Najnowsze

Najnowsze

Dzień z PMI - spowalnia branża transportowa

Stagnacja w polskim przemyśle. Indeks PMI wyniósł w marcu 50,1 punktu i balansuje na granicy oddzielającej ekspansję od spowolnienia. Marek Staszek, dyrektor finansowy DB Schenker Polska zauważa, że najmocniej spowalnia transport wyrobów stalowych i samochodów, nadzieje wiąże z przewozem biomasy.

Bezrobocie w strefie euro najwyższe w historii

Bezrobocie w strefie euro jest najwyższe od początku jej powstania. Tak wynika z danych za luty przedstawionych przez Eurostat. Po uwzględnieniu czynników sezonowych stopa bezrobocia wyniosła 10,8 proc., wobec 10,7 proc. w styczniu.

Droga do ożywienia

Dobry klimat na rynkach. Najbardziej intensywną zieleń widać za oceanem. Joanna Stec Gamracy, dyrektor zarządzająca Blackrock w Polsce mówiła jednak w TVN CNBC, że za wcześniej jeszcze jest, by przesądzać o hossie i końcu problemów inwestorów.

Chińczycy podbijają Bałkany. Gospodarczo

Coraz więcej inwestycji chińskich na Bałkanach nie pozostawia wątpliwości, że Kraj Środka próbuje zdominować tamtejszą gospodarkę. Chińczycy zwiększają inwestycje w motoryzację bułgarską, przemysł wydobywczy w Albanii, energetykę Serbii i w infrastrukturę handlową z Turcją. Według Amerykańskiego Centrum Badań Strategicznych, Bałkany są elementem nowożytnego "Jedwabnego Szlaku" i przyczółkiem do ekspansji na resztę Europy.

Dzień z PMI - stagnacja w polskim przemyśle

W polskim przemyśle utrzymuje się stagnacja. Badający nastroje menadżerów logistyki indeks PMI wyniósł w marcu do 50,1 punktu - tuż powyżej granicy między rozwojem a kurczeniem się sektora. Czy rzeczywiście polska gospodarka jest na granicy recesji? Spytaliśmy Agatę Urbańską, ekonomistkę HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej.

Euro kryzys - Hiszpania zaciska pasa

Hiszpania będzie oszczędzać. Rząd przedstawił założenia budżetu na ten rok, zakładające cięcia o wartości co najmniej 27 miliardów euro. Wicepremier kraju Soraya Saenz de Santamaria nie ukrywa, że cięcia w budżecie będą bolesne dla Hiszpanów. Minister finansów uważa jednak, że to jedyny sposób, by gospodarka powróciła do wzrostów. Czy cięcia wystarczą do tego by Hiszpanie byli w stanie samodzielnie obsługiwać swoje zadłużenie? Spytaliśmy Mirosława Bieszki, byłego prezesa Santander Consumer Bank Polska.

Dzień z PMI - stagnacja w polskim przemyśle

Stagnacja w polskim przemyśle. Indeks PMI wyniósł w marcu 50,1 punktu i balansuje na granicy oddzielającej ekspansję od spowolnienia. Według Piotra Bielskiego, ekonomisty BZ WBK oznacza to, że w marcu produkcja przemysłowa mogła wzrosnąć zaledwie o 2% w ujęciu rocznym.

Zniknie 600 stacji paliw

Z rynku zniknie nawet 600 stacji benzynowych - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". To efekt nowych wymogów w ochronie środowiska.

Rośnie składka wypadkowa

Z 1,67 proc. do 1,93 proc. rośnie od kwietnia składka wypadkowa płacona przez przedsiębiorców, którzy zatrudniają nie więcej niż dziewięciu pracowników oraz płatników, którzy nie są zarejestrowani w systemie REGON.

Wzywają do serwisu ponad 62 tys. aut

Japoński producent samochodów Mazda Motor i jego partnerzy ze spółki joint venture w Chinach zapowiedzieli wezwanie do naprawy ponad 62 tys. samochodów, aby usunąć problem z systemem zapobiegającym blokowaniu się kół. Stwierdzono, że system ten może fałszywie ostrzegać o awarii.

Gdańskie lotnisko ma nowy terminal

Terminal T2 na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy został oficjalnie otwarty. Pierwsi pasażerowie zostaną odprawieni w nowym budynku 6 kwietnia. Inwestycja trwająca dwa lata kosztowała 240 mln. złotych.

Od dziś koniec lokat bez podatku Belki

W sobotę wchodzi w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej, likwidująca zwolnienie z 19-proc. podatku Belki niektórych lokat bankowych. Eksperci nie spodziewają się ani gwałtownego odpływu klientów z banków, ani wojny między bankami na oprocentowanie depozytów.

Kryzys zagląda do klatek w zoo

Z powodu gigantycznego zadłużenia miasta Jerez de la Frontera, na południu Hiszpanii, niedługo może zabraknąć pieniędzy już nie tylko dla pracowników sektora publicznego, ale i jednego z największych zoo w kraju.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Część unijnych krajów chce obniżki unijnego budżetu na lata 2014-2020.Zdaniem Janusza Lewandowskiego, komisarza europejskiego ds. budżetu, rozmowy nie należą do najprostszych bo przebiegają na tle kryzysu gospodarczego.

Rynek nieruchomości

Inwestujemy w nieruchomości mieszkaniowe. Co zrobić by inwestycja zwróciła się w możliwie krótkim czasie czyli zapewniła najwyższą stopę zwrotu? O tym z Robertem Stankiewiczem rozmawiają Przemysław Kotwicki, otodom.pl i Sławomir Muturi, Mzuri.pl

Hiszpania obcina deficyt o 27 mld euro

Rząd Hiszpanii przedstawił w piątek projekt budżetu na rok finansowy 2012, przewidujący redukcję deficytu o 27 mld euro dzięki ograniczeniu wydatków i podniesieniu podatków od dużych firm, co ma przekonać inwestorów i UE, że kraj zachowa finansową stabilność.

Milion w portfelu

Od stycznia portfel Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds TFI zyskał 7,06%. Więcej o portfelu gościa w programie Milion w Portfelu.

Nieruchomości okiem dewelopera

Ceny mieszkań są bliskie tym sprzed hossy 2008 roku. Czy jest to dobry moment na kupienie nieruchomości, mówi Tomasz Konarski, wiceprezes Qualia Development

FIZ Zysków

FIZ Altus Absolutnej Stopy Zwrotu osiąga bardzo wysokie stopy zwrotu. Ma go w portfelu kilku uczestników Miliona w Portfelu. Sprawdzamy, na czym fundusz zarabia. Rozmowa z Piotrem Osieckim, prezesem Altus TFI

Dłużej w pracy

O przedłużeniu okresu pracy i warunkach przechodzenia na emeryturę rozmawiają Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan i dr Monika Gładoch, ekspert Pracodawcy RP.

Polak wiceszefem Banku Rozwoju Rady Europy

Sekretarz stanu ds. europejskich w polskim MSZ Mikołaj Dowgielewicz został w piątek wybrany jednomyślnie przez zarząd Banku Rozwoju Rady Europy na stanowisko wicegubernatora banku do spraw państw docelowych - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Kandydatura Dowgielewicza została zarekomendowana Radzie przez gubernatora banku, Rolfa Wenzela, spośród dziewięciu kandydatów zgłoszonych na to stanowisko.

Centrum wyników - Kofola

Kofola spodziewa się, że ten rok będzie co najmniej tak trudny, jak 2011. A ubiegły też nie był łatwy – przez wysokie ceny surowców, paliw i niesprzyjającą pogodę w lecie. Mimo to, spółka zwiększyła zysk netto o 92% do 27 mln zł. Kofola to producent napojów bezalkoholowych, działający w Europie Środkowej między innymi w Czechach, Polsce, Rosji i na Słowacji. O wynikach i planach Kofoli, rozmawialiśmy z dyrektorem zarządzającym spółki - Bartoszem Marczukiem.

EURO KRYZYS

Hiszpania nie będzie musiała prosić o zagraniczną pomoc - uważa główny ekonomista Credit Agricole. Jean-Paul Betbeze powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC, że ten kraj podobnie jak wcześniej Włochy tylko chwilowo znalazł się pod ostrzałem rynków. Z ekonomistą rozmawia Pamela Bem.

Eurogrupa wzmacnia "firewall" do 800 mld euro

Ministrowie finansów strefy euro porozumieli się w piątek w Kopenhadze w sprawie wzmocnienia tzw. zapory przeciwogniowej, jak określa się fundusz ratunkowy eurolandu, do 800 mld euro. Ma to zapobiec rozszerzeniu kryzysu zadłużenia np. na Hiszpanię.

Kondycja branży budowlanej

Z raportu KPMG „Global Construction Survey 2012” wynika, że ten rok przyniesie wzrost w sektorze. Największe szanse na przychody zapewnią sektory energetyczny i transportowy. W Polsce przedsiębiorcy szczególny potencjał wzrostu wiążą z sektorem energetycznym właśnie oraz kolejowym, które zyskują na znaczeniu wobec oczekiwanego spadku inwestycji drogowych. O raporcie rozmawialiśmy z Bartłomiejem Lachowiczem, starszym menedżerem w zespole doradztwa dla biznesu KPMG.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Rząd przyjął plan prywatyzacji na najbliższe dwa lata. Obejmuje on 300 spółek, między innymi Eneę, Energę, Ciech, Puławy, Police, BGŻ i PKO BP, PZU i LOT. Prywatyzacja ma dać budżetowi około 15 mld zł. O prywatyzacyjnym planie rządu oraz sytuacji globalnej gospodarki, rozmawialiśmy z Justynem Koniecznym, członkiem zarządu BZ WBK.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

We Wrocławiu ruszyło VI Forum Zarządów Spółek Giełdowych, poruszane na nim zagadnienia to m.in. znaczenie państwa w funkcjonowaniu spółek giełdowych bezpieczeństwo sektora bankowego i znaczenie komunikacji spółek giełdowych z inwestorami. A Jacka Sochę, partnera w PWC i byłego ministra skarbu państwa pytaliśmy m.in. o to jaka jest pogoda dla prywatyzacji w Polsce.

Centrum wyników - PBO Anioła

Na budowie małych centrów handlowych można nieźle zarobić -między innymi dzięki temu rosną zyski PBO Anioła. W ubiegłym roku spółka zarobiła prawie 7 milionów złotych podczas gdy w 2010 roku było to 5,5 milionów złotych. Rosną też przychody. O wynikach i planach PBO Anioła rozmawialiśmy z prezesem PBO Anioła, Waldemarem Anioła.

KOV nie wejdzie do Nigerii

Kulczyk Oil Ventures nie skorzysta z opcji wejścia w projekt wydobywczy w Nigerii. Zarząd spółki twierdzi, że konsorcjum, którego miał zostać udziałowcem byłoby jedynie podmiotem finansującym przedsięwzięcie, zaś KOV chce zajmować się wydobyciem gazu i ropy. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich w KOV.