowych. O komentarz w Dniu na Rynkach poprosiliśmy Mateusza Szczurka, głównego ekonomistę ING na Europę Środkową.

WALUTOWE ZAWIROWANIA

Ostatni okres z punku widzenia dealów walutowym są naprawdę ekscytujące. Zmiany, które mamy na rynku które mamy na rynku są bardzo ciekawe. Piątkowa interwencja na rynku walutowym, spadek notowań euro o 15 groszy. O walutach rozmawialiśmy w Pieniądzach od Rana z Tomaszem Zwierzyńskim, z DZ Bank Polska

BUDŻET 2012

Miał być wiosenny, będzie jednak jesienny - mowa o przyszłorocznym budżecie. 35 miliardów złotych deficytu i 4-o procentowy wzrost gospodarczy. Już dziś projektem budżetu na 2012 rok zajmie się rząd - projektem przedwyborczo podrasowanym, który i tak trzeba będzie urealnić po wyborach. Z ekonomistą Markiem Zubererm rozmawialiśmy w Pieniądzach od Rana.

"Kaczyński i Gilowska nie rozumieją, co się dzieje na świecie"

Nie da się walczyć z kryzysem przez izolację albo odcinanie się od świata, a takie pomysły - zdaniem Jacka Rostowskiego - przedstawiają Jarosław Kaczyński i Zyta Gilowska. Minister finansów, który brał udział w spotkaniu G20 w Waszyngtonie, receptę na zapaść gospodarczą widzi w "ścisłej współpracy" i solidarności najbardziej rozwiniętych krajów. O polskiej walucie mówi: kurs jest oderwany od fundamentów, ale w piątek pokazaliśmy, że potrafimy przeciwdziałać spekulacji.

Będą płacić mniej za gaz?

Rozmowy na temat rewizji kontraktu gazowego z Rosją mają zakończyć się w październiku - oznajmił premier Ukrainy Mykoła Azarow. Kijów domaga się od Moskwy zmniejszenia ceny za błękitne paliwo.

To nadchodzi Azja. Jeszcze tylko 20 lat

Do 2030 roku Chiny mogą stać się największą gospodarką świata, a Indie i Chiny wraz z Indonezją, Japonią, Koreą Płd., Malezją i Tajlandią będą za 40 lat wytwarzać ponad połowę światowej produkcji - pisze indyjski dziennik gospodarczy "Business Standard".

MAN będzie Volkswagena

KE zezwoliła na przejęcie firmy MAN SE produkującej m.in. autobusy i ciężarówki przez niemieckiego Volkswagena AG, który już kontroluje szwedzkiego producenta ciężarówek i autobusów Scania. W Polsce MAN ma zakłady koło Poznania, w Starachowicach i Niepołomicach.

Rząd zajmie się budżetem

Rada Ministrów zajmie się we wtorek projektem budżetu na 2012 rok. Zgodnie z konstytucją, do końca września projekt budżetu musi trafić do Sejmu. Deficyt ma wynieść 35 mld złotych. Główne założenia rząd Tuska przyjął w maju.

Obama krytykuje strefę euro

Walczący z finansowymi problemami na własnym podwórku Barack Obama częściową winą za amerykański kryzys obarczył niestabilność strefy euro. Amerykański prezydent skrytykował też przywódców europejskich za zbyt wolne, jego zdaniem, działania w obliczu kryzysu.