Najnowsze

Najnowsze

Składki na ZUS dla firm w górę

Od lutego składki na ZUS dla przedsiębiorców przekroczą 1 tys. zł miesięcznie. Rozmowa z Magdaleną Frąckowiak z Ernst & Young Usługi Księgowe.

Centrum wyników

Gorsze od oczekiwań wyniki Intela - w czwartym kwartale zysk netto amerykańskiej spółki spadł o 26% rok do roku, przychody spadły o 3% rok do roku. Jednak zdaniem dyrektora Intela na Europę Centralną i Wschodnią wyniki są dobre jeśli spojrzeć na wartości bezwzględne. Z Tomaszem Klekowskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Zrób sobie firmę

Zakładamy agencję pocztową. Jakie koszty poniesiemy? Czy wymagane są licencje dopuszczające do obrotu korespondencję pocztową? Rozmowa z Leszkiem Żebrowskim, Ogólnopolski Związek Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych.

Tańszy frank

Frank Szwajcarski osiągnął w w ostatnich dniach najniższy od 1,5 roku poziom. Jak spadajacy kurs szwajcarskiej waluty przekłada się na wysokość rat kredytów mieszkaniowych? Pytamy o to Marcina Zienkiewicza, analityka Comperia.pl

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Rolanda Paszkiewicza stracił 5,48%. Od listopada portfel zyskał 1,64%. O tym jakie są jego propozycje inwestycyjne, w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Zima w turystycznym potrzasku

Giełdowy Rainbow Tour ocenia że jego sprzedaż w grudniu wzrosła o ponad 4 mln złotych. Dzieje się to nie tylko za sprawą wycieczek typu „last minute”, ale również tych „ first minute”. Szacunki rynkowe pokazują, że w roku 2012 sprzedaż wycieczek wzrosła o 20%. O branży turystycznej rozmawiamy z Marzeną Zarzycką, Wiadomości Turystyczne.

Wyzwania dla telekomunikacji

Koniec bardzo długich umów na telefon, informacja o wykorzystaniu limitu przy korzystaniu z mobilnego internetu i krótszy okres przechowywania danych przez operatorów - to część zmian, które wprowadza wchodząca w poniedziałek w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Zgodnie z nowelizacją, pierwsza umowa na internet lub telefon nie będzie mogła być podpisana na więcej niż dwa lata, a operatorzy muszą też mieć w ofercie umowy na nie więcej niż rok. Dane o wykonywanych przez nas połączeniach będą przechowywane o połowę krócej - 12 zamiast 24 miesięcy. O komentarz poprosilismy Magdalenę Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Work Service - skąd ten wzrost?

Work Service ma nowego inwestora- fundusz Pine Bridge wniesie do Work Service ponad 100 milionów złotych w zamian za 12 mln nowych akcji. Inwestycja da Pine Bridge 20% akcji Work Service i 2 miejsca w radzie nadzorczej. A Work Service pieniądze na szybką ekspansję.

Zarobić na długu

Obligacje komunalne – instrument finansowy, który rzadko analizujemy, ale DM PKO BP prognozuje, że w tym roku na tym rynku da się zarobić - ile i dlaczego? Gościem TVN CNBC był Mirosław Budzicki, strateg rynku stopy procentowej PKO BP.

Analitycznie o GPW

Espirito Santo obniża rekomendację dla GPW do "sprzedaj", a cenę docelową do 35 zł. Analitycy Espirito Santo Investment Bank wskazują na to, że 2013 rok będzie dla GPW trudny, głównie ze względu na jedynie niewielki spodziewany wzrost obrotów giełdowych. Dodatkowo negatywnie na ocenę spółki wpływa opóźnienie we wprowadzeniu nowego systemu transakcyjnego UTP. Gościem TVN CNBC był Łukasz Jańczak, analityk Espirito Santo Investment Bank.

Ostrożny optymizm Patentusa

Prezes Patentusa z ostrożnym optymizmem mówi o tegorocznych perspektywach dla spółki. W czasie spowolnienia w górnictwie, Patentus stawia na modernizację sprzętu dla branży. Prezes Józef Duda powiedział w TVN CNBC, że liczy też na zamówienia z energetyki.

Brat VAT

Branża motoryzacyjna apeluje do rządu o stuprocentowe odliczenie podatku VAT przy zakupie auta przez firmę. Ministerstwo Finansów proponuje by nowy limit odliczeń wyniósł 50% kwoty podatku naliczonego. Resort finansów planuje też wprowadzenie możliwości odliczenia 50% podatku naliczonego przy zakupie paliw wykorzystywanych do napędu samochodów. Propozycje branży przeanalizował Cezary Królak, wydawca w TVN CNBC.

Polityka i pieniądze

Pobudzanie rynku pracy i amerykańskiej gospodarki - na tym skoncentruje się w drugiej kadencji prezydent USA, uważa Józef Wancer, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej. Jego zdaniem, Barack Obama - mimo wciąż nienajlepszej kondycji amerykańskiej gospodarki - jest w komfortowej sytuacji. Druga kadencja prezydenta Stanów Zjednoczonych jest zazwyczaj dużo lepiej oceniana przez Amerykanów niż pierwsza.

Polityka i pieniądze

CDU Angeli Merkel musi przełknąć gorzką pigułkę. Mimo, że wciąż jest najsilniejszą partią w Dolnej Saksonii, to razem z FDP, przegrało z koalicją SPD i Zielonych. Lokalne wybory są postrzegane jako test przed wyścigiem o Bundestag. Sebastian Płóciennik z Uniwersytetu Wrocławskiego zwraca uwagę na hasła wyborcze socjaldemokratów i Zielonych. Zdaniem Płóciennika, to one zapewniły im zwycięstwo.

Polityka i pieniądze

Dziś Polska ma rating na poziomie A-. Pytanie, czy fatalne dane z polskiej gospodarki mogą zachwiać stabilnością tego ratingu. Prezes Fitch Polska nie spodziewa się recesji w Polsce, ale agencja ratingowa może obniżyć prognozę wzrostu PKB w tym roku. Według Piotra Kowalskiego najtrudniejsze dla Polski będą dwa pierwsze kwartały 2013.

Chińskie inwestycje w Polsce

Chińskie przedsiębiorstwa chcą zwiększać swoją obecność na polskim rynku, między innymi w sektorze energetycznym i motoryzacyjnym.

Azja w górę

3-letnie szczyty na indeksie Nikkei, planowane otwarcie rynku chińskiego, wzrosty w Szanghaju i Korei Południowej - wszystkie te czynniki sprawiają, że inwestorzy coraz przychylniej patrzą na azjatyckie rynki.

Kryzys i łupki straszą Gazprom. Plan Putina: szaleństwo czy cynizm?

Czarne chmury zbierają się nad Gazpromem. Koncern traci finansowo, stracić też może nie tylko poszczególnych klientów, ale nawet całe regionalne rynki. Przyczyną jest kryzys w Europie i spadek popytu na gaz oraz liberalizacja energetycznego rynku unijnego. Dobić giganta mogą łupki – choć tu akurat wiele zależy od decyzji administracji Baracka Obamy. Tymczasem, jakby nie dostrzegając problemów, Władimir Putin pcha Gazprom ku nowym wielomiliardowym inwestycjom. Co więcej, inwestycjom nieopłacalnym ekonomicznie.

Ziemniaki z Unii nie wjadą do Rosji?

Rosja od 1 kwietnia może zabronić importu sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej - informuje agencja Interfax, powołując się na szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergieja Dankwerta.

MFW: Polska ma silne fundamenty, ale rok 2013 będzie trudny

Polska ma silne fundamenty i solidną politykę, które pomagają zwiększyć jej odporność na kryzysy, ale 2013 r będzie dla niej i jej partnerów handlowych trudny - powiedziała Julie Kozack z MFW. W piątek Fundusz zwiększył rozmiar Elastycznej Linii Kredytowej dla Polski.

Wojna z Al-Kaidą

Cały czas trwa akcja odbijania zakładników w Algierii. Islamistyczna grupa zbrojna przetrzymuje zakładników na polu gazowym w miejscowości In Amenas. Sytuacja stała się niebezpieczna wiosną 2012 roku kiedy wędrowny lud -Tuaregowie- utworzyli swoje państwo na północy Mali. Rządzą tam surowym prawem szariatu. Jednocześnie w Mali dokonano przewrotu rządowego - skorzystali na tym ekstremiści - tłumaczy Janusz Mrowiec, były ambasador w Mali, Algierii, Gwinei Bissau.

MFW przyznał Polsce linię kredytową w wysokości ok. 33,8 mld dol.

18 stycznia 2013 r. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła wniosek polskich władz o udostępnienie Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) w wysokości 22 mld SDR, czyli równowartość ok. 33,8 mld dol. - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Finansów.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy sklep z bielizną w sieci Esotiq.

Twój brat PIT

Jak prawidłowo rozliczyć w zeznaniu podatkowym zaliczki uproszczone?

Zmiany dla matek

Szykują się zmiany w urlopach macierzyńskich. Co będą one oznaczały dla pracodawców?