Przedsiębiorstwa w coraz lepszej sytuacji, ale podwyżek nie będzie

Przedsiębiorstwa w coraz lepszej sytuacji, w I kw. '14 oczekiwana dalsza poprawatvn24 | TVN24

W IV kwartale 2013 roku nastąpiła dalsza poprawa sytuacji bieżącej sektora przedsiębiorstw - wynika z raportu narodowego Banku Polskiego. Ankietowane przedsiębiorstwa oczekują kontynuacji pozytywnych tendencji w I kwartale tego roku. Nie należy też spodziewać się podwyżek.- Jedynie ok. 5 proc. przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych - czytamy w raporcie.

- Pod koniec 2013 r. wzmocniły się sygnały ożywienia koniunktury w sektorze przedsiębiorstw. Sytuacja poprawiła się w niemal wszystkich analizowanych obszarach, w tym w najważniejszym dla firm, tj. w odniesieniu do zmian popytu, oraz w większości branż i klas - napisano w opublikowanej w środę przez NBP "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kwartale 2013 r. oraz prognoz na I kwartał 2014 r.".

- Ankietowani oczekują kontynuacji pozytywnych tendencji w I kwartale bieżącego roku, a skala poprawy powinna jeszcze wzrosnąć, choć nadal nie można oczekiwać znaczących zmian. Przedsiębiorstwa, które jeszcze nie widzą oznak poprawy spodziewają się jej dopiero pod koniec 2014 r. - dodano.

Z raport NBP wynika, że w IV kwartale ubiegłego roku znalezienie odbiorcy na produkty oferowane przez respondentów stanowiło mniejszy problem niż kwartał wcześniej. - Nastąpił dalszy niewielki wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych, spadek nadmiernych zapasów w przemyśle oraz osłabienie bariery popytowej - podano.

Dobra prognoza

Większy optymizm cechuje oczekiwania na I kwartał bieżącego roku. - Tak wyraźnego odbicia prognoz nowych zamówień, popytu oraz produkcji nie obserwowano od 2010 r. Optymizm oczekiwań wzrósł w większości badanych branż i klas, w tym również w sektorze budowlanym - napisano.

Autorzy raportu wskazują, że powoli podnosi się opłacalność sprzedaży w sektorze przedsiębiorstw. - Przewaga firm zwiększających rentowność występuje nadal tylko w grupie eksporterów, niemniej również wśród przedsiębiorstw sprzedających na rynku krajowym zarysowują się pozytywne tendencje wzrostowe - napisano w raporcie.

- W przypadku eksporterów wzrost opłacalności sprzedaży bardziej wiąże się z optymalizacją kosztów niż ze zmianami kursu złotego, choć poziom kursu złotego ma nadal pozytywne oddziaływanie na sytuację w tej grupie. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach, w tym zwłaszcza firm z dużym udziałem eksportu w przychodach, które oceniają swoją kondycję wyraźnie lepiej niż przedsiębiorstwa lokujące produkty na rynku wewnętrznym - dodano.

Popyt i produkcja w górę

Z raportu NBP wynika, że w IV kwartale 2013 r. obniżyła się bariera popytu oraz silnie wzrosły wskaźniki prognoz popytu, zamówień i produkcji na I kwartał 2014 r. - Dodatnia i rosnąca wartość wskaźnika prognoz trwałego komponentu popytu oraz analizy przekrojowe sugerują, że oczekiwana poprawa koniunktury powinna mieć charakter trwały i objąć większość analizowanych branż i klas - napisano.

Autorzy raportu NBP zaznaczają, że konkurencyjność cenowa sprzedaży zagranicznej rozliczanej w euro i dolarze nieznacznie spadła, ale wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy najniższa w historii badania bariera kursu walutowego i udział nieopłacalnego eksportu w przychodach oraz bardzo niski odsetek eksporterów informujących o nieopłacalnym eksporcie. - Prognozy formułowane przez eksporterów pozwalają w najbliższym czasie oczekiwać nieznacznie przyspieszonej dynamiki eksportu, przy czym jej źródłem powinna być raczej rosnąca wartość umów eksportowych, a nie ich liczba - twierdzą autorzy raportu.

Będzie praca i płaca

Według raportu NBP prognozy zatrudnienia poprawiły się w relacji do poprzedniego kwartału oraz w relacji rocznej i zatrudnienie w I kwartale 2014 r. powinno wzrosnąć (dane odsezonowane). - Poprawa wskaźnika zatrudnienia nastąpiła w większości analizowanych grup. Wzrost zatrudnienia spodziewany jest w głównej mierze w handlu, w przemyśle przetwórczym oraz u eksporterów - można przeczytać w analizie.

Autorzy raportu wskazują, że wzrost płac będzie miał w I kwartale 2014 r. nieco większy zasięg niż w IV kwartale 2013 r., ale kształtować się będzie nadal poniżej średniej dla lat 2005 – 2014. - Średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń nieznacznie spadnie względem poprzedniego kwartału. Relacja pomiędzy wzrostem płac i wzrostem wydajności pracy w IV kwartale 2013 r. uległa dalszej poprawie i nadal zdecydowanie więcej przedsiębiorstw deklaruje szybciej rosnącą wydajność niż wynagrodzenia - napisano.

- Presja płacowa wprawdzie lekko się nasiliła, ale utrzymuje się na niskim poziomie – jedynie ok. 5 proc. przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych - dodano.

Lepsze nastroje inwestorów

Z badania koniunktury NBP wynika, że w próbie nastąpiła poprawa nastrojów inwestorów, widoczna zwłaszcza w planach inwestycyjnych kreślonych w rocznej perspektywie przy nieco słabszym, choć także rosnącym, optymizmie w planach o horyzoncie kwartalnym. - Plany roczne zakładają wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji i zdecydowane przyspieszenie dynamiki nakładów. Poprawę optymizmu widać w większości badanych grup przedsiębiorstw, ale zróżnicowany pozostaje poziom aktywności inwestycyjnej - czytamy w raporcie.

- Silne przyspieszenie dynamiki wzrostu inwestycji planują m.in. największe przedsiębiorstwa 2000+. Wśród źródeł finansowania nowych inwestycji dominują źródła własne, ale z próby płyną sygnały odbudowy zainteresowania inwestorów kredytami bankowymi - dodano.

Lepsze wykorzystanie zapasów

Wyniki badania NBP wskazują na dalszą poprawę i tak wysokiego już dopasowania zapasów w przemyśle (najlepszy wynik w historii) jednak przy dalszym pogorszeniu sytuacji w handlu (najgorszy wynik w historii).

- Poprawę dopasowania zapasów odnotowano m.in. w grupie przedsiębiorstw oferujących swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym, w których sytuacja z zapasami pogarszała się w ciągu dwóch ostatnich lat - napisano.

Z raportu wynika, że kolejny kwartał z rzędu wzrósł stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w sektorze przedsiębiorstw. - Poprawę odnotowano głównie w grupie eksporterów - napisano.

Rośnie popyt na kredyty

W raporcie czytamy, że odnotowano minimalny wzrost wskaźnika prognoz popytu na kredyt na nadchodzący kwartał. - W IV kwartale 2013 r. odsetek składanych aplikacji kredytowych tylko lekko wzrósł, wpisując się w obserwowaną niską aktywność kredytową przedsiębiorstw. Dostępność kredytu pozostała wysoka - udział wniosków zaakceptowanych po raz kolejny wzrósł - twierdzą autorzy raportu.

- W IV kwartale oprocentowanie kredytów złotowych pozostało niskie, przy czym nieznacznie wzrosło z uwagi na niewielki wzrost marż zarówno w segmencie kredytów długoterminowych, jak i kredytów krótkoterminowych - dodano.

Z raportu wynika, że w IV kwartale 2013 r. poprawie uległa sytuacja płynnościowa sektora przedsiębiorstw i zdolność przeciętnej firmy do obsługi zobowiązań handlowych. Zdolność przedsiębiorstw do obsługi zobowiązań kredytowych pozostała wysoka, od ośmiu kwartałów niemal niezmienna.

- W ostatnim kwartale przybyło firm deklarujących poprawę obsługi zobowiązań handlowych, mimo że odsetki przedsiębiorstw posiadające opóźnione rozliczenia z tytułu dostaw i usług wciąż pozostają wysokie. Wzrost optymizmu może być zatem pochodną zmiany struktury przeterminowanych należności i zobowiązań. Odnotowano bowiem kolejny spadek odsetka firm informujących o ograniczeniu udziału dużych przeterminowanych należności i zobowiązań, tj. przekraczających 10 proc. sumy rozliczeń z tytułu dostaw i usług" - napisano.

Nadchodzi spadek inflacji

Autorzy raportu wskazują, że w I kwartale 2014 r. oczekiwany jest spadek inflacji – zmniejszył się zasięg planowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen oferowanych produktów i usług, spadła też średnia tych podwyżek.

- Spodziewane jest również zmniejszenie dynamiki cen surowców i materiałów. Przewidywany wzrost cen towarów i usług CPI będzie w ciągu następnych 12 miesięcy zbliżony do oczekiwań z poprzedniego kwartału oraz silniejszy od prognoz z analogicznego okresu ubiegłego roku - wyjaśniają autorzy raportu.

- W IV kw. 2013 r. marże na sprzedaży nadal rosły. Oceny dotyczące marż w grupie eksporterów pozostały lepsze, ale silniejszą poprawę odczuły firmy sprzedające w kraju - czytamy w raporcie NBP.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24

Pozostałe wiadomości

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

W tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące inflacji za kwiecień, Ministerstwo Finansów przeprowadzi aukcję długu, a rząd przyjmie założenia makroekonomiczne na lata 2025-29 i pierwsze sprawozdanie dotyczące procedury deficytu. Z kolei w piątek pojawi się odczyt wskaźnika PMI z przemysłu.

Inflacja, skrócony czas pracy i dwa ważne dokumenty

Inflacja, skrócony czas pracy i dwa ważne dokumenty

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl