Najnowsze

Najnowsze

HANDEL Z KRAJAMI ARABSKIMI

Jak nawiązywać kontakty biznesowe z krajami Bliskiego Wschodu – poprzez Izby Gospodarcze czy przez targi branżowe ? Jakimi partnerami są Arabowie, w jaki sposób najczęściej zabezpieczane są transakcje finansowe? Rozmowa z Marcinem Kubicki z portalu Arabia.pl.

Umowa z Nianią

Niania wychodzi z szarej strefy. Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 może zachęcić do częstszego zawierania umów z opiekunkami dla dzieci. O czym trzeba pamiętać przy zawieraniu takiej umowy? Rozmowa z Krzysztofem Gąsiorem, prawnikiem w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

SOS dla biznesu

Zakładamy firmę zajmującą się usługami dla domu. Czy zająć się tylko sprzątaniem, czy też dołączyć kolejne usługi, takie jak wyprowadzanie psa, pilnowanie dzieci, czy gotowanie? Jak duże inwestycje ponieść na początku? O szczegółach opowiada Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

FMO W DRODZE NA NEWCONNECT

Fabryka Maszyn Ożarów idzie na NewConnect. Producent tabletkarek, zaworów, form debiut planuje jeszcze w tym miesiącu. Z zakończonej w marcu emisji Fabryka Maszyn Ożarów pozyskała 2,6 mln zł. Pieniądze wyda na uruchomienie technologii do produkcji zaworów kulowych przeznaczonych dla przemysłu petrochemicznego, gazowego i spożywczego. Rozmowa z prezesem spółki Zenonem Maraskiem.

DROGA DO MILIONÓW

Euro umocniło się do dolara i przebiło poziom 1,44. Technicznie kurs wskazuje na dalsze umocnienie, ale pojawiają się czynniki, które mogą chwiać kursem, jak na przykład wypowiedzi członków FED. Rozmowa z Danielem Kosteckim, analitykiem XTB.

CENTRUM WYNIKÓW

Amerykański koncern Alcoa opublikował wyniki kwartalne, rozpoczynając sezon wyników spółek w USA. W pierwszym kwartale tego roku spółka zarobiła 27 centów na akcję a po wyłączeniu kosztów restrukturyzacji i zdarzeń jednorazowych było to 28 centów na akcję. Rozmowa z Kamilem Gemrą, analitykiem stockwatch.pl i Andrzejem Nowakiem z EFIX Polska.

KTO ZAROBI NA ERGU?

Nowa inwestycja Mariusza Patrowicza. Znany inwestor giełdowy, tym razem postanowił kupić akcje spółki Erg, producenta tworzyw sztucznych.

TWÓJ BRAT PIT

Ponad pół miliona inwestorów musi rozliczyć się z podatku giełdowego. Na wypełnienie Pita pozostały im juz niecałe trzy tygodnie. Jakie błędy najczęściej popełniają inwestorzy przy rozliczaniu podatku giełdowego? Rozmowa z Grzegorzem Grochowiną, ekspertem podatkowym KPMG.

KTO ZAROBI NA EURO 2012?

Jeszcze 423 dni do Euro 2012. Czy organizacja mistrzostw jest dla Polski wielką szansą? Rozmowa z Rafałem Szmytke, prezesem Polskiej Izby Turystycznej.

RABAT NA UŻYTKOWANIE WIECZYSTE

Coraz mniej czasu na korzystne przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Tylko do 9 sierpnia można złożyć wniosek i otrzymać z góry 90% bonifikaty. Jak z tej opcji mogą skorzystać przedsiębiorcy np. osoby które prowadzą działalność na działce objętej prawem użytkowania wieczystego? Rozmowa z Mec. Anna Piecuch z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

TRUDNIEJ SPŁACAĆ KREDYT?

Polakom coraz trudniej spłacać kredyty hipoteczne W 2010 r. zaciągnęliśmy ponad 230 tys. kredytów hipotecznych wartych 48,7 mld zł. Na koniec grudnia 2010 roku wskaźnik pożyczek opóźnionych w spłacie wynosił 1,85 proc., podczas gdy w 2009 roku nie przekraczał 1,50 proc. O szczegółach opowiada Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP.

Niezbędnik Polaka: pralka i komórka

Pralka automatyczna i telefon komórkowy to najbardziej powszechne dobra w gospodarstwach domowych Polaków. Ma je odpowiednio: 92 proc. i 86 proc. badanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Związkowcy do Tuska: Traktują nas jak przedmiot

Związkowcy z przygotowującej się do debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej wysłali list otwarty do premiera Donalda Tuska. Proszą w nim o pomoc w rozwiązaniu konfliktu społecznego i zapobieżeniu strajkom.

U2 przebili Stones'ów. Finansowo

Trasa koncertowa U2 najbardziej dochodowym przedsięwzięciem w historii muzyki. Irlandzcy muzycy swoim tournee "360" pobili właśnie rekord należący do Rolling Stones'ów.

Podwójna kara za ukrywanie dochodów zgodna z konstytucją

Nałożenie 75-procentowego podatku na osobę ukrywającą dochody i jednoczesne ukaranie jej grzywną lub więzieniem jest zgodne z konstytucją - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem sędziów podatek od nieujawnionych dochodów nie jest bowiem karą, ale "szczególnego rodzaju podatkiem", więc jego zastosowanie wraz z sankcją karną nie łamie zakazu podwójnego karania za ten sam czyn.

"Polska nie zrezygnuje z atomu"

- Polska nie zrezygnuje z programu nuklearnego - zapewniła dziś rządowa pełnomocnik ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Były właściciel BZ WBK zwolni 2 tys. osób

Były właściciel polskiej grupy bankowej BZ WBK, irlandzki Allied Irish Bank (AIB) ogłosił rekordową stratę netto w wysokości 10,4 mld euro za 2010 r. i zapowiedział zwolnienie 2 tys. pracowników.

Porażka bliźniaków w boju z Facebookiem

Amerykański Dziewiąty Okręgowy Sąd Apelacyjny odrzucił pozew braci Camerona i Tylera Winklevossów, którzy zarzucali założycielom Facebooka oszustwo i żądali od nich milionów dolarów.

Bazaromat zamiast "szczęk"

Po erze "szczęk", stoliczków rozkładanych na chodnikach i handlu z samochodów, nadchodzi czas bazaromatów. Stoiska mają być wysuwane z chodników po wrzuceniu pieniędzy do maszyny przypominającej parkomat. Pierwsze takie targowisko ma szansę pojawić się przy ulicy Mokotowskiej w Warszawie.

MFW wróży nam wzrost

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 3,8 proc., a w przyszłym roku spowolni do 3,6 proc. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w kwietniowym wydaniu "World Economic Outlook". W 2016 r. wzrost PKB prognozowany jest na 3,9 proc.

To nie koniec podwyżek cen żywności

Kiepskie plony, drożejąca ropa naftowa i spekulacje wywindują ceny żywności aż o 10 proc. do końca roku - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Na pocieszenie dodaje, że jesienią stanieje bawełna, więc i odzież.

Gigant ostrzy zęby na polskie przyprawy

Światowy potentat branży McCormick chce kupić wiodącego producenta przypraw w Polsce firmę Kamis – pisze "Rzeczpospolita". Rozmowy na temat kupna prowadzą także fundusze private equity.

Bat na urzędników

Od poniedziałku obowiązują nowe przepisy w zakresie Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Urzędników można teraz zaskarżyć za bezczynność i przewlekłość wydawania decyzji. O szczegółach opowiada mecenas Roman Nowosielski, kancelaria Nowosielski, Gontkowicz i Partnerzy.

ADV z NewConnect na GPW

Dla Grupy ADV rynek NewConnect zrobił się za ciasny. Jeszcze w kwietniu spółka przeniesie się na rynek główny. Nie będzie jednak nowej emisji akcji. Tuż po przenosinach Grupa ADV ma sfinalizować zakup studia specjalizującego się w grafice 3D, a w II kwartale przedstawi politykę dywidendową. O szczegółach opowiada Konrad Pankiewicz, wiceprezes Grupy ADV.

Firmy szukają kapitału

Firmy z krajów PIIGS są w stanie finansować się dużo taniej niż same państwa. Inwestorzy, oceniając firmy z krajów PIIGS, patrzą na dywersyfikację przychodów, uważa Aneta Buchert, specjalista ds. obligacji korporacyjnych Lloyds Bank Corporate Markets.

Skarga na urzędnika

Złożenie zażalenia na przewlekłość postępowania i opieszałość organów administracji stanie się możliwe na podstawie nowelizacji KPA oraz ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Jakie dokładnie zmiany niesie za sobą ta nowelizacja? O szczegółach opowiada Anna Flaga – Martynek, radca prawny w Kancelarii Wierciński Kwieciński Baehr.

Kredyt Bank i jego plan

Wyższe stopy procentowe to przyrost dochodów z rachunków bieżących lecz także potencjalnie większe problemy ze spłatą rat kredytwych, przekonuje Maciej Bardan, prezes Kredyt Banku. O szczegółach w rozmowie Mikołaja Kunicy.

Twój Brat PIT

Ministerstwo Gospodarki chce, aby jednoznaczne interpretacje podatkowe wydawało Ministerstwo Finansów. Projekt zmian jeszcze przed wakacjami trafi do Sejmu. Za wydanie jednoznacznej interpretacji trzeba będzie jednak zapłacić. Doradcy podatkowi są jednak sceptyczni co do samego pomysłu. O szczegółach opowiada Anna Misiak, doradca podatkowy MDDP.

"Polski produkt przyszłości"

Polski produkt przyszłości to konkurs organizowany przez PARP. Jakie przedsiębiorstwa mogą do niego przystąpić? W jaki sposób uzyskanie takiego tytułu wpływa na atrakcyjność naszej firmy? O szczegółach opowiada Joanna Podgórska, Departament Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności, PARP.

Odrzucony pozew zbiorowy

Pozew zbiorowy poszkodowanych w katastrofie hali MTK w Katowicach w 2006 r. został oddalony, bo zdaniem sądu w ramach tego postępowania nie można dochodzić roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Co więc może być przedmiotem pozwu zbiorowego? O szczegółach opowiada Małgorzata Surdek, partner CMS Cameron McKenna.