Najnowsze

Najnowsze

Centrum wyników - Koelner

Dokręcona śruba Koelnera. Firma produkująca śruby, wkręty i elementy mocujące ma za sobą ciężki czwarty kwartał. Spadek zamówień w związku ze spowolnieniem w Polsce i recesją w Europie sprawił, że spółka miała ponad sześć milionów złotych straty netto. Prezes Koelnera Radosław Koelner nadziei upatruje jednak w obniżce stóp procentowych, która pozwoli obniżyć koszty działalności.

Centrum wyników - Herkules

Recesja w budownictwie chwieje żurawiami. Wynajmujący je giełdowy Herkules miał 1,6 mln złotych straty netto w czwartym kwartale. Przychody spadły o jedną trzecią. Spółka ma też problem z rosnącym zadłużeniem. Nadzieję dała Rada Polityki Pieniężnej - prezes Herkulesa Grzegorz Żółcik uważa, że obniżka stóp o 50 punktów bazowych pozwoli obniżyć koszty działalności.

LOT traci udziały w polskim niebie

Mimo, że w ubiegłym roku przewiózł o pół miliona pasażerów więcej niż w 2011 roku, to udział LOT-u w rynku przewozów lotniczych spadł

RPP w akcji

Stopy procentowe w Polsce najniżej w historii. Rada Polityki Pieniężnej obcięła je o pół punktu procentowego - dwa razy mocniej niż spodziewał się rynek. Od jutra obowiązująca główna stopa będzie na poziomie 3,25%.

Chavez nie żyje

Koniec ery prezydenta Wenezueli Hugona Chaveza. Za miesiąc poznamy nazwisko jego następcy, a wybory mogą być kluczowe dla rynku ropy naftowej. Wenezuela ma największe na świecie rezerwy ropy - w 2011 roku prześcignęła Arabię Saudyjską. Kraj ten jest też 11. największym eksporterem ropy, jednym z czterech kluczowych dostawców dla Stanów Zjednoczonych i coraz ważniejszym źródłem dostaw dla Chin.

Centrum wyników - Ronson

Deweloperski Ronson wypracował 31,5 mln złotych w w IV kwartale 2012 - to o 430 procent więcej niż w tym samym okresie 2011 roku.

Chemiczne reakcje

We czwartek(07.03.2013) ruszają zapisy na akcje Puław. Azoty Tarnów chcą skupić ponad 3 miliony akcji dających 16,3 procent głosów na WZA, oferując po 132,6 zł za jedną.

RPP w akcji

Tak ostrej reakcji nie spodziewał się prawie nikt. Rada Polityki Pieniężnej obcięła stopy procentowe o 50 punktów bazowych.

Polityka Pieniądze

Miesiąc walki o władzę w Wenezueli. Po śmierci Hugo Chaveza inwestorzy patrzą z uwagą na to kto przjemie władzę w państwie, które posiada 2 największe złoża ropy na świecie, 1/8 rozpoznanych zasobów. Wojciech Szymon Kowalski z Domu Maklerskiego Efix uważa, że chociaż Wenezuela uważana jest za kraj nieobliczalny - to nie stać jej na wstrzymanie dostaw ropy.

Unia ukarała Microsoft

Unia Europejska ukarała firmę Microsoft karą 561 milionów euro (731 mln dolarów). Powodem jest złamanie obietnicy dania odbiorcom kupującym system Windows wyboru przeglądarki internetowej.

Wartość ukraińskich spółek

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych reprezentowanych jest na razie 11 spółek z Ukrainy. Są to głównie przedstawiciele sektora rolno-spożywczego. Kiedy zawitają tam przedstawiciele przemysłu, o tym rozmawiamy z Jackiem Piechotą, Prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Euro Kryzys

Ostateczny odczyt PKB dla strefy euro w czwartym kwartale wyniósł -0,9% w stosunku do roku ubiegłego oraz -0,6% licząc kwartał do kwartału. Niemiecka gospodarka wyprzedza gospodarki pozostałych krajów strefy. Zdaniem prof. Jana Jakuba Michałka, dziekana Wydziału Ekonomicznego UW ciężko będzie zniwelować narastające różnice.

Centrum wyników - Relpol

2013 rok będzie trudny ale są też pozytywne sygnały - mówił w TVN CNBC prezes Relpolu. Rafał Gulka liczy, że spółce pomoże ożywienie w Niemczech. Relpol narzeka jednak na rosnącą ostrożność konsumentów. Choć w całym 2012 spółka poprawiła wyniki – wyraźnie wzrosły marże, to sam czwarty kwartał był istotnie słabszy w porównaniu z czwartym kwartałem 2011 roku.

Biznes w czasie spowolnienia

Gospodarka hamuje, Ceramika Nowa Gala chce przyspieszyć. Nowa fabryka ma być gotowa za dwa lata. W tym czasie inwestorzy nie mają co liczyć na dywidendy i trudno się dziwić bo na sfinansowanie wartej 180 milionów złotych inwestycji firma będzie musiała zaciągnąć wysokie kredyty - ponad 90 mln złotych, z czego ponad 50 milionów to dotacje z UE a reszta to środki własne. Gościem programu Dzień na Rynkach był Paweł Górnicki, wiceprezes i dyrektor finansowy Ceramiki Nowej Gali.

Centrum wyników - Sfinks

Pierwszy raz od wielu kwartałów biznes Sfinksa wyszedł operacyjnie na plus. Zeszły rok zamknął się jeszcze pokażną stratą netto ale w tym czasie spółka uporządkowała biznes, pozamykała nierentowne restaurację i dogadała się z bankami – na bardzo korzystnych warunkach – co do spłaty ogromnego zadłużenia. Naszym gościem był Sylwester Cacek, prezes Sfinksa.

Zmiana warty w Chinach

Na zjeździe Ludowej Partii Chin dojdzie do oficjalnego zatwierdzenia zmian na stanowisku premiera i prezydenta Chin.

Rekordy na giełdach. Wyniki lepsze niż przed kryzysem

Najważniejszy na świecie indeks giełdowy Dow Jones osiągnął nienotowany wcześniej rekordowy poziom, przebijając swoje wyniki sprzed wybuchu kryzysu. Jednocześnie główny londyński indeks FTSE 100 zakończył dzień z wynikiem najlepszym od pięciu lat. Wyniki sugerują, że na rynki wraca optymizm, a kryzys powoli odchodzi w przeszłość.

Nie ma pracy

Ustawa o ochronie miejsc pracy trafiła do konsultacji społecznych. Rozmowa z Monika Gładoch, ekspertem Pracodawców RP.

Twój Brat PIT

Rozliczenie podatkowe wspólników. Rozmowa z Michałem Grzybowskim, doradca podatkowym w Ernst & Young.

Twój Brat PIT

Coraz mniej czasu na rozliczeni się z fiskusem. Trzeba to zrobić do końca kwietnia. W ramach akcji "Twój Brat PIT" pomagamy naszym widzom zrobić to jak najlepiej. Przypominamy, że małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie. Także gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się z podatku według skali podatkowej 18 lub 32 procent.

Milion w portfelu

Portfel Witolda Chuścia, członka zarządu Altus TFI zyskuje od początku inwestycji 15,94%. Ostatnia odsłona przyniosła prawie 4% zysku. Jakie aktywa są budują ten zyskowny portfel, jakie zmiany zaproponował zarządzający, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Biznes zza kierownicy

Dla gliwickich zakładów Opla pomocne byłoby uelastycznienie czasu pracy, czy przedłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 roku, uważa Wojciech Mieczkowski, dyrektor General Motors Poland. Pomogłoby to chociażby w utrzymaniu produkcji. Warto dodać, że w środę ustawa o elastycznym czasie pracy ma pierwsze czytanie w sejmie

Centrum wyników - Gino Rossi

Zarabia na sukienkach traci na butach. Grupa Gino Rossi zakończyła zeszły rok zyskiem netto zbliżonym do zaplanowanego w obniżonej prognozie finansowej znacznie poprawiając efektywność biznesu rok do roku ale wygląda na to, że zarząd ma jeszcze spore pole do popisu.