Najnowsze

Najnowsze

Zamieszanie z VAT na kwiaty

Inne stawki na pojedyncze kwiaty cięte, inna na bukiety. Rozmowa z Agatą Rutkowską z menedżer, doradca podatkowy w Taxand i Andrzejem Pośniakiem, ekspertem podatkowym w CMS Cameron McKenna.

Gwarancje w BGK

Jakie wymagania stoją przed przedsiębiorcą, który się o nie ubiega. Rozmowa ze Sławomirem Szkublem, dyrektorem departamentu sprzedaży korporacyjnej BOŚ Banku.

Imprezy pracownicze

Jak prawidłowo rozliczać imprezy integracyjne pracowników, tłumaczy. Tomasz Modzelewski, Doradca Podatkowy, Kancelaria Rödl & Partner.

Belka proponuje, by Polska nie wchodziła do ERM2

Polska powinna domagać się, by przed wejściem do strefy euro zwolniono nas z konieczności pozostawania w tzw. wężu walutowym ERM2 - uważa szef NBP Marek Belka. Zdaniem prezydenta uzyskanie "ekstra warunków" przed przyjęciem wspólnej waluty jest możliwe.

Twój Brat PIT

Jak ma się rozliczyć małżeństwo, w którym jeden z małżonków zawiesił w ubiegłym roku biznes rozliczany na zasadzie karty podatkowej, tłumaczy Kamil Jastrzębski, doradca podatkowy w Accreo.

Trakcja najtańsza w historii

Ponad 35% zanurkowały od początku roku akcje budowlanej Trakcji. Spółka jest najtańsza w historii. W czwartym kwartale spółka miała ponad 33 miliony złotych straty netto, rok wcześniej było ponad 90 milionów złotych zysku netto. W całym roku Trakcja miała ponad 14 milionów złotych straty netto. Gościem programu Rynki Dnia był prezes spółki, Roman Przybył.

Polityka i pieniądze

Rosyjski prezydent mówi - zbudujmy drugi gazociąg przez polskę, a Gazprom jest gotowy do przygotowania inwestycji. Budowa drugiej linii gazociągu jamalskiego mogłaby być rozważana przez Polskę powiedział w TVN CNBC wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, jednak jak podkreślił tylko w wypadku jeśli zapotrzebowanie na rosyjski gaz byłoby większe. Obecnie wszystkie potrzeby zaspokaja istniejący gazociąg. Z Januszem Piechociński rozmawialiśmy także m. in. o OFE.

Banki centralne w akcji

Poważna dyskusja podczas posedzenia zarządu Europejskiego Banku Centralnego mówi prezes banku Mario Draghi, jednak stopy pozostały bez zmian. Mario Draghi zasygnalizował natomiast, że bank może zastosować inne sposoby pobudzania gospodarki, jednak i w tym przypadku ma ograniczone pole do działania. Zdaniem głównego ekonomisty BOŚ komentarz zarządu Europejskiego Banku Centralnego po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych udowadnia, że bank widzi słabość europejskiej gospodarki.

€Debata

W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata pod hasłem "jak trwale spełnić kryteria przystąpienia do euro?". O to czy Polska powinna przyjąć wspólną walutę pytaliśmy Jerzego Pruskiego, prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przedsiębiorcy zapłacą podwójnie

Droższy wywóz śmieci dla prowadzących biznes we własnych mieszkaniach. Rozmowa z Mariuszem Musiołkiem z Kancelarii Pietrzyk Orzechowski Wójtowicz.

Strategie wielkich inwestorów

Pracował przez 13 lat, po czym przeszedł na zasłużoną emeryturę. W Strategii Wielkich Inwestorów dziś Peter Lynch. Zarządzany przez niego fundusz Magellan w ciagu 13 lat zarobił 2700%. Jak to możliwe? Zasady, jakimi kierował sie Lynch są zasadniczo proste, ubarwione dodatkowo ciekawymi radami, jakie dawał swoim naśladowcom. Takimi choćby, jak: "nie inwestuj w akcje spółek, które wypuszczają kolorowe raporty roczne" albo "wybieraj spółki, którymi mógłby zarządzać nawet debil". Jakie efekty da nam strategia Lyncha w odniesieniu do spółek z warszawskiego parkietu? O tym w rozmowie z gościem, Marcinem Przasnyskim, Stockwatch.pl

Handel transatlantycki

Jakie są zagrożenia płynące ze strony światowych producentów chemicznych? Czy zapowiadana liberalizacja przepisów celnych dla nawozów z USA może zaszkodzić europejskim firmom? Czy tańszy gaz w Rosji daje tamtejszym producentom przewagę konkurencyjną? Co Unia Europejska może zrobić, aby pomóc producentom na własnym rynku? Pytamy o to mec. Tomasza Włostowskiego, partnerem zarządzającym Eutradefence.

Koreański czynnik ryzyka

Mimo agresywnego tonu płynącego z Korei Północnej, nie należy spodziewać się wybuchu wojny. Takiego zdania jest Wojciech Lorenz, główny specjalista ds. bezpieczeństwa międzynarodowego PISM. Uważa on że USA będą starały się uspokajać nastroje w regionie, a reżimowi w Phenianie poza zaostrzeniem retoryki nie posuwa się do konfrontacyjnych kroków.

Rozszyfrowując marże

Marże rafineryjne i dyferencjał bez tajemnic – czyli jak czynniki rynkowe wpływają na wyniki biznesu petrochemicznego?

Nokaut się zmienia

Porównywarka ofert sklepów internetowych to już nie wystarczy by osiągnąć sukces w biznesie.

Czekając na ożywienie

Czekając na ożywienia czyli jak planować biznes na drugą część tego i początek przyszłego roku?

Biznes w trudnych czasach

2013-sty będzie trudny, ożywienie jest kruche i słabe – napisał w sprawozdaniu za zeszły rok prezes produkującego aparaturę pomiarową warszawskiego Sonela.

Japonia będzie luzować

Po posiedzeniu banku centralnego Japonii, podjęto decyzję o wcześniejszym niż to poprzednio zakładano rozpoczęciu programu skupu rządowych aktywów.

Mniej upadłości w marcu

Spada liczba upadłości w Polsce. Marzec przyniósł wyhamowanie trendu. Bankructwo ogłosiły 74 firmy, co stanowi spadek wobec marca 2012 roku, gdy tych upadłości było 80.

Kiedy euro w Polsce?

Polska droga do strefy euro musi zacząć się od spełnienia kryteriów z Maastricht - zgodzili się uczestnicy debat organizowanych dotąd przez Prezydenta, NBP i Ministerstwo Finansów.

Co dalej z OFE?

"Żaden skok na kasę, oczywiście jest to wykluczone" - to słowa wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego, który w TVN 24 odpowiadał na pytanie Bogdana Rymanowskiego, czy rząd zdecyduje się na zasypanie dziury budżetowej pieniędzmi emerytów. Przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie znana po zakończeniu przeglądu systemu emerytalnego. Obecnie rząd nie planuje jednak likwidacji OFE - twierdzi minister Rostowski. Prof. Witold Orłowski uważa, że należy zmienić regulacje, tak aby transfery do OFE nie powiększały długu publicznego. Argumentem jest to, że II filar, czyli OFE "ujawniają" zobowiązania systemu emerytalnego, a to utrudnia utrzymanie długu publicznego poniżej tzw. progów ostrożnościowych.

Największy bank z nową strategią

PKO BP zamierza rosnąć na rynku polskim i w Europie Centralnej. W strategii na lata 2013-2015 zakłada przejęcia i alianse oraz wzrost udziałów rynkowych. Bank chce też skoncentrować się na poprawie obsługi klienta oraz modernizacji oddziałów i agencji. O tym jaki plan mają na siebie banki i jak będą zwiększać zyski w czasie malejących stóp procentowych, rozmawialiśmy z Michałem Dubno, dyrektorem ds. strategii sektora instytucji finansowych w Deloitte.

Kiedy wiosna w gospodarce?

Zatrudnienie w amerykańskich firmach prywatnych rośnie najwolniej do pół roku. Z raportu ADP wynika, że w marcu w sektorze prywatnym za Oceanem przybyło 158 tys. nowych etatów, a to o ponad 40 tys. mniej niż zakładali ekonomiści. Aktywność przemysłu w USA także nie wskazuje na wiosnę w amerykańskiej gospodarce. Indeks ISM wyniósł w marcu 51,3 pkt., czyli gorzej od prognoz i słabiej niż miesiąc wcześniej. O tym, kiedy możemy spodziewać się ożywienia, rozmawialiśmy z Rafałem Sadochem, ekonomistą Invest Banku.

Twój Brat PIT

Obowiązki rejestracyjne faktur przy prowadzeniu książki przychodów i rozchodów. Rozmowa z Grzegorzem Grochowiną, doradcą podatkowym w KPMG.

Rząd odpowiada Putinowi: budować gazociąg u nas może tylko państwo polskie

"Projekt budowy nowego gazociągu może być realizowany tylko przez inwestora, którego właścicielem jest państwo polskie, będące krajem tranzytowym" - oświadczył minister skarbu Mikołaj Budzanowski w odpowiedzi na środową deklarację prezydenta Władimira Putina, który polecił Gazpromowi powrót do planów rozbudowy Gazociągu Jamalskiego. - Z powodu żadnej sugestii, a tym bardziej Gazpromu, nie będziemy nagle budować - dodał na konferencji prasowej minister.

Zmiany w e-sądzie

O nowych przepisach rozmawiamy z prof. Jackiem Gołaczyńskim, wiceministrem sprawiedliwości.