Przedsiębiorstwa w coraz lepszej sytuacji, ale podwyżek nie będzie

Przedsiębiorstwa w coraz lepszej sytuacji, w I kw. '14 oczekiwana dalsza poprawatvn24 | TVN24

W IV kwartale 2013 roku nastąpiła dalsza poprawa sytuacji bieżącej sektora przedsiębiorstw - wynika z raportu narodowego Banku Polskiego. Ankietowane przedsiębiorstwa oczekują kontynuacji pozytywnych tendencji w I kwartale tego roku. Nie należy też spodziewać się podwyżek.- Jedynie ok. 5 proc. przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych - czytamy w raporcie.

- Pod koniec 2013 r. wzmocniły się sygnały ożywienia koniunktury w sektorze przedsiębiorstw. Sytuacja poprawiła się w niemal wszystkich analizowanych obszarach, w tym w najważniejszym dla firm, tj. w odniesieniu do zmian popytu, oraz w większości branż i klas - napisano w opublikowanej w środę przez NBP "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kwartale 2013 r. oraz prognoz na I kwartał 2014 r.".

- Ankietowani oczekują kontynuacji pozytywnych tendencji w I kwartale bieżącego roku, a skala poprawy powinna jeszcze wzrosnąć, choć nadal nie można oczekiwać znaczących zmian. Przedsiębiorstwa, które jeszcze nie widzą oznak poprawy spodziewają się jej dopiero pod koniec 2014 r. - dodano.

Z raport NBP wynika, że w IV kwartale ubiegłego roku znalezienie odbiorcy na produkty oferowane przez respondentów stanowiło mniejszy problem niż kwartał wcześniej. - Nastąpił dalszy niewielki wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych, spadek nadmiernych zapasów w przemyśle oraz osłabienie bariery popytowej - podano.

Dobra prognoza

Większy optymizm cechuje oczekiwania na I kwartał bieżącego roku. - Tak wyraźnego odbicia prognoz nowych zamówień, popytu oraz produkcji nie obserwowano od 2010 r. Optymizm oczekiwań wzrósł w większości badanych branż i klas, w tym również w sektorze budowlanym - napisano.

Autorzy raportu wskazują, że powoli podnosi się opłacalność sprzedaży w sektorze przedsiębiorstw. - Przewaga firm zwiększających rentowność występuje nadal tylko w grupie eksporterów, niemniej również wśród przedsiębiorstw sprzedających na rynku krajowym zarysowują się pozytywne tendencje wzrostowe - napisano w raporcie.

- W przypadku eksporterów wzrost opłacalności sprzedaży bardziej wiąże się z optymalizacją kosztów niż ze zmianami kursu złotego, choć poziom kursu złotego ma nadal pozytywne oddziaływanie na sytuację w tej grupie. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach, w tym zwłaszcza firm z dużym udziałem eksportu w przychodach, które oceniają swoją kondycję wyraźnie lepiej niż przedsiębiorstwa lokujące produkty na rynku wewnętrznym - dodano.

Popyt i produkcja w górę

Z raportu NBP wynika, że w IV kwartale 2013 r. obniżyła się bariera popytu oraz silnie wzrosły wskaźniki prognoz popytu, zamówień i produkcji na I kwartał 2014 r. - Dodatnia i rosnąca wartość wskaźnika prognoz trwałego komponentu popytu oraz analizy przekrojowe sugerują, że oczekiwana poprawa koniunktury powinna mieć charakter trwały i objąć większość analizowanych branż i klas - napisano.

Autorzy raportu NBP zaznaczają, że konkurencyjność cenowa sprzedaży zagranicznej rozliczanej w euro i dolarze nieznacznie spadła, ale wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy najniższa w historii badania bariera kursu walutowego i udział nieopłacalnego eksportu w przychodach oraz bardzo niski odsetek eksporterów informujących o nieopłacalnym eksporcie. - Prognozy formułowane przez eksporterów pozwalają w najbliższym czasie oczekiwać nieznacznie przyspieszonej dynamiki eksportu, przy czym jej źródłem powinna być raczej rosnąca wartość umów eksportowych, a nie ich liczba - twierdzą autorzy raportu.

Będzie praca i płaca

Według raportu NBP prognozy zatrudnienia poprawiły się w relacji do poprzedniego kwartału oraz w relacji rocznej i zatrudnienie w I kwartale 2014 r. powinno wzrosnąć (dane odsezonowane). - Poprawa wskaźnika zatrudnienia nastąpiła w większości analizowanych grup. Wzrost zatrudnienia spodziewany jest w głównej mierze w handlu, w przemyśle przetwórczym oraz u eksporterów - można przeczytać w analizie.

Autorzy raportu wskazują, że wzrost płac będzie miał w I kwartale 2014 r. nieco większy zasięg niż w IV kwartale 2013 r., ale kształtować się będzie nadal poniżej średniej dla lat 2005 – 2014. - Średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń nieznacznie spadnie względem poprzedniego kwartału. Relacja pomiędzy wzrostem płac i wzrostem wydajności pracy w IV kwartale 2013 r. uległa dalszej poprawie i nadal zdecydowanie więcej przedsiębiorstw deklaruje szybciej rosnącą wydajność niż wynagrodzenia - napisano.

- Presja płacowa wprawdzie lekko się nasiliła, ale utrzymuje się na niskim poziomie – jedynie ok. 5 proc. przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych - dodano.

Lepsze nastroje inwestorów

Z badania koniunktury NBP wynika, że w próbie nastąpiła poprawa nastrojów inwestorów, widoczna zwłaszcza w planach inwestycyjnych kreślonych w rocznej perspektywie przy nieco słabszym, choć także rosnącym, optymizmie w planach o horyzoncie kwartalnym. - Plany roczne zakładają wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji i zdecydowane przyspieszenie dynamiki nakładów. Poprawę optymizmu widać w większości badanych grup przedsiębiorstw, ale zróżnicowany pozostaje poziom aktywności inwestycyjnej - czytamy w raporcie.

- Silne przyspieszenie dynamiki wzrostu inwestycji planują m.in. największe przedsiębiorstwa 2000+. Wśród źródeł finansowania nowych inwestycji dominują źródła własne, ale z próby płyną sygnały odbudowy zainteresowania inwestorów kredytami bankowymi - dodano.

Lepsze wykorzystanie zapasów

Wyniki badania NBP wskazują na dalszą poprawę i tak wysokiego już dopasowania zapasów w przemyśle (najlepszy wynik w historii) jednak przy dalszym pogorszeniu sytuacji w handlu (najgorszy wynik w historii).

- Poprawę dopasowania zapasów odnotowano m.in. w grupie przedsiębiorstw oferujących swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym, w których sytuacja z zapasami pogarszała się w ciągu dwóch ostatnich lat - napisano.

Z raportu wynika, że kolejny kwartał z rzędu wzrósł stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w sektorze przedsiębiorstw. - Poprawę odnotowano głównie w grupie eksporterów - napisano.

Rośnie popyt na kredyty

W raporcie czytamy, że odnotowano minimalny wzrost wskaźnika prognoz popytu na kredyt na nadchodzący kwartał. - W IV kwartale 2013 r. odsetek składanych aplikacji kredytowych tylko lekko wzrósł, wpisując się w obserwowaną niską aktywność kredytową przedsiębiorstw. Dostępność kredytu pozostała wysoka - udział wniosków zaakceptowanych po raz kolejny wzrósł - twierdzą autorzy raportu.

- W IV kwartale oprocentowanie kredytów złotowych pozostało niskie, przy czym nieznacznie wzrosło z uwagi na niewielki wzrost marż zarówno w segmencie kredytów długoterminowych, jak i kredytów krótkoterminowych - dodano.

Z raportu wynika, że w IV kwartale 2013 r. poprawie uległa sytuacja płynnościowa sektora przedsiębiorstw i zdolność przeciętnej firmy do obsługi zobowiązań handlowych. Zdolność przedsiębiorstw do obsługi zobowiązań kredytowych pozostała wysoka, od ośmiu kwartałów niemal niezmienna.

- W ostatnim kwartale przybyło firm deklarujących poprawę obsługi zobowiązań handlowych, mimo że odsetki przedsiębiorstw posiadające opóźnione rozliczenia z tytułu dostaw i usług wciąż pozostają wysokie. Wzrost optymizmu może być zatem pochodną zmiany struktury przeterminowanych należności i zobowiązań. Odnotowano bowiem kolejny spadek odsetka firm informujących o ograniczeniu udziału dużych przeterminowanych należności i zobowiązań, tj. przekraczających 10 proc. sumy rozliczeń z tytułu dostaw i usług" - napisano.

Nadchodzi spadek inflacji

Autorzy raportu wskazują, że w I kwartale 2014 r. oczekiwany jest spadek inflacji – zmniejszył się zasięg planowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen oferowanych produktów i usług, spadła też średnia tych podwyżek.

- Spodziewane jest również zmniejszenie dynamiki cen surowców i materiałów. Przewidywany wzrost cen towarów i usług CPI będzie w ciągu następnych 12 miesięcy zbliżony do oczekiwań z poprzedniego kwartału oraz silniejszy od prognoz z analogicznego okresu ubiegłego roku - wyjaśniają autorzy raportu.

- W IV kw. 2013 r. marże na sprzedaży nadal rosły. Oceny dotyczące marż w grupie eksporterów pozostały lepsze, ale silniejszą poprawę odczuły firmy sprzedające w kraju - czytamy w raporcie NBP.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24

Pozostałe wiadomości

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało siedem osób, podejrzewanych o oszukanie ponad 6 tysięcy klientów poprzez fałszywe sklepy internetowe. "Sprawcy założyli profesjonalnie wyglądające sklepy internetowe za których pośrednictwem oferowali do sprzedaży oryginalne markowe perfumy oraz urządzenia elektroniczne" - informuje polska policja.

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Za niewydanie Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta kontraktów dotyczących budowy Nord Stream 2 rosyjski gigant ma ponieść karę. To pierwszy sukces naszego urzędu w tym konflikcie - donosi piątkowy "Puls Biznesu".

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Źródło:
PAP

Samochody Tesli po raz pierwszy w historii znalazły się na liście zakupów chińskiego rządu - przekazał państwowy portal Paper.cn. Chodzi o Model Y, który jak podkreślają tamtejsze władze, jest "autem krajowym, a nie importowanym", produkowanym w Szanghaju.

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Źródło:
CNN

Inflacja w 2024 roku znajdzie się na poziomie 3,7 procent, a w 2026 roku obniży się do 2,7 procent - wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Centralna ścieżka PKB zakłada natomiast wzrost na poziomie 3,0 procent w bieżącym roku, 3,8 procent w 2025 roku oraz 3,1 procent w 2026 roku. NBP podaje, że na wzrost inflacji wpłyną podwyżki cen energii oraz zniesienie VAT-u na żywność.

NBP przedstawia nowe scenariusze dla inflacji

NBP przedstawia nowe scenariusze dla inflacji

Źródło:
PAP

Nowosądecki Newag zbuduje dla PKP Intercity 35 pociągów hybrydowych, spalinowo-elektrycznych. Wartość podpisanej umowy to blisko 3,4 mld zł. To największy kontrakt przewoźnika, poprzedni najwyższy na pociągi Pendolino opiewał na 2,8 mld. Będą to pierwsze takie pojazdy w taborze przewoźnika.

PKP Intercity podpisało miliardową umowę z Newagiem

PKP Intercity podpisało miliardową umowę z Newagiem

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w czwartek ostrzeżenie dotyczące partii sosów Winiary. Spożycie produktu przez osoby z alergią na pszenicę lub nietolerancją glutenu może spowodować reakcję alergiczną.

Czołowy koncern spożywczy wycofuje produkt

Czołowy koncern spożywczy wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Oskładkowanie umów cywilnoprawnym jest przedmiotem prac trwających w resorcie pracy. Wyjątkiem mają być umowy uczniów i studentów do 26. roku życia. Jak powiedział prawnik Tomasz Lasocki Polska jest w wąskiej grupie państw Europy, które "potrafią nie pobrać składki, jeżeli ktoś pracuje".

Trwają prace nad pełnym oskładkowaniem umów. Wyjątek tylko dla jednej grupy

Trwają prace nad pełnym oskładkowaniem umów. Wyjątek tylko dla jednej grupy

Źródło:
PAP

Nieświadomi turyści są naciągani w internecie przez firmy udające popularne muzea - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". Muzealnicy są bezradni. Koszt zwiedzania może być nawet kilkukrotnie wyższy.

Udają popularne muzea i naciągają turystów

Udają popularne muzea i naciągają turystów

Źródło:
PAP

- My nie chcemy od nikogo jałmużny. My chcemy, żeby ci, którzy korzystają z naszych treści, za to płacili - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl, pytany o postulat polskich mediów w sprawie zmian w ustawie o prawie autorskim. - Tak naprawdę chodzi o jakość demokracji. Bo bez wolnych, niezależnych i silnych mediów, które są coraz słabsze przez monopolistyczne zabiegi takich koncernów jak Google, nie ma w ogóle reklam - dodał Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl

Polska Rada Biznesu wyraża swoje pełne poparcie dla apelu polskich wydawców, redakcji i dziennikarzy o wprowadzenie koniecznych zmian w ustawie dotyczącej prawa autorskiego, która obecnie znajduje się w Senacie - poinformowała organizacja w komunikacie. Przedstawiciele przedsiębiorców podkreślili, że "praca twórców, dziennikarzy i redakcji nie może być bezpłatną treścią, którą giganty technologiczne – Google, Microsoft czy Meta/Facebook – mogą dowolnie i bezkarnie wykorzystywać".

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

Źródło:
tvn24.pl

To koniec ery Stypułkowskiego, jednego z najdłużej zarządzających bankiem w Polsce. "Cezary Stypułkowski 4 lipca br. zrezygnował z funkcji prezesa mBanku i pełnienia funkcji w zarządzie" - poinformował bank w komunikacie giełdowym w czwartek. Na jego miejsce warunkowo został powołany Cezary Kocik. Stypułkowski był szefem mBanku od 2010 r.

Odchodzi po 14 latach. Zmiana na fotelu prezesa mBanku

Odchodzi po 14 latach. Zmiana na fotelu prezesa mBanku

Źródło:
PAP

Dziennikarz TVN24 Sebastian Napieraj próbował zapytać prezesa NBP o komentarz w sprawie wniosku o postawienie go przed Trybunał Stanu. Adam Glapiński nie odpowiedział, a rzecznik skończył konferencję prezesa banku centralnego.

Pytanie dziennikarza o wniosek o Trybunał Stanu skończyło konferencję prezesa NBP

Pytanie dziennikarza o wniosek o Trybunał Stanu skończyło konferencję prezesa NBP

Źródło:
tvn24.pl

Widzieliście państwo kiedyś na konferencji prasowej dziennikarza Google albo Mety, który zadaje pytania, licząc się z różnego rodzaju konsekwencjami? - pytał swoich gości we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Wojda. W czwartek rano ponad 350 mediów z całej Polski zaapelowało do władz o wprowadzenie poprawek do ustawy o prawie autorskim, które wzmocnią wydawców w negocjacjach dotyczących wynagrodzeń z tak zwanymi big techami. 

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

Źródło:
TVN24

- To już jest oczywiste. O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć, kiedy inflacja rośnie. I to znacząco - przekazał podczas czwartkowej konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes NBP. - Z naszych prognoz wynika, że pod koniec tego roku inflacja może się zbliżyć nawet do 5 procent. Co więcej, inflacja może jeszcze wzrosnąć trochę na początku przyszłego roku - dodał.

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

Źródło:
PAP

Zatrważające wyniki kontroli billboardów, szyldów, banerów i plakatach w polskich miastach - donosi Najwyższa Izba Kontroli. Apeluje do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zmianę przepisów - przekazała Izba. W jednym ze zbadanych miast nielegalne reklamy stanowiły 100 procent. Jak wyliczyła Izba w 4 skontrolowanych miastach budżety straciły ponad 1 milion złotych.

NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

Źródło:
PAP

Niektórzy operatorzy telekomunikacyjni, rozpoczęli już proces wyłączania sieci 3G, uznając ją za przestarzałą. Zmiana ta ma jednak dwie strony. Ta pozytywna, to umożliwienie korzystania z szybszego internetu na tych samych częstotliwościach. Ta druga, to konieczność wymiany części aparatów telefonicznych.

Niektóre telefony trafią do szuflady. Trwa wyłączanie sieci 3G

Niektóre telefony trafią do szuflady. Trwa wyłączanie sieci 3G

Źródło:
tvn24.pl

Szacowana stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,9 procent i była niższa o 0,1 procent w porównaniu do ubiegłego miesiąca - przekazało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To najniższy poziom bezrobocia od sierpnia 1990 roku.

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Źródło:
PAP

Jeszcze kilka dni temu, do końca czerwca, żeby załatwić urzędową sprawę, Japończycy musieli swoje dokumenty przekazywać na dyskietkach 3,5 cala. Co więcej, kwestię ich używania regulowało ponad 1000 przepisów. Jednak od 1 lipca 2024 roku Japonia w końcu pożegnała się z dyskietkami i zakończono "wojnę" wypowiedzianą w 2021 roku temu archaicznemu środkowi przechowywania danych.

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Źródło:
BBC

Poławiacz pąkli kaczenic, etyczny haker czy projektant wirtualnej rzeczywistości - to tylko niektóre z nietypowych, ale dobrze płatnych zawodów, które znalazły się w zestawieniu Personnel Service.

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie na zakup roweru elektrycznego ma ruszyć od 2025 roku. Zgodnie z założeniami projektu, wysokość dopłaty na zakup ma sięgnąć 5000 złotych. Projekt w czwartek trafił do konsultacji społecznych.

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Źródło:
tvn24.pl

Według lipcowej projekcji inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w 2024 roku w przedziale 3,1-4,3 procent, a wzrost PKB - w przedziale 2,3-3,7 procent, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Enei rekomenduje, by nie udzielać absolutorium byłym członkom zarządu spółki, którzy pełnili funkcję w roku obrotowym 2023 - poinformowała spółka w komunikacie. Rada wskazała zaniedbania związane między innymi z dochodzeniem odszkodowania za szkodę powstałą w związku z zaangażowaniem spółki w projekt budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Źródło:
PAP

Komisja Europejska od piątku nałoży tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne w związku z nieuczciwym subsydiowaniem tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy kraje członkowskie nie wyrażą sprzeciwu, Unia Europejska może jesienią tego roku wprowadzić te taryfy na stałe.

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów" - zwraca uwagę Jarosław Sadowski z Expandera. Dla osób zaciągających obecnie kredyty hipoteczne jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Źródło:
tvn24.pl

Imponujący debiut spółki Sławomira Mentzena na warszawskiej giełdzie rodzi wiele pytań. Część ekspertów zwraca uwagę, że choć rozkręcanie działalności giełdowej przez aktywnego polityka jest zgodne z prawem, to jednak budzi pewne wątpliwości etyczne. Monetyzowanie politycznej popularności może okazać się mieczem obosiecznym.

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Źródło:
tvn24.pl