Najnowsze

Najnowsze

Przecena na rynkach

Okres okołoświąteczny jest z reguły bezpiecznym czasem do inwestowania w akcje. Takiego zdania jest Paweł Szczepanik, SIG, analityk KBC Securities. Uważa on jednak, że inwestorzy mogą podchodzić sceptycznie do zajmowania pozycji na Wigu 20, gdyż mogą obawiać się korekty 13-tygodniowych wzrostów w USA oraz faktu, że w kwietniu przez 3 lata z rzędu dochodziło tam do giełdowych korekt. Podaje on kluczowe z punktu widzenia analizy technicznej poziomy, przy których warto wchodzić na rynek.

Centrum wyników - Kino Polska

Kino Polska poprawia wyniki dzięki znacznie wyższym przychodom z reklamy i produkcji własnej. Przychody w 2012 roku wzrosły o prawie 25%, zysk operacyjny o 75%, a wynik netto o ponad połowę. Nic dziwnego, że mediowa grupa zapowiada wypłatę dywidendy.

Sprzedaż detaliczna i bezrobocie

Sprzedaż detaliczna w lutym spadła o 0,8% w ujęciu rocznym po ponad trzyprocentowym wzroście w styczniu. Z kolei stopa bezrobocia wzrosła do 14,4% wobec 14,2 proc. miesiąc wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Wzrost okazał się zatem mniejszy niż oczekiwane 14,5%.

Centrum wyników - KOV

Mocny wzrost przychodów, prawie 5 milionów zysku operacyjnego i strata netto poniżej miliona złotych. Po czwartym kwartale KOV co raz bliższy rentowności. Gdyby nie dokonane w trzecim kwartale ogromne odpisy na koncesje i projekty poszukiwawcze w Brunei cały rok dla kontrolowanej przez Jana Kulczyka grupy wyglądałby bardzo obiecująco.

Centrum wyników - Ursus

Na czym i jak zarabia Ursus - bo zarabia co raz lepiej. W zeszłym roku wyraźnie rosły przychody, a zysk netto wzrósł ponad trzykrotnie. Spółka przeprowadziła pod koniec roku emisję nowych akcji pozyskując z niej 8 milionów złotych.

Sporne wiaty przystankowe

Cam Media - specjaliści od niekonwencjonalnych kampanii reklamowych – poprawiają wyniki i odzyskują rentowność. Przegrywają jednak kolejną potyczkę w walce o największy kontrakt jaki w -ostatnich latach trafił na rynek. Wczoraj warszawski sąd oddalił skargę spółki na wyniki przetargu na budowę i obsługę ponad półtora tysiąca – tak zwanych wiat na przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie.

European Executive Forum

Czy polityka i biznes potrzebują nowych liderów? Jak trwający piąty rok, najpoważniejszy od lat XXX. poprzedniego stulecia globalny kryzys na nowo zdefiniował zadania stojące przed liderami?

Centrum wyników - Intersport

Intersport zamierza skorzystać na rosnącej modzie na bieganie i zdrowy styl życia. Prezes Artur Mikołajko zapowiedział w TVN CNBC, że spółka chce zwiększać sprzedaż sprzętu sportowego, na który jest popyt cały rok, a nie tylko w sezonie. Z prezesem Mikołajko rozmawialismy także o wynikach spółki.

Polityka i pieniądze

133 tysiące euro dziennie - takiej kary dla Polski chce Komisja Europejska. Wszystko przez to, że nie wdrożyliśmy unijnej dyrektywy, która ma ułatwić pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

Euro kryzys

Fundusz Solidarnościowy - zamiast podatku od depozytów. To najnowszy plan na ratowanie Cypru. Nowy państwowy fundusz ma uchronić Cypr przed bankructwem, a pieniądze na jego zasilenie mają pochodzić między innymi z funduszy emerytalnych i nieruchomości.

Polska pozwana za OZE

133 tysiące euro dziennie - takiej kary dla Polski chce Komisja Europejska. Wszystko przez to, że nie wdrożyliśmy unijnej dyrektywy, która ma ułatwić pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Polska ma jeszcze szanse na uniknięcie wielomilionowej kary.

Twój brat PIT

Kara umowna wypłacona osobie fizycznej to przychód do opodatkowania. Wykazujemy go w rubryce "przychody z innych źródeł". Ale kara umowna może mieć np. postać rabatu - wtedy nie płaci się podatku. O szczegółach mówi mec. Filip Siwek, z kancelarii Skoczyński, Wachowiak, Strykowski.

Praca teraz

W "Blajer mówi: biznes" omawiamy innowacyjny model biznesowy. Ważnym jego elementem są źródła przychodów i koszty. Źródłem tych pierwszych jest odpowiednio ustalona marża. Jak to zrobić, mówiła Katarzyna Królak-Wyszyńska, partner w Innovatika.

Firma teraz

Kolejny pomysł na franczyzę - restauracja z daniami wegetariańskimi. Co trzeba zrobić, żeby zostać franczyzobiorcą sieci Green Way, pytaliśmy jej prezesa Marka Chudzika.

Gwarancje kredytowe dla MŚP

Małe firmy mogą korzystać z gwarancji kredytowych ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „de minimis”. Gwarancje udzielane są na maksymalnie 60% kredytu obrotowego, a kredyty udzielane są obecnie w 6 bankach komercyjnych. O tym, jak można uzyskać kredyt w ING Banku Śląskim pytaliśmy dyrektor departamentu korporacyjnych produktów kredytowych ING, Katarzynę Kowalewską.

Twój brat PIT

Spółka zamiast dywidendy pieniężnej może przekazać wspólnikom dywidendę rzeczową. Dzięki niej spółka unika podatku od dochodu ze sprzedaży majątku. O tym, jak to działa w praktyce, rozmawialiśmy z dr Moniką Kubaczyńską, radcą prawnym w Rödl & Partner i dr Marcinem Jamrożym, doradcą podatkowym i adiunktem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Płaca za nadgodziny

Za pracę poza standardowym wymiarem pracownikom przysługują nadgodziny. Ich liczba jest limitowana przez kodeks pracy, bo pracownik musi mieć odpoczynek. Zasady pracy w nadgodzinach wyglądają inaczej w przypadku umowy zlecenia i o dzieło. O szczegółach rozmawialiśmy z Patrycją Zawirską, radcą prawnym w kancelaria K&L Gates.

Milion w Portfelu

Portfel Marcina Billewicza zyskuje od początku inwestycji 15,8%. W XI edycji zyskuje natomiast 3%. Na jakich aktywach zarabia on najwięcej? Jakie propozycje inwestycyjne przedstawia na następne dwa miesiące? O tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Forum Rynków Alternatywnych

Czy szukając okazji inwestycyjnych na rynku sztuki skupiać się na znanych nazwiskach czy zwracać uwagę na młodych, niecieszących się jeszcze uznaniem artystów? Gdzie szukać i kogo się radzić?O tym jak inwestować w sztukę mówi nam Wojciech Fibak, mecenas sztuki, kolekcjoner i właściciel galerii. Forum Rynków Alternatywnych patronuje TVN CNBC.

European Executive Forum

Komisja Europejska pozwała Polskę do Unijnego Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie dyrektywy unijnej o OZE. Ustawa ta, choć skomplikowana, jest bardzo wyczekiwana przez branżę energetyczną, uważa prezes Energi, Mirosław Bieliński. Miedzy innymi o tym, jak również o roli przywództwa w trudnych czasach w rozmowie zarejestrowanej podczas European Executive Forum w warszawskim hotelu Sheraton.

Cień recesji

Indeksy PMI w Europie rozczarowały rynek. Według pierwszych szacunków w marcu znalazł się on na poziomie 46,6 punktu. To dużo poniżej oczekiwań rynku. Zdaniem Przemysława Kwietnia rynki od początku roku zbyt optymistycznie oceniają perspektywę ożywienia w Europie.

European Executive Forum

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski ma pomysł jak zwiększyć wyborczą frekwencję. Jego zdaniem rozwiązaniem jest głosowanie przez internet. W rozmowie z TVN CNBC, Kwaśniewski podkreślił, że dzięki temu można by częściej przeprowadzać referenda w istotnych sprawach dla Polski - jak na przykład poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego. Z prezydentem Kwaśniewskim rozmawialiśmy podczas European Executive Forum, któremu patronuje TVN CNBC.

Centrum wyników - LW Bogdanka

Rekordowe wydobycie i wzrost zysku o 30% – tak wygladał ubiegły rok w Bogdance. Spółka zarobiła na czysto prawie 290 milionów złotych. W tym roku Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka, liczy na skokowy wzrost wydobycia węgla i mniejszy od zakładanego spadek jego ceny.

Centrum wyników - Enea

Enea liczy na Kozienice. Budowa nowego bloku w tamtejszej elektrowni przebiega zgodnie z planem, zapewnił w TVN CNBC prezes spółki. Prace mają się zakończyć w drugim kwartale 2017 roku i pochłonąć około 6 miliardów 400 milionów złotych. Krzysztof Zamasz przekonuje, że kozienicki blok to największa rozpoczęta inwestycja polskiej energetyki.

Centrum wyników - Grupa Azoty

Prezes Grupy Azoty nie wyklucza, że zysk EBITDA może wynieść w tym roku miliard złotych. Zdaniem Jerzego Marciniaka cały rok będzie udany dla spółki - rolnicy zaczęli w końcu kupować nawozy. 2012 upłynął Azotom pod znakiem przejęć oraz wyższych niż w poprzednim roku przychodów, ale niższych zysków.

Centrum wyników - Redan

Trudne rozmowy Redanu z wierzycielami. Wyniki za 2012 rok spowodowały złamanie zabezpieczeń opisanych przy emisji obligacji serii C. Obligatariusze mogą więc zażądać wcześniejszego wykupu papierów przez spółkę. W ubiegłym roku Redan miał stratę operacyjną i netto. Konieczność mocnej przeceny ubrań na wyprzedażach obniżyła marże spółki. Wiceprezes Redanu zapewnia, że dzięki restrukturyzacji uda się wyjść na prostą. Bogusz Kruszyński liczy też na porozumienie z wierzycielami.

Plan restrukturyzacji LOT musi być zgodny z zasadami UE

Plan restrukturyzacji LOT-u musi być zgodny z unijnymi zasadami pomocy publicznej, by Polska mogła uzyskać akceptację pomocy dla spółki ze strony Komisji Europejskiej - poinformował w czwartek rzecznik KE ds. konkurencji. PLL LOT złożył w środę w Ministerstwie Skarbu plan restrukturyzacji. Termin jego przesłania do KE mija 20 czerwca, ale ministerstwo zapewnia, że przekaże dokument wcześniej.

Centrum wyników - PKM Duda

Rekordowe przychody, ale także mocny wzrost kosztów działalności - w konsekwencji Polski Koncern Mięsny Duda zanotował w ubiegłym roku stratę netto. Duda zwiększyła przychody o 26%, do ponad dwóch miliardów złotych. Wynik operacyjny jednak już był mniejszy o prawie 80%. Spółka i cała branża zmagała się z trudną sytuacją na rynku żywca wieprzowego - przez spadek pogłowia żywca rosły jego ceny, mocno drożały też pasze. Rozmowa z Dariuszem Formelą prezesem PKM Duda.

Debiut nc+. Kino, sport, mnóstwo programów. "To prawdziwy gigant"

Dokładnie w 18. rocznicę uruchomienia Canal+ w Polsce debiutuje platforma cyfrowa nc+, powstała z połączenia: Cyfry+ i n. - Zmienimy krajobraz, wyznaczymy nowe standardy - powiedział prezes zarządu nc+, Julien Verley. A członek zarządu TVN Edward Miszczak dodał: - Sytuacja na rynku może być niesamowita. Ta oferta to będzie prawdziwy gigant.