Najnowsze

Najnowsze

Programy rentierskie

Jak gromadzić kapitał na czas po zakończeniu aktywności zawodowej? Jakie produkty wybrać i jakie kwoty odkładać, aby godziwie spędzić emeryturę, radzi Artur Zakrzewski, analityk ds. portfela Bre Banku

Centrum wyników - IQ Partners

Zainwestowane 20 milionów złotych, sześć wyjść z inwestycji ze stopą zwrotu na poziomie 140% - takim wynikiem w 2011 roku chwali się prezes spółki IQ Partners w liście do akcjonariuszy. Firma obecnie inwestuje w 52-wie firmy głównie z branży nowoczesnych technologii. Do końca bieżącego roku spółka zamierza zainwestować „trzy kropki” – tak przynajmniej prezes napisał do akcjonariuszy. Co trzeba wstawić w miejsce trzech kropek – pytaliśmy - Macieja Hazubskiego, prezesa IQ Partners.

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Konflikty ze wspólnikami nie służą interesom firmy. O tym jak szybko i skutecznie rozwiązywać konflikty między wspólnikami, mówi Jerzy Książek, prezes Polskiego Centrum Mediacji.

Centrum wyników - Pelion

Dynamika przychodów Pelionu w 2011 roku wyniosła 13 procent, również dwucyfrowa dynamika zysku netto – na pierwszy rzut oka całkiem zdrowo. ale wynik ebitda się kurczy. Farmaceutyczny Pelion nie ukrywa, że rozczarowujące były wyniki sieci detalicznej. Rok 2012 zaczął się od wielkiej awantury wokół ustawy refundacyjnej. Czy mniej pieniędzy z budżetu na leki refundowane i usztywnienie marż – odbije się na wynikach spółki. Pytaliśmy o to wiceprezesa spółki – Jacka Dauenhauer.

Centrum wyników - Opteam

Elektroniczne legitymacje studenckie, systemy do śledzenia losów absolwentów, czy programy do zarządzania budową lub magazynem, czyli Opteam. spółka zwiększyła swoje przychody w 2011 o 30%, ale zysk netto skurczył się o ponad 5% do niecałych dwóch milionów złotych. Marża brutto ze sprzedaży skurczyła się o połowę, a to na skutek wyższych kosztów operacyjnych. Koszty z kolei wzrosły, bo firma otwierała nowe oddziały. W tym roku Opteam ma zamiar stawiać między innymi na swoje autorskie programy. Gościem TVN CNBC był Andrzej Pelczar, prezes Opteam.

Afera muppetowa w Goldman Sachs

Prezes Goldman Sachs zarządził kontrolę służbowych emaili w banku - w poczcie poszukiwane jest słowo "muppet", którym pracownicy Goldmana rzekomo obraźliwie nazywali klientów. Kiedy i pod jakimi warunkami możemy kontrolować maila swoich pracowników? Więcej w rozmowie z Agnieszką Fedor, adwokatem WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Gazele Biznesu

Jednym z laureatów Gazel Biznesu na Mazowszu jest firma Auto Fus. Jak sobie poradzić na rynku po zmianie przepisów dotyczących „kratki”, recesji w strefie euro i nastawieniu koncernów na rozwijanie sieci w Azji, radzi Piotr Fus, wspólnik Auto Fus.

CIT-8 płatny do 2 kwietnia

Zostało jeszcze kilka dni do złożenia zeznania CIT-8. Co zrobić, gdy trzeba zapłacić podatek, a w firmie nie ma pieniędzy, mówi Patrycja Jefimiuk, starszy konsultant TPA Horwath

Firmy będą inwestować?

W 2011 roku wzrosły przychody i zyski firm – tak wynika z raportu GUS na temat sytuacji firm niefinansowych. Czy większa jest szansa na inwestycje firm w 2012 r.? Rozmowa z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ

Dłużej w pracy

Podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia oznacza większa liczbę dojrzałych pracowników w firmie ale tez większe różnice wiekowe między pracownikami. Jak zarządzać takim zespołem, radzi Katarzyna Piguła, psycholog biznesu.

Sąd: Dom publiczny to nie obiekt rozrywkowy

Dom publiczny to, z prawnego punktu widzenia, nie obiekt rozrywkowy, ale przedsiębiorstwo - orzekł sąd administracyjny w Mannheim (Badenia-Wirtembergia). Odrzucił tym samym skargę obywatela, który mieszka w odległości 130 metrów od takiego przybytku.

Spóźnione płatności

Najdłużej na płatności trzeba czekać w województwach opolskim i pomorskim, najlepiej pod tym względem jest w kujawsko-pomorskim i łódzkim. Odbiorcy z województw najbardziej prężnych gospodarczo średnio płacą z większym opóźnieniem. Dlaczego? Rozmowa z Grzegorzem Błachnio, analitykiem Euler Hermes.

Dłużej w pracy

Wraz ze wzrostem wieku emerytalnego więcej w firmach będzie kobiet i mężczyzn, których nie będzie można zwolnić z powodu okresu ochronnego. Czy zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego (nawet dłuższego) będzie można zwolnić bez problemu pracownika? Rozmowa z Anną Skuzą, CMS Cameron McKenna.

Kondycja europejskich firm 

Przemysł strefy euro kurczy się coraz szybciej – nawet niemiecki znów boryka się z recesją. Indeks PMI dla sektora przemysłu Niemiec spadł w marcu do 48,1 punktu z 50,2 punktu w lutym. Gdzie w tej chwili warto szukać kontrahentów – gdzie ryzyko jest najwyższe (na podstawie wyników PMI i ratingów KUKE). Rozmowa z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą KUKE.

Słabszy złoty

Eksporterzy mają powody do zadowolenia – złoty od 2 dni wyraźnie traci siły, a eksperci zapowiadają, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie kwietnia i maja możliwe jest przebicie poziomu 4,2 zł za euro – to ze względu na sytuacje polityczną w Europie – wybory parlamentarne w Grecji i prezydenckie we Francji. Rozmowa z Jarosławem Klepackim, Dyr. Departamentu Gospodarki Pieniężnej DMK.

FITCH SPOKOJNIE O POLSCE

Rozpad koalicji rządowej w Polsce nie wystarczyłby, by Fitch obniżył rating kraju. Tak powiedział TVN CNBC Matteo Napolitano, wiodący analityk Fitch Ratings dla Polski. Napolitano uważa, że obecne tarcia w koalicji są tylko chwilowe, a Platformie Obywatelskiej i PSL uda się w końcu wypracować kompromis w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Z Mateo Napolitano rozmawiała Pamela Bem.

Co dalej z DSS?

Autostrada do strat. Prawie 70 milionów złotych utopiły dolnośląskie surowce skalne na kontraktach drogowych w 2011 roku. Dotychczas podstawowa działalność firmy – czyli sprzedaż kruszyw dała zarobić na czysto 46 milionów złotych. Mimo tego firma w całym 2011 roku miała ponad 35 milionów złotych straty netto, a czwarty kwartał był najgorszy, bo firma straciła prawie 95 milionów złotych na czysto. Prezes spółki w 2012 roku musi walczyć o przywrócenie rentowności i odbudowanie zaufania inwestorów, także tych, którzy kupili obligacje. Gościem TVN CNBC była P.O.prezesa DSS, Małgorzata Then. 

Centrum wyników - Bipromet

3-krotnie większa sprzedaż i 10-krotnie lepszy zysk netto - Bipromet zarobił na czysto w 2011 roku ponad 4 miliony złotych, głównie dzięki kontraktom z KGHM-em, czy Arcellor Mittal. W najbliższych miesiącach spółka chce postawić na sprzedaż elektrofiltrów, zagadką są też plany związane ze spółką budowlaną PBK. Tadeusz Baj, prezes Biprometu był gościem TVN CNBC.

Centrum wyników - Eurotel

Przychody spadły, ale zysk netto wyraźnie się poprawił. Wszystko za sprawą niższych kosztów sprzedaży. Eurotel, firma która jest dystrybutorem usług m.in. T-Mobile, czy Play'a zarobiła w 2011 roku prawie 10 milionów złotych na czysto. W najbliższych miesiącach firma stawia na telesprzedaż i zwiększenie sprzedaży usług Play'a. Jak zamierza odnaleźć się na rynku telekomów, który zaczął wyścig zbrojeń – pytaliśmy Tomasza Basińskiego – wiceprezesa spółki.

Cień recesji - indeksy PMI w Europie

Powiew chłodu ze strefy euro. Menedżerowie do spraw logistyki w europejskich firmach uważają, że biznes kurczy się, a nie rośnie - a perspektywy zatrudnienia są najgorsze od dwóch lat. Indeksy PMI dla przemysłu i dla usług w strefie euro znalazły się w marcu poniżej bariery 50-ciu punktów, która oddziela wzrost od recesji. Po słabych danych europejskie giełdy mocno spadały. Cezary Chrapek, analityk rynku walutowego i obligacji Citi Handlowego powiedział w TVN CNBC, że spodziewał się słabych danych, nie jest więc zaskoczony także spadkami na giełdach.

Centrum wyników - Kompap

W ostatnich latach Kompap przejął zakłady graficzne w Olsztynie i Białymstoku i myśli o kolejnych przejęciach. Spółka pokazała także wyniki za ubiegły rok - przychody wzrosły o ponad 380% ale zysk netto spadł o ponad 1%. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Waldemar Lipka, prezes Kompapu.

Centrum wyników - Atlanta

Między innymi z powodu drożejących surowców ubiegły rok był trudny dla branży spożywczej ale mimo to Atlanta miała rekordowe wyniki - w 2011 zysk spółki urósł prawie dwukrotnie. O to jak sie to udało pytaliśmy prezesa Atlanty, Dariusza Mazura.

Centrum wyników - LST Capital

Świetne wyniki LST Capital - w ubiegłym roku przychody wzrosły o ponad 346% a zysk netto o ponad 247%. Tymczasem spółka zależna LST Cpaital, czyli Baltic Ceramics chce zarabiać na gazie łupkowym. O wynikach i planach spółki rozmawialiśmy z Dariuszem Janusem, prezesem LST Capital.

Centrum wyników - Ipopema

Rosną zyski i przychody GK Ipopema Securities. W ubiegłym roku zysk spółki urósł o 41,8% a przychody o 11,8% rok do roku. O wynikach spółki a także o rynku brokerskim i opłatach giełdowych rozmawialiśmy z wiceprezesem Ipopemy, Stanisławem Waczkowskim.

Centrum wyników - Calatrava i DSS

Nie brak chętnych na kupno pakietu akcji DSS a spółka będzie chciała znaleźć inwestora, powiedział w TVN CNBC Paweł Narkiewicz. Zdaniem prezesa spółki Calatrava i członka zarządu DSS biznes kruszyw jest atrakcyjny dla inwestorów jednak obecnie sprzedaż akcji DSS byłaby nieopłacalna ze względu na problemy spółki. O planach dla DSS a także o wynikach spółki Calatrava z Pawłem Narkiewiczem rozmawiał Rafał Hirsch.

Wrocław i Warszawa z fotela. Polska w Google Street View

Polska jest od czwartku 34. krajem świata, który można teraz oglądać w usłudze Street View stworzonej przez Google. Na razie w serwisie pojawiły się zdjęcia największych miast i najciekawszych miejsc w kraju, w tym Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Puszczy Białowieskiej, a także stadionów wybudowanych przy okazji Euro 2012. - Mamy nadzieję, że produkt będzie rozwijany przez lokalne społeczności - powiedział dyrektor Google w Polsce Artur Waliszewski.

W 2025 r. będzie 10 mln pracujących Rosjan mniej

Wobec starzenia się ludności rosyjska gospodarka będzie potrzebowała do 2025 r. ponad 10 milionów imigrantów - oświadczył dyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej Konstantin Romodanowski.

Bruksela grozi Czechom

Komisja Europejska zagroziła Czechom wstrzymaniem unijnych dotacji, jeśli czeski rząd do czerwca nie doprowadzi do porządku i nie skontroluje programów finansowanych ze środków UE - podało w czwartek ministerstwo rozwoju regionalnego w Pradze.

Fitch nie obawia się rozpadu koalicji

Rozpad koalicji rządowej nie wystarczyłby, by Fitch obniżył rating Polski - powiedział w rozmowie TVN CNBC Matteo Napolitano, wiodący analityk Fitch Ratings dla Polski. Napolitano uważa, że obecne tarcia w koalicji są tylko chwilowe, a Platformie Obywatelskiej i PSL uda się w końcu wypracować kompromis w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.