Co dzieje się w sytuacji, gdy podczas urlopu wypoczynkowego dopada nas choroba? Czy to czas bezpowrotnie stracony, czy może jednak możemy ten urlop wykorzystać w innym terminie? Odpowiedzi na te pytania udzielił Paweł Blajer i jego gość w programie "Biznes dla Ludzi".
Mecenas Monika Drab-Grotowska uważa, że pracownikowi, który zachorował w czasie urlopu nie przysługują dodatkowe dni wolne. - Choroba podczas urlopu wypoczynkowego przerwie ten urlop, ale pracownik nie może samodzielnie decydować o tym, że po zakończeniu choroby będzie dalej kontynuował okres wypoczynku - uważa Monika Drab-Grotowska, partner w Kancelarii Drab-Grabowska, Juszczyńska, Achler.
Co zrobić?
Co, jeśli mając dwutygodniowy urlop zachorowaliśmy na trzy tygodnie? - Powinniśmy poinformować pracodawcę, że jesteśmy na zwolnieniu lekarskim i dostarczyć mu to zwolnienie, nawet, gdy przebywamy zagranicą, bo honorowane są także zwolnienia od zagranicznych lekarzy - mówi Drab-Grotowska i dodaje, że wtedy przedłuży się pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim. - Natomiast ciąg dalszy urlopu wypoczynkowego w jakiejkolwiek części będzie mógł być wykorzystywany dopiero, gdy pracownik ustali ten termin z pracodawcą. Pracodawca musi wyrazić zgodę na to, że pracownik w danym terminie, po zakończeniu choroby, będzie kontynuował urlop wypoczynkowy - tłumaczy Drab-Grotowska. Jeżeli choroba trwa dłużej niż urlop, to dni wolne, które należą się pracownikowi nie przepadają. - Pracodawca ma obowiązek udzielić tego niewykorzystanego urlopu do 30 września następnego roku - dodaje mecenas. Należy pamiętać, że nasz szef nie musi się zgodzić na zaproponowany przez nas termin odebrania niewykorzystanych dni wolnych. - Pracodawca musi mieć na uwadze dobro zakładu pracy. Taka nieplanowana nieobecność mogła zaburzyć pracę przedsiębiorstwa, więc pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio wcześniejszym zwolnieniu lekarskim - twierdzi Drab-Grotowska.
Ważny jest czas
W jaki sposób powinnyśmy zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? - Każdy skuteczny sposób jest dobry. Możemy to zrobić osobiście, wysłać pocztą, czy poprosić o dostarczenie dokumentu przez inną osobę - wylicza mecenas i dodaje, że pracownik powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę o tym, że jest na zwolnieniu lekarskim. - Musimy to zrobić nie później niż w ciągu dwóch dni. Natomiast samo zaświadczenie lekarskie możemy dostarczyć w ciągu siedmiu dni - poucza Drab-Grotowska.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: ToL/msz//bgr/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: tvn24, sxc.hu