Przedsiębiorstwa w coraz lepszej sytuacji, ale podwyżek nie będzie

Przedsiębiorstwa w coraz lepszej sytuacji, w I kw. '14 oczekiwana dalsza poprawatvn24 | TVN24

W IV kwartale 2013 roku nastąpiła dalsza poprawa sytuacji bieżącej sektora przedsiębiorstw - wynika z raportu narodowego Banku Polskiego. Ankietowane przedsiębiorstwa oczekują kontynuacji pozytywnych tendencji w I kwartale tego roku. Nie należy też spodziewać się podwyżek.- Jedynie ok. 5 proc. przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych - czytamy w raporcie.

- Pod koniec 2013 r. wzmocniły się sygnały ożywienia koniunktury w sektorze przedsiębiorstw. Sytuacja poprawiła się w niemal wszystkich analizowanych obszarach, w tym w najważniejszym dla firm, tj. w odniesieniu do zmian popytu, oraz w większości branż i klas - napisano w opublikowanej w środę przez NBP "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kwartale 2013 r. oraz prognoz na I kwartał 2014 r.".

- Ankietowani oczekują kontynuacji pozytywnych tendencji w I kwartale bieżącego roku, a skala poprawy powinna jeszcze wzrosnąć, choć nadal nie można oczekiwać znaczących zmian. Przedsiębiorstwa, które jeszcze nie widzą oznak poprawy spodziewają się jej dopiero pod koniec 2014 r. - dodano.

Z raport NBP wynika, że w IV kwartale ubiegłego roku znalezienie odbiorcy na produkty oferowane przez respondentów stanowiło mniejszy problem niż kwartał wcześniej. - Nastąpił dalszy niewielki wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych, spadek nadmiernych zapasów w przemyśle oraz osłabienie bariery popytowej - podano.

Dobra prognoza

Większy optymizm cechuje oczekiwania na I kwartał bieżącego roku. - Tak wyraźnego odbicia prognoz nowych zamówień, popytu oraz produkcji nie obserwowano od 2010 r. Optymizm oczekiwań wzrósł w większości badanych branż i klas, w tym również w sektorze budowlanym - napisano.

Autorzy raportu wskazują, że powoli podnosi się opłacalność sprzedaży w sektorze przedsiębiorstw. - Przewaga firm zwiększających rentowność występuje nadal tylko w grupie eksporterów, niemniej również wśród przedsiębiorstw sprzedających na rynku krajowym zarysowują się pozytywne tendencje wzrostowe - napisano w raporcie.

- W przypadku eksporterów wzrost opłacalności sprzedaży bardziej wiąże się z optymalizacją kosztów niż ze zmianami kursu złotego, choć poziom kursu złotego ma nadal pozytywne oddziaływanie na sytuację w tej grupie. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach, w tym zwłaszcza firm z dużym udziałem eksportu w przychodach, które oceniają swoją kondycję wyraźnie lepiej niż przedsiębiorstwa lokujące produkty na rynku wewnętrznym - dodano.

Popyt i produkcja w górę

Z raportu NBP wynika, że w IV kwartale 2013 r. obniżyła się bariera popytu oraz silnie wzrosły wskaźniki prognoz popytu, zamówień i produkcji na I kwartał 2014 r. - Dodatnia i rosnąca wartość wskaźnika prognoz trwałego komponentu popytu oraz analizy przekrojowe sugerują, że oczekiwana poprawa koniunktury powinna mieć charakter trwały i objąć większość analizowanych branż i klas - napisano.

Autorzy raportu NBP zaznaczają, że konkurencyjność cenowa sprzedaży zagranicznej rozliczanej w euro i dolarze nieznacznie spadła, ale wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy najniższa w historii badania bariera kursu walutowego i udział nieopłacalnego eksportu w przychodach oraz bardzo niski odsetek eksporterów informujących o nieopłacalnym eksporcie. - Prognozy formułowane przez eksporterów pozwalają w najbliższym czasie oczekiwać nieznacznie przyspieszonej dynamiki eksportu, przy czym jej źródłem powinna być raczej rosnąca wartość umów eksportowych, a nie ich liczba - twierdzą autorzy raportu.

Będzie praca i płaca

Według raportu NBP prognozy zatrudnienia poprawiły się w relacji do poprzedniego kwartału oraz w relacji rocznej i zatrudnienie w I kwartale 2014 r. powinno wzrosnąć (dane odsezonowane). - Poprawa wskaźnika zatrudnienia nastąpiła w większości analizowanych grup. Wzrost zatrudnienia spodziewany jest w głównej mierze w handlu, w przemyśle przetwórczym oraz u eksporterów - można przeczytać w analizie.

Autorzy raportu wskazują, że wzrost płac będzie miał w I kwartale 2014 r. nieco większy zasięg niż w IV kwartale 2013 r., ale kształtować się będzie nadal poniżej średniej dla lat 2005 – 2014. - Średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń nieznacznie spadnie względem poprzedniego kwartału. Relacja pomiędzy wzrostem płac i wzrostem wydajności pracy w IV kwartale 2013 r. uległa dalszej poprawie i nadal zdecydowanie więcej przedsiębiorstw deklaruje szybciej rosnącą wydajność niż wynagrodzenia - napisano.

- Presja płacowa wprawdzie lekko się nasiliła, ale utrzymuje się na niskim poziomie – jedynie ok. 5 proc. przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych - dodano.

Lepsze nastroje inwestorów

Z badania koniunktury NBP wynika, że w próbie nastąpiła poprawa nastrojów inwestorów, widoczna zwłaszcza w planach inwestycyjnych kreślonych w rocznej perspektywie przy nieco słabszym, choć także rosnącym, optymizmie w planach o horyzoncie kwartalnym. - Plany roczne zakładają wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji i zdecydowane przyspieszenie dynamiki nakładów. Poprawę optymizmu widać w większości badanych grup przedsiębiorstw, ale zróżnicowany pozostaje poziom aktywności inwestycyjnej - czytamy w raporcie.

- Silne przyspieszenie dynamiki wzrostu inwestycji planują m.in. największe przedsiębiorstwa 2000+. Wśród źródeł finansowania nowych inwestycji dominują źródła własne, ale z próby płyną sygnały odbudowy zainteresowania inwestorów kredytami bankowymi - dodano.

Lepsze wykorzystanie zapasów

Wyniki badania NBP wskazują na dalszą poprawę i tak wysokiego już dopasowania zapasów w przemyśle (najlepszy wynik w historii) jednak przy dalszym pogorszeniu sytuacji w handlu (najgorszy wynik w historii).

- Poprawę dopasowania zapasów odnotowano m.in. w grupie przedsiębiorstw oferujących swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym, w których sytuacja z zapasami pogarszała się w ciągu dwóch ostatnich lat - napisano.

Z raportu wynika, że kolejny kwartał z rzędu wzrósł stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w sektorze przedsiębiorstw. - Poprawę odnotowano głównie w grupie eksporterów - napisano.

Rośnie popyt na kredyty

W raporcie czytamy, że odnotowano minimalny wzrost wskaźnika prognoz popytu na kredyt na nadchodzący kwartał. - W IV kwartale 2013 r. odsetek składanych aplikacji kredytowych tylko lekko wzrósł, wpisując się w obserwowaną niską aktywność kredytową przedsiębiorstw. Dostępność kredytu pozostała wysoka - udział wniosków zaakceptowanych po raz kolejny wzrósł - twierdzą autorzy raportu.

- W IV kwartale oprocentowanie kredytów złotowych pozostało niskie, przy czym nieznacznie wzrosło z uwagi na niewielki wzrost marż zarówno w segmencie kredytów długoterminowych, jak i kredytów krótkoterminowych - dodano.

Z raportu wynika, że w IV kwartale 2013 r. poprawie uległa sytuacja płynnościowa sektora przedsiębiorstw i zdolność przeciętnej firmy do obsługi zobowiązań handlowych. Zdolność przedsiębiorstw do obsługi zobowiązań kredytowych pozostała wysoka, od ośmiu kwartałów niemal niezmienna.

- W ostatnim kwartale przybyło firm deklarujących poprawę obsługi zobowiązań handlowych, mimo że odsetki przedsiębiorstw posiadające opóźnione rozliczenia z tytułu dostaw i usług wciąż pozostają wysokie. Wzrost optymizmu może być zatem pochodną zmiany struktury przeterminowanych należności i zobowiązań. Odnotowano bowiem kolejny spadek odsetka firm informujących o ograniczeniu udziału dużych przeterminowanych należności i zobowiązań, tj. przekraczających 10 proc. sumy rozliczeń z tytułu dostaw i usług" - napisano.

Nadchodzi spadek inflacji

Autorzy raportu wskazują, że w I kwartale 2014 r. oczekiwany jest spadek inflacji – zmniejszył się zasięg planowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen oferowanych produktów i usług, spadła też średnia tych podwyżek.

- Spodziewane jest również zmniejszenie dynamiki cen surowców i materiałów. Przewidywany wzrost cen towarów i usług CPI będzie w ciągu następnych 12 miesięcy zbliżony do oczekiwań z poprzedniego kwartału oraz silniejszy od prognoz z analogicznego okresu ubiegłego roku - wyjaśniają autorzy raportu.

- W IV kw. 2013 r. marże na sprzedaży nadal rosły. Oceny dotyczące marż w grupie eksporterów pozostały lepsze, ale silniejszą poprawę odczuły firmy sprzedające w kraju - czytamy w raporcie NBP.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl