Najnowsze

Najnowsze

Portugalczycy zacisnęli pasa jak nigdy wcześniej

Plan oszczędnościowy rządu Portugalii ma wejść w życie lada dzień. Ulica dietę już zaczęła. W lipcu poziom konsumpcji w Portugalii spadł o 3,1 proc. w stosunku do czerwca, a w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 roku obniżka wyniosła 3,4 proc. To najniższy poziom konsumpcji od 28 lat.

Raport paliwowy

Ropa naftowa na nowojorskiej giełdzie staniała o ok. 18 proc. w ciągu miesiąca. Jakich ruchów na rynku można się spodziewać w najbliższym czasie mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Energetyka nie zwalnia

Ostre hamowanie produkcji nie dotyczy energetyki, przekonują spółki związane z tą branżą. PBG jest w trakcie przejmowania kontroli nad producentem kotłów Rafako. Rozmowa z Wiesławem Różackim, prezesem Rafako.

Strategia na spowolnienie

Polscy przedsiębiorcy mają na swoich rachunkach i lokatach krótkoterminowych ok. 176 mld zł. Czy użycie tych pieniędzy do przejęcia innych, polskich lub zagranicznych, firm jest dobrym pomysłem w niepewnych czasach, mówi Jacek Byrt, Partner Azimutus.

Strategia na spowolnienie

Szansą dla polskich firm w czasach spowolnienia mogą być nowe rynki. Tylko do 24. sierpnia przedsiębiorstwa działające w branżach metalowej, elektronicznej i tworzyw sztucznych mogą się zgłaszać na giełdę kooperacyjną w Finlandii, która odbędzie się 15. września. Rozmowa z Magdaleną Zwolińską, ekspert PARP.

Ustawa antyspreadowa

26 sierpnia wchodzi w życie ustawa, umożliwiająca spłatę kredytów w walucie obcej, bez potrzeby podpisywania aneksów do umów. Powiemy, jak krok po kroku w praktyce będzie można zapłacić raty. Rozmowa z Mieczysławem Groszekiem, wiceprezesem ZBP.

Strategia marketingowa na spowolnienie

Strategia komunikowania niskiej ceny nie musi się zawsze opłacać, bo trudno będzie z niej wybrnąć tuż po kryzysie. Jak komunikować się z klientami, tłumaczy Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

Zredukować koszty

Koszty stałe stanowią największą część wydatków firm. Spowolnienie gospodarcze może wymóc na firmach oszczędności. Jak ich szukać i które pozycje można redukować, bez obawy o stabilność naszego biznesu, tłumaczy Michał Pachowski z Wydziału Zarządzania UW.

Kapitał potrzebny od zaraz

Turbulencje na rynkach nie uszczupliły portfeli private equity. - To czas, w którym więcej firm wybiera private equity niż giełdę, mówi TVN CNBC Rafał Błędowski, partner Holon Consultants.

Szef KNF czeka na decyzję premiera

29 września kończy się kadencja Stanisława Kluzy na stanowisku przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Szef KNF pytany, czy chciałby pełnić tę funkcję przez kolejną kadencję, przypomniał, że wybór zależy od premiera.

Zabezpieczania walutowe

Strach na rynkach i szalony frank sprawiają, że firmy muszą na bieżąco dostosowywać swoje płatności i ich zabezpieczania na bieżąco. Jak podzielić zabezpieczenia kursu walutowego na opcje, gotówkę i kontrakty, mówi Jarosław Klepacki, dyrektor działu gospodarki pieniężnej DMK Alpha.

Zieleń polskiej wyspy blednie w oczach JP Morgan

Analitycy banku obniżyli prognozę wzrostu PKB w Polsce do 3,8 proc. w tym roku i trzech proc. w przyszłym. Wcześniej JP Morgan prognozował, że w tym roku nasza gospodarka urośnie cztery proc., a w 2012 - 3,4 proc.

Kleszcze długu

Inwestorzy mają wygórowane oczekiwania wobec Jackson Hole - liczą na QE3, mówi TVN CNBC Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ. Jeśli szef FED-u zawiedzie, rynki znów mogą czekać spadki - dodaje.

Zysk zamiast strat w Ulmie

Budownictwo kubaturowe trzyma się mocno. Dobra koniunktura w tym segmencie zapewniła budowlanej Ulmie wzrost przychodów i zysku operacyjnego w pierwszym półroczu. Rozmowa z Andrzejem Kozłowskim, prezesem Ulmy.

Optymiści, czy ryzykanci

Obecnie mamy do czynienia z kryzysem zaufania - uważa prof. Cezary Wójcik, doradca Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Jego zdaniem euroobligacje mogą zapewnić stabilność strefy euro.

Wielkie zakupy OFE na czerwonym parkiecie

Zakupy akcji podczas ostatnich spadków przez zarządzających funduszami emerytalnymi mogła być rekordowa - twierdzi "Parkiet". Według wyliczeń gazety w pierwszej połowie sierpnia OFE mogły przeznaczyć na ten cel od trzech do nawet pięciu mld zł.

Grecja na kredyt

Austria, Holandia i Słowacja żadają gwarancji zwrotu pożyczki pomocowej jaką mają zasilić grecki budżet. To reakcja na fińsko-grecką umowę, która ustanawia zabezpieczenie dla pieniędzy jakie mają wypłacić Atenom Helsinki. Dokąd zmierza kryzys w strefie euro? Rozmowa z Januszam Jankowiakiem, ekonomistą Polskiej Rady Biznesu.

Polska nową Szwajcarią?

Bank of America Merrill Lynch planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w Polsce. Na wieść o tym, giełda w Warszawie odżyła. Czy to skupienie uwagi na Polsce będzie miało wymierne i długoterminowe korzyści? Rozmowa z byłym prezesem BZ WBK, Jackiem Kseniem

"Jeśli obalą Kaddafiego, ceny ropy spadną"

Powołując się na ekspertów, agencja AP prognozowała w poniedziałek nad ranem, że jeśli dyktator Libii Muammar Kaddafi zostanie obalony, to ceny ropy spadną. - Rynki powinny zareagować już w poniedziałek - powiedział analityk rynku ropy Andrew Lipow.

Już niedługo rachunki zbiorcze

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. To oznacza wprowadzenie rachunków zbiorczych. Od tego zależy rozwój polskiego rynku kapitałowego mówi prezes polskiej giełdy, Ludwik Sobolewski. Rachunki zbiorcze to rachunki prowadzone przez uczestników systemu depozytowo-rozliczeniowego, na których mogą być rejestrowane papiery wartościowe należące do innej osoby.

Rząd bierze pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej

Rząd z Funduszu Rezerwy Demograficznej przesunął 4 mld złotych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli na wypłatę bieżących emerytur. Czy to rabunkowa polityka krótkowzrocznego rządu czy mądre obniżanie potrzeb pożyczkowych? Więcej na ten temat w rozmowie z prof. Leokadią Oręziak i dr Agnieszką Chłoń-Domińczak.

Złoto dobrą inwestycją?

Hossa na rynku surowcowym trwa. Złoto w ubiegłym tygodniu przebiło poziom 1800 dolarów za uncję. Czy w czasie wielkich niepewności na rynkach, inwestowanie w złoto jest opłacalne? Więcej na ten temat w rozmowie z Piotrem Kowalskim, Investors TFI.

Podatek od transakcji

Kontrowersje wokół niemiecko-francuskiej porpozycji wprowadzenia podatku od transakcji finansowych w eurolandzie. Ekonomiści przekonują, że jeden z pomysłów Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego na ratowanie strefy euro, może zaszkodzić m.in. giełdom w Europie. Więcej na ten temat w rozmowie z Marcinem Gomołą, przewodniczącym Rady Edukacji i Ładu Informacyjnego GPW.

Strategia na kryzys

Jak będąc menadżerem przeprowadzić swój biznes przez czas kryzysu? Jakie podejmować decyzje? Na co zwracać uwagę, a czego unikać? Więcej na ten temat w rozmowie z Przemysławem Ruchlickim, ekspertem gospodarczym KIG.

Nadeszła druga fala kryzysu?

Mocno czerwony czwartek na giełdach. Po opublikowanych gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, rynek akcji - od rana będący w złych nastrojach - osunął się jeszcze bardziej. Mimo, że część strat udało się odrobić na koniec notowań, to i tak była to najgorsza sesja na GPW w tym roku. Wyraźnie tracił też złoty. Więcej na temat tego co się dzieje na rynkach w rozmowie w Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ.

Budowlanka w kryzysie?

Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 17 lipca, wydali rekomendację kupuj akcje Energomontażu Południe, trzymaj PBG oraz sprzedaj Budimex, Hydrobudowę, Polimex Mostostal, Trakcję Tiltra i Pol-Aquę. DM IDM spodziewa się, że w najbliższych latach wydatki na budownictwo infrastrukturalne dramatycznie spadną. O sytuacji w branży budowlanej w rozmowie z prezesem Polimexu-Mostostal, Konradem Jaskółą.

Strach na rynkach

Najgorsza w tym roku sesja na warszawskiej giełdzie. Indeksy traciły w czasie sesji nawet prawie 9% - ostatecznie spółki z WIG20 okazały się o 17:30 o niemal 6% tańsze, niż wczoraj. O strachu na giełdach w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem, ekspertem szkoleń giełdowych

"Po wyborach okaże się, że jest dużo gorzej"

Prof. Grzegorz Kołodko ostro atakuje rząd obwiniając go, że zamiast o ludzi, dba o rynki. - Robienie wrażenia, że losy Polaków zależą od chaotycznych procesów na rynkach to mydlenie oczu - powiedział w "Faktach po Faktach". Według byłego ministra finansów, po wyborach okaże się, że sytuacja gospodarcza Polski jest dużo gorsza niż ta, którą obecnie rysuje rząd.

Ekspres do kawy kosztem

„Czy zakup ekspresu do kawy na działalność zarejestrowaną w mieszkaniu może przysporzyć problemów z urzędem skarbowym?” – pyta widz. Powiemy także o tym, czy szef firmy może w takie koszty wliczyć studia podyplomowe, czy szkolenia. Naszym gościem jest Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Ikea boi się inwestować na zewnątrz

Produkcja w górę, ceny producentów także. To dodatkowe ryzyko dla firmy mówi Tomasz Pawlak, szef zakupów mebli z drewna litego Ikea Polska. Ikea katalog z cenami publikuje raz w roku – to już niedługo, bo we wrześniu. Firma chciałaby inwestować, ale jak mówi, nie ma na razie do tego klimatu, więc póki co inwestuje wewnętrznie, na przykład w nowe linie produkcyjne i wydajność pracy, tak by zminimalizować koszty związane z cenami producentów.