Najnowsze

Najnowsze

Polak zaczął liczyć pieniądze

Polacy obawiają się nadchodzącego kryzysu. Inaczej wydają pieniądze. Negocjują umowy, rzadziej chodzą do restauracji, co innego kupują - pisze "Gazeta Wyborcza".

Rating Włoch znów ścięty

Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating włoskich obligacji rządowych z Aa2 na A2. Rząd Silvio Berlusconiego oświadczył, że spodziewał się takiej decyzji i zapewnił o swym zaangażowaniu na rzecz uzdrowienia finansów. We wrześniu ocenę wiarygodności kredytowej Włoch obniżyła inna agencja - Standard&Poor's.

INTERWENCJA W DOPŁATY

Interwencja Narodowego Banku Polskiego powiązana z najwyższym kursem złotego do euro, branego pod uwagę przy ustalaniu dopłat dla rolników. Jak to działa? Rozmowa z szefem działu analiz Raiffeisen Bank Polska, Piotrem Bujakiem.

PO SZCZYCIE

Zakończony szczyt Partnerstwa Wschodniego nie dał jednoznacznej odpowiedzi na to, czy Europę stać teraz na rozszerzenie. Zadaliśmy to pytanie ekspertowi Ośrodka Studiów Wschodnich, Szymonowi Ananiczowi.

Dobre czasy dla telekomów?

Po przejęciu Dialogu przez Netię celem akwizycji dużych telekomów mogą być jeszcze TK Telekom i Exatel. Jacek Chwedoruk z Rothschild Polska twierdzi, że na rynku jest jeszcze potencjał do konsolidacji, a operatorzy są odporni na pogorszenie koniunktury.

Ipopema rośnie po przejęciu

Ipopema sfinalizowała przejęcie Credit Suisse Asset Management. Przejmują portfel wart ponad 2,7 mld zł. Dzięki temu powiększają znacząco skalę działalności, co będzie generowało także przychody w pozostałych spółkach grupy Ipopema. Rozmowa z Jackiem Lewandowskim, prezesem Ipopema Securities.

Dzień strachu i minusów

Główne europejskie giełdy zakończyły wtorkową sesję znacznie na minusie. To kolejny dzień spadków. Na zamknięciu polski WIG20 stracił 2,64 proc. i wyniósł 2089,84 pkt., niemiecki DAX 2,8 proc., francuski CAC40 2,6 proc., a brytyjski FTSE 100 2,7 proc. W ciągu dnia warszawski indeks największych spółek tracił nawet ponad 4 proc. Podobnie było na innych głównych giełdach Europy.

Obligacje skarbowe USA – safe haven z dopłatą

W ostatnich tygodniach rentowności amerykańskich obligacji znalazły się poniżej 2% i poniżej obecnego poziomu inflacji, co znaczy, że pożyczający pieniądze (czyli kupujący obligacje) nie tylko nie mogą liczyć na atrakcyjne dyskonto, ale muszą zapłacić za możliwość ulokowania swoich pieniędzy u pożyczkobiorcy. Po wczorajszej pierwszej akcji FED w ramach operacji twist, rentowności jeszcze bardziej się obniżyły. Rozmowa z Grzegorzem Zatrybem, dyrektorem Departamentu Analiz, głównym strategiem w firmie SKARBIEC TFI.

Czy będzie credit crunch w strefie euro?

Strach przed kryzysem płynności w europejskim systemie bankowym. Czy potrzebny jest system gwarantujący papiery dłużne zagrożonych państw, a których posiadaczami są banki? Czy gwarantem może być EFSF? Sektor bankowy pod presją i uzależniony od politycznych decyzji. Rozmowa z Sławomirem Sikorą prezesem CITI HANDLOWEGO.

Kierowcy zapłaczą?

Już od stycznia 2012 kierowców mogą czekać podwyżki na stacjach benzynowych związane ze zmianami w akcyzie. W 2012 kończy sie okres przejściowy na niższą stawkę akcyzy na olej napędowy. W Pieniądzach od Rana rozmawialiśmy z Urszulą Cieślak z BM REFLEX.

Prognozy dla Polski: Między pesymizmem a zbytnim optymizmem

Masowe obniżanie prognoz gospodarczych dla Polski na przyszły rok przez zachodnie banki komercyjne jest przesadzone - to opinia profesor Marii Drozdowicz-Bieć z Instytutu BIEC. Citi obniżył ostatnio prognozę polskiego PKB do 1,9%, JP Morgan  do 2,7%, a BNP Paribas do 2,3%. Z kolei projekt budżetu zdaniem profesor Drozdowicz-Bieć jest zbyt optymistyczny. Jej zdaniem realna jest szansa, że polska gospodarka urośnie w 2012 roku około 3 procent.

Sektor bankowy - analitycznie

Sektor bankowy czeka konsolidacja. Na kupca czekają m.in. Bank Millennium i Kredyt Bank. Rozmowa z Martą Jeżewską, analityk Credit Suisse.

Polski Biznes i nowy iPhone

Polska gra na smartfony. W sierpniu 11 Bit Studios wprowadził na rynek grę Anomaly Warzone Earth na iPada i iPhone'a. jakie są plany spółki w związku z premierą nowego iPhone'a, spytaliśmy prezesa 11 Bit Studios, Grzegorza Miechowskiego.

LOKALE DLA NOWYCH FIRM W POZNANIU

Rada Miasta Poznania za pośrednictwem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych oferuje atrakcyjne warunki najmu lokalu dla nowej firmy. Przedsiębiorcy przez 3 lata zapłacą 1 zł za m. kw. Jak skorzystać z preferencji? Rozmowa z Jarosławem Puckiem, dyrektorem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

KLESZCZE DŁUGU

„Nieważne jak zostanie rozwiązana sprawa Grecji, najważniejsze, by Niemcy za to nie zapłacili”, taką opinię lokalnych niemieckich polityków i obywateli Niemiec przytacza Klaudiusz Sobczyk. To oczywiście utopia, ale nasz gość przypomina, że przynajmniej część polityków CDU najchętniej przeciągałaby decyzje w sprawie Grecji do wyborów w 2013 roku. Rozmowa z Klaudiuszem Sobczykiem, specjalistą finansowym.

TVN najlepszy na rynku. Wyprzedził TVP

We wrześniu 2011 r. Telewizja TVN po raz pierwszy w historii była najchętniej oglądaną stacją w Polsce we wszystkich grupach docelowych i jedyną z dużych stacji, która poprawiła wyniki oglądalności. Tym samym TVP 1 nie jest już liderem na rynku.

POTRĄCENIA Z PENSJI

Nie zawsze pracownikowi może wypłacić wynagrodzenie w takiej wysokości jak wynika po uwzględnieniu podatku i składek ZUS. Jeśli nasz pracownik ma długi i komornik egzekwuje płatność to mamy obowiązek potracić cześć pieniędzy z tytułu zajęcia komorniczego. W jakich innych sytuacjach możemy zmniejszyć wynagrodzenie pracownika? Czy nasz podwładny musi wyrazić zgodę na takie postępowanie? Z Magdaleną Frąckowiak z Ernst & Young rozmawiał Paweł Blajer.

Grecja: Pieniędzy starczy nam do listopada

Grecki rząd ma dość pieniędzy, aby pokrywać swoje zobowiązania do połowy listopada - oświadczył minister finansów Ewangelos Wenizelos. Grecy liczą, że do tego czasu dostaną kolejną partię pomocy z UE, która umożliwi dalszą wypłacalność władz.

ZATRUDNIANIE BEZROBOTNEGO

Nie da się zatrudnić bezrobotnego oferując mu minimalne wynagrodzenie, ale spokojnie na początku można dać mu umowę o pracę na czas określony – taki obraz rynku pracy wyłania się z najnowszego raportu o rynku pracy, który przygotować NBP. Oznacza to, że mimo spowolnienia gospodarczego tanio nie da się zatrudnić osoby, która nie ma pracy. Czy w kolejnym kwartale się to zmieni? Rozmowa w programie Blajer mówi biznes z Rolandem Budnikiem, dyrektorem PUP Gdańsk oraz Katarzyną Daniek, dyrektorem Regionalnym W Manpower Polska.

KREDYT TECHNOLOGICZNY

Rozpoczęcie realizacji inwestycji technologicznej finansowanej kredytem technologicznym może nastąpić po przyznaniu przez BGK promesy premii technologicznej. W jaki sposób można przygotować się do rozpoczęcia starań o kredyt technologiczny? W programie Blajer mówi: Biznes, rozmawialiśmy z Magdaleną Jabłońską menedżerem w Deloitte.

PSYCHOLOGIA W MARKETINGU

Psychologowie badają emocje i motywacje, percepcję, myślenie i podejmowanie decyzji – słowem, to wszystko co jest podstawą marketingu. W jaki sposób psychologia może pomóc w stworzeniu lepszej oferty i zwiększeniu sprzedaży. Paweł Blajer rozmawiał z profesorem Dariuszem Dolińskim, z SWPS z Wrocławia.

OKAZJA DO PRZEJĘĆ

Rynek spożywczy czeka fala fuzji i przejęć, analitycy wskazują tu szczególnie na rynek słodyczy i przetwórstwa ryb. W programie zapytamy dla jakich firm/branż, fuzje i przejęcia to dobre rozwiązanie oraz jak przekonać firmę że czasami jest to jedyne wyjście z sytuacji. Patronat forum Rynku Spożywczego. Rozmowa z Wojciechem Domańskim - Icentis.

INFLACJA KONSUMENCKA

Szacunki za wrzesień postraszyły strefę Euro. Teraz znów jest strach, bo inflacja związana z cenami producentów nie spada, tak szybko jak wszyscy by oczekiwali. Rozmowa z Marcinem Mazurkiem, ekonomistą BRE BANKU w Pieniądzach w Południe.

PGF zamienia sie w Pelion

Zmiany w Polskiej Grupie Farmaceutycznej. Lider na rynku hurtu aptecznego zmienia nazwę i strukturę grupy. Jakie wynikną z tego korzyści? Spytaliśmy wiceprezesa spółki, Jacka Dauenhauera.

JESIEŃ NA RYNKU DEWELOPERÓW

Na rynku nieruchomości na wybrzeżu wciąż więcej ofert niż chętnych. Ceny mieszkań spadają, a w przypadku niemal każdej umowy, toczą się negocjacje cenowe. Inpro sprzedało w pierwszym półroczu sprzedało ponad 200 mieszkań, powyżej wewnętrznych prognoz spółki. Widzi jednak, że drugie półrocze może być trudniejsze dla firmy. Ze względu na spowolnienie Inpro odkłada na razie plany wejścia na rynek warszawski i poznański. Rozmowa z Piotrem Stefaniakiem, prezesem INPRO w Dniu na Rynkach.

ZAGROŻENIA Z AZJI?

Shadow banking po chińsku. O komentarz poprosiliśmy profesora Bogdana Góralczyka, z Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiał Mikołaj Kunica w Dniu na Rynkach.

ZARABIAĆ NA SPADKACH

3Q najgorszym kwartałem dla TFI od czasu upadku Lehman Brothers, ale nie dla Altus TFI. Dla nich to były najlepsze trzy kwartały w ponad 2-letniej historii. Piotr Osiecki, prezes Altus TFI przekonuje, że to dzięki strategii zabezpieczania się przed spadkami. W Dniu na Rynkach rozmawialiśmy z Piotrem Osieckim, prezesem, ALTUS TFI.

ILE ZA OLEJ NAPĘDOWY?

Cena oleju opałowego od przyszłego roku może wzrosnąć nawet o 20 groszy. Rozmowa z Marcinem Zimnym, CMS CAMERON MCKENNA, w Pieniądzach od Rana.

Cień recesji - indeksy PMI w dół

  Ostre hamowanie europejskich fabryk na początek. Zakłady zbierają coraz mniej zamówień - dlatego menedżerowie do spraw logistyki w przemyśle czarno widzą przyszłość. Wyprzedzający indeks PMI dla przemysłu w strefie euro spadł we wrześniu do najniższego poziomu od dwóch lat - co więcej, to poziom wskazujący na recesję. Co to w praktyce oznacza dla europejskiej gospodarki? O opinię poprosiliśmy Adama Czerniaka, ekonomistę Invest Banku.