Najnowsze

Najnowsze

Zmiany w odprawie pasażerów na Okęciu

Od środy stanowiska odprawy biletowo-bagażowej wszystkich linii lotniczych na Lotnisku Chopina przeniosione zostały do nowej części terminala. Ze starej części terminala (strefa A i B) znikają także biura linii lotniczych i tour operatorów oraz poczta, przechowalnia bagażu i biuro rzeczy znalezionych. Zmiany związane są z remontem części terminala.

DM PKO BP o KGHM

Szklanka w połowie pełna, w połowie pusta - to tytuł rekomendacji DM PKO BP dla KGHM, która brzmi "trzymaj".

Leasing na hamulcu

W pierwszym półroczu polscy leasingodawcy sfinansowali aktywa warte nieco ponad 15 mld zł. To wzrost o cztery procent rok do roku - a w wielu branżach widać spore spadki. O tym, co się dzieje z leasingiem w Polsce mówił Wojciech Rybak, prezes Millenium Leasing.

Respekt Index na GPW

Już 20 spółek wchodzi w skład indexu Respect na warszawskiej Giełdzie. Tą 20-tą została Jastrzębska Spółka Węglowa. Indeks skupia spółki działające zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego, ładu informacyjnego i relacji z inwestorami. O indeksie, który warszawska giełda zaczęła w listopadzie 2009 roku, mówił Jakub Bojanowski, partner w Deloitte.

Eurokryzys

Polski PKB spowolnia, a rada Politykie Pieniężnej jest podzielona w sprawie stóp procentowych . W tym tygodniu to jednak banki centralne USA i strefy Euro zdecydują, czy pobudzać gospodarkę i luzować politykę monetarną. Naszym gościem był Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku.

Ciosy w turystykę

Zamiast wakacyjnego odlotu - wakacyjny horror. Upadek OLT, ale tego od wakacyjnych czarterów, to wojna nerwów dla wielu polskich turystów. I wojna z czasem biur turystycznych szukających w pospiechu środka transportu. Tymczasem niespodziewanie nadeszło kolejne uderzenie: spory kawałek krwiobiegu elektronicznego pieniądza w turystyce zamrożony został przez operatora płatności – eServis. O problemach w turystyce rozmawialiśmy z z Marią Napiórkowską, dyrektorem Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Respect index

Do spółek w Indeksie Respect dołączyła Jastrzębska Spółka Węglowa. Gromadzi on spółki działające szczególnie etycznie. GPW ogłosiła dziś nowy skład Indeksu. Patronem medialnym jest TVN CNBC. Gościem Jana Niedziałka jest Andrzej Sołdek, prezes PTE PZU.

Milion w portfelu

Dzisiejszy portfel stworzył Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Jakie zmiany zaproponuje gość Jana Niedziałka? Na czym udało mu się najwięcej zarobić? Więcej w rozmowie z cyklu Milion w Portfelu.

Chargeback czy polisa?

Dla nas - klientów to furtka do szybkiego odzyskania pieniędzy, ale dla pośredników finansowych obciążenie. Albo chargeback albo odszkodowanie? W tym tygodniu ma się odbyć spotkanie z udziałem Ministerstwa Sportu, Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, przedstawicieli banków i agentów rozliczeniowych ws. chargeback. Rozmowa z Mieczysławem Groszkiem, Wiceprezesem ZBP

Polak w banku

Czym różni się obsługa w bankach w Polsce od standardów światowych, czego oczekujemy od banków i jakie mamy zastrzeżenia – opublikowany dziś raport Ernst & Young. Rozmowa z Piotrem Popowskim, dyrektorem, Grupa Rynków Finansowych, Ernst&Young.

Indeks dostępności kredytowej

Indeks dostępności kredytowej wzrósł w lipcu do 114,66 pkt z 113,78 pkt. W czerwcu. Dane komentuje Marcin Krasoń, analityk Open Finance

Euro kryzys

Na razie złoty najmocniejszy od połowy marca. Kupić euro na zapas przed wyjazdem? Jaką pozycję zająć, aby nie odczuć ewentualnych negatywnych reakcji rynku na decyzje FEDu czy EBC? Radzi nam Tomasz Stadnik, wiceprezes PZU Asset Management

KNF na tropie parabanków

Banki tworzą parabanki - tak podejrzewa nadzór finansowy. Zdaniem KNF to nowy sposób obchodzenia tzw. rekomendacji T czyli mniej restrykcyjnego badania zdolności kredytowej klientów. Już dwie międzynarodowe instytucje utworzyły w Polsce specjalne spółki, które nie podlegają Komisji Nadzoru Finansowego, a pożyczają pieniądze osobom o niższej wiarygodności kredytowej. O tym zjawisku rozmawialiśmy z Marcinem Gomołą, byłym wiceprezesem KNF.

Specjalista w cenie

Centra usług, IT oraz ubezpieczenia - to sektory w których w najbliższych miesiącach utrzyma się najwyższe zapotrzebowanie na menedżerów i specjalistów. Zwalniać planują banki - to wynik najnowszych badań firmy Antal International. O planach zatrudnienia mówi ogółem 53 procent firm. 17 procent ankietowanych ma zamiar zwalniać. Ci, co zatrudniają, kładą coraz większy nacisk na doświadczenia kandydatów do pracy w działaniach restrukturyzacyjnych. O cenie specjalisty rozmawialiśmy z Aleksandrą Kujawą, menedżerem w firmie rekrutacyjnej Antal.

Niebo po OLT

Dzięki nim wielu zasmakowało w supertanich lotach po kraju, teraz wszyscy będą musieli obejść się smakiem. Od piątku próżno wypatrywać na polskim niebie samolotów z czerwonymi literami OLT, a wielu niedoszłych pasażerów z niepokojem wypatruje swoich pieniędzy za bilety na loty, których nie będzie. O tym, jak będzie wyglądało polskie niebo po upadku OLT rozmawialiśmy z Marzenną Krefft, wiceprezes Portu Lotniczego w Gdańsku im. Lecha Wałęsy i Przemysławem Nowakiem, prezesem Portu lotniczego w łodzi im. Władysława Reymonta.

Wyniki BP a wartość na rynku ropy

Drugi co do wielkości koncern paliwowy w Europie na minusie. BP w drugim kwartale odnotował stratę na poziomie 1,4 mld USD w porównaniu z ponad 5,7 mld USD zysku w tym samym okresie ubiegłego roku. O to, co tak naprawdę kształtuje ceny surowców na światowych rynkach, pytamy Wojciecha Szymona Kowalskiego z Efix DM.

Hiszpański konsument oszczędza

Hiszpanie już dwa lata zaciskają pasa. Sprzedaż detaliczna w czerwcu skurczyła się o 5,2%. Tymczasem coraz lepiej radzi sobie największy na świecie koncern odzieżowy - Inditex. Właściciel m.in. marki Zara korzysta na słabym euro i eksportuje na nowe rynki. O perspektywach dla Hiszpanii rozmawiamy z Sylwią Jaśkiewicz, analityk IDM SA.

Wartość rynku farmaceutycznego

W kolejnych pięciu latach globalny rynek farmaceutyczny wzrośnie o 20-ścia procent - wynika z raportu firmy badawczej IMS. W najbliższych latach spadnie udział rynków rozwiniętych w przychodach koncernów farmaceutycznych, a wzrośnie - rynków wschodzących. Rozmowa z Maciejem Kuźmierkiewiczem, partnerem zarządzającym w IMS Health Consulting.

Sprzedaż i bezrobocie w Niemczech

Konsumenci w Niemczech w czerwcu ograniczyli swoje wydatki wobec maja, ale w ujęciu rocznym wydali więcej niż przewidywali ekonomiści. Zdaniem Janusza Dancewicza, głównego ekonomisty DZ Banku, mimo spowolnienia w Europie niemiecka gospodarka ma solidne fundamenty i powinna dobrze sobie radzić w kolejnych kwartałach.

Słabsze półrocze Macrologic

W pierwszym półroczu tego roku spółka informatyczna miała 2 miliony 180 tysięcy złotych skonsolidowanego zysku netto, wobec 3 milionów 150 tysięcy złotych zysku rok wcześniej. Czy gorsze wyniki informatycznej spółki są zwiastunem dla całej branży? Rozmowa z Zoranem Vuckovicem, analitykiem rynku telekomunikacyjnego i IT, PMR.

Rovese jednak bez emisji akcji

Rovese niedawno zaskoczyło rynek tym, że akcjonariusze na Walnym Zgromadzeniu nie zgodzili się na przejęcie spółek Michała Sołowowa – głównego akcjonariusza Rovese.

Igrzysk i wzrostu

Czy igrzyska olimpijskie, które odbędą się za 8 lat pobudzą japońską gospodarkę?