Najnowsze

Najnowsze

Acta a biznes

Nie tylko hakerzy i internauci - także firmy z branży IT protestują przeciwko ACTA czyli międzynarodowej umowie dotyczącej zwalczania podrabianych towarów i piractwa. Biznes obawia się problemów z interpretacją przepisów oraz przewlekłych postępowań sądowych. ACTA to dokument, który reguluje nie tylko zasady w sieci, ale także te, dotyczące handlu podróbkami. Co ACTA zmieni w życiu przedsiębiorców? Spytaliśmy Jakuba Bojanowskiego, parter Deloitte.

PODATEK OD KOSZTOWNEGO PREZENTU

Czy można uniknąć podatku od drogiego prezentu, którym kontrahent postanowił nas obradować na święta? Rozmowa z Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna.

PRACOWNIK Z PROMILAMI

Przepisy dot. nietrzeźwych pracowników niedawno uległy zmianie. Jak w praktyce powinien być przeprowadzony "test" na pracowniku, którego podejrzewamy o to, że przyszedł do pracy nietrzeźwy, mówi Piotr Wojciechowski, ekspert prawa pracy.

DARMOWA PROMOCJA ZA GRANICĄ

Do 14 lutego można zgłaszać się na giełdę kooperacyjną na Międzynarodowych Targach Energii, Rozwiązań Środowiskowych i Gospodarki Wodnej w Walencji. Spotkanie organizowane jest dla firm z sektora ochrony środowiska, energetyki i rozwoju zrównoważonego. Udział w giełdzie jest darmowy. Jak się zgłosić, mówi Aleksandra Wadowska, specjalista w Departamencie Promocji Gospodarczej PARP.

ZUS OD UMÓW O DZIEŁO

Czy od pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie na kwotę stałą umowną 100 zł brutto, z dodatkiem prowizyjnym od sprzedaży, trzeba odprowadzać pełny ZUS jak w przypadku umowy o pracę? Rozmowa z Krzysztofem Gąsiorem, prawnikiem w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

TWÓJ BRAT PIT

Kupujemy sprzęt biurowy dla nowej firmy. Co trzeba zrobić, aby zakupy dokonane przed otwarciem biznesu, mogły być zaliczone w poczet kosztów przewidywanej działalności, podpowiada Arkadiusz Gerwel, adwokat w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

OPERACJA REFUNDACJA

Prezydent ma dziś podpisać ustawę refundacyjną. Aptekarze w weekend postanowili zmienić formę protestu. Nie będą już zamykać aptek, a skrupulatnie sprawdzać recepty. Rozmowa z Markiem Jędrzejczakiem, wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej.

ZŁOTY W FORMIE

Złoty zyskuje i wygląda na to, że to nie ostatnie słowo naszej waluty. Jak powinni sie zabezpieczyć przed wahaniami kursu złotego eksporterzy i importerzy, mówi Marcin Turkiewicz, szef dilerów walutowych BRE Banku.

Prezydent skierował waloryzację emerytur i rent do Trybunału

Prezydent podpisał we wtorek ustawę wprowadzającą kwotową waloryzację emerytur i rent w 2012 roku r. i jednocześnie skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka. Chodzi ustawę, która wprowadza w 2012 r. kwotowy wzrost wszystkich rent i emerytur o 71 zł. Waloryzacja przeprowadzana jest 1 marca.

HOSSA CZY PUŁAPKA

Na ile odbicie występujące na rynkach akcji w ostatnich tygodniach można uznać za trwałe zjawisko a na ile jako korektę wcześniejszych spadków? Na to pytanie odpowiada Klaudiusz Sobczyk, dyrektor generalny Advanced Dynamic Asset Management.

Plany Megaronu

Megaron - producent chemii budowlanej - zwiększa sprzedaż. Spółka zapowiada też, że bieżący rok równiez pryzniesie wyższe przychody. Rozmowa z prezesem Megaronu, Piotrem Sikorą.

Powiew optymizmu z zachodu

Lokomotywą wzrostu w strefie euro jest sektor usług. Poprawiły się też nastroje menedżerów logistyki przemysłu. Ekonomista Banku Zachodniego WBK, Piotr Bielski, jest jednak ostrożny w ocenach. Jego zdaniem 2012 rok będzie na pewno rokiem znacznie wolniejszego wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Embargo na irańską ropę

Unia Europejska wprowadza embargo na irańską ropę naftową. Sankcje przewidują zakaz zawierania nowych kontraktów na irańską ropą, a te już istniejące - mają wygasnąć do 1 lipca. Porozumienie państw Unii ma na celu odcięcie Iranu od części źródeł przychodu. Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw, w rozmowie z Robertem Stankiewiczem, zwraca uwagę na to, że europejska blokada może spowodować, że teraz do gry wkroczą Chiny, przejmując odbiór irańskiego surowca.

Tiry paraliżują Włochy

Zablokowane drogi, w niektórych rejonach kraju zaczyna brakować paliwa, a dostawy świeżej żywności do sklepów są zagrożone. Wtorek jest drugim dniem paraliżującego Włochy strajku kierowców tirów, którzy protestują głównie przeciwko wzrostowi cen paliwa. Protest rozpoczął się na Sycylii, a następnie rozszerzył się na cały kraj.

Po co jeździ się do Davos?

Rusza Forum Ekonomiczne w Davos. Dlaczego bardzo ważne dla gospodarki światowej osoby poświęcają czas na pobyt w Szwajcarskich ALpach mówi Igor Chalupec, uczestnik spotkań w Davos, partner zarządzający i prezes Icentis Corporate Solutions.

Nowe moce Kozienic Enei

Elektrownia Kozienice zbuduje nowy blok energetyczny o mocy 1000 megawatów. Będzie to największą inwestycja w polskiej energetyce w 2012 roku nowy blok zwiększy możliwości produkcyjne elektrowni Kozienice o jedną trzecią. Węgiel do nowego bloku dostarczy kopalnia Bogdanka, która podpisała właśnie wieloletnią umowę na dostawy węgla. O szczegółach mówi Krzysztof Zborowski, prezes Elektrowni Kozienice, wiceprezes Enei.

Twórcy gier analitycznie

Polskie spółki giełdowe, które produkują gry komputerowe okiem analityka. POrozmawiamy o CD Projekt i City Interactive z Łukaszem Kosiarskim, analitykiem BZ WBK.

InterCars zarabia

Bardzo dobre wyniki InterCars w 2011. Jak mogą wyglądać wyniki firmy w tym roku zapytamy członka zarządu InterCars Piotra Kraskę.

"Był tylko jeden głos przeciw"

Wszystkie kraje spoza euro i niektóre z eurolandu popierają polski pomysł organizacji szczytów euro z udziałem obserwatorów spoza strefy - powiedział we wtorek minister finansów Jacek Rostowski po poniedziałkowej debacie nt. projektu paktu fiskalnego. - Był tylko jeden głos przeciw - dodał Rostowski.

Przed szczytem UE

Gorące nastroje przed kolejnym szczytem Unii Europejskiej. Najnowszy projekt paktu fiskalnego zakłada, że w szczytach euro będą uczestniczyć przynajmniej raz w roku kraje spoza strefy euro, ale pod warunkiem, że podpiszą nową umowę i zadeklarują jej wdrożenie. Co przyniesie pierwszy w 2012 roku szczyt Unii? O tym w rozmowie z głównym ekonomistą banku Millennium, Grzegorzem Maliszewskim.

Atak hakerów

Kilkanaście rządowych stron internetowych, strona sejmu i służb ochrony państwa zablokowane. Do blokady przyznaje się grupa hakerów pod nazwą Ananymous. Więcej na ten temat w rozmowie z Piotrem Kijewskim, kierownikiem CERT Polska.

Szczyt w Davos

Poszukiwanie nowych idei - to jedno z głównych zadań spotkania w Davos. Część ekonomistów a wśród nich założyciel światowego forum ekonomicznego uważa, że kapitalizm w jego obecnej formie się nie sprawdza. Więcej na ten temat w rozmowie z byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej, Janem Czekajem.

Tankowali "za grosze", pili kawę i jedli hot dogi

Podjeżdżali w grupach na stację benzynową, tam tankowali za kilka złotych, a nawet za złotówkę, jedli hot dogi i pili kawę. A potem wolno jechali na inną stację - tak kierowcy w kilku miastach Polski skrzyknięci na Facebooku protestowali przeciwko wysokim cenom paliw. Zapowiadają, że to nie koniec, a wicepremier Waldemar Pawlak przypomina jak zawsze w takiej sytuacji: minister finansów może obniżyć akcyzę.

Zdjęcie z rynku

Kodak walczy o przetrwanie. Spółka złożyła w Stanach Zjednoczonych wniosek o upadłość w ramach tak zwanego "rozdziału XI", czyli z ochroną przed wierzycielami. Dlaczego bankrutuje firma, która stworzyła fotografię popularną? Zapytaliśmy o to wiceprezesa Deloitte Dariusza Kraszewskiego.

Fabryki nie zwalniają

W skali roku produkcja przemysłowa urosła w grudniu o 7,7%. To o blisko punkt procentowy mniej niż miesiąc wcześniej, ale jednocześnie o punkt więcej od prognoz. Temu, co zjeżdża z taśmy polskich fabryk przyglądamy się wraz z przedsiębiorcą prof. Andrzejem Blikle i Arkadiuszem Krężelem, szefem Rady Nadzorczej Impexmetalu.

Portfel wraca do formy

Od ostatniego przeliczenia składu portfela w listopadzie, portfel zyskał prawie 6%. Jakie aktywa zwiększyły jego wartość? W tej części programu swoje inwestycje przedstawił Jarosław Antoniak, członek zarządu KBC TFI.

DAVOS 2012

Tegoroczny szczyt światowego forum ekonomicznego odbywa się pod hasłem „Kształtowanie nowych modeli”. O tym jakie są oczekiwania po tym wydarzeniu, mówi Błażej Bogdziewicz, wiceprezes zarządu, dyrektor inwestycyjny Caspar Am.

EMERYTURA 2040

Jak najrozsądniej inwestować na poczet emerytury? Jakie są różnice między IKE a IKZE? O rozwiązaniach emerytalnych mówi B. Grabowski, prezes Skarbiec TFI .

GRUNT TO ZYSK

Jak inwestować w ziemię? Jakie lokalizacje mogą potencjalnie zainteresować nabywców? Gość Godziny dla Pieniędzy,  Kuba Karliński, prezes Wealth Solutions, przedstawia kryteria, którymi kierują się inwestorzy nabywający grunty .

Poniedziałek pod znakiem złotego

W poniedziałek złoty umacnia się wobec walut obcych, bijąc kilkumiesięczne rekordy wobec euro. Eksperci oceniają, że to zasługa m.in. oczekiwań inwestorów związanych z porozumieniem w sprawie Grecji oraz wzmocnienia euro wobec dolara.