Polska dostanie z unijnego budżetu aż 105,8 mld euro w budżecie na lata 2014-2020. To o 4 proc. więcej niż w latach 2007-2013. Równocześnie wynika, że budżet UE skurczy się aż o 40 miliardów euro w stosunku do poprzedniego okresu.
Grafen - najcieńszy materiał, jaki można sobie wyobrazić . Podobno z jednego grama tego materiału można pokryć kilka boisk futbolowych. Jest twardszy niż stal, twardszy niż diament - świetnie przewodzi prąd i ciepło. Unia Europejska zgodziła się przekazać na badania nad tym wynalazkiem miliard euro przez najbliższe 10 lat.
BRE Bank zarabia więcej od oczekiwań - pomaga lepsza kondycja portfela kredytów. Bank miał w czwartym kwartale prawie 273 miliony złotych zysku netto, analitycy spodziewali się 244 milionów złotych zysku. To między innymi efekt niższych od oczekiwanych odpisów na utratę wartości kredytów - wyniosły niespełna 89 milionów złotych.
Tygodniowe podsumowanie Miliona w Portfelu razem z Anną Depko, Analizy Online. Najlepszy wynik od początku inwestycji zanotował Andrzej Kaczorowski. W XI edycji najwięcej zyskał portfel Adama Zaremby. W tej edycji wszystkie portfele dotychczasowych uczestników są na plusie.
Opulentia składa wniosek o upadłość. Zapewnia, ze spłaci wierzycieli. Jak ustawić się w kolejce po swoje pieniądze? Razem z Michałem Markowskim z kancelarii Bird &Bird prześwietlamy nowa firmę z listy ostrzeżeń KNF, która zawiera już 36 pozycji.
55 mln złotych z dotacji unijnych na rozwój innowacyjnych produktów i usług. Tyle europieniędzy otrzymał juz Integer. W tym znaczną większość na paczkomaty.
72 miliardy 400 milionów euro do 2020 roku dla Polski ma zostać obronione - takie informacje podają polscy dyplomaci. Ale nie oznacza to, że bitwa się już skończyła. W Brukseli trwa przeciąganie liny. Propozycja, którą położono na stole dla wszystkich krajów to 960 miliardów euro w budżecie do 2020 roku. To cięcie o kolejne 12 miliardów euro.
Polska do 2020 roku może otrzymać kwotę ponad 400 mld złotych. Będzie to dla naszego kraju trzecia perspektywa finansowa. Jak są wydawane środki, czy są wydawane efektywnie? Czy kolejne rozdanie przyniesie zmiany w podziale środków. Pytamy o to Danutę Jabłońską, prezes BDKM, byłą prezes PARP.
Budżet unijny w przyszłej perspektywie finansowej może być ostatnim tak dużym zastrzykiem środków pomocowych dla Polski. Jak może wyglądać ten budżet, czy może on mieć deficyt? W jakich obszarach politycy próbują szukać oszczędności? Na te tematy rozmawialiśmy z prof. Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PWC.
Polska "obroniła" wydatki w unijnym budżecie przeznaczone na fundusz spójności na lata 2014-2020.Wstępnie mniej środków przyznano wspólnej polityce rolnej. O budżecie UE rozmawiamy z Anną Radwan, prezes Polskiej Fundacji im. R. Schumana.
W aktualnym projekcie nowego wieloletniego budżetu UE dla Polski przewidziano realnie o 4,5 mld euro więcej, niż ma ona w obecnej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 - wynika z nieoficjalnych wyliczeń polskiej delegacji. Oznacza to wzrost o 4 proc. Dodatkowo 200 mln euro ma zostać przeznaczonych na walkę z bezrobociem wśród młodych.
Kolejny unijny szczyt budżetowy ujawnił głębokie podziały w targanej kryzysem Unii Europejskiej. Negocjacje okazały się trudniejsze niż na poprzednim szczycie w listopadzie zeszłego roku a determinacja płatników netto do skracania budżetowej kołdry większa niż na jesieni.
Szacunkowa stopa bezrobocia na koniec stycznia wyniosła 14,2 proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie było w województwie wielkopolskim (10,7 proc.), a najwyższe w woj. warmińsko-mazurskim (22,3 proc.).
Po całonocnych próbach osiągnięcia wstępnego porozumienia, szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przedstawił przywódcom nową propozycję budżetu UE na lata 2014-2020. Przewiduje ona dalsze cięcia w stosunku do jego listopadowej propozycji o ok. 12 mld euro.
"Dobiliśmy targu. Rada Unii zgodziła się na ramy finansowe do końca tej dekady. Warto było czekać" - ogłosił na swoim Twitterze Herman Van Rompuy - przewodniczący zgromadzenia. Po chwili rzecznik rządu Paweł Graś napisał na swoim Twitterze: "Załatwione!!!" cytując sms'a od Donalda Tuska. Przywódcy państw UE uzgodnili w piątek po południu w Brukseli porozumienie ws. nowego unijnego budżetu na lata 2014-20, który przewiduje wydatki na poziomie 960 mld euro w tzw. zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w tzw. płatnościach.
Od 15 do 30 miliardów euro - takie cięcia w stosunku do listopadowej propozycji budżetu sugeruje szef Rady Europejskiej. Poprzedni projekt Hermana van Rompuya zakładał wydatki na poziomie 970 miliardów euro. O europejskim szczycie rozmawialismy z Konradem Niklewiczem z Instytutu Obywatelskiego.
Stopy w Eurolandzie bez zmian - i bez zaskoczenia. Główna stopa procentowa nadal na poziomie 0,75%. To, co się zmieniło, to kurs euro do dolara - podczas konferencji Mario Draghiego.
Walka o miliardy w Brukseli - i o miliony głosów - w Warszawie, Berlinie, Londynie, Paryżu i innych stolicach Unii Europejskiej... Polityka i pieniądze. Pieniądze na lata - bo szyt unijny dotyczy wieloletniej perspektywy finansowej. Jakie są perspektywy na sukces unijnego szczytu budżetowego? Rozmowa z prof. Krzysztofem Opolskim z wydziału Nauk Ekonomicznych UW.
Miliardy euro, miliony wyborców, kilka różnych i trudno definiowalnych grup interesów - europejscy politycy maja trudne zadanie - dojść do porozumienia! Z Agnieszką Ładą z Instytutu Spraw Publicznych rozmawialiśmy o tym co dla polskich przedsiębiorców może oznaczać fiasko szczytu.